Radio Białystok | Wiadomości | "Łańcuch poparcia" i koncert w geście solidarności z żołnierzami i strażnikami granicznymi w Mielniku

"Łańcuch poparcia" i koncert w geście solidarności z żołnierzami i strażnikami granicznymi w Mielniku

22.09.2023, 07:31, akt. 20:15

Uczestnicy akcji "Łańcuch poparcia" w Mielniku nad Bugiem na znak solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi polskiej granicy, trzymali w rękach biało-czerwoną flagę Polski o długości wielu setek metrów.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
"Łańcuch poparcia" w Mielniku - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Przybyli mieszkańcy regionu, przedstawiciele harcerzy, klas mundurowych ze szkół, trzymali flagę ustawieni wzdłuż niej na całym placu na terenie amfiteatru Topolina w Mielniku.

Uczestnicy akcji "Łańcuch poparcia" mieli m.in. biało-czerwony baner z cytatem: "Warto być Polakiem - Lech Kaczyński" oraz transparent "Murem za polskim mundurem".

Inicjator akcji gen. bryg. rez. Dariusz Wroński w piątek powiedział, że na akcję przyjechali ludzie nie tylko z województwa podlaskiego, ale też ościennych regionów, nawet osoby z zagranicy, Niemiec, Czech i Słowacji.


Oni chcą solidaryzować się, nie pozwolić na to, żeby za granicą ktoś szerzył zły wizerunek munduru i orzełka polskiego. Na to nie ma przyzwolenia społecznego - podkreślił gen. bryg. rez. Dariusz Wroński.


Obecni w Mielniku ministrowie obrony narodowej Mariusz Błaszczak, aktywów państwowych Jacek Sasin i wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślali, że wszyscy przybyli na tę akcję solidaryzują się ze służbami mundurowymi i dziękują za służbę, i ochronę polskiej granicy.


Każdy z was, który tu przybył, mieszkańcy tej ziemi, Mielnika, harcerze, uczniowie, chciałby osobiście, od siebie podziękować tym, którzy nas bronią – mówił Jacek Sasin. 


Zwracając się do szefów MSW i MON podziękował za wysiłek żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy bronili granicy w sytuacji, gdy "część naszego społeczeństwa w trudnej sytuacji nie potrafiła stanąć wraz z Polakami". Dodał, że "żadni politycy, celebryci i filmowcy nie będą mówili, kto jest naszym przyjacielem, a kto naszym wrogiem".

Wiceminister MSWiA Bartosz Grodecki również dziękował organizatorom akcji poparcia i służbom mundurowym: straży granicznej, policji i żołnierzom. Zaznaczył, że ich codzienna służba, która jest wypełniona profesjonalizmem, poświęceniem, to dzisiaj jeden z filarów naszego bezpieczeństwa. "Codziennie mierzycie się z prowokacjami, działaniami przygotowanymi przez bezwzględny reżim w Mińsku i w Moskwie" - dodał.


Dziękuję za łańcuch poparcia, za ten silny sygnał solidarności z żołnierzami Wojska Polskiego, z funkcjonariuszami Straży Granicznej, z ludźmi, którzy na co dzień strzegli polskiej granicy swojej ojczyzny i strzegą przed atakiem, który jest przypuszczany od dwóch lat - mówił szef MON Mariusz Błaszczak.


Inicjator akcji gen. bryg. rez. Dariusz Wroński mówił w czwartek, że akcja to gest solidarności z wszystkimi tymi, którzy służą na tej granicy wobec różnych wobec nich ataków, które miały w przeszłości miejsce, a "czarę goryczy" przelał najnowszy film Agnieszki Holland "Zielona granica".


Czarę goryczy przelała pani Holland, która przygotowała paszkwil na Polskę, donos wręcz w swoim haniebnym filmie o granicy, gdzie przedstawia w wymyślonym przez siebie jakimś scenariuszu zupełnie sfabrykowane, wyimaginowane sytuacje, które miały miejsce, w związku z czym powiedzieliśmy w środowisku, które broni na Twitterze polskiego munduru już od ponad dwóch lat w ramach #MuremZaPolskimMundurem i powiedzieliśmy: dość - powiedział generał Wroński.


"Trzeba w jakiś sposób zamanifestować, że polskie społeczeństwo, nikt, nie chce takich scen, które są nieprawdziwe, zmanipulowane, które szkodzą nie tylko Polsce, ale szkodzą tej części Europy, szkodzą po prostu światu" - ocenił gen. Wroński. Podkreślał, że dlatego organizatorzy akcji okazują solidarność ze służbami mundurowymi, które "strzegą w deszczu, w zimnie, w śniegu, w wielkiej spiekocie naszej granicy, abyśmy my Polacy mogli bezpiecznie funkcjonować, żyć w ojczyźnie, do której mamy prawo" - powiedział.

Po akcji solidarności ze służbami mundurowymi, w amfiteatrze odbył się koncert TVP1 "Murem za polskim mundurem" z repertuarem pieśni wojskowych, patriotycznych, ale nie tylko.

źródło: PAP | red: bs, pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od początku kryzysu na granicy z Białorusią funkcjonariusze SG przeprowadzili ponad 20 trudnych akcji ratowniczych

21.09.2023, 10:23

23 trudne akcje ratownicze, podczas których uratowano 80 osób, przeprowadzili od początku kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią funkcjonariusze Straży Granicznej - podała czwartek (21.09) na Twitterze (X) Straż Graniczna.


Podlaskie - minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem

20.09.2023, 19:43

Zazdroszczę Litwie opozycji – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas środowej (20.09) konferencji prasowej.


Stanisław Żaryn: Nasilają się wulgarne ataki ze strony nielegalnych migrantów na funkcjonariuszki SG [wideo]

20.09.2023, 08:59

Nasilają się wulgarne ataki ze strony nielegalnych migrantów na funkcjonariuszki straży granicznej - powiedział minister w KPRM Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że nagranie umieszczone przez niego w mediach społecznościowych to tylko przykład tego typu napaści.


Szef MON: przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb [zdjęcia, wideo]

20.09.2023, 07:18

Przyjęto uchwałę w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo granicy - poinformował w środę (20.09) przy polsko-białoruskiej granicy nieopodal Krynek szef MON Mariusz Błaszczak. Razem z szefami MSWiA i MS odniósł się też do filmu Agnieszki Holland.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok