Radio Białystok | Wiadomości | Unia Europejska chce wprowadzić obowiązkowe badania dla starszych kierowców

Unia Europejska chce wprowadzić obowiązkowe badania dla starszych kierowców

autor: Paweł Wądołowski

14.09.2023, 15:20, akt. 15:05

Obowiązkowe badania dla kierowców w wieku powyżej 65 lat - to jeden z pomysłów Unii Europejskiej na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Projekt dyrektywy w tej sprawie zakłada, że osoby, które przekroczą ten próg wiekowy będą musiały cyklicznie robić badania, żeby nie stracić prawa jazdy.

źródło: stock.adobe.com/Andrey Bandurenko
źródło: stock.adobe.com/Andrey Bandurenko


0:00
0:00
Unia Europejska chce wprowadzić obowiązkowe badania dla starszych kierowców - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Według dyrektora łomżyńskiego WORD-u Mirosława Oliferuka to dobry pomysł.


Społeczeństwo się starzeje i będziemy mieli coraz więcej kierowców w tym wieku. Badania pokazują, że kierowcy w wieku 60+ stwarzają porównywalną liczbę zagrożeń na drodze co kierowcy w wieku 18-24 lata - mówi Mirosław Oliferuk.


Projekt zakłada, że kierowcy, którzy skończą 65 lat, będą musieli przejść badania psychologiczne, które sprawdzą, np.: ich czas reakcji. Później, im kierowca starszy, tym badania będą dokładniejsze, do psychologicznych dojdą lekarskie, ma się także zwiększyć ich częstotliwość. Projekt zakłada także, że najstarsi kierowcy, oprócz badań, musieliby także pisać test z wiedzy o przepisach ruchu drogowego.

Większość kierowców, z którymi rozmawiał nasz reporter, uważa, że to dobry pomysł. Zastanawiają się tylko, czy wiek, od którego wchodziłby ten obowiązek, nie powinien być wyższy.

Wraz z wiekiem zmienia się, niestety na gorsze, nasza koncentracja i czas reakcji - mówi psycholog transportu z Łomży Alicja Cuellar-Tarczewska.


To ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Od czasu reakcji zależy, na przykład to, czy odpowiednio szybko zahamujemy. A od podzielności uwagi i szybkości procesów przetwarzania zależy czy widzimy to, co dzieje się dookoła nas, odpowiednio to interpretujemy i wiemy, jak zareagować - mówi Alicja Cuellar-Tarczewska.


Jeżeli chodzi o wiek, to panowie mają trochę trudniej, bo u nich te procesy zaczynają się spowalniać dużo wcześniej. Dlatego też kierowcy zawodowi po 50. już muszą robić dodatkowe badania i muszą robić je częściej.


| red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co dalej z PKS-ami - konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego

13.09.2023, 19:55

O sytuacji polskich PKS-ów rozmawiali w Białymstoku przedstawiciele tych firm i spółek z całego kraju. W spotkaniu wzięli udział także samorządowcy i władze województwa.


Podlascy inspektorzy transportu drogowego kontrolują pojazdy przewożące dzieci i młodzież

13.09.2023, 11:59

Sprawdzają stan techniczny autobusów, a także dokumenty i trzeźwość kierowców. Podlascy inspektorzy transportu drogowego chcą we wrześniu skontrolować wszystkie pojazdy przewożące dzieci i młodzież. W środę (13.09) w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna droga do szkoły" taką kontrolę przeprowadzili w Zawadach.


ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok