Radio Białystok | Wiadomości | Polscy, białoruscy i ukraińscy uczniowie SP nr 20 w Białymstoku namalowali wielokulturowy mural

Polscy, białoruscy i ukraińscy uczniowie SP nr 20 w Białymstoku namalowali wielokulturowy mural

autor: Sławomir Sawczuk

31.05.2023, 17:00, akt. 17:25

Przy Szkole Podstawowej nr 20 imienia generała Władysława Sikorskiego w Białymstoku powstał niezwykły mural. Stworzyli go wspólnie polscy uczniowie oraz ich koledzy i koleżanki, którzy przyjechali z Białorusi i Ukrainy.

fot. Sławomir Sawczuk
fot. Sławomir Sawczuk


0:00
0:00
Polscy, białoruscy i ukraińscy uczniowie SP nr 20 w Białymstoku namalowali wielokulturowy mural - relacja Sławomira Sawczuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Mural w symboliczny sposób ukazuje wspólnotę kultur, tradycji i wartości trzech narodów. Projekt ma także integrować polskie społeczeństwo z migrantami i uchodźcami z tych krajów.

Polscy, białoruscy i ukraińscy uczniowie pomalowali ścianę znajdującego się obok szkoły budynku. Na muralu znalazły się przedstawienia trzech kogutów oraz napisane po ukraińsku, polsku i białorusku słowa: pokój, gościnność i przyjaźń. Towarzyszą im wzory wspólnych dla trzech kultur ludowych haftów.  

Mural przy Szkole Podstawowej nr 20 powstał w ramach projektu "Namalujmy lepszy świat", który szkoła realizuje wspólnie z Fundacją Otwartej Edukacji przy wsparciu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Białymstoku powstał mural przedstawiający generała Władysława Sikorskiego

12.10.2022, 14:15

Patronem szkoły jest od ponad 20 lat, a teraz jego wizerunek umieszczono na budynku. W środę (12.10) na ścianie podstawówki nr 20 w Białymstoku odsłonięto mural przedstawiający generała Władysława Sikorskiego.


Mural "Utkany wielokulturowością" ponownie naprawiony

16.06.2019, 14:05

Wielokulturowy mural, który znajduje się w centrum Białegostoku, a zniszczony przez nieznanych sprawców, został w niedzielę (16.06) naprawiony siłami m.in. mieszkańców. Akcję poparły władze miasta.


Zdewastowany mural - odnowiony

26.01.2018, 16:03

W Białymstoku odnowiono wielokulturowy mural, na którym ktoś namalował swastykę. Piątkowa (26.01) akcja miała pokazać solidarność różnych osób oraz ich sprzeciw wobec nienawiści, nazizmu, dyskryminacji i antysemityzmu. Akcję poparły m.in. władze miasta.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok