Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Najwyższy oddalił kasację ws. skazanego za bezprawne pozbawienie wolności żony i córki

Sąd Najwyższy oddalił kasację ws. skazanego za bezprawne pozbawienie wolności żony i córki

22.04.2024, 15:00, akt. 15:06

Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońcy mężczyzny skazanego na karę półtora roku więzienia za bezprawne pozbawienie wolności żony i córki. Uznał kasację za oczywiście bezzasadną, obciążył skazanego kosztami postępowania.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Do głośnych w całym kraju wydarzeń doszło pięć lata temu w Białymstoku. 7 marca 2019 roku na jednym z białostockich osiedli dwaj sprawcy wepchnęli kobietę i jej wówczas 3-letnią córkę Amelię do samochodu i odjechali. Kilkaset metrów dalej porzucili ciemnoniebieskiego citroena, którym uciekali i przesiedli się do kolejnego auta, opla astry. Oba samochody pochodziły z wypożyczalni.

Sprawa była głośna w całym kraju. Jeszcze tego samego dnia po południu, w związku z zaginięciem dziecka, został ogłoszony tzw. Child Alert, opublikowano wizerunek matki dziecka, a dzień później zdjęcia męża porwanej kobiety - ojca dziecka, podejrzewanego o udział w tym uprowadzeniu."Porwanie" - reportaż Grzegorza Pilata i Wojciecha SzubzdyMałżonkowie nie mieszkali ze sobą, ale formalnie nie byli po rozwodzie, toczyły się też między nimi postępowania dotyczące kwestii opieki nad dzieckiem i miejsca jego zamieszkania: mężczyzna pracował i mieszkał w Niemczech, jego żona i córka - pod Białymstokiem.

Akcja poszukiwawcza trwała ponad dobę. 8 marca 2019 roku po południu między porywaczami doszło do kłótni; w okolicach Ostrołęki wspólnik, a wraz z nim kobieta i dziecko, wysiedli z auta. Matkę i córkę zabrał z drogi przypadkowy kierowca i przekazał je policji; ojciec dziewczynki i jego wspólnik zostali zatrzymani.25-letnia kobieta i jej 3-letnia córka Amelka odnalezione w okolicach OstrołękiPierwszemu z nich prokuratura postawiła zarzut bezprawnego pozbawienia wolności żony i córki oraz drugi, związany z zainstalowaniem w samochodzie kobiety nadajnika GPS, pozwalającego na lokalizację położenia auta.

Sąd Rejonowy w Białymstoku za nielegalne zamontowanie nadajnika GPS wymierzył mu karę roku, za bezprawne pozbawienie wolności żony i córki - 2,5 roku więzienia. Łączny nieprawomocny wyrok, to trzy lata więzienia, do tego zakaz kontaktowania się bezpośredniego i poprzez telefon czy internet oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych (na bliżej niż 50 metrów) na okres 10 lat. Zasądził także na rzecz kobiety i dziecka po 10 tys. zł nawiązki.

Apelację złożył obrońca i sam oskarżony, chcieli uniewinnienia.

Sąd Okręgowy w Białymstoku nie miał wątpliwości, że kobieta i dziecko - wbrew ich woli - były pozbawione możliwości podejmowania decyzji co do przemieszczania się, a działania oskarżonego były przemyślane i szczegółowo zaplanowane. Sąd ocenił, że była to próba ze strony ojca doprowadzenia "samowolnie i wbrew woli" do tego, by córka wróciła do Niemiec.

Zmienił jednak wyrok pierwszej instancji, uznając karę trzech lat więzienia za rażąco surową: obniżył kary za poszczególne przestępstwa i karę łączną, która ostatecznie ma wymiar półtora roku więzienia.

Do okoliczności łagodzących zaliczył m.in. niekaralność, tło rodzinne i poczucie krzywdy, które miał oskarżony, gdy żona zabrała dziecko i wyjechała do Polski. Sąd uchylił też zakazy kontaktowania się skazanego z pokrzywdzonymi; uznał m.in., że kwestie jego relacji z córką powinien rozstrzygnąć sąd rodzinny.

Mimo złagodzenia kary, obrońca skazanego złożył kasację od tego wyroku.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed białostockim sądem rozpoczął się proces apelacyjny związany z głośnym porwaniem żony i córki

7.06.2022, 17:22

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się proces apelacyjny dotyczący głośnego porwania dziewczynki i jej matki na jednym z białostockich osiedli. Główny oskarżony - ojciec dziewczynki - domaga się uniewinnienia.


Tą sprawą żyła cała Polska - 3 lata pozbawienia wolności dla oskarżonego o uprowadzenie żony i córki

9.07.2021, 15:01

Na 3 lata pozbawienia wolności oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania się z pokrzywdzonymi na okres 10 lat - skazał w piątek (9.07) Sąd Rejonowy w Białymstoku mężczyznę oskarżonego o bezprawne pozbawienie wolności żony i córki. Wyrok nie jest prawomocny.


Zakończył się proces ws. porwania 3-letniej Amelki w Białymstoku

29.06.2021, 16:39

2,5 roku pozbawienia wolności i zakaz zbliżania się żąda prokurator dla mężczyzny oskarżonego o bezprawne pozbawienie wolności żony i córki, natomiast obrona chce uniewinnienia mężczyzny - wynika z mów końcowych, które strony wygłosiły we wtorek (29.06) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok