Radio Białystok | Wiadomości | 93 mieszkania dla najlepszych studentów i absolwentów - białostoccy radni przyjęli program "Mieszkanie dla absolwenta"

93 mieszkania dla najlepszych studentów i absolwentów - białostoccy radni przyjęli program "Mieszkanie dla absolwenta"

autor: Edyta Wołosik

18.09.2023, 14:57, akt. 16:36

93 mieszkania komunalne w Białymstoku przeznaczone będą dla studentów ostatniego roku studiów z dobrymi wynikami w nauce lub absolwentów wyższych uczelni. Białostoccy radni przyjęli w poniedziałek (18.09) program "Mieszkanie dla absolwenta".

stock.adobe.com
stock.adobe.com

To inicjatywa, która ma zatrzymać w Białymstoku młodych zdolnych ludzi.


Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych pozostaje obok warunków zatrudnienia jednym z podstawowych determinantów decyzji młodych ludzi o wyborze miejsca zamieszkania. Obserwowany trend migracji absolwentów szkół średnich oraz uczelni do innych bardziej atrakcyjnych ośrodków, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków, nakłada na miasto Białystok konieczność podjęcia kompleksowych działań zmierzających do odwrócenia tych trendów - czytał uzasadnienie uchwały dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego Andrzej Ostrowski. 


Dyrektor dodał, że program ma pomóc w uzyskaniu młodym dostępu do mieszkania na korzystnych warunkach, dostosowanych do ich możliwości finansowych.

Studenci ostatniego roku studiów uczelni w Białymstoku, ale nie tylko białostockich, ze średnią ocen z ostatniego roku nauki co najmniej 4,75 lub absolwent z taką średnią zatrudniony w mieście w formie umowy o pracę będzie miał szansę na wynajem mieszkania od gminy w czasie, gdy będzie zatrudniony w mieście. Chodzi o osoby, które nie mają własnego mieszkania, domu, spółdzielczego prawa do lokalu, prawa do lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego, ale mają umowę o pracę w Białymstoku.

Na ten cel ma być przeznaczona maksymalnie połowa ze 186 budowanych z dofinansowaniem Banku Gospodarstwa Krajowego nowych mieszkań komunalnych. Pomysł ten zgłosił poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski - najem mieszkania jest bardzo drogi, zakup jeszcze droższy, dlatego musimy szukać rozwiązań - mówił poseł.

Projekt uchwały poparło 20 radnych, czyli również niektórzy z Prawa i Sprawiedliwości, ale przewodniczący tego klubu w Radzie Miasta - Henryk Dębowski pytał m.in.: - dlaczego ten pomysł pojawia się teraz, w kampanii wyborczej, a nie wcześniej?

Osoby spełniające kryteria programu i zainteresowane skorzystaniem z tych mieszkań będą mogły składać wnioski do Zarządu Mienia Komunalnego do końca roku.

| red: dl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


150 mln zł na inwestycje dla podlaskich samorządów z terenów popegeerowskich

18.09.2023, 12:23

Wymienione instalacje elektryczne w białostockich szkołach, ścieżka pieszo-rowerowa w Zambrowie czy modernizacja wyciągu nart wodnych w Augustowie - to tylko niektóre inwestycje z kolejnym dofinansowaniem dla terenów popegeerowskich.


Augustów - dofinansowanie z programu Polski Ład prawie w całości pokryje koszt remontu wyciągu nart wodnych

15.09.2023, 20:40

2 miliony złotych dofinansowania z Polskiego Ładu dla gmin popegeerowskich otrzymało miasto Augustów. Za te pieniądze w przyszłym roku zostanie wyremontowany wyciąg nart wodnych. Kwota dofinansowania pozwoli pokryć 98% kosztów remontu.


Uczniowie ze szkoły podstawowej w Poświętnem cieszą się z nowego, szkolnego autobusu

13.09.2023, 14:04

Ma to poprawić m.in. komfort podróży i bezpieczeństwo dzieci. Gmina Poświętne kupiła nowy, hybrydowy autobus do przewozu uczniów do szkoły. Zakup niskopodłogowego samochodu, wartego niemal 2 mln złotych, prawie w całości sfinansował rząd z programu "Polski Ład".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok