Radio Białystok | Wiadomości | O powody uchylenia decyzji o lokalnych referendach w Podlaskiem pyta poseł Dariusz Piontkowski

O powody uchylenia decyzji o lokalnych referendach w Podlaskiem pyta poseł Dariusz Piontkowski

autor: Ryszard Minko

18.06.2024, 12:52, akt. 13:09

Czy wojewoda podlaski blokuje demokratyczne inicjatywy mieszkańców - pyta podlaski poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Piontkowski.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

W interpelacji do ministra spraw wewnętrznych i administracji odnosi się do dwóch decyzji biura wojewody o uchyleniu uchwał dotyczących referendów lokalnych: w sprawie podziału gminy Supraśl i wyrażenia opinii dotyczącej sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. 

Czy polityka uniemożliwiania oddania głosu obywatelom w ważnych sprawach jest polityką obejmująca cały kraj? - pyta Dariusz Piontkowski i wyjaśnia, że w sprawach tego typu inicjatyw obywatelskich wojewoda powinien nie tylko skupiać się na kwestach formalnoprawnych, ale też inicjować konsultacje i rozmowy z inicjatorami, by poprawili ewentualne błędy w procedurze. 

Obecne przepisy nie pozwalają wojewodzie na prowadzenia takich konsultacji. Wojewoda, jako organ, bada tylko legalność wszelakich procedur prowadzących do referendum i tak było w tym przypadku - odpowiada wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. 

Dodaje, że w obu kwestionowanych uchwałach biuro prawne dopatrzyło się istotnych nieprawidłowości, dlatego wojewoda jako organ nie mógł podjąć innej inicjatywy, jak uchylenie zawierających błędy uchwał rady gminy i rady powiatu. Dodał też, że rozstrzygniecie nadzorcze wojewody, może być zaskarżone do sądu. Na razie żadne takie odwołanie nie zostało złożone. 

Przypomnijmy - niedawno w Podlaskiem podjęto dwie inicjatywy dotyczące przeprowadzenia referendum. Pierwsze dotyczące podziału gminy Supraśl, drugie sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. W obu przypadkach służby wojewody dopatrzyły się istotnych nieprawidłowości w ich przygotowaniu, dlatego w trybie nadzoru wojewoda uchylił uchwały rady gminy i rady powiatu. 


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Twardy orzech do zgryzienia" - reportaż Anety Gałaburdy i Joanny Sikory

18.06.2024, 05:48

O Puszczy Białowieskiej, jej ochronie i zarządzaniu - burzliwe dyskusje toczą się od lat, ale ostatnie wydarzenia rozgrzały strony sporu do czerwoności.


Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Jaka powinna być pomoc dla przedsiębiorców? [wideo]

17.06.2024, 12:24

W ciągu miesiąca powinna być znana wysokość odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu strefy buforowej na granicy z Białorusią. Tak informuje wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.


Kolejny krok do podziału gminy Supraśl

13.06.2024, 08:57

Podział gminy i powstanie nowej gminy Grabówka - coraz bliżej. Rząd będzie kontynuował tę procedurę bez opinii mieszkańców, ponieważ do ministerstwa nie trafiła ona w odpowiednim czasie.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok