Radio Białystok | Wiadomości | Cudzoziemka z urazem oka trafiła do szpitala. Straż Graniczna: polskie służby nie użyły broni

Cudzoziemka z urazem oka trafiła do szpitala. Straż Graniczna: polskie służby nie użyły broni

autor: Marcin Mazewski, Renata Reda

19.06.2024, 11:13, akt. 17:32

Funkcjonariusze Straży Granicznej udzielili pomocy cudzoziemce z urazem oka. Stan zdrowia rannej 34-letniej Iranki jest dobry. Obecnie przebywa w szpitalu w Hajnówce. Została postrzelona śrutem, który usunięto jej w szpitalu w Białymstoku.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Kobietę przetransportowano spod polsko-białoruskiej granicy do szpitala. 


W minioną niedzielę (16.06) około 15:00 funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych otrzymali informację, że przy granicy znajduje się kobieta z urazem oka. Wysłany na miejsce patrol Straży Granicznej zdecydował o natychmiastowym wezwaniu karetki pogotowia do cudzoziemki. Osoba, której udzielono pomocy, obecnie przebywa w szpitalu - mówi rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej major Katarzyna Zdanowicz.  


Major Katarzyna Zdanowicz zaprzecza medialnym doniesieniom, aby uraz oka kobiety miał być wynikiem postrzału przez polskie służby. 


Chciałabym zaznaczyć, że w ostatnich dniach w kierunku osób przy granicy polsko-białoruskiej, tym bardziej znajdujących się po stronie białoruskiej, nie użyto broni - dodaje major Katarzyna Zdanowicz.  


Podobnie do medialnych doniesień o ewentualnym postrzeleniu cudzoziemki przez polskie służby odnosi się major Magdalena Kościńska z WZZ Podlasie.


Żołnierze nie brali w tym przedsięwzięciu żadnego udziału. Był tam obecny patrol policji oraz Straży Granicznej - mówi major Magdalena Kościńska.


Śrut z powieki usunęli lekarze szpitala klinicznego w Białymstoku, gdzie trafiła w poniedziałek (17.06). Jak mówi rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk, pacjentka miała dużo szczęścia, bo gdyby śrut utkwił 2-3 milimetry głębiej, to mogłaby mieć uszkodzone oko. Dodała, że lekarze porozumiewali się z chorą za pomocą tłumacza internetowego, Iranka prosiła o pomoc medyczną.

Zanim 34-latka trafiła do USK to dzień wcześniej karetką przewieziono ją do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, gdzie nie doszło do zabiegu. Jak mówi dyrektor Wydziału Wydział Polityki Społecznej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Ewa Feszler, w szpitalu wojewódzkim przyjęto pacjentkę na konsultację u okulisty, który stwierdził, że rana nie zagraża życiu i zdrowiu chorej. 

Dodatkowo Iranka - jak twierdzą przedstawiciele szpitala wojewódzkiego - nie wyraziła zgody na znieczulenie potrzebne przy zszywaniu rany, dlatego nie udzielono jej tam świadczenia medycznego.

Teraz Iranka jest w szpitalu w Hajnówce. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jej stan jest dobry. Śrut wyjęty z powieki rannej kobiety - jak informuje rzeczniczka USK - zabezpieczono i przekazano funkcjonariuszom straży granicznej, którzy towarzyszyli jej podczas wizyty w szpitalu klinicznym.

| red: sk, gl, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Jaka powinna być pomoc dla przedsiębiorców? [wideo]

17.06.2024, 12:24

W ciągu miesiąca powinna być znana wysokość odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy ponoszą straty z powodu strefy buforowej na granicy z Białorusią. Tak informuje wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański.


Niemal 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią w ciągu trzech dni

17.06.2024, 10:25

Blisko 430 cudzoziemców próbowało w minionych trzech dobach nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę – podała w poniedziałek (17.06) na platformie X Straż Graniczna. Poinformowała też o kolejnych incydentach rzucania w polskie patrole kamieniami i gałęziami.


Przy polsko-białoruskiej granicy ktoś uszkodził karetkę wojskową

14.06.2024, 16:22

W rejonie Dubicz Cerkiewnych karetka wojskowa została uszkodzona ciężkim przedmiotem, który został rzucony przez niezidentyfikowaną osobę z terytorium Białorusi - poinformowało na portalu X Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

ZNAJDŹ NAS

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok