Radio Białystok | Wiadomości | Rada Białegostoku i Sejmik Województwa Podlaskiego będą głosować ws. zwolnienia z pracy trzech radnych

Rada Białegostoku i Sejmik Województwa Podlaskiego będą głosować ws. zwolnienia z pracy trzech radnych

autor: Edyta Wołosik

25.02.2024, 12:28, akt. 12:49

Czy będzie zgoda na zwolnienie z pracy jednego radnego Białegostoku i dwóch sejmiku województwa podlaskiego? Zależeć to będzie od tego, czy znajdzie się większość, która poprze takie wnioski. Te zarówno do biura Rady Miasta, jak i podlaskiego sejmiku, już wpłynęły.

Henryk Dębowski, Jadwiga Zabielska, Stanisław Derehajło, fot. PRB
Henryk Dębowski, Jadwiga Zabielska, Stanisław Derehajło, fot. PRB

Sprawa dotyczy radnego Białegostoku Henryka Dębowskiego, a także radnych sejmiku województwa podlaskiego - Jadwigi Zabielskiej i Stanisława Derehajły.  

Henryk Dębowski jest zastępcą dyrektora oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku, a Jadwiga Zabielska - dyrektorem. Po zmianach we władzach centralnych KOWR-u, dyrektor generalny Henryk Smolarz, zwrócił się z wnioskiem do radnych zarówno miejskich, jak i wojewódzkich o wyrażenie zgody na rozwiązanie z nimi stosunku pracy. Trzeci wniosek dotyczy natomiast Stanisława Derehajły i zgody na zwolnienie go z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego. 

Zgodnie z prawem - gdy pracodawca chce rozwiązać umowę o pracę z radnym - musi zasięgnąć opinii całego gremium.

Do tej pory w takich przypadkach radni zachowywali się solidarnie i niezależnie od tego - kto jaką opcję polityczną reprezentował - zgody na takie zwolnienia nie było.

Obecna kadencja samorządu kończy się 30 kwietnia.

Nowych radnych wybierać będziemy 7 kwietnia. Wtedy też odbędzie się głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ewentualna druga tura 21 kwietnia.  

Białostoccy radni w sprawie Henryka Dębowskiego głosować będą w poniedziałek (26.02). Niewykluczone, że wtedy też decyzję w sprawie Jadwigi Zabielskiej i Stanisława Derehajły podejmować będą radni sejmiku województwa podlaskiego. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Artur Kosicki [wideo]

23.02.2024, 07:32

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.


Sejmik ma zdecydować o odwołaniu wicemarszałka Stanisława Derehajły

14.10.2021, 23:09

Szykuje się zmiana w Zarządzie Województwa Podlaskiego. Planowane jest odwołanie wicemarszałka Stanisława Derehajły z Porozumienia. Na piątek (15.10) zwołano nadzwyczajną sesję sejmiku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok