Radio Białystok | Wiadomości | Ukrainki mieszkające w Podlaskiem korzystają z darmowej pomocy psychologicznej
Jak odnaleźć się w nowym miejscu? Jak poradzić sobie z traumami wojennymi i skąd czerpać siłę do dalszej aktywności? Ukrainki mieszkające w Podlaskiem korzystają z darmowej pomocy psychologicznej. W podbiałostockim Barszczewie trwa właśnie letni turnus edukacyjno-terapeutyczny skierowany do uchodźczyń.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jak mówi szefowa spółdzielni Anna Ołdakowska, od samego początku było wiadomo, że poza wsparciem materialnym i w zakwaterowaniu, uchodźczynie będą potrzebowały wsparcia psychologów i to niezależnie od tego, czy "świeżo” przyjechały do Polski, czy są tu już jakiś czas. Każdego dnia letniego turnusu 17 kobiet korzysta z zajęć relaksacyjnych oraz kilkugodzinnych sesji grupowych z ukraińskojęzycznymi psychologami. W tym samym czasie 33 ich dzieci korzysta z zajęć integracyjnych.
Jak mówi psycholożka, pani Tatiana, uciekające przed wojną kobiety borykają się z wieloma problemami: są wycofane, przygnębione, zastanawiają się co dalej. Tęsknią za domem i bliskimi, którzy nie mogli opuścić Ukrainy. Z drugiej strony bardzo wiele pań doskonale sobie radzi, choć i one potrzebują wsparcia psychologów.
Pani Olesia, która półtora roku temu opuściła Kijów przyznaje, że początkowo nie potrafiła się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Jeszcze po kilku miesiącach od przyjazdu płakałyśmy z córką po utraconym życiu w Kijowie. Dopiero po blisko pół roku i po przyjeździe męża trauma wojenna zaczęła się powoli zacierać, choć cały czas wraca, kiedy docierają do nas nowe informacje od rodziny - opowiada pani Olesia.
Spółdzielnia Socjalna Sukurs z Zaścianek prowadzi podobną pomoc niemal od pierwszych chwil, kiedy do województwa podlaskiego dotarły kobiety uciekające przed wojną.
Władze gminy Supraśl podpisały w czwartek (6.07) z fundacją "Pomogę Ci" porozumienie o współpracy. Będą wspólnie pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy w integracji z polskim społeczeństwem.