Radio Białystok | Wiadomości | Panie w roli głównej, czyli "Szwagierki" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]

Panie w roli głównej, czyli "Szwagierki" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]

5.03.2024, 11:08, akt. 18:46

Historię czternastu kobiet, które - zamknięte w jednej przestrzeni - muszą zamierzyć się ze swoimi problemami, kompleksami i nienawiścią - przedstawia musical "Szwagierki" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Jego premiera - w sobotę (9.03).

"Szwagierki" - najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego, fot. Sylwia Krassowska
"Szwagierki" - najnowszy spektakl Teatru Dramatycznego, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Wrażenia widzów po premierze musicalu "Szwagierki" w Teatrze Dramatycznym i recenzja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
"Szwagierki" w Teatrze Dramatycznym - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Musical powstał na podstawie sztuki "Szwagierki" kanadyjskiego dramaturga Michela Tremblay'a. To historia czternastu niezamożnych kobiet. Spotykają się zagonione gospodynie domowe, sfrustrowane żony, zbuntowane córki, zagubione matki, zawistne sąsiadki, przyjaciółki i "przyjaciółki".Spektakl dla białostockiego teatru wyreżyserował Michał Znaniecki. Jak zwrócił uwagę - tekst powstały w latach 60. ubiegłego wieku, można odnieść do obecnych czasów. Dodał, że wszystkie poruszone przez autora tematy, zostały w realizacji rozwinięte. 


Okazało się, że wszystko jest aktualne, przerażające jest to, a jeszcze do tego się z tego śmiejemy, w związku z tym zrobiliśmy z tego prawdziwą tragifarsę, która może i zaboleć, i śmieszyć, i wzruszać - mówił reżyser.
Akcja musicalu odbywa się w kuchni, tu spotykają się wszystkie bohaterki. Michał Znaniecki wskazał, że zbudowano "dantejską" kuchnię, z której nie można wyjść, a bohaterki "kręcą się cały czas wokół problemów, kompleksów, małych nienawiści, hipokryzji". Ocenił, że aktorki potrafiły "zbudować piekło" - wiedziały jakich sposobów użyć, by zranić siebie nawzajem.

"Momentem duszy", gdy bohaterki mogą pokazać, co kryją pod maską - Michał Znaniecki nazwał muzykę. "Tańcząc i śpiewając (mogą) podzielić się z publicznością tak naprawdę takim intymnym dialogiem" - dodał.

Muzykę napisał Hadrian Tabęcki, a teksty piosenek Roman Kołakowski. Zdaniem kompozytora, wszystkie songi, które tworzył 20 lat temu z nieżyjącym już Kołakowskim, są wciąż aktualne.

Scenografię do przedstawienia zaprojektował Luigi Scoglio, kostiumy – Bartosz Jakub Kamiński-Lingo, natomiast za choreografię odpowiada Inga Pilchowska.

Spektakl, ze względu na remont siedziby teatru, będzie grany w auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.


źródło: PAP | red: sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przeszklony budynek z widownią na 200 osób - to projekt dodatkowej przestrzeni Teatru Dramatycznego

28.12.2023, 15:54

To kolejny krok na drodze do powstania nowej sali teatralnej w Białymstoku.


Nie wiadomo kiedy skończy się remont siedziby Teatru Dramatycznego w Białymstoku

28.11.2023, 09:38

Nie wiadomo kiedy zakończy się remont siedziby Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Budynek miał być gotowy na powrót spektakli kilka miesięcy temu. Tymczasem trzeba przygotować nowy projekt jego modernizacji, bo obecny został źle wykonany.


"Posprzątane" - premiera najnowszego spektaklu Teatru Dramatycznego [zdjęcia]

18.11.2023, 11:47

O miłości ze śmiercią w tle, relacjach między ludźmi i niezwykłej więzi kobiet opowiada najnowszy spektakl "Posprzątane" w reżyserii Bożeny Baranowskiej Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Premiera spektaklu odbyła się w sobotę (18.11) wieczorem.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok