Radio Białystok | Wiadomości | Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa chce, by przy cmentarzu wojskowym była tablica z wyjaśnieniem historii pochówków

Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa chce, by przy cmentarzu wojskowym była tablica z wyjaśnieniem historii pochówków

autor: Ryszard Minko

7.06.2023, 17:16, akt. 17:33

Teraz jest tam bardzo ogólna informacja o powstaniu nekropolii, ale brakuje historycznego wyjaśniania, dlaczego obok żołnierzy wojska polskiego spoczywają też żołnierze radzieccy.

Akcja "Światło Pamięci Niezwyciężonym" na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda
Akcja "Światło Pamięci Niezwyciężonym" na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku, fot. Joanna Szubzda

Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Białymstoku proponuje, by przy Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku pojawiła się tablica z wyjaśnieniem zawiłej historii pochówków.


To jest taki cmentarz, na którym obok siebie leżą bohaterowie walk polsko-bolszewickich, jak i z czasów II wojny światowej. Obok siebie leżą żołnierze walczący w szeregach wojska polskiego jak i ci, którzy byli po drugiej stronie, między innymi funkcjonariusze służb komunistycznych. Warto więc, żeby wejście do cmentarza było opatrzone odpowiednimi informacjami, wyjaśnieniem, kto i z jakiego powodu tam spoczywa, jak to się stało, że tak jest - mówi przewodniczący komisji wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. 


Dodaje, że takie wyjaśnienia są szczególnie potrzebne młodszym pokoleniom, dla których historia pochówków na nekropolii może być niejasna i niezrozumiała. 

Opiekę nad Cmentarzem Wojskowym w Białymstoku sprawuje Urząd Miejski w Białymstoku. Jak możemy przeczytać na istniejącej, wysłużonej tablicy, na powstałym w 1920 roku cmentarzu spoczywają szczątki żołnierzy poległych w walkach na terenie Białegostoku, zarówno polscy, jak i rosyjscy. Poza opisem nie ma tam jednak czytelnego wyjaśnienia, dlaczego tak się stało. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Biało-czerwone znicze zapłonęły na cmentarzu wojskowym w Białymstoku

10.11.2022, 17:56

Setki biało-czerwonych zniczy zapłonęły na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. W ten sposób mieszkańcy miasta uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Członkowie stowarzyszenia Wizna 1939 odkryli w Lesie Przestrzelskim szczątki

15.10.2022, 14:49

Szczątki przynajmniej jednej osoby odkryli członkowie stowarzyszenia Wizna 1939 w Lesie Przestrzelskim koło Jedwabnego. W sobotę (15.10) od rana prowadzą tam badania w miejscu, gdzie może być mogiła osób zamordowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.


"Światło Pamięci Niezwyciężonym" w przeddzień rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok [zdjęcia]

18.02.2022, 19:02

Biało-czerwone znicze zapłonęły w piątek (18.02) wieczorem na białostockim cmentarzu wojskowym. W ten sposób działacze Stowarzyszenia "Grupa Wschód" uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Białystok niepodległości.





ZNAJDŹ NAS





La Venders - koncert live w Polskim Radiu Białystok
Abp Edward Ozorowski, fot. Joanna Szubzda
WAŻNE!
12.10.2024, 10:06, akt. 22:20

Zmarł abp senior Edward Ozorowski
















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok