Radio Białystok | Wybory prezydenckie | Ponad 152 tysiące nowych zgłoszeń Polaków za granicą do II tury wyborów prezydenckich

Ponad 152 tysiące nowych zgłoszeń Polaków za granicą do II tury wyborów prezydenckich

8.07.2020, 15:49, akt. 15:53

Do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich zgłosiło się ponad 150 tysięcy Polaków mieszkających za granicą. To bilans obejmujący tylko te osoby, które nie głosowały w I turze lub zmieniały swój dotychczasowy obwód głosowania.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Jak powiedziała Polskiemu Radiu rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft, w krajach, gdzie dopuszczono głosowanie osobiste, można jeszcze do czwartku (9.07) zgłosić chęć udziału w wyborach. Rejestracja dokonana przed I turą pozostaje ważna.

"Do tej pory w systemie zarejestrowano ponad 152 tysiące dodatkowych zgłoszeń na II turę wyborów. To dodatkowe zgłoszenia korespondencyjne i osobiste. Czyli ta liczba trochę się jeszcze zmieni, pewnie trochę zgłoszeń dojdzie do jutra" - poinformowała rzeczniczka MSZ. Biorąc pod uwagę prawie 400 tysięcy zgłoszeń do głosowania w I turze, 12 lipca za granicą w wyborach będzie mogło wziąć udział ponad pół miliona osób.

Ze względu na pandemię i ograniczenia panujące w poszczególnych krajach, zdecydowana większość Polaków za granicą zagłosuje korespondencyjnie. 

"Pracownicy urzędów konsularnych do 4 lipca, a więc na 2 dni przed ustawowym terminem, wysłali 100 procent pakietów wyborczych. 100 procent, czyli około 480 tysięcy pakietów wyborczych. Informacje o brakach w pakietach dotyczą nielicznych przypadków. To może się zdarzyć przy tak dużej skali działania w tak krótkim czasie. W każdym takim przypadku wyborcy jak najszybciej powinni skontaktować się z właściwym urzędem konsularnym w celu wyjaśnienia sprawy" - dodała Monika Szatyńska-Luft.

MSZ dementuje pojawiające się w mediach społecznościowych informacje o rzekomych przypadkach kart do głosowania z podwójnie wydrukowanym nazwiskiem jednego z kandydatów.

Resort spraw zagranicznych spodziewa się, że największa liczba kopert zwrotnych trafi do polskich placówek dyplomatycznych w środę (8.07) i w kolejnych dniach. Komisje wyborcze za granicą będą odbierać przesyłki od operatorów pocztowych i kurierów także w dniu głosowania do 21:00 czasu lokalnego.

źródło: IAR | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie trzeba specjalnych wytycznych, by uprawnieni głosowali bez kolejki

8.07.2020, 14:23

Seniorzy powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, rodzice z dzieckiem do 3 lat i osoby niepełnosprawne mogą oddać głos w drugiej turze wyborów bez kolejki. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że nie ma potrzeby wydawana bardziej szczegółowych wytycznych, jak w praktyce ma być realizowane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczącego pierwszeństwa głosowania dla niektórych osób.


Frekwencyjna "Bitwa o wozy" po raz drugi

7.07.2020, 16:55

Wozy strażackie trafią do 49 gmin w całej Polsce. W związku z drugą turą wyborów prezydenckich organizowana jest kolejna edycja "Bitwy o wozy".


Puchar Gmin, czyli 50 tys. zł dla samorządów z najwyższą frekwencją w drugiej turze

7.07.2020, 14:45

To zachęta do udziału w niedzielnych (12.07) wyborach. Zarząd województwa podlaskiego przygotował akcję "Puchar Gmin".


Poczta Polska: blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów

6.07.2020, 18:56

Poczta Polska otrzymała blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów, czyli o ponad 20 tys. więcej, niż doręczonych w I turze - poinformowała w poniedziałek w komunikacie spółka. Dodała, że osoby na kwarantannie karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami.


Rzecznik MZ: nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów

6.07.2020, 13:02

Nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów – podał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zachowania Polaków podczas pierwszej tury były bardzo odpowiedzialne – ocenił.


Kalendarz przed drugą turą wyborów prezydenckich

6.07.2020, 09:31

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do wtorku (7.07) jest czas na składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.


Szumowski: środki ochrony i dystans dają gwarancję, że udział w wyborach jest bezpieczny

5.07.2020, 22:07

Środki ochrony i dystans dają gwarancję, że udział w wyborach jest bezpieczny - ocenił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Stwierdził, że po analizie wszystkich powiatów w Polsce sytuacja epidemiczna w naszym kraju się poprawiła.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Urodziny PRB

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok