Radio Białystok | Wiadomości | Działacze PSL i rolnicy chcą ukarania tych, którzy są odpowiedzialni za upadłość "Bielmleku" w Bielsku Podlaskim

Działacze PSL i rolnicy chcą ukarania tych, którzy są odpowiedzialni za upadłość "Bielmleku" w Bielsku Podlaskim

autor: Edyta Wołosik

14.08.2023, 16:43, akt. 16:55

Rolnicy czują się oszukani. Chcą wyjaśnienia sprawy i ukarania tych, którzy są odpowiedzialni za upadłość Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim. Tego domagają się też działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy zorganizowali w poniedziałek (14.08) spotkanie przed zakładem.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Działacze PSL i rolnicy chcą ukarania tych, którzy są odpowiedzialni za upadłość "Bielmleku" w Bielsku Podlaskim - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Okazją do tego były przedstawione w miniony piątek (11.08) wyniki kontroli NIK-u. Pełniący obowiązki dyrektora Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Białymstoku Janusz Pawelczyk zwracał uwagę m.in. na różne kwestie finansowe: "spółdzielnia zawarła np. z Bankiem Ochrony Środowiska trzy umowy kredytowe, łącznie na 93 miliony złotych, na pokrycie kosztów inwestycji oraz na bieżące finansowanie działalności, a w ciągu 7 dni od udzielenia wsparcia w wysokości 53 milionów złotych dokonano zmian warunków kredytowania poprzez zawarcie aneksu, a następnie po 74 dniach od jego uruchomienia wypowiedziano wszystkie umowy, co postawiło spółdzielnię w sytuacji bez wyjścia".  

Prezesem Bielmleku od 1998 roku z przerwami był były senator PiS i były sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz R.

Prokuratura Regionalna w Warszawie półtora roku temu postawiła mu zarzuty, bo według niej jako prezes podejmował "nieuzasadnione ekonomicznie decyzje" i obciążał spółdzielnię, doprowadzając do jej upadłości.

Rolnicy, którzy byli udziałowcami zakładu, domagają się wyjaśnienia sprawy. Jak mówili: "my ciężko pracowaliśmy na rzecz tego zakładu, a jesteśmy stratni po kilkadziesiąt tysięcy złotych, chcemy prawdy i chcemy żeby ktoś za to odpowiedział".

"Zakład jest teraz w rękach prywatnych i rolnicy nie mają nic do powiedzenia i to jest bulwersujące" - mówi poseł PSL Stefan Krajewski, a radny sejmiku województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński dodaje: "można było spółdzielnię i rolników uratować, ale zabrakło decyzji i chyba też chęci, by wprowadzić tu odpowiednią osobę".

Spółdzielnia Mleczarska "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim powstała w 1954 roku. Na koniec 2019 roku tworzyło ją prawie 900 rolników, czyli dostawców mleka, a zatrudnionych było sto osób.

W marcu 2021 roku rozpoczęło się postępowanie upadłościowe. We wrześniu 2022 roku spółdzielnię sprzedano za 87 milionów złotych, czyli za 60 procent jej wartości.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spółka Laktopol B jest nowym właścicielem mleczarni w Bielsku Podlaskim

29.09.2022, 17:57

Syndyk upadłej Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek poinformował o dopięciu wszystkich formalności w sprawie sprzedaży zakładu. Nowym właścicielem mleczarni została spółka Laktopol B.


Laktopol i syndyk upadłego Bielmleku zawieszają dzierżawę mleczarni w Bielsku Podlaskim

26.12.2021, 13:04

Spółka Laktopol i syndyk upadłego Bielmleku zawieszają umowę dzierżawy mleczarni w Bielsku Podlaskim. Teraz pieniądze od poszkodowanych przez bankructwo spółdzielni rolników trafiają na opłacanie rachunków zakładu.


Sąd nie zgodził się areszt - prezes Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek Tadeusz R. wyszedł na wolność

24.11.2021, 09:54

Prokuratura domagała się bezwarunkowego aresztu, ale sąd się na to nie zgodził. Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim Tadeusz R. jest już na wolności.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok