Radio Białystok | Wiadomości | W Biebrzańskim Parku Narodowym można zaobserwować nietypowego motyla i największą pszczołę w Polsce

W Biebrzańskim Parku Narodowym można zaobserwować nietypowego motyla i największą pszczołę w Polsce

autor: Paweł Wądołowski

2.06.2024, 12:31, akt. 12:36

Bardzo rzadki gatunek motyla można zaobserwować w Biebrzańskim Parku Narodowym - i to w ogólnie dostępnym miejscu, czyli przy Carskiej Drodze.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski

Jak rozpoznać ten gatunek motyla?

O tym, jak rozpoznać niepylaka mnemozynę mówi pracujący w Parku przyrodnik Krzysztof Frąckiel.


 Żyje tylko w górach i na pogórzach. W Puszczy Białowieskiej był, ale wyginął. W Puszczy Knyszyńskiego nigdy chyba nie było, ale jest w Dolinie Biebrzy. To jest jedyne stanowisko, właśnie Carska Droga, które zostało skolonizowane przez ten gatunek. I ono jest po prostu stanowiskiem publicznym. Niepylak mnemozyna lata tylko w słońcu. Ma bardzo charakterystyczny lot, taki szybujący, w przeciwieństwie do innych motyli, które machają cały czas skrzydłami. Jak na motyla, to on jest może mało urodziwy, bo ma tylko tak naprawdę dwa kolory, czarny, biały i brak koloru - dodaje Krzysztof Frąckiel.


Największa pszczoła w Polsce - spotkamy ją nad Biebrzą

Na biebrzańskich szlakach można spotkać też największą pszczołę w Polsce. Brzmi groźnie, ale nie musimy się jej bać mówi przyrodnik, Bogdan Browarski.


 To jest zadrzechnia fioletowa - największa pszczoła w Polsce, która elektryzuje wszystkich. Niestety, trochę z niewiedzy. Wszyscy myślą, że jest taka groźna i niesamowicie agresywna, ale to jest bardzo fajna pszczoła, bardzo spokojna. Jest niesamowitej barwy, bo jest taka właśnie czarna, trochę fioletowa, z takimi połyskami. To są pszczoły samotnice, także one rojem nikogo nie napadną, zresztą nie napadną nikogo, bo są po prostu strasznie łagodne i do rany przyłóż - mówi Bogdan Browarski.


Jak przypominają pracownicy Parku - niezależnie od gatunku, który obserwujemy, musimy zachować bezpieczny dystans. Nie powinniśmy np. próbować łapać obserwowanych motyli.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Biebrzański Park Narodowy ogłasza konkurs "Ogród przyjazny przyrodzie"

2.06.2024, 10:36

Ogród przyjazny przyrodzie chcą wybrać pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Rozpoczęło się już przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu.


Turyści już mogą korzystać ze Szlaku Góra Skobla w Biebrzańskim Parku Narodowym

1.06.2024, 09:55

Można już korzystać ze szlaku Góra Skobla w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jest tam odnowiona ścieżka edukacyjna. Ma długość kilometra i jest na niej wieża widokowa.


W lasach sucho, o pożar nietrudno - leśnicy apelują o ostrożność

27.05.2024, 19:00

Uważajmy w lasach. Na terenie województwa podlaskiego jest w nich duże zagrożenie pożarowe. To dane Instytutu Badawczego Leśnictwa z poniedziałku (27.05) z 9:00. Ściółka miała wilgotność niższą niż 10 procent. A to oznacza że wielu miejscach jest sucha jak kartka papieru.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Policyjny pościg pod Łomżą. 20.07.2024, fot. Paweł Wądołowski
POLICJA
20.07.2024, 17:56, akt. 18:08

Policyjny pościg pod Łomżą

Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok