Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni liczą na to, że mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z dotacji na zakup rowerów elektrycznych

Białostoccy radni liczą na to, że mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z dotacji na zakup rowerów elektrycznych

autor: Wojciech Szubzda

11.10.2023, 19:05, akt. 19:49

Miejscy radni uważają, że to krok do tego, żeby białostoczanie mogli skorzystać z dotacji na zakup rowerów elektrycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stanął po stronie radnych. Uchylił decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wcześniej unieważniła ona uchwałę miejskich radnych ws. podziału pieniędzy na zakup rowerów.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wyrok na razie jest nieprawomocny, ale liczę, że RIO już się nie odwoła - mówi przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym.


Jeżeli wyrok się uprawomocni, spowoduje to, że rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej wypadnie z obrotu prawnego. A to z kolei będzie skutkowało tym, iż wejdzie w życie uchwała Rady Miasta. To będzie wymagało od nas oceny, czy terminy wskazane w uchwale i sposób wydatkowania tej dotacji z Województwa Podlaskiego jeszcze będzie miał możliwość "załapania się" na przepisy tej uchwały - mówi Łukasz Prokorym.


Pieniądze na zakup rowerów pochodzą z budżetu województwa podlaskiego z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Czas na realizację tego projektu i skorzystanie z dotacji jest do końca roku.

Pomysłodawcą tej inicjatywy jest przewodniczący klubu radnych PiS Henryk Dębowski. Liczy, że RIO nie odwoła się od wyroku, tak aby białostoczanie jak najszybciej mogli skorzystać z dotacji.


Od tego wyroku RIO nie powinna się odwoływać i prezydent Białegostoku powinien w jakiś sposób zaapelować, żeby skrócić ten termin 30-dniowy na odwołanie. Chodzi o to, żeby można było te pieniądze wydatkować. My, jako radni, jesteśmy za tym, żeby mieszkańcy takie dofinansowanie do końca roku otrzymali, bo to są bardzo duże pieniądze, które przeznaczył Urząd Marszałkowski - mówi Henryk Dębowski.


Samorząd województwa przyznał 750 tys. zł. Projekt zakłada, że z dotacji o maksymalnej wartości 2,5 tys. zł będzie mogło skorzystać 300 białostoczan na zakup rowerów elektrycznych.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Radni Białegostoku zdecydowali o zaskarżeniu unieważnienia uchwały dotyczącej rowerów elektrycznych

31.07.2023, 18:14

Władze Białegostoku skierują do sądu administracyjnego skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze RIO unieważniające uchwałę radnych dotyczącą podziału dotacji na zakup rowerów elektrycznych. O skierowaniu skargi zdecydowała w poniedziałek jednogłośnie rada miasta.


Białostoccy radni miejscy przyjęli zasady przyznawania dotacji na rowery elektryczne

29.05.2023, 16:00

300 mieszkańców Białegostoku ma szanse na dotacje na zakup roweru elektrycznego. Można będzie dostać do 2,5 tysiąca złotych.


W Łomży znów można wypożyczać miejskie rowery

1.05.2023, 14:18

Od poniedziałku (1.05) mieszkańcy Łomży mogą ponownie korzystać z roweru miejskiego. Do ich dyspozycji jest 100 rowerów tradycyjnych i 30 elektrycznych na 15 stacjach w mieście. Pojazdy można wypożyczać do końca października.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok