Radio Białystok | Wiadomości | 11. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA - będą m.in. spektakle, wystawy i warsztaty

11. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA - będą m.in. spektakle, wystawy i warsztaty

15.04.2024, 15:13, akt. 15:20

Pokazy spektakli studenckich i profesjonalnych, wykłady, wystawy, warsztaty, a także odsłonięcie muralu. M.in. takie wydarzenia zaplanowano w Białymstoku podczas 11. Międzynarodowego Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Organizuje go filia Akademii Teatralnej z Polskim Ośrodkiem Lalkarskim Polunima, Białostockim Teatrem Lalek i Białostockim Stowarzyszeniem Artystów Lalkarzy.

Strony podpisały w poniedziałek (15.04) porozumienie dotyczące organizacji tego wydarzenia.

Tegorocznym hasłem festiwalu jest "Wspólnota".


Myślę, że to jest szczególna okazja do tego, żeby przypomnieć, że jest to wspólnota artystów, którzy spotykają się wokół sztuki lalkarskiej, wspólnota ludzi, którzy ten festiwal tworzą, wspólnota studencka, która tutaj się gromadzi, i ta wspólnota rozrastająca się o tych wszystkich studentów, gości, artystów, którzy do nas przyjeżdżają - podkreśliła Anna Lach z ATB, jedna z organizatorek festiwalu.


Powiedziała, że to szczególny moment, gdy "odczuwamy świąteczny wymiar takiego spotkania".

Jak mówiła prorektor ATB, dyrektorka artystyczna festiwalu prof. Marta Rau, festiwal będzie dużym wydarzeniem, ciekawym i inspirującym dla studentów, a także widzów.


Będzie bogato, ponieważ zaprosiliśmy siedem szkół (lalkarskich), nasza jest ósma. Każda ze szkół będzie prezentować swoje spektakle, będą seminaria naukowe, wykłady (...), warsztaty i coś, co nas bardzo cieszy, po raz pierwszy w tym roku będą rezydencje - powiedziała prof. Marta Rau.


Dodała, że zostali zaproszeni artyści z zewnątrz, niezwiązani z lalkarstwem, a którzy na festiwal przygotują prezentacje.

Na rezydencję zaproszono duet artystów z Krakowa - Maksymiliana Wnuka i Julię Celer - oraz białoruskiego artystę mieszkającego w Polsce Aleksieja Kolasa. Jak podkreśliła wiceprezes dr Bernarda Bielenia z Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy, komisja miała trudny wybór, ponieważ zgłosiło się wielu ciekawych artystów, a był to pierwszy taki nabór. Dodała, że zgłosili się ludzie, którzy chcieli poszerzyć swoje patrzenie na sztukę. "To jest niesamowite" - dodała.

W ramach festiwalu przygotowano program dla studentów, a także dla mieszkańców. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w otwarciu festiwalu, który ma się odbyć w formie performance w centrum miasta, będą też warsztaty, wystawy. Zaplanowano również odsłonięcie festiwalowego muralu. W Białostockim Teatrze Lalek będzie można zobaczyć spektakle.

Dyrektor Białostockiego Teatru Lalek dr hab. Jacek Malinowski mówił, że teatr odpowiada za nurt profesjonalny. W tym roku zostanie zaprezentowanych ok. 10 spektakli teatrów z całej Europy, a także ze Stanów Zjednoczonych. Przyjadą lalkarze m.in. z Czech, Litwy, Włoch, Austrii, swoje spektakle zaprezentuje też BTL.

Ewa Piotrowska, prezydentka ośrodka Polunima, podkreślała, że festiwal jest ważnym wydarzeniem w środowisku teatralnym. Dodała, że na pewno skupi wielu dyrektorów festiwali teatralnych i ludzi tworzących, którzy będą chcieli zobaczyć, dokąd zmierzają młodzi. Polunima wspiera imprezę merytorycznie, to także wsparcie członków ośrodka.

Festiwal LALKANIELALKA odbywa się w Białymstoku od 2002 roku co dwa lata. Jego ideą jest prezentacja nowych form w teatrze lalkowym.

Tegoroczną edycję dofinansowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Białystok.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Akademia Teatralna szuka chętnych do wzięcia udziału w festiwalu LALKANIELALKA

3.02.2024, 15:37

Białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza szuka artystów, którzy nie są związani z lalkarstwem, a chcieliby zgłosić swój projekt i zaprezentować go podczas Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Akademia na zgłoszenia czeka do końca lutego.


Inauguracja roku akademickiego w białostockiej filii Akademii Teatralnej

2.10.2023, 13:06

Białostocka filia Akademii Teatralnej zainaugurowała nowy rok akademicki 2023/2024. Po uroczystym ślubowaniu i odśpiewaniu Gaudeamus studenci wysłuchali wykładu inauguracyjnego Macieja Makselona "Polszczyzna to nie puszka szprotek".


X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku

26.06.2022, 09:51

Za nami spotkanie lalkarzy z różnych stron świata. Zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku.


Oficjalne rozpoczęcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA [zdjęcia, wideo]

21.06.2022, 19:41

Barwny korowód lalkarzy, studentów i sympatyków teatru przeszedł we wtorek (21.06) wieczorem ulicami Białegostoku. Parada lalkarska towarzyszyła odbywającemu się w mieście 10. Międzynarodowemu Festiwalowi Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok