Radio Białystok | Wiadomości | MSWiA wznowiło proces tworzenia gminy Grabówka - przeciwnicy tego rozwiązania chcą referendum

MSWiA wznowiło proces tworzenia gminy Grabówka - przeciwnicy tego rozwiązania chcą referendum

4.04.2024, 07:33, akt. 12:54

MSWiA wznowiło prace nad utworzeniem gminy Grabówka. Ma być ona wydzielona z podbiałostockiej gminy Supraśl i powstać z początkiem 2025 r. Przeciwnicy tego rozwiązania chcą referendum jako formy wyrażenia opinii przez mieszkańców.

Ralf Geithe, Fotolia.com
Ralf Geithe, Fotolia.com

Gmina Grabówka miała powstać w 2016 r.

Gmina Grabówka miała powstać z początkiem 2016 r., ale ówczesny rząd premier Beaty Szydło uchylił decyzję poprzedników.

Rozporządzenie tego rządu, wydane na kilka dni przed końcem 2015 r., zaskarżyła wówczas do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów Platformy Obywatelskiej. W 2017 r. TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i z ustawą o samorządzie gminnym. Gmina Grabówka jednak nie powstała. Teraz rząd zapowiada, że tak się stanie.

O rozpoczęciu procedury powołania gminy Grabówka poinformował w miniony wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku szef MSWiA Marcin Kierwiński. Powiedział, że to powrót do procedury sprzed kilku lat i zaznaczył, że jest to działanie zgodne z prawem, które – jak podkreślił – było łamane przez poprzednią władzę.

W czwartek wojewoda podlaski Jacek Brzozowski zorganizował konferencję prasową wspólnie z inicjatorami powstania gminy Grabówka. Przedstawił obecny stan prawny i podejmowane działania.


Chciałem pokazać stan faktyczny na chłodno i bez emocji (...). Jestem daleki od czysto politycznego dyskursu. Mamy stan faktyczny, mamy określone ramy prawne, określone przepisy i czas, który biegnie – mówił wojewoda.


Przedstawiciel grupy inicjatywnej dążącej do powołania gminy Grabówka Radosław Sakowski mówił, że reprezentowani przez nią mieszkańcy od 20 lat starają się o utworzenie nowej gminy.

- Wielokrotnie zwracaliśmy się do rządu (poprzednich rządów PiS – PAP) o wykonanie wyroku TK, ale nikt nie podjął działań" – mówił. Przypomniał, że interwencje podejmował też rzecznik praw obywatelskich i komisje senackie.

Poinformował, że po zmianie władzy i po spotkaniach w resorcie spraw wewnętrznych i administracji inicjatorzy powstania gminy Grabówka dostali z MSWiA informację, że minister zaczął działania zmierzające do utworzenie tej gminy w granicach zaplanowanych w 2015 r.

- Mamy nadzieję, że to szczęście do nas zawita 1 stycznia 2025 r. - mówił Radosław Sakowski.

Radca prawny z wydziału nadzoru i kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego (PUW) w Białymstoku Jadwiga Pogorzelska zwracała uwagę, że to Rada Ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, znosi i ustala granice gmin. Mówiła, że minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do Rady Gminy Supraśl o opinię w sprawie utworzenia nowej gminy, co oznacza rozpoczęcie formalnej procedury. Gmina na wydanie opinii ma czas do 12 czerwca. Przedtem musi przeprowadzić konsultacje.


W gminie Supraśl są przeciwnicy podziału

W gminie Supraśl są przeciwnicy podziału. Żądają referendum w tej sprawie. Pod tym pomysłem podpisało się ponad 2,1 tys. osób. Rada Gminy Supraśl kończącej się kadencji powołała komisję mającą zweryfikować te podpisy.

Prawnicy PUW stoją jednak na stanowisku, że referendum jest bezprzedmiotowe i niepotrzebne do wydania opinii przez radę miejską. Uważają też, że biorąc pod uwagę tryb przeprowadzenia referendum i konieczne kroki prawne, by je przeprowadzić, samorząd Supraśla nie zdąży do 12 czerwca tego referendum przeprowadzić, tym bardziej że kończy się kadencja obecnych władz. Zwracają też uwagę, że jeśli do 12 czerwca radni Supraśla nie wydadzą opinii, to mimo jej braku otworzy to drogę Radzie Ministrów do wydania rozporządzenia.

Inicjatorzy referendum uważają, że proponowane konsultacje społeczne (potrzebne do wydania opinii przez samorząd), w których uczestniczy niewiele osób, to nie to samo co referendum. Podkreślają, że chcą się wypowiedzieć w sprawie ważnej dla gminy.

Referendum w gminie Supraśl w tej sprawie odbyło się już w 2015 r. Było formalnie ważne, a przeciwko podziałowi opowiedziało się 55 proc. głosujących, ale w miejscowościach, które miałyby wejść w skład nowej gminy, zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za podziałem.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do burmistrza Supraśla trafił wniosek o przeprowadzenie referendum ws. podziału gminy Supraśl

21.03.2024, 15:13

Około 2100 osób spośród blisko 15 tysięcy mieszkańców podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie lokalnego referendum dotyczącego podziału gminy Supraśl. To odpowiedź na niedawne informacje ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wznowieniu procedury podziału gminy, na gminę Supraśl i gminę Grabówka.


MSWiA przesłało do Rady Miejskiej w Supraślu pismo o wszczęciu procedury powołania nowej gminy Grabówka

14.03.2024, 18:37

Wraca temat podziału gminy Supraśl. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłało przewodniczącej tamtejszej Rady Miejskiej pismo w sprawie wszczęcia procedury powołania nowej gminy Grabówka. Zgodnie z wytycznymi MSWiA, radni mają wyrazić opinię poprzedzoną konsultacjami społecznymi.


Spór o gminę Grabówka trwa - grupa mieszkańców się nie poddaje i podlicza straty

27.07.2023, 14:43

Czują się dyskryminowani przez władze gminy i przypominają, że już osiem lat temu zapadła decyzja o wydzieleniu z Supraśla gminy Grabówka. W rocznicę decyzji o utworzeniu do dziś niefunkcjonującej gminy, zwolennicy podziału przedstawiają rachunek krzywd ze strony władz Supraśla.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok