Radio Białystok | Gość | Artur Kosicki [wideo] - marszałek województwa podlaskiego

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego

23.02.2024, 07:32, akt. 12:09

"Mamy bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów, takich jak: Henryk Dębowski, Izabela Smaczna-Jórczykowska czy Mariusz Gromko. Któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta Białegostoku" - mówi Artur Kosicki.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska
Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ugrupowania polityczne ujawniają coraz więcej nazwisk swoich kandydatów w wyborach samorządowych. Wciąż wiele niewiadomych jest w przypadku największej partii w Sejmie - chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. Kiedy poznamy jej kandydatów? O tym z marszałkiem województwa podlaskiego, jednocześnie członkiem zarządu wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczącym miejskich struktur PiS-u w Białymstoku, Arturem Kosickim rozmawia Renata Reda. 



Renata Reda: To może dowiemy się w końcu, z jakiej listy pan będzie kandydował w wyborach samorządowych? Sejmikowej czy na prezydenta Białegostoku? 



Artur Kosicki: Już po tych wszystkich analizach, po dyskusjach, ale też i po namowach moich współpracowników, bliskich, osób z zarządu, zdecydowałem się, że będę kandydował do sejmiku województwa podlaskiego z okręgu Białystok. 



Numer jeden. Zdradzi pan jeszcze jedynki w pozostałych okręgach?



Już niedługo o tych jedynkach powiemy. Będzie konkretna prezentacja list, ale tak jak już wcześniej powiedziałem, chcę realizować ten projekt, jakim jest "Ambitne Podlaskie". Obiecałem wyborcom pięć lat temu, że nie zmarnuję żadnego dnia w samorządzie województwa podlaskiego. Podchodziliśmy ambitnie przez pięć lat do tych wszystkich kwestii, zarówno tych zapóźnień w naszym województwie, proszę zwrócić uwagę - psychiatria dziecięca, którą PO-PSL zlikwidowało, myśmy ją przywrócili. Podjęliśmy się trudnych inwestycji, które nie były przez naszych poprzedników realizowane, jak Teatr Dramatyczny, Spodki, ale też i ambitne projekty, takie jak Xylopolis, które są przyszłością naszego regionu, jeszcze wyższe, historyczne środki europejskie, o których nawet nikt wcześniej nie mógł sobie pomarzyć. 



Mówimy o ambitnym Podlasiu, a co z ambitnym Białymstokiem? Kto będzie kandydował z ramienia PiS-u? 



Białystok, pani redaktor, jest częścią województwa podlaskiego i tak samo dbamy o Białystok, jak i o resztę naszego regionu.



Zadałam konkretne pytanie. Kto będzie waszym kandydatem?



Jeszcze chwila i ten kandydat zostanie przedstawiony. Mamy naprawdę bardzo wielu młodych, ambitnych, doświadczonych liderów.



Jak białostocki radny Henryk Dębowski? 



Czy to Henryk Dębowski... 



A może Izabela Smaczna-Jórczykowska, pana rzeczniczka? Ostatnio bardzo dużo udziela się na portalach społecznościowych.



Były senator Mariusz Gromko to też bardzo dobry kandydat na prezydenta - młody, ambitny. Oczywiście pani dyrektor Smaczna-Jórczykowska też byłaby w mojej ocenie dobrą kandydatką na prezydenta, jest merytorycznie przygotowana, zna problemy miasta. Już niedługo tę decyzję podejmiemy, musimy na jedną, dwie analizy jeszcze poczekać i myślę, że w następnym tygodniu przedstawimy kandydata bądź kandydatkę na prezydenta miasta Białegostoku.



Z jakiego powodu doszło do zamieszania z kandydaturą na prezydenta Białegostoku posła Sebastiana Łukaszewicza? Poseł Jarosław Zieliński, który zasiada w komitecie politycznym partii, powiedział, że komitet przyjął tę kandydaturę, a potem poseł Łukaszewicz zdementował to wszystko. 



Myślę, że to jest wynikiem tego, że faktycznie tych nazwisk jest bardzo dużo na liście kandydatów.



Ale decyzja komitetu politycznego już była. 



To nie jest kwestia decyzji komitetu politycznego, tylko takiej ostatecznej decyzji, którą mamy ogłosić opinii publicznej. Różne kandydatury, które wcześniej wymieniłem, choćby te trzy, ale też i Sebastiana Łukaszewicza, były brane pod uwagę. W przypadku akurat posła Łukaszewicza to już zostało w jakiś sposób rozwiane, ale myślę, że któraś z tych trzech osób na pewno będzie kandydatem na prezydenta.



Czy nie za późno będziecie zgłaszać kandydata na prezydenta? Czasu coraz mniej. Może to o to chodzi, żeby kampania wyborcza kosztowała jak najmniej, bo zwycięstwo w wyborach na prezydenta Białegostoku nie do końca jest pewne. To po co wydawać tyle pieniędzy?



Kampania do parlamentu też była krótka i myślę, że w województwie podlaskim wyglądała bardzo dobrze. 



Tu mamy takiego pewnego kandydata jak Tadeusz Truskolaski. Trudno będzie z nim wygrać. 



Ja bym się nie obawiał tak Tadeusza Truskolaskiego, jak kandydatów z Trzeciej Drogi. Widać, że Białystok chce zmiany. Myślę, że prezydent Truskolaski się trochę znudził już białostoczanom i jest tu osobą, która w ogóle nie zajmuje się, w mojej ocenie, sprawami miejskimi. Dlatego Białystok potrzebuje kogoś, kto chce, a nie musi. Mnie się tak czasami zdaje, że prezydent Truskolaski po prostu musi. 



To w związku z tym, jaki macie pomysł na kampanię wyborczą? I w Białymstoku, i w całym województwie. 



Zawsze taki sam. Po pierwsze bycie wśród ludzi, dyskusja z ludźmi i wdrażanie tych rzeczy, o których z ludźmi rozmawialiśmy. Tu podam przykłady, dowody na tego typu rzeczy, choćby projekty strategiczne do programu Fundusz Europejski dla Podlaskiego. Inwestycja na ponad 100 milionów złotych, innowacyjna, tworząca dobrze płatne miejsca pracy w Białymstoku. To są konkrety, a nie jakieś zapowiedzi, gadki czy tam przypuszczenia. My będziemy rozmawiali już o konkretach. To, co się udało zrobić - największy program stypendialny w historii samorządu województwa podlaskiego. 

Pani redaktor, niedługo o tym wszystkim powiemy. To są rzeczy, tak jak powiedziałem wcześniej, wpisujące się w to hasło, które zaprezentowałem pięć lat temu: "Ambitne Podlaskie". Nie wstydźmy się naszego województwa, wprost odwrotnie. Pokażmy, naszą wyjątkowość i udowodnimy, że potrafimy robić takie rzeczy, których nikt przed nami, ani za nas, nie zrobi. 



Opozycyjni radni sejmiku konsekwentnie zarzucają panu, że się pan lansuje na billboardach w Białymstoku, w Łomży. Są to billboardy stworzone na potrzeby szkoleniowe, na promocję bezpieczeństwa na drogach. Tymczasem niewiele jest na tych billboardach o tym bezpieczeństwie. Jest natomiast duży pana wizerunek w towarzystwie też innych osób. 



Na początku trzeba byłoby się zapytać, czy zwiększyła się ilość chętnych na te szkolenia. Otóż się zwiększyła. I to jest najważniejsze kryterium.



Czyli pana wizerunek przyniósł oczekiwany efekt?



Ja nie wiem, czy mój wizerunek, ale jeżeli ja mogę pomóc w tym, żeby bezpieczeństwo na drogach było jeszcze lepsze w województwie podlaskim, to zrobię wszystko, żeby to miało miejsce. To jest dla mnie istotne. To jest kampania, która jest skierowana dla osób starszych, które bardzo często nie mają mediów społecznościowych, nie korzystają z nośników i tego typu urządzeń, dlatego to jest skierowane do nich. 

Ja tylko przypomnę, w 2010 roku bodajże Gazeta Współczesna donosiła, jak to ówczesny marszałek Dworzański zrobił kampanię w postaci ulotek i spotów ze środków publicznych za 200 tysięcy złotych przed kampanią do samorządu. I wtedy wszystko było dobrze? Co promował? Szkolenie jakieś? O co chodzi? Tutaj robimy to w istotnym celu, żeby zachęcić ludzi, żeby faktycznie dbali o bezpieczeństwo na drogach. Ja się w wiele akcji włączam. Promuję choćby Produkt Lokalny i uważam, że to jest mój obowiązek. I będę to robił niezależnie od tego, czy będę marszałkiem, czy nie.



Ile te wspomniane przeze mnie billboardy kosztowały? Tę informację chcą uzyskać radni, prawdopodobnie na najbliższej sesji w poniedziałek (26.02).



Chcę jeszcze potwierdzenia, dlatego nie będę zdradzał tej sumy, ale na pewno był to koszt nieporównywalnie mniejszy niż do tej kampanii, którą wtedy realizował marszałek Dworzański. Ona wtedy bodajże kosztowała, z tych medialnych doniesień wynikało, że 200 tys. zł. Tutaj o wiele, wiele, wiele mniej. To jest kropla w morzu tej sumy, którą media podawały. Ja bym uderzył się w pierś na miejscu radnego Dworzańskiego, bo już zapomniał wół, jak cielęciem był - tak można to skwitować.


| red: sk


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.


Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.

Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.


Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.

Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.


Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.

Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.


Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.

Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.


Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.

Piotr Trypus i Wojciech Napora, 19.10.2024, fot. Gabriela Lasota

Wojciech Napora i Piotr Trypus

gitarzysta, kompozytor zespołu Cochise i wokalista, gitarzysta zespołu Starsabout
19.10.2024

- Mamy nadzieję, że przez to, że różna stylistyka towarzyszy naszym zespołom, to też publiczność może posłuchać nieco innej muzyki - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.


generał dywizji Arkadiusz Szkutnik, fot. Joanna Szubzda

gen. dyw. Arkadiusz Szkutnik [wideo]

dowódca operacji "Bezpieczne Podlasie", dowódca 18. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej
18.10.2024

- My jako siły zbrojne to nie baranki, które stoją i mają grzecznie się zachowywać, machać ręką i mówić: "Witamy was serdecznie". Tylko w sytuacji, kiedy ktoś nas atakuje w szczególności przy użyciu narzędzi niebezpiecznych, stosujemy siłę adekwatną do zagrożenia - mówi gen. Szkutnik.

Marta Cienkowska, fot. Sylwia Krassowska

Marta Cienkowska [wideo]

wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
17.10.2024

- Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach to bardzo ważna inwestycja dla regionu nie tylko z punktu widzenia naszej historii i historii tego regionu, ale także z punktu widzenia rozwoju. Będzie to miejsce, do którego będą pielgrzymować nie tylko Polacy, ale też ludzie z zagranicy - mówi Marta Cienkowska.

fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
16.10.2024

- Strategia migracyjna nie wpływa na ograniczenie praw człowieka. Bezpieczeństwo jest kluczem. (...) Donald Tusk zastosował terapię szokową wobec Europy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


dr Maciej Białous, fot. Marcin Gliński

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
15.10.2024

- Sondaże pokazują, że ludzie są na razie zadowoleni z działań rządu. Z jednej strony mamy te niespełnione obietnice, ale z drugiej względny spokój. Wydaje mi się jednak, że to może się destabilizować w najbliższych miesiącach przy okazji kampanii prezydenckiej - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous.

Ewa Ziejewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Ziejewska [wideo]

nauczycielka języka polskiego z LO Infotech w Białymstoku
14.10.2024

- Dopóki nie zmieni się system edukacji publicznej, to tych młodych nauczycieli nie będzie chętnych do pracy - mówi Ewa Ziejewska.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

prof. Dorota Wyszkowska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
14.10.2024

Od nowego roku finanse samorządów będą naliczane według nowych zasad. Mają na tym wszyscy zyskać, bo do lokalnych władz - jak szacuje ustawodawca - ma w sumie trafić prawie 25 mld złotych więcej w porównaniu z obecnym rokiem budżetowym.


fot. Gabriela Lasota

Irena Jarocka, Halina Budziejko

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku
13.10.2024

- Grzyby występują nie tylko w sezonie, kojarzonym z grzybobraniem. Są od wiosny do jesieni, a nawet zimą. Każda pora roku ma swoje grzyby.

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk, fot. A. Tyszkiewicz

Marcin Gliński, Kamil Sołowianowicz, Kuba Totczyk

muzycy z zespołu Dorian's Steaming Shadow
12.10.2024

25 października ukaże się debiutancka płyta białostockiego zespołu Dorian's Steaming Shadow.

Cezary Cieślukowski, fot. Marcin Gliński

Cezary Cieślukowski

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
11.10.2024

"Województwo podlaskie od 2020 roku - zaczynając od pandemii, po kryzys migracyjny, sytuację na Ukrainie i zamknięcie granic - jest w stanie podwyższonego ryzyka. To powoduje, że przedsiębiorcy i firmy składają mniej wniosków o wsparcie" - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Cieślukowski.


Prof. Mariusz Popławski, 10.10.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Mariusz Popławski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
10.10.2024

- Liczę na to, że potwierdzimy, że kształcimy na bardzo wysokim poziomie - mówi prof. Mariusz Popławski.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Jurgiel [wideo]

polityk, samorządowiec
9.10.2024

"Nie chcę być odebrany jako ten, który zdradził PiS". Krzysztof Jurgiel krytykuje Jarosława Kaczyńskiego i szefa podlaskich struktur partii Jacka Sasina i przedstawia swój punkt widzenia na utratę władzy przez PiS w podlaskim sejmiku.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski

prezydent Łomży
9.10.2024

Czy w Łomży widać już zmiany po otwarciu obwodnicy miasta? Jakich jeszcze zmian mieszkańcy mogą się spodziewać?


fot. Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu
8.10.2024

Marszałek Sejmu i poseł z województwa podlaskiego Szymon Hołownia rozpoczął spotkania wyjazdowe pod hasłem "Spotkajmy się pod jedną flagą".

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

Prof. Henryk Wnorowski

członek Rady Polityki Pieniężnej, ekonomista z UwB
8.10.2024

- Dane, które otrzymaliśmy dotyczące naszej gospodarki, tak naprawdę nie pozostawiały żadnego pola manewru. W sytuacji, kiedy miesiąc do miesiąca odczyty inflacji wzrastają, tak naprawdę nikt by nie zrozumiał decyzji o obniżeniu stóp procentowych - mówi ekonomista.

Michał Rusinek, fot. Marcin Gliński

prof. Michał Rusinek [wideo]

literaturoznawca, członek Rady Języka Polskiego, pisarz i tłumacz
7.10.2024

- Spróbujmy mieć świadomość języka. Język jest czymś takim, czego my nie zauważamy. A jeżeli go nie zauważamy, to jest takie niebezpieczeństwo, że on zacznie nami "mówić". Stąd mój pomysł, żeby słuchać języka polityków, żeby trochę się przed nim obronić - mówił w Polskim Radiu Białystok prof. Michał Rusinek.


dr Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku, jurorka nagrody literackiej Nike
6.10.2024

W niedzielę (6.10) dowiemy się kto dostanie Nike - najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną nagrodę literacką w Polsce. W jury, w tym roku zasiada literaturoznawczyni z UwB Katarzyna Sawicka-Mierzyńska.

Grzegorz Sandomierski, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Sandomierski [wideo]

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
4.10.2024

- Mam nadzieję, że moda na Jagiellonię będzie trwała bardzo długo - mówi Grzegorz Sandomierski.

prof. Marcin Moniuszko, fot. Marcin Gliński

Prof. Marcin Moniuszko

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
4.10.2024

"My nie tylko kształcimy kadrę - my jesteśmy codziennie na tym froncie walki o zdrowie poszczególnych pacjentek i pacjentów. To jest coś, do dodaje naszej pracy szczególnego wymiaru odpowiedzialności" - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok