Radio Białystok | Wiadomości | Marszałek Artur Kosicki popiera budowę lotniska Krywlany w Białymstoku

Marszałek Artur Kosicki popiera budowę lotniska Krywlany w Białymstoku

3.04.2024, 19:38, akt. 20:08

Jeśli nie powstanie Centralny Port Komunikacyjny, w Podlaskiem powinno powstać lotnisko regionalne - uważa marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. W środę (3.04) na konferencji prasowej w Białymstoku poinformował, że wysłał do premiera Donalda Tuska pismo w tej sprawie.

Źródło: Mateusz Duchnowski / UMWP
Źródło: Mateusz Duchnowski / UMWP

Marszałek opowiedział się za dokończeniem inwestycji na lotnisku Krywlany w Białymstoku

Artur Kosicki tłumaczył, że potrzebna jest odpowiedź, czy rząd chce budować CPK. Jeśli nie będzie budowy CPK, to - jego zdaniem - do strategicznych dokumentów państwa powinna zostać wpisana budowa podlaskiego lotniska regionalnego, bo chcą tego mieszkańcy województwa. Powołał się przy tym na zlecone przez samorząd województwa wyniki badań, według których ponad 63 proc. opowiedziało się za budową lotniska regionalnego.


Podlaskie jest jedynym w Polsce województwem, gdzie nie ma lotniska regionalnego

Dyskusja o lotnisku trwa w regionie od wielu lat. Przed laty były plany jego budowy, były nawet środki z UE, ale z budowy samorząd regionu zrezygnował. Istnieją jedynie utwardzone pasy startowe na lotnisku w Suwałkach oraz lotnisku Krywlany w Białymstoku. Pas na Krywlanach nie jest jednak w pełni wykorzystywany ze względu na przeszkody lotnicze.


Ponad 63 proc. osób badanych chce, żeby lotnisko miało charakter regionalny i międzynarodowy, a nie tylko i wyłącznie charakter lokalny. To jest bardzo ważna inwestycja, która na pewno będzie miała wpływ na rozwój naszego regionu. Od dłuższego czasu jesteśmy w tej materii białą plamą. Tak dalej być nie może - mówi Artur Kosicki.


Nie ma żadnego wskazania, gdzie lotnisko regionalne miałoby powstać.


Lotnisko jest inwestycją priorytetową

Marszałek tłumaczył, że CPK było dla poprzedniego rządu inwestycją priorytetową i w związku z tym uważał, że rozbudowa lotniska na Krywlanach - jak to określił - "współgrałaby" z CPK. 


Teraz, jeżeli mamy taki chaos informacyjny, nie do końca wiemy, w którym kierunku będzie przebiegała ta sprawa z CPK. Powinniśmy zwrócić obecnemu rządowi uwagę na to, że tą białą plamą zostać nie chcemy, z bardzo prostej przyczyny. Otóż lotnisko, które mogłoby funkcjonować na Krywlanach, nie do końca jest w stanie spełnić nasze oczekiwania i oczekiwania opinii publicznej - mówi Artur Kosicki.


Marszałek dodał przy tym, że samorząd województwa dalej "jest skłonny" do współpracy z władzami Białegostoku ws. lotniska na Krywlanach. Ocenił, że sprawa Krywlan nie wyklucza lotniska regionalnego, ale dodał, że możliwości lotniska na Krywlanach nie sprawią, że mieszkańcy będą mogli z niego podróżować za granicę.


Jeżeli obecny rząd uważa, że CPK nie powinno być realizowane, jak najbardziej powinno być realizowane lotnisko regionalne w województwie podlaskim. Nie wyklucza to współdziałania i dokończenia lotniska na Krywlanach - dodaje Artur Kosicki.


Na Krywlanach powstał utwardzony pas startowy - jednak inwestycja nie została ukończona

Na lotnisku Krywlany w Białymstoku powstał w ostatnich latach utwardzony pas startowy o długości 1350 m, ale nie jest wykorzystywany w pełnym zakresie, przeszkadzają w tym drzewa. Inwestorem pasa było miasto Białystok, pieniądze dokładał także samorząd województwa podlaskiego.

Kosicki powiedział w środę (3.04), że warto, aby ta inwestycja na Krywlanach została ukończona.


Marszałek, prezydent i władze Polskich Portów Lotniczych są w tej sprawie jednomyślni

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, marszałek Artur Kosicki i władze Polskich Portów Lotniczych SA podpisali w listopadzie 2023 r. list intencyjny, w którym strony wyraziły wolę współpracy ws. rozwoju infrastruktury lotniska na Krywlanach.

Prezydent Białegostoku informował we wtorek (2.04) na konferencji prasowej, że powołał swoich przedstawicieli do zespołu, który ma przygotować niezbędne analizy m.in. prawne, finansowe, techniczne i środowiskowe ws. Krywlan. W zespole będą też przedstawiciele PPL, a władze tej spółki podtrzymały chęć współpracy ws. Krywlan.

Artur Kosicki poinformował, że reprezentantami samorządu województwa w tym zespole będą eksperci, m.in. ze Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4. Dodał, że na 12 kwietnia zaprosił do urzędu marszałkowskiego prezydenta Białegostoku i władze PPL na pierwsze posiedzenie zespołu ws. Krywlan, aby ustalić jakie prace mają się w najbliższym czasie rozpocząć. 


źródło: PAP | red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Polskich Portów Lotniczych podtrzymują chęć pomocy w rozwoju infrastruktury Lotniska Białystok - Krywlany

2.04.2024, 18:14

To mają być wspólne działania zmierzające do przygotowania różnych analiz.


Budowa lotniska Krywlany znajdzie się na liście projektów strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

21.07.2023, 15:50

To kolejny krok prowadzący do współpracy marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku w sprawie utworzenia lotniska regionalnego na białostockich Krywlanach. Lotnisko będzie wpisane jako projekt warunkowy na listę projektów strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.


Radni KO złożyli wniosek do przewodniczącego podlaskiego sejmiku - chcą na sesji dyskutować o lotnisku na Krywlanach

13.07.2023, 12:57

To ciąg dalszy niekończącej się sprawy z lotniskiem na białostockich Krywlanach. Po środowym (12.07) spotkaniu w Izbie Przemysłowo - Handlowej, na którym marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki obiecał wsparcie w rozmowach z Komisją Europejską i rządem dotyczących pozyskania pieniędzy na dokończenie inwestycji, w czwartek (13.07) radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek do przewodniczącego sejmiku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok