Radio Białystok | Wiadomości | 151 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

151 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

4.03.2024, 10:21, akt. 10:41

Łącznie 151 cudzoziemców próbowało od piątku do niedzieli (1-3.03) nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Kilkadziesiąt z nich na widok polskich patroli wycofało się na Białoruś – podała w poniedziałek (4.03) Straż Graniczna.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Próby podjęto w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy

W piątek do Polski nielegalnie usiłowało przedostać się 21 osób, w sobotę 53, a w niedzielę 77.

Wszystkie próby podjęto w województwie podlaskim, w okolicach Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży migranci usiłowali m.in. sforsować graniczną rzekę Leśna Prawa – poinformowała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz.
W lutym było 356 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Z danych podlaskiej SG wynika, że w styczniu zanotowała ona 87, a w lutym – 356 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Liczba prób w styczniu i lutym jest mniejsza niż we wcześniejszych miesiącach. W grudniu, gdy nastąpił znaczny ich spadek, takich prób było ok. 450 na odcinku, za którego ochronę odpowiada Podlaski Oddział SG. W 2023 r. – blisko 26 tys.

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.

SG wybrała też i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w woj. lubelskim. To konsorcjum firm Elektrotim SA z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Inwestycja będzie kosztowała blisko 280 mln zł, to głównie środki unijne.

Zabezpieczenia mają powstać na 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów z kamerami. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.


Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka

Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Podpisano umowę z firmą Sprint SA z Olsztyna. Na ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych. Zainstalowane zostaną tam specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech obiektów. Inwestycja będzie kosztowała 85 mln zł.

Obie bariery mają być gotowe w ciągu roku.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed białostockim sądem rozpoczął się proces ws. śmiertelnego wypadku auta z migrantami

22.02.2024, 12:10

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w czwartek (22.02) proces 35-letniego obywatela Uzbekistanu, oskarżonego o spowodowanie w maju 2023 roku katastrofy drogowej auta z nielegalnymi migrantami, w której zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych.


Straż Graniczna: monitorujemy sytuację na granicy z Białorusią

8.02.2024, 10:08

Od początku roku znacząco zmniejszyła się liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna przyznaje, że trudno podać jednoznaczną tego przyczynę. Zwraca uwagę, że ruch nielegalnych migrantów jest sterowany i zapewnia, że monitoruje sytuację na tej granicy.


W środę 13 cudzoziemców próbowało przekroczyć polsko-białoruską granicę

25.01.2024, 11:40

W środę (24.01) 13 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę. Wszyscy na widok patroli wycofali się w głąb Białorusi - poinformowała w czwartek (25.01) Straż Graniczna.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok