Radio Białystok | Gość | gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo] - dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk [wideo]

dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie

13.09.2023, 08:53, akt. 12:13

- Bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa i bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje i nas wspiera.

gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda
gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z gen. bryg. Arkadiuszem Mikołajczykiem rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Podlaskiem od niedawna działa dodatkowa formacja - Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe Podlasie. Jaki jest jej cel? Jakie zadania mają żołnierze?

Z generałem brygady Arkadiuszem Mikołajczykiem, dowódcą WZZ Podlasie, rozmawia Renata Reda.



Renata Reda: Podlegli panu żołnierze są nie tylko przy granicy, ale też w różnych częściach regionu, m.in. w Kolnie, daleko od granicy. Czy informujecie mieszkańców o tym, jaki jest cel waszej wizyty?


gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk: Tak. Staramy się dotrzeć do wszystkich, którzy dzisiaj wspólne z nami żyją, którzy nas wspierają, do tych, którzy w jakiś sposób nam pomagają. Informujemy przede wszystkim o tym, że będziemy się szkolić w terenie przygodnym, w miejscach, gdzie najczęściej dzisiaj zwykli obywatele prowadzą życie, biznes, po prostu funkcjonują na co dzień. Informujemy o tym, co będziemy tutaj robić, co robimy.

Jeśli chodzi o zadania, które zostały nałożone na nas przed przyjazdem, to skoncentrowani jesteśmy na dwóch aspektach. Jeden to jest bardzo silne wsparcie Straży Granicznej, bo wiemy, że musimy sobie tutaj radzić z naporem migrantów, więc to jest jeden z kluczowych tematów, którym się zajmujemy. Po drugie, prowadzimy intensywne szkolenie w pasie już od granicy do 150 kilometrów w tył.


Czyli totalnie w warunkach polowych.


Dosłownie. To jest to novum, z którym - jak widzimy - nie wszyscy sobie dzisiaj mentalnie radzą. Nie mówię o żołnierzach, tylko o społeczeństwie - że wyszliśmy tak naprawdę z tej sfery komfortu, czyli ze szkolenia w jednostkach wojskowych, poligonach, wyszliśmy w teren, w którym faktycznie mogłyby być prowadzone działania zbrojne, bojowe.


Gdzie przerzuciliście najwięcej żołnierzy?


To Dubicze Cerkiewne do Mielnika - na tym odcinku mamy w tej chwili najwięcej żołnierzy, ponieważ presja migracyjna jest tam największa. Można powiedzieć, że na tym odcinku najbardziej wspieramy Straż Graniczną i próbujemy zatrzymać tę falę i działania z drugiej strony.


Jaki wachlarz działań ma WZZ Podlasie?


Szeroki, bardzo szeroki. Po pierwsze to działania na granicy - patrolowanie, wspieranie Straży Granicznej. Drugi aspekt to ten szkoleniowo-operacyjny, czyli prowadzimy zajęcia taktyczne, szkolimy się do różnego rodzaju form działań - od przeciwdywersyjnych, przeciwdesantowych, przeciwpartyzanckich, wszystkich tych, które dziś mogłyby się pojawić.

Ale w ramach tego szkolenia również realizujemy w różnych miejscach szkolenia ogniowe. Będziemy również na pobliskim poligonie. Przede wszystkim chcemy korzystać także ze strzelnic, które są w posiadaniu różnego rodzaju instytucji, też osób prywatnych, tak, żebyśmy nie musieli pokonywać wielkich tras do tych obiektów, żeby się szkolić.


Ilu jest żołnierzy i jaki macie sprzęt?


Dzisiaj nasza operacja opiera się na 10 tys. żołnierzy - 4 tys. jest dedykowanych do wsparcia Straży Granicznej, czyli tak naprawdę zajmują się wsparciem na granicy i realizacją tych zadań, które ma SG i my. Natomiast pozostali, czyli 6 tys. żołnierzy, znajduje się w strefie "tylnej", gdzie prowadzimy szkolenie operacyjne, przygotowujemy się do odpierania ewentualnych zagrożeń, które mogłyby się pojawić, a o których wcześniej mówiłem.

Cieszymy się z tego, że zabraliśmy ze sobą sprzęt, który jest najnowocześniejszy. Mamy sprzęt rozpoznawczy, ale też mamy Langusty, Leopardy, Rosomaki, mamy RAK-i, więc jest tego dużo. Są także śmigłowce, drony, sprzęt, którym możemy operować zarówno na lądzie, jak i w powietrzu. I to jest istota tego działania - połączenie tych dwóch obszarów. To wszystko daje nam pewien obraz działania zarówno na granicy, jak i z tyłu.


Czy te śmigłowce, które wieczorami słyszymy nad Białymstokiem, są wasze?


Niestety. Chciałbym z tego miejsca przeprosić wszystkich mieszkańców. Śmigłowiec wytwarza dość duży hałas i osoby, które mieszkają wokół lotniska, mają dyskomfort. Nie mamy jednak na tę chwilę możliwości, aby znaleźć inne miejsce i przenieść tę lokalizację, dlatego jesteśmy tutaj. Ale staramy się słuchać mieszkańców i jak najbardziej podejmować takie działania, żeby tego hałasu było jak najmniej.


Co do tej pory udało się wypracować w ramach zgrupowania?


Przede wszystkim wydaje mi się, że znacznie poprawiliśmy współpracę ze Strażą Graniczną, z czego bardzo się cieszę, ponieważ moim zdaniem to jest jeden z ważniejszych elementów naszej współpracy i działania. Nasza dobra współpraca, komunikacja skutkuje tym, że w ostatnich tygodniach bardzo mocno zmalała liczba przekroczeń naszej granicy. Nawet zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje, ale wydaje mi się, że charakter działań, które żeśmy wprowadzili, bardzo manewrowy, i właśnie ta dobra współpraca z SG, przynoszą owoce.


W jakim stopniu monitorujecie sytuację po stronie białoruskiej? Jak to tam wygląda?


Myślę, że to nie jest tajemnicą. Jesteśmy bardzo mocno nastawieni na to, co dzieje się na Białorusi. Oczywiście my patrzymy na to z punktu widzenia militarnego, wojskowego, tak żebyśmy czytali tę sytuację w naszym znaczeniu. I właśnie odbierając te różnego rodzaju bodźce i informacje o stronie białoruskiej, a zwłaszcza tej części militarnej, o której ostatnio było bardzo dużo mówione, przygotowujemy nasze odpowiedzi poprzez to szkolenie. Czyli to szkolenie tak naprawdę jest ukierunkowane w taki sposób, żeby być przygotowanym na zagrożenia, które mogłyby się pojawić. Robimy wszystko, żeby je zminimalizować i nie być zaskoczonym, gdyby taka sytuacja się zdarzyła.


Panie generale, z jakim przyjęciem spotkaliście się wśród mieszkańców Podlasia?


Muszę powiedzieć, że nie jestem zaskoczony, bo część swojej służby spędziłem na Podkarpaciu, więc klimat wschodnich regionów jest mi znany. Natomiast bardzo się cieszę, że znaczna część społeczeństwa tutaj na Podlasiu rozumie kwestię dotyczącą bezpieczeństwa. Bardzo, bardzo podkreśla i docenia to, że tutaj jesteśmy. Wielu ludzi naprawdę nam kibicuje, wspiera nas i z tego się bardzo cieszę.

Organizując zajęcia i szkolenie w terenie, gdzie mieszkają nasi obywatele, często mamy z nimi do czynienia i często z nimi się spotykamy jako przełożeni, ale też żołnierze. I ta ciepła atmosfera naprawdę dobrze wpływa na nas wszystkich. Potrafimy siebie wzajemnie rozumieć.

Natomiast cieszy mnie to, że duża część naszych obywateli jest zadowolona z tego, że jesteśmy, bo jednak dostrzegają niebezpieczeństwa, dostrzegają sytuację, w której jesteśmy, dostrzegają migrantów, którzy próbują przez naszą granicę się przedostawać, więc czują tę presję, ale wydaje się, że dzięki nam troszkę łatwiej im się żyje.


W jakich warunkach służą żołnierze? Nie chodzi mi o ćwiczenia na poligonie, ale o zakwaterowanie w jednostce.


Chciałbym tutaj jedną rzecz powiedzieć, bo ostatnio dużo mówi się w mediach o naszym działaniu. Mam wrażenie, że przez chyba kilka czy kilkanaście ostatnich lat trochę żeśmy się uśpili w tym znaczeniu, że żołnierz ma mieć warunki hotelowe, że żołnierz musi żyć w jakimś obiekcie. Natomiast wszyscy zapomnieli, że tak naprawdę miejsce żołnierza dzisiaj jest w terenie. Miejsce żołnierza jest tam, gdzie będzie prowadził działania i do tego musi się przygotowywać. Zarówno psychika żołnierza, jak i wyposażenie, które ma, musi dzisiaj uwzględniać to, że będzie musiał w różnym czasie, w różnym miejscu umieć przeżyć.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Sylwia Wesołowska, fot. PRB

Sylwia Wesołowska

prezes fundacji "Mali Wojownicy"
10.12.2024

Rodzicom wcześniaków będzie przysługiwać nawet do 15 tygodni dodatkowego urlopu. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. O sukcesie rodziców, którzy walczyli o zdrowie i życie swoich dzieci porozmawiamy w środę (11.12) o 8:10 z prezeską fundacji "Mali Wojownicy" Sylwią Wesołowską.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.


Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.


Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.


Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.


Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.


Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.


Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.


Martyna Zaniewska, fot. Marcin Gliński

Martyna Zaniewska

nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
24.11.2024

- Z jednej strony przede mną ogromna zmiana, ale z drugiej to cały czas funkcjonowanie w sferze, o której zawsze marzyłam, w sferze kultury, miasta i bardzo się z tego cieszę - mówiła w Polskim Radiu Białystok Martyna Zaniewska.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Ratkiewicz

profesor z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
22.11.2024

- Coraz więcej dzikich zwierząt pojawia się w mieście, bo one też lubią "śmieciowe" jedzenie. Lisy, jeże, kuny, ale też większe - jak jelenie sarny, dziki czy łosie przechadzają się ulicami, zaglądają do naszych ogrodów - mówi prof. Mirosław Ratkiewicz.

Marta Kosior-Kazberuk i Mirosław Marczewski, fot. Joanna Szubzda

Mirosław Marczewski i Marta Kosior-Kazberuk

dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i rektor Politechniki Białostockiej
22.11.2024

Erasmus+ kojarzy się głównie z wyjazdami studentów za granicę do partnerskich uczelni, ale nowe Centrum przy Politechnice Białostockiej będzie wspierało w organizowaniu takich wyjazdów nie tylko studentów, ale też uczniów szkół podstawowych, przedsiębiorców czy nauczycieli.


Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.

Sylwia Wesołowska, fot. Monika Kalicka

Sylwia Wesołowska

założycielka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", mama wcześniaka
17.11.2024

- Na początku jest strach przed kupieniem łóżeczka, bardzo często staramy się z fundacją, żeby jakiś mały prezencik zostawić w szpitalu i to jest bardzo często pierwsza zabawka dziecka, bo rodzice boją się cokolwiek kupić. Lekarze nie mogą powiedzieć "będzie dobrze", ja jako mama mogę powiedzieć "musi być dobrze" - mówi Sylwia Wesołowska.

Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
15.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.


Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.


Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok