Radio Białystok | Wiadomości | Laktopol i syndyk upadłego Bielmleku zawieszają dzierżawę mleczarni w Bielsku Podlaskim

Laktopol i syndyk upadłego Bielmleku zawieszają dzierżawę mleczarni w Bielsku Podlaskim

autor: Michał Buraczewski

26.12.2021, 13:04, akt. 14:44

Spółka Laktopol i syndyk upadłego Bielmleku zawieszają umowę dzierżawy mleczarni w Bielsku Podlaskim. Teraz pieniądze od poszkodowanych przez bankructwo spółdzielni rolników trafiają na opłacanie rachunków zakładu.

Spółdzielnia "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim, fot. Michał Buraczewski
Spółdzielnia "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim, fot. Michał Buraczewski

Dotychczasowy dzierżawca - spółka Laktopol - nie pokrywa wszystkich kosztów utrzymania - mówi syndyk Józef Gliński. Tłumaczy, że z powodu wrześniowego pożaru mleczarni - Laktopol nie może normalnie prowadzić tam działalności.

"Laktopol nie może zarabiać na tym przedsięwzięciu, a jest dalej zainteresowany zakupem przedsiębiorstwa i chce w pewien sposób zabezpieczać majątek tego zakładu. Podpisaliśmy porozumienie, w którym określiliśmy, że do czasu sprzedaży, ale nie dłużej niż do końca kwietnia, umowa dzierżawy będzie zawieszona. Koszty utrzymania zostały podzielone mniej więcej po połowie - na syndyka masy upadłości i Laktopol."

W sumie to około 400 tysięcy złotych miesięcznie. Syndyk opłaca rachunki z pieniędzy przekazanych mu wcześniej przez rolników. Były to dopłaty do udziałów, z których większość - blisko 20 milionów złotych - trafiła do poszkodowanych spółdzielców w ramach rządowej pomocy.

"To jest spora kwota, która jest przeznaczona na koszty prowadzenia upadłości. W związku z tym oczywiście z tych funduszy będą pokrywane częściowo koszty utrzymania zakładu."

Syndyk dodaje, że dostaje sygnały o zainteresowaniu spółki Laktopol kupnem bielskiej mleczarni. Jednak na razie - firma nie złożyła oficjalnej oferty kupna.

W pierwszym przetargu nie zgłosił się także żaden inny inwestor. Cena wywoławcza wynosiła 140 milionów złotych. Syndyk zapowiada, że teraz będzie dążyć do jej obniżenia. To wymaga zgody wierzycieli Bielmleku, u których spółdzielnia ma ponad ćwierć miliarda złotych długu.

Śledztwo dotyczące niegospodarności w mleczarni prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. Zarzuty w tej sprawie usłyszał już m.in. były prezes Bielmleku Tadeusz R.

Z kolei śledczy z Bielska Podlaskiego ustalają przyczyny wrześniowego pożaru w zakładzie. Do tej pory nie udało się naprawić szkód, a postępowanie odszkodowawcze jest jeszcze w toku.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nikt nie chce kupić mleczarni w Bielsku Podlaskim

20.12.2021, 12:21

Na razie nikt nie chce kupić mleczarni w Bielsku Podlaskim. Pierwszy przetarg na sprzedaż zakładu zakończył się fiaskiem. Do licytacji nie zgłosił się żaden inwestor.


Sąd nie zgodził się areszt - prezes Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek Tadeusz R. wyszedł na wolność

24.11.2021, 09:54

Prokuratura domagała się bezwarunkowego aresztu, ale sąd się na to nie zgodził. Prezes Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim Tadeusz R. jest już na wolności.


Syndyk upadłego Bielmleku ogłosił przetarg na sprzedaż mleczarni

22.11.2021, 14:08

Mleczarnia w Bielsku Podlaskim idzie pod młotek. Cena wywoławcza to 140 milionów złotych.


Prokuratura: prezes "Bielmleku" Tadeusz R. aresztowany; może wyjść za kaucją

22.10.2021, 18:38

Warszawski sąd wydał zgodę na aresztowanie Tadeusza R. podejrzanego m.in. o wyrządzenie 80 mln zł szkody w mieniu zarządzanej przez niego spółdzielni "Bielmlek", ale orzekł, że podejrzany może wyjść na wolność po wpłaceniu 200 tys. zł poręczenie majątkowego - poinformował w piątek (22.10) rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.


Były prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" zatrzymany przez CBA

20.10.2021, 09:15

Zatrzymany w środę (20.10) przez CBA były prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" Tadeusz R. usłyszy zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Według Prokuratury podejmował on m.in. "nieuzasadnione ekonomicznie decyzje" i obciążał spółdzielnię, doprowadzając do jej upadłości.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
fot. Marcin Mazewski
15.04.2024, 16:55, akt. 16:58

Koniec sezonu na białostockim lodowisku
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok