Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy policjanci zatrzymali 43-latka podejrzanego o udział w oszustwach "na wnuczka"

Podlascy policjanci zatrzymali 43-latka podejrzanego o udział w oszustwach "na wnuczka"

20.04.2024, 09:06, akt. 09:18

Policja zatrzymała 43-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego, podejrzanego o udział w oszustwach metodą "na wnuczka", w których dwie panie w podeszłym wieku straciły łącznie ponad 55 tys. zł. Na wniosek śledczych mężczyzna został aresztowany.

fot. ronstik/stock.adobe.com
fot. ronstik/stock.adobe.com

Do oszustw doszło pod koniec stycznia

Do oszustw doszło pod koniec stycznia. Jak podał w sobotę (20.04) zespół prasowy podlaskiej policji, poszkodowane mają 88 i 90 lat.

W pierwszym przypadku przestępcy nawet nie dzwonili do starszej pani - jak zwykle to robią w przypadku tego typu oszustw. Z ustaleń policji wynika, że od razu do drzwi mieszkania 88-letniej mieszkanki Białegostoku zapukał mężczyzna, który podał się za znajomego jej syna. Przekonał ją, że ten miał wypadek i potrzebne są pieniądze na kaucję, by nie trafił do aresztu. Seniorka uwierzyła i dała mu 40 tys. zł.

W drugim przypadku 90-letnia pani odebrała telefon od mężczyzny, który podał się za jej wnuczka. Opowiedział historię o potrąceniu kobiety w ciąży; też przekonywał, że potrzebuje pieniędzy na poręczenie majątkowe. Nie sprawdzając wiarygodności tej historii, spakowała 15 tys. zł, 100 dolarów i przekazała mężczyźnie, który po nie przyszedł.

Policji udało się ustalić tożsamość mężczyzny, który przychodził po pieniądze. Zatrzymany został 43-letni mieszkaniec Mazowsza; postawiono mu dwa zarzuty oszustwa, został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.


Policjanci wciąż ostrzegają seniorów

Policjanci wciąż ostrzegają seniorów przed tego typu przestępczością i przypominają, że oszuści posługują się różnymi opowieściami, by przekonać do przekazania im pieniędzy. To już nie tylko tzw. legenda "na wnuczka", czyli historia dotycząca np. wypadku i konieczności zapłacenia poręczenia czy innych wydatków. Oszuści podają się też często za policjantów czy prokuratorów prowadzących rzekome akcje, np. przeciwko przestępcom bankowym. Żądają wtedy np. przekazania pieniędzy do znakowania czy przelania ich na rzekomo bezpieczne konta.

"Słysząc w słuchawce historię, że bliski spowodował wypadek, czy pieniądze na koncie są zagrożone, powinniśmy przede wszystkim rozłączyć się i zweryfikować tę informację. O takich sytuacjach natychmiast należy informować policjantów, dzwoniąc na numer 112" - podkreślała już wielokrotnie podlaska policja.

Tylko w tym województwie oszuści działający metodami "na wnuczka", "na wypadek" czy "na policjanta" oszukali w 2023 roku ponad 70 osób, które straciły łącznie prawie 3 mln zł. Policjanci zatrzymali 24 oszustów. W tym roku zatrzymywani są kolejni, m.in. w marcu do aresztu trafiło dwóch podejrzanych o udział w przestępstwach, w których seniorzy stracili łącznie blisko 170 tys. zł.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne internetowe oszustwo - poszkodowaną mieszkanka powiatu bielskiego

18.04.2024, 18:10

Do 8 lat więzienia grozi mężczyźnie, który przez Internet oferował pracę w Holandii. Jego ofiarą padła 49-letnia mieszkanka powiatu bielskiego, która na poczet wyjazdu wpłaciła na wskazane konto tysiąc złotych. Później kontakt z pośrednikiem urwał się.


50-latka straciła blisko 120 tys. zł - zaufała "amerykańskiemu inżynierowi"

18.04.2024, 12:08

Podlascy policjanci ostrzegają przed zawieraniem znajomości w Internecie i przekazywaniem pieniędzy nieznajomym. Blisko 120 tys. zł straciła mieszkanka powiatu siemiatyckiego, która uwierzyła, że w sieci poznała amerykańskiego inżyniera z Teksasu.


57-latka straciła ponad 100 tys. zł - chciała zainwestować w akcje paliwowe

15.04.2024, 13:12

Podlascy policjanci przypominają, że inwestowanie w Internecie może być niebezpieczne i skończyć się utratą pieniędzy. Ponad 100 tys. zł straciła mieszkanka powiatu białostockiego po tym, gdy chciała inwestować w akcje koncernu paliwowego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok