Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura: prezes "Bielmleku" Tadeusz R. aresztowany; może wyjść za kaucją

Prokuratura: prezes "Bielmleku" Tadeusz R. aresztowany; może wyjść za kaucją

22.10.2021, 18:38, akt. 18:47

Warszawski sąd wydał zgodę na aresztowanie Tadeusza R. podejrzanego m.in. o wyrządzenie 80 mln zł szkody w mieniu zarządzanej przez niego spółdzielni "Bielmlek", ale orzekł, że podejrzany może wyjść na wolność po wpłaceniu 200 tys. zł poręczenie majątkowego - poinformował w piątek (22.10) rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Sąd w Warszawie uwzględnił wniosek o areszt Tadeusza R.

Wobec Tadeusza R. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd orzekł, że podejrzany może wyjść na wolność po wpłaceniu 200 tys. zł. poręczenia majątkowego. Prokuratura zaskarży decyzję w zakresie kaucji.


"W piątek (22.10) Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie uwzględnił wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie i zastosował wobec Tadeusza R. podejrzanego m.in. o wyrządzenie 80 mln zł szkody w mieniu zarządzanej przez niego spółdzielni +Bielmlek+, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania" - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś w przekazanym komunikacie.


Jak dodał, sąd zaznaczył jednocześnie, że podejrzany Tadeusz R. może opuścić areszt w przypadku wpłacenia poręczenia majątkowego w kwocie 200 tysięcy złotych. 


- Prokuratura nie zgadza się z tą decyzją w tym zakresie i zaskarży przedmiotowe orzeczenie. Jednocześnie prokurator złożył na posiedzeniu sprzeciw, skutkujący wstrzymaniem wykonalności postanowienia, co oznacza, że do czasu jego uprawomocnienia Tadeusz R. będzie przebywał w areszcie - czytamy.


Prokuratura podkreśla, że sąd podzielił stanowisko prokuratora i uznał, że pomimo zgromadzenia obszernego materiału dowodowego wskazującego na sprawstwo podejrzanego, sprawa ma wciąż charakter rozwojowy.


- Zachodzi konieczność wyjaśniania wszystkich aspektów działalności podejrzanego polegających na zarządzaniu spółdzielnią i wykonania w tym zakresie szeregu czynności dowodowych. Powyższe rodzi uzasadnioną obawę matactwa procesowego ze strony podejrzanego, który może bezprawne wpływać na osoby, z którymi prokuratura zamierza wykonać czynności procesowe w tej sprawie - wskazał Saduś.


Ponadto zarzucane podejrzanemu przestępstwo zagrożone jest karą 10 lat pozbawienia wolności, co w tym przypadku stanowi samodzielną podstawę stosowania środka zapobiegawczego. "Powyższe okoliczności wskazują, iż prawidłowy tok tego postępowania jest w stanie zabezpieczyć wyłącznie tymczasowe aresztowanie podejrzanego, stąd zastosowanie tego środka zapobiegawczego było konieczne"- ocenia prokuratura.


Tadeusz R. miał przez wiele lat działać na niekorzyść spółki

Tadeusz R. podejrzany jest o działanie na szkodę interesów majątkowych Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" w okresie od kwietnia 2014 r. do listopada 2019 r., w tym poprzez nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków jako prezes zarządu spółdzielni oraz jako osoba nieformalnie zajmująca się jej sprawami majątkowymi, w okresie od września 2018 r. do lipca 2019 r.

Przedstawione mu zarzuty dotyczą min. podejmowania nieuzasadnionych ekonomicznie decyzji wiążących się z obciążaniem spółdzielni "Bielmlek" wysokonakładowymi inwestycjami, zaciąganiem kredytów oraz innych zobowiązań finansowych, bez możliwości ich spłaty. Szereg działań na szkodę spółdzielni doprowadził do ogłoszenia jej upadłości i wyrządzenia w jej mieniu szkody majątkowej w wysokości blisko 80 mln zł.


Podejrzany przepisał majątek na rodzinę

Prokuratura przypomina przy tym, że podejrzany w ostatnich latach pozbył się całego swojego majątku, przepisując go na członków rodziny, w tym dzieci, by uniknąć ewentualnej odpowiedzialności finansowej. Zarządzanie "Bielmlekiem" przez zarząd doprowadziło do orzeczonego przez sąd bankructwa spółdzielni.

Ofiarami działalności podejrzanych stali się przede wszystkim rolnicy, którzy nie otrzymali od spółdzielni pieniędzy za dostarczane mleko. Dla wielu rolników - członków spółdzielni jej bankructwo oznacza ryzyko udziału w długach "Bielmleku".

CBA już w 2019 r. informowało, że prowadzi działania w "Bielmleku". Spółdzielnią od marca 2021 zarządza syndyk, ale Tadeusz R. jest wciąż formalnie jej prezesem.

Pełnił tę funkcję od 1998 r. W międzyczasie (2015-2019) został wybrany senatorem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2018-2019 był także wiceministrem rolnictwa.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Były prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" zatrzymany przez CBA

20.10.2021, 09:15

Zatrzymany w środę (20.10) przez CBA były prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" Tadeusz R. usłyszy zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Według Prokuratury podejmował on m.in. "nieuzasadnione ekonomicznie decyzje" i obciążał spółdzielnię, doprowadzając do jej upadłości.


Blisko 25 milionów złotych pomocy otrzymają byli dostawcy Bielmleku

18.10.2021, 14:22

Prawie 25 milionów złotych pomocy trafi do byłych dostawców mleczarni Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Informuje o tym podlaski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do którego trafiły wnioski o wsparcie.


Laktopol rezygnuje z dzierżawy mleczarni w Bielsku Podlaskim

14.10.2021, 17:25

Spółka Laktopol nie chce już dzierżawić mleczarni w Bielsku Podlaskim. O wypowiedzeniu umowy w tej sprawie poinformował w Sejmie prezes upadłego Bielmleku Tadeusz Romańczuk.


Spółka Laktopol chce przejąć mleczarnię w Bielsku Podlaskim, ale za połowę ceny

13.10.2021, 16:46

Wartą 150 milionów złotych mleczarnię w Bielsku Podlaskim za 85 milionów chce przejąć spółka Laktopol.


Podlaska Solidarność walczy o zaległe wypłaty byłych pracowników Bielmleku

8.10.2021, 15:13

Prawie 3 miliony 800 tysięcy złotych są warte wynagrodzenia, które nie trafiły do byłych pracowników upadłej mleczarni Bielmlek w Bielsku Podlaskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Polskie Radio Białystok na Nocy Muzeów, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
KULTURA
18.05.2024, 05:30, akt. 22:36

Zakończyła się Noc Muzeów


Jagiellonia Białystok - Korona Kielce, 11.05.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
17.05.2024, 23:29, akt. 19.05.2024, 00:33

"Sportowa Sobota" w Polskim Radiu Białystok
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok