Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 400 imprez w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Ponad 400 imprez w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

autor: Adam Klimiuk

17.05.2017, 07:08, akt. 08:05

Efektowne eksperymenty, badania kryminalistyczne, pokazy robotów, wykłady, koncerty, wycieczki czy spektakle. Ponad 400 imprez przygotowali pracownicy uczelni i studenci w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. 

Konferencja prasowa XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, fot. Adam Klimiuk
Konferencja prasowa XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, fot. Adam Klimiuk

Ponad 400 imprez w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki - relacja Adama Klimiuka

Jak asertywnie kogoś lub coś krytykować? Dlaczego chemia jest przydatna detektywom? Co to jest cyberprzemoc? Będzie się można tego dowiedzieć podczas 15. Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego inauguracja rozpocznie się w środę (17.05) o 10:00 w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Celem spotkań jest popularyzacja nauki

Przez 9 dni w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce, a nawet na filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) w Wilnie, odbędzie się ok. czterystu różnych imprez - warsztatów, wykładów i pokazów dla wszystkich: od dzieci po seniorów. Celem spotkań jest popularyzacja nauki. Opisy imprez są na stronie internetowej festiwalu i warto tam zajrzeć, bo na przykład na niektóre ćwiczenia w laboratoriach jest ograniczona liczba miejsc. 

Tegoroczny festiwal organizuje 11 uczelni w regionie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk, wojewody podlaskiego i marszałka województwa. Koordynatorem festiwalu jest jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

"Raduj się nauką"

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: "Raduj się nauką". Słowa te nawiązują do 150. rocznicy urodzin polskiej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskie-Curie i jednego z odkrytych przez nią pierwiastków - radu - zauważył koordynator festiwalu, dziekan wydziału nauk o zdrowiu UMB prof. Sławomir Terlikowski podczas środowej (10.05) konferencji prasowej w Białymstoku.

Przypomniał on słowa Skłodowskie-Curie, która uważała, że nauka jest czym bardzo pięknym. - Wydaje się, że do dnia dzisiejszego te słowa są prorocze - dodał. O polskiej badaczce opowiada film dokumentalny, którego pokaz odbędzie się podczas inauguracji festiwalu; będzie też można zobaczyć stare laboratorium - pod względem klimatu podobne do tego, w którym faktycznie pracowała Skłodowska-Curie. Zaplanowano też turniej wiedzy chemicznej o Marii Skłodowskiej-Curie.

Festiwal nauki i sztuki jest okazją do "fajnej intelektualnej zabawy"

Prorektor UMB ds. nauki prof. Marcin Moniuszko powiedział, że festiwal nauki i sztuki jest okazją do "fajnej intelektualnej zabawy" przy użyciu własnych rąk i oczu, okazją do spotkania się "oko w oko" z tajemnicami przyrody, ludzkiego ciała, funkcjonowania komórek, ale też poznawania ekonomii, sztuki. - Chcemy, aby okazało się, że nauka to jest również niesłychana, fantastyczna przygoda. Może uda się nam zarazić tym entuzjazmem kolejne grona młodych ludzi, ale nie tylko młodych - mówił Moniuszko.

Jak podkreślił, układając program festiwalu organizatorzy starali się, aby terminy najbardziej atrakcyjnych imprez nie nakładały się na siebie, i by mógł z nich skorzystać każdy zainteresowany.

Festiwalowe imprezy odbędą się również w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie

Festiwalowe imprezy odbędą się również 24 maja w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Przygotowano tam m.in. zajęcia z informatyki "bez komputerów", wykład o tym, jak metabolizm wpływa na kondycję fizyczną człowieka i praktyczne zajęcia praktyczne, podczas których będzie można dokonać analizy składu ciała.

21 maja w ramach festiwalu w centrum Białegostoku odbędzie się tzw. Dzień Akademicki: ok. 60 prezentacji przygotowanych dla mieszkańców miasta.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa od 17 do 26 maja. 

źródło: PAP | red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


I Suwalski Festiwal Naukowy

19.12.2016, 09:06

W PWSZ i w Parku Naukowo-Technologicznym odbywają się lekcje pokazowe, eksperymenty i spotkania z naukowcami.


Polskie Radio Białystok na XIV Festiwalu Nauki i Sztuki [zdjęcia]

22.05.2016, 18:05

Roboty, łaziki, mikroskopy, gry, pokazy i Polskie Radio Białystok opowiadające o tym na żywo. Warto było przyjść na Dzień Akademicki.


O "Burym" na XIV Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki 19.05.2016

19.05.2016, 13:38

Wykład "Było – nie minęło: konflikt pamięci w tzw. sprawie furmanów" wygłosił prof. E. Dmitrów. Można było spotkać się z autorką książki "Między pamięcią a historią" Anną Moroz i obejrzeć film Agnieszki Arnold "Bohater".


XIV Festiwal Nauki i Sztuki - doświadczenia, spektakle, warsztaty i wielki festyn

17.05.2016, 05:00

Od doświadczeń i wykładów, przez spektakle, koncerty, po efektowne pokazy - tak w skrócie wyglądać będzie tegoroczny Festiwal
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
REGION
15.08.2018, 04:22, akt. 20:42

Święto Wojska Polskiego w Podlaskiem

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok