Radio Białystok | Wiadomości | Kilkudziesięciu nowych żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby złożyło w Kolnie przysięgę wojskową

Kilkudziesięciu nowych żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby złożyło w Kolnie przysięgę wojskową

autor: Paweł Wądołowski

22.09.2023, 13:03, akt. 23.09.2023, 00:55

80 ochotników złożyło w piątek (22.09) w Kolnie przysięgę wojskową. To żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby, którzy przez cztery tygodnie byli szkoleni przez instruktorów 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa w Kolnie, fot. Paweł Wądołowski
Przysięga wojskowa w Kolnie, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Konferencja Bezpieczny Wschód - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Nowi żołnierze złożyli w Kolnie przysięgę wojskową - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ten etap swojej służby żołnierze zakończyli wypowiedzeniem słów roty w obecności m.in. ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczaka

Podczas swojego przemówienia minister podkreślał, że decyzja o wstąpieniu do służby to dowód patriotyzmu i zaangażowania w bezpieczeństwo ojczyzny. 


Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań, jakie przynosi nam życie. U naszej granicy toczy się wojna. Polska od dwóch lat jest atakowana w sposób hybrydowy z terytorium Białorusi, przy wykorzystaniu migrantów, zaproszonych przez reżim Łukaszenki z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu, Azji – mówił szef MON.


Jedyną i najskuteczniejszą odpowiedzią na te wyzwania jest, jak akcentował minister, wzmacnianie polskiego wojska. "Konsekwentnie to robimy” – dodał Mariusz Błaszczak i wskazał na zwiększanie liczebności armii i doposażanie sił zbrojnych w nowoczesną broń. 


Robimy to, by odstraszyć agresora, żeby agresor nie odważył się napaść na Polskę – podkreślił szef MON.


Minister mówił, że decyzja, by powołać w Kolnie jednostkę wojskową zapadła z dwóch powodów. 


Po pierwsze, dlatego, że każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony przez żołnierzy wojska polskiego. Po drugie, dlatego, że było tak wielu chętnych do przystąpienia do polskiego wojska” – wskazał Mariusz Błaszczak.


W nowoutworzonej jednostce wojskowej w Kolnie będzie stacjonować batalion wchodzący w skład brygady zmotoryzowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów.


Konferencja Bezpieczny Wschód

To bezpieczeństwo, ale i rozwój gospodarczy - tak o obecności żołnierzy i jednostek wojskowych mówili w Kolnie uczestnicy konferencji Bezpieczny Wschód, która odbyła się niedługo po złożeniu przez żołnierzy przysięgi wojskowej. Byli na niej obecni przedstawiciele armii, minister z wiceministrem obrony narodowej, a także przedstawiciele samorządów, na terenie których tworzone są jednostki wojskowe w województwa podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Samorządowcy podkreślali przede wszystkim wpływ jaki obecność wojska będzie miała na ich gminy i powiaty. To dodatkowe przychody dla lokalnych przedsiębiorców, dodatkowe wpływy z podatków i setki nowych mieszkańców. 

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak mówił o tym, jakie znaczenie dla bezpieczeństwa regionu ma obecność wojska. To nie tylko wsparcie na wypadek konfliktu, ale także w sytuacjach klęsk żywiołowych. 

źródło: PAP | red: bs, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Łańcuch poparcia" i koncert w geście solidarności z żołnierzami i strażnikami granicznymi w Mielniku

22.09.2023, 07:31

Uczestnicy akcji "Łańcuch poparcia" w Mielniku nad Bugiem na znak solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi polskiej granicy, trzymali w rękach biało-czerwoną flagę Polski o długości wielu setek metrów.


Szef MON: przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb [zdjęcia, wideo]

20.09.2023, 07:18

Przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo granicy - poinformował w środę (20.09) przy polsko-białoruskiej granicy nieopodal Krynek szef MON Mariusz Błaszczak. Razem z szefami MSWiA i MS odniósł się też do filmu Agnieszki Holland.


gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

13.09.2023, 08:53

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok