Radio Białystok | Wiadomości | 2,5 tysiąca uczniów podlaskich szkół weźmie udział w kampanii #wkręć się w technologię!

2,5 tysiąca uczniów podlaskich szkół weźmie udział w kampanii #wkręć się w technologię!

24.03.2023, 22:10, akt. 22:22

Zachęceniu młodych ludzi do świadomej edukacji z rozwijających się nowych technologii, które będą dominować w gospodarce, ale też pokazaniu im zagrożeń związanych np. z hejtem w Internecie, służy kampania społeczno-edukacyjna "+wkręć się w technologię!", którą rozpoczęła Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

źródło: pxabay.com/tmeier1964
źródło: pxabay.com/tmeier1964

Do maja w praktycznych zajęciach, warsztatach, spotkaniach weźmie udział ok. 2,5 tys. uczniów z Białegostoku, Łomży, Suwałk, Hajnówki, Moniek, Bielska Podlaskiego i Augustowa - poinformowano w piątek (24.03) na konferencji prasowej w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.

Kampania jest skierowana do młodzieży, ale też do nauczycieli. Ma także zachęcać uczniów do nauki w kierunkach ścisłych, które wiążą się z nowymi technologiami. Technologie te są coraz bardziej powszechne w naszym życiu, edukacji, gospodarce, administracji.


My na co dzień wspieramy małe i średnie przedsiębiorstwa i widzimy, że nowe technologie, cyfryzacja są bardzo ważnymi czynnikami, żeby nastąpił wzrost konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Zresztą to nie dotyczy tylko biznesu, ale również wszystkich innych sfer gospodarki - mówił prezes PFRR Marek Dźwigaj.


Dodał, że transformacja cyfrowa po prostu ma miejsce i dzieje się niezależnie od wszystkiego.


Te procesy się dzieją, nowe technologie powstają, nowe technologie są absorbowane do naszego życia codziennego i do biznesu (...) I stawiamy pytanie czy my jako społeczeństwo jesteśmy na to gotowi. Wydaje się, że niby tak, ale dzieje się wszystko tak szybko, że być może jednak nie do końca - mówił Dźwigaj.


Autorzy kampanii zwracają uwagę, że jeżeli będzie postępował rozwój gospodarki w oparciu o nowe technologie, to będą potrzebni ludzie, którzy te technologie będą umieli tworzyć, ale też obsługiwać.

Dźwigaj mówił, że niepokoi w tym kontekście to, że w Polsce spada liczba absolwentów kierunków nauk ścisłych, które z tymi technologiami się wiążą. Może to oznaczać, że będzie za mało specjalistów w tych dziedzinach, stąd zachęcanie młodych, aby się tymi technologiami interesowali.


Intencja jest taka, żeby młodych ludzi zaciekawić. Być może część z nich zainteresuje się tematem i swoją drogę edukacyjną i zawodową ukierunkuje właśnie na ten cel - mówił dziennikarzom Dźwigaj.


Aby zachęcać do technologii, eksperci PwC poprowadzą dla uczniów warsztaty z technologią wirtualnej rzeczywistości (VR), podczas których będzie można odbyć wirtualna wycieczkę na Antarktydę. Nauczyciele odbędą warsztaty z pracownikami Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - np. VR, druk 3D, narzędzi cyfrowych, które mogą wykorzystać w nauczaniu.

Drugim elementem kampanii ma być zwrócenie uwagi na problem hejtu i cyberprzemocy. Dyrektor Fundacji Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema Jakub Płodzich poinformował, że przewidziano warsztaty „#OgarnijHejt", aby zwrócić uwagę młodym na cyberprzemoc w sieci, która ma dużą skalę i groźne konsekwencje, także związane z próbami samobójczymi młodych ludzi. W warsztatach wezmą udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych, ich rodzice i nauczyciele.

Płodzich podał, że w ciągu trzech ostatnich lat takie warsztaty odbyły się dotąd w ok. stu szkołach w całej Polsce. W Podlaskiem warsztaty odbędą się w 10 szkołach.

Cała kampania zostanie podsumowana 26 maja podczas spotkania "Gospodarka jutra" w Operze i Filharmonii Podlaskiej, podczas którego będzie dyskusja o wizji przyszłości z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Instagram, Facebook, TikTok tylko dla dorosłych?

22.03.2023, 16:18

Czy ograniczenie dostępu dzieci do niektórych aplikacji może ograniczyć negatywny wpływ mediów społecznościowych na najmłodszych?


Jak sobie radzić z hejtem w Internecie

30.09.2022, 13:19

Obraźliwe komentarze, kompromitujące zdjęcia czy inne przejawy mowy nienawiści w sieci już od dawna nie dotyczą tylko polityków, aktorów czy piosenkarzy.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok