Radio Białystok | Wiadomości | Tężnia solankowa może nie powstać w Parku Jana Pawła II w Łomży
Do łomżyńskiego ratusza wpłynęła petycja w sprawie zmiany lokalizacji planowanej tężni solankowej. Podpisy pod nią zbierano internetowo w grudniu ub. r., teraz wydrukowany dokument złożono w urzędzie miejskim.
Budowa tężni solankowej w Parku Jana Pawła II to zadanie z budżetu obywatelskiego na 2023 r., które zdobyło rekordowe poparcie, bo prawie 3 tys. głosów.
Natomiast autorzy i sygnotariusze petycji nie chcą by tężnia powstała w zaplanowanym miejscu, bo wiąże się to z wycinką 31 spośród ponad 70 rosnących w tym miejscu drzewek.
Według Łukasza Czecha z biura prasowego łomżyńskiego ratusza, jeśli tężnia miałaby powstać w rejonie Parku Jana Pawła II, to jest to jedyna możliwa lokalizacja, ponieważ sam park powstał dzięki dotacjom zewnętrznym i na jego terenie obowiązuje tzw. okres trwałości projektu.
227 osób podpisało się pod petycją, która wpłynęła do władz Łomży, m.in. mieszkańcy Białegostoku, Ostrołęki, Ełku, Warszawy, Krakowa, Poznania i Łodzi.
Na jej rozpatrzenie i odpowiedź władze miasta mają 3 miesiące.
- Ale w tym rejonie to jest to jedyne możliwe miejsce na taką inwestycję - informuje Łukasz Czech z łomżyńskiego ratusza.
Centrum edukacji ekologicznej w zmodernizowanej wieży ciśnień, rewitalizacja miejskich terenów zielonych, rozbudowa miejskiej ulicy oraz budowa obiektów sportowych - to największe inwestycje, które Łomża chce zrealizować dzięki funduszom szwajcarskim.
Budowa kładki spacerowej wzdłuż przepływającej przez miasto rzeki, tężnia solankowa czy przygotowanie dokumentacji na tereny rekreacyjne - samorząd Wysokiego Mazowieckiego zamierza inwestować w tym roku w stworzenie warunków do odpoczynku swoim mieszkańcom.
Tężnia solankowa, zielone przystanki, plenerowa siłownia - to niektóre zadania, które będą realizowane w Łomży z pieniędzy z budżetu obywatelskiego miasta na 2023 r. Listę 29 wybranych do realizacji projektów ogłosiły we wtorek (25.10) władze Łomży.