Radio Białystok | Wiadomości | Samorządy z terenu Puszczy Białowieskiej apelują o zapewnienie mieszkańcom drewna opałowego

Samorządy z terenu Puszczy Białowieskiej apelują o zapewnienie mieszkańcom drewna opałowego

autor: Marta Nazarko

26.05.2024, 13:34, akt. 13:37

O zapewnienie mieszkańcom drewna opałowego z terenu Puszczy Białowieskiej zwracają się do Minister Klimatu i Środowiska samorządy okolicznych gmin. Wystosowali pismo, w którym powołują się m.in. na zapisy Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Samorządy z terenu Puszczy Białowieskiej apelują o zapewnienie mieszkańcom drewna opałowego - relacja Marty Nazarko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pozyskanie drewna z puszczy wstrzymało postanowienie warszawskiego sądu z 2021 r. Był to wynik pozwu skierowanego przez stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Samorządowcy twierdzą, że to postanowienie narusza unijne przepisy.


W Preambule Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, ratyfikowanej przez Polskę czytamy: samorząd terytorialny oznacza prawo i zdolność społeczności lokalnych do kierowania i zarządzania zasadniczą częścią spraw publicznych na ich własną odpowiedzialność i w interesie mieszkańców - mówi starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Podkreśla, że nie chodzi o wycinanie puszczy, a jedynie skorzystanie z drzew które już leżą lub które trzeba usunąć ze względów bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o te w pasie 50 m od dróg i szlaków turystycznych w Nadleśnictwach Białowieża, Browsk i Hajnówka. Teraz takie drzewa odciągane są wgłąb lasu, co zdaniem starosty nie służy przyrodzie, bo niszczy się wtedy ściółkę i mikroorganizmy.

W piśmie czytamy też: "Na terenach Lasów Państwowych położonych na obszarze Puszczy Białowieskiej znajduje się ok. 5 mln metrów sześciennych martwego drewna, a ludzie mieszkający w środku tego obszaru nie mają czym palić w piecach!".

Samorządowcy zwracają uwagę, że niektórzy palą teraz węglem, co również nie ma dobrego wpływu na środowisko. Ewentualnie szukają drewna w odległych nadleśnictwach, co generuje z kolei dodatkowe koszty związane z transportem.

Autorzy pisma przypominają, że możliwość zakupu drewna z puszczy gwarantowała umowa rządowa z 1996 r. sporządzona podczas poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego - miała to być rekompensata dla miejscowej społeczności.

Pismo skierowano do Minister Klimatu i Środowiska.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy powiatu hajnowskiego złożyli wniosek o przeprowadzenie referendum ws. zarządzania Puszczą Białowieską

30.04.2024, 07:55

Do starostwa powiatowego w Hajnówce wpłynął w poniedziałek (29.04) wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego ws. sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Sprawą będzie się zajmować nowy samorząd powiatu.


Dr Renata Krzyściak-Kosińska koordynatorką ds. współpracy z UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej

18.04.2024, 09:31

Dr Renata Krzyściak-Kosińska została koordynatorką ds. współpracy z UNESCO w sprawach dotyczących Puszczy Białowieskiej.


Sejmik przeciw ochronie Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa

25.03.2024, 21:04

Przeciwko ochronie całej Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa UNESCO opowiedzieli się w poniedziałek w Białymstoku radni sejmiku województwa podlaskiego. W przyjętym stanowisku domagają się wycofania senackiego projektu ustawy "O obiekcie światowego dziedzictwa Puszcza Białowieska".

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok