Radio Białystok | Wiadomości | Polska 2050 chce okrągłego stołu ws. pomocy dla migrantów

Polska 2050 chce okrągłego stołu ws. pomocy dla migrantów

autor: Marcin Gliński

4.03.2023, 15:01, akt. 15:18

Polski rząd powinien lepiej współpracować z Unią Europejską w zakresie pomocy dla migrantów, którzy nielegalnie przekraczają polsko-białoruską granicę. O to apelowali w sobotę (4.03) w Kuźnicy przedstawiciele partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Fot. Marcin Gliński
Fot. Marcin Gliński

W konferencji wzięła udział m.in. europosłanka Róża Thun.


- Żądamy od polskiego rządu, aby był inicjatorem tworzenia wspólnej polityki migracyjnej dla całej Unii Europejskiej. Powstają różne dokumenty, różne strategie, takie jak np. "Zarządzanie azylem i migracjami". Rząd musi brać udział w tworzeniu takich strategii. Istnieje Europejska Agencja Praw Podstawowych, istnieje Frontex - musimy bliżej z nimi współpracować - mówiła europosłanka Róża Thun.


Wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Maciej Żywno apelował w Kuźnicy, aby rząd wypracował z organizacjami pozarządowymi i aktywistami wspólną politykę wobec migrantów.

Polityk apelował o okrągły stół humanitany.


- Ludzie w lesie dalej cierpią. Ostatnio głośno było o ciałach znalezionych w Puszczy Białowieskiej. Mówimy temu "dość". Nawołujemy do okrągłego stołu humanitarnego, do którego strona rządowa powinna zaprosić organizacja pozarządowe, aktywistów, ale również instytucje europejskie. Po to, żeby usiąść i razem zdecydować, jak można skutecznie bronić polskich granic - mówił w Kuźnicy Maciej Żywno.


Od kilkunastu miesięcy codziennie podlaska Straż Graniczna informuje o próbach nielegalnego przedostania się migrantów z Białorusi do Polski. Tylko ostatniej doby blisko 70 migrantów próbowało przedostać się do naszego kraju.

Z powodu kryzysu migracyjnego na terenie województwa podlaskiego powstała zapora stalowa i dobiega końca budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wpław i na pontonie. W poniedziałek 66 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

28.02.2023, 09:13

66 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Koło Bobrownik w sumie kilkanaście osób wpław i na pontonie pokonało graniczną rzekę Świsłocz - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.


Antropolog może być potrzebny w ustaleniu tożsamości osoby, której szczątki znaleziono koło Hajnówki

22.02.2023, 12:59

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce nie wyklucza konieczności przeprowadzenia badań antropologicznych, by ustalić tożsamość osoby, której szczątki znaleziono w ubiegłym tygodniu w lesie niedaleko Czerlonki - poinformował w środę (22.02) szef tej prokuratury Jan Andrejczuk.


97 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

21.02.2023, 11:43

97 osób próbowało w poniedziałek (21.02) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała na Twitterze Straż Graniczna. Zatrzymano także pięć kolejnych osób za pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy.


Będzie ograniczenie ruchu dla białoruskich ciężarówek na przejściu Kukuryki-Kozłowicze

20.02.2023, 16:05

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze, od wtorku (21.02) od godz. 19:00 - poinformowało MSWiA.


Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich przewoźników

18.02.2023, 14:44

Polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Są odprawiani tylko w przejściu granicznym Kukuryki-Koroszczyn - poinformowała w sobotę (18.02) rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.


Ciała dwóch osób znaleziono w rzece Świsłocz na polsko-białoruskim pograniczu

16.02.2023, 18:49

Policja po nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci dwóch osób na polsko-białoruskim pograniczu. Ciała kobiety i mężczyzny znaleziono w rzece Świsłocz w gminie Krynki.


Szczątki ludzkie znaleziono w lesie niedaleko Czerlonki w powiecie hajnowskim

16.02.2023, 15:02

W Puszczy Białowieskiej przy polsko-białoruskiej granicy znaleziono ludzkie szczątki - wynika z informacji przekazanych przez miejscową prokuraturę, pod której nadzorem wykonywane były pierwsze czynności.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok