Radio Białystok | Wiadomości | Na zabytkowym cmentarzu w Michałowie powstanie prawosławna kaplica

Na zabytkowym cmentarzu w Michałowie powstanie prawosławna kaplica

autor: Ryszard Minko

19.06.2024, 16:50, akt. 17:05

Na planowanej kaplicy mogą być umieszczone symbole religijne, choć pierwotna decyzja tego zabraniała. Nie ma już przeszkód w budowie niewielkiej prawosławnej kaplicy na zabytkowym cmentarzu w Michałowie.

Podlaski Konserwator Zabytków Adam Musiuk, fot. Ryszard Minko
Podlaski Konserwator Zabytków Adam Musiuk, fot. Ryszard Minko

Podlaski Konserwator Zabytków Adam Musiuk zmienił decyzje poprzedniczki i zezwolił na postawienie prawosławnej kaplicy na zabytkowym cmentarzu w Michałowie. Sprawa nabrała tempa, kiedy problem trafił do Ministerstwa Kultury. Ta nakazała konserwatorowi ponowne przyjrzenie się decyzjom poprzedniego konserwatora. 


Stwierdziliśmy, że po odsunięciu lokalizacji kaplicy, tak by podczas budowy na pewno nie doszło do naruszenia szczątków, na cmentarzu może powstać obiekt wyposażony w cerkiewne kopuły i krzyż. Poprzednia decyzja Konserwatora Zabytków w tej sprawie była niezrozumiała - mówi Adam Musiuk.


Poprzedni Podlaski Konserwator Zabytków profesor Małgorzata Dajnowicz zezwoliła na budowę kaplicy, ale bez symboli religijnych. Motywowała to m.in. tym, że wcześniej zabytkowy cmentarz należał do parafii ewangelicko-augsburskiej.

Szanujemy historię tego miejsca - podkreśla proboszcz prawosławnej parafii w Michałowie ks. Jan Jaroszuk i wylicza, że na cmentarzu ustawiona jest specjalna tablica informująca o wcześniejszych pochówkach, a także cały czas pielęgnowany jest nagrobek jednego z pastorów. Proboszcz dodał, że budowa kaplicy bez symboli religijnych była niezrozumiała.

Po zgodzie konserwatora - parafia czeka już tylko na pozwolenie na budowę, które wydaje starostwo powiatowe w Białymstoku. Jeżeli nie będzie przeszkód, pierwsze prace budowlane mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dni Michałowa w Amfiteatrze Miejskim - można było usłyszeć m.in takie zespoły jak TOP One i Kombi Łosowski

1.06.2024, 07:44

Pokaz laserów, rajd rowerowy, zabawy dla dzieci i koncerty - w ten sposób Michałowo obchodziło swoje święto.


W powiecie białostockim będzie wyremontowanych blisko 20 zabytków

6.10.2023, 14:29

Kamienica naprzeciwko synagogi w Tykocinie czy ruiny kościoła w Jałówce w gminie Michałowo. Blisko 20 zabytków w powiecie białostockim będzie wyremontowanych z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.


Wysokie Mazowieckie, Michałowo i Mielnik - to najbogatsze samorządy w Podlaskiem

17.08.2023, 13:48

Wysokie Mazowieckie w kategorii miast powiatowych, Michałowo wśród miasteczek i Mielnik jako gmina wiejska to najbogatsze samorządy w województwie podlaskim. Pismo "Wspólnota” stworzyło taki ogólnopolski ranking porównując dochody samorządów wszystkich szczebli w przeliczeniu na głowę mieszkańca w 2022 r.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: pexels.com
Z POLICJI
16.07.2024, 14:09, akt. 17.07.2024, 05:45

Kolejny oszukany na "inwestycję w kryptowaluty"


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok