Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia dotyczący organizowania przemytu migrantów

Białostocka prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia dotyczący organizowania przemytu migrantów

autor: Marta Nazarko

16.03.2023, 07:06, akt. 07:11

Mężczyzna, który miał organizować transport cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę - odpowie przed białostockim sądem. Prokuratura wysłała w tej sprawie akt oskarżenia.

Fotolia.com
Fotolia.com

Chodzi o pomoc migrantom w przedostaniu się do Polski, a później do krajów Unii Europejskiej. Według śledczych - od września do października 2021 roku oskarżony zorganizował kilkanaście takich transportów i działał razem z innymi osobami. Jak dotąd w sprawie tej zarzuty usłyszało w sumie 16 osób.

Jak informuje prokuratura, z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony brał udział w działającej w całym kraju zorganizowanej grupie przestępczej. Wśród jego zadań było organizowanie środków transportu tak, by przewieźć migrantów z polsko-białoruskiej granicy w głąb kraju. Miał on werbować i opłacać kierowców, a także instruować ich szczegółowo, co mają robić. Miał im też dostarczać telefony z zainstalowanymi komunikatorami internetowymi, by mogli porozumiewać się z innymi członkami grupy przestępczej. Miał nadzorować i koordynować przewóz migrantów, pilotować przewożące ich auta, udzielać kierowcom wskazówek co do trasy, ostrzegać o kontrolach drogowych straży granicznej i policji. Ponadto - według śledzych - regulował płatności za wynajem pojazdów, zakup paliwa i noclegi kierowców w hotelach.

Jak informuje prokuratura - oskarżony działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynił sobie z tego stałe źródło dochodu. Mężczyzna oskarżony jest ponadto o udzielenie innej osobie narkotyków. Do tego zarzutu i do działania w grupie przestępczej się nie przyznaje, przyznał się natomiast do pomocy cudzoziemcom w nielegalnym przedostaniu się do Polski.

Od ponad roku jest w areszcie, grozi mu do 12 lat więzienia.

W śledztwie tym podejrzanych jest jeszcze 15 innych osób, prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad stu tzw. kurierów zatrzymanych na granicy z Białorusią

13.03.2023, 12:42

Ponad sto osób podejrzanych o pomoc lub organizację nielegalnej migracji z terytorium Białorusi zatrzymali od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG. W całym 2022 roku było to ponad 360 osób.


Gruzin zatrzymany za przewóz osób nielegalnie przebywających w Polsce

4.12.2021, 08:12

Kolejną osobę - obywatela Gruzji zatrzymała policja w Podlaskiem w związku z przewozem osób, które nielegalnie przebywają w Polsce - poinformował w sobotę (4.12) rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa.


Kolejni "kurierzy" tymczasowo aresztowani za przewóz migrantów

17.11.2021, 15:23

3 miesiące spędzą w areszcie Polak i Gruzin, którzy przewozili osoby nielegalnie przebywające w Polsce. Obaj usłyszeli zarzuty pomocnictwa w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 8 lat więzienia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok