Radio Białystok | Galerie | Rail Baltica w przebudowie - kolejarze korzystają już z nowej nastawni w Czyżewie [zdjęcia, wideo]

Rail Baltica w przebudowie - kolejarze korzystają już z nowej nastawni w Czyżewie [zdjęcia, wideo]

autor: Wojciech Szubzda

24.02.2022, 07:12, akt. 07:13

Większa przepustowość linii kolejowej i m.in. nowe perony. Tak będzie wyglądał modernizowany podlaski odcinek trasy Rail Baltica. Np. w Czyżewie kolejarze pracują już na nowoczesnych urządzeniach sterowania ruchem w tak zwanej nastawni.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Rail Baltica w przebudowie - kolejarze korzystają już z nowej nastawni w Czyżewie - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym zainstalowano na podlaskim odcinku linii Rail Baltica między granicą województwa podlaskiego i mazowieckiego i stacją Racibory.

W Czyżewie i Szepietowie dyżurni nadzorują ruch na linii z nowych nastawni. Modernizacja ma zwiększyć bezpieczeństwo i zapewnić sprawne podróże. Inwestycję realizuje spółka PKP PLK.


Stare nastawnie i budynki kolejowe zastępują nowe, które mają wpłynąć na jeszcze większy komfort pracy kolejarzy, ale i komfort podróżowania pociągami.


- Dzięki centralizacji, nadzór nad urządzeniami na stacji odbywa się z jednego miejsca, co usprawnia pracę. Zainstalowano między innymi nowe urządzenia komputerowe wraz z elektrohydraulicznymi napędami zwrotnicowymi, kontrolerami położenia iglic, sygnalizatorami i systemem licznika osi, systemem sterowania oraz zintegrowaną blokadą liniową. Docelowo, po zakończeniu modernizacji, nadzór nad prowadzeniem ruchu na podlaskim odcinku Rail Baltiki przejmie budowane w Białymstoku lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym - mówi Tomasz Łotowski ze spółki PKP PLK.


To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Trwa też remont węzła kolejowego w Białymstoku. Tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej i kosztownej modernizacji nie było nigdy.Modernizacja podlaskiego odcinka trasy Rail Baltica od Czyżewa do Białegostoku ma się zakończyć pod koniec 2023 roku. Koszt inwestycji to prawie 3,4 mld zł, głównie z unijnych funduszy. 

Wcześniej inna spółka - PKP S.A. zmodernizowała i oddała do użytku zabytkowy białostocki dworzec kolejowy.Więcej filmów Polskiego Radia Białystok można znaleźć na naszym kanale na YouTube.

| red: wsz, zmj

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kierowcy mogą już korzystać z nowego wiaduktu nad torami w Szepietowie

29.01.2022, 12:11

Kierowcy mogą już korzystać z nowego wiaduktu nad torami nad linią kolejową Rail Baltica w Szepietowie. Inwestycja jest elementem modernizacji odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica.


Zobacz, jak będzie wyglądał dworzec w Białymstoku po przebudowie [wizualizacje]

17.01.2022, 11:48

Zadaszone perony, podziemne tunele i ruchome schody - tak ma wyglądać białostocki dworzec kolejowy. Spółka PKP PLK publikuje wizualizacje stacji po przebudowie.


Trzy warianty przebiegu Północnej Kolejowej Obwodnicy Białegostoku

10.12.2021, 12:48

Najkrótszy ma blisko 7 km, kolejny prawie 16 km, a najdłuższy ponad 22 km - trzy warianty przebiegu północnej kolejowej obwodnicy Białegostoku do dalszych prac wybrała spółka PKP PLK.


Prace przy wiadukcie kolejowym w Klepaczach - będą objazdy

2.11.2021, 14:22

To kolejna część robót podczas przebudowy trasy kolejowej Rail Baltica w naszym regionie. Od środy (3.11) od około 8:00 zamknięta będzie ulica Kolejowa w Klepaczach. Kierowcy będą musieli jeździć objazdem.


Przy tunelu Fieldorfa "Nila" w Białymstoku powstają zbiorniki na wodę opadową

1.11.2021, 08:44

To inwestycja, która ma poprawić bezpieczeństwo w ruchu kolejowym na stacji Białystok. Przy tunelu im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" powstają bardzo duże zbiorniki na wodę opadową. Będą służyć do odprowadzania wody z terenów kolejowych.


Oddano do użytku wiadukt w Uhowie na drodze Białystok-Łapy

4.10.2021, 13:45

Od poniedziałku (04.10) kierowcy mogą jeździć wiaduktem nad torami kolejowymi w Uhowie koło Łap. Był to jedyny brakujący element w zbudowanej wcześniej drogowej obwodnicy Uhowa. To ważny element trasy drogowej Białystok-Łapy.


Będzie wygodniej i bezpieczniej - trwa budowa przystanku kolejowego Białystok Zielone Wzgórza

27.07.2021, 17:33

Pasażerowie zyskają lepszy dostęp do kolei, a piesi bezpieczne przejście pod torami. Trwa budowa nowego przystanku kolejowego Białystok Zielone Wzgórza.


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

26.10.2021, 00:01

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Rozpoczął się remont węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy. Tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej i kosztownej modernizacji nie było nigdy.


Rozebrane perony na białostockim dworcu kolejowym - trwa wielka budowa trasy Rail Baltica [zdjęcia]

27.05.2021, 07:10

Rozebrane są już tory na pierwszym i drugim peronie - wkrótce wykonawca ma też demontować charakterystyczne kładki dla pieszych. Białostocki dworzec kolejowy od strony peronów coraz bardziej przypomina wielki plac budowy. Trwa największa w historii przebudowa tej stacji kolejowej.


Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]

12.04.2021, 06:00

Przebudowa kilku przystanków kolejowych, budowa mostu nad rzeką Narew w Uhowie - to prace, które w najbliższych dniach zaczną PKP PLK na odcinku Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
WAŻNE!
16.02.2024, 10:45, akt. 17.02.2024, 13:19

Protest rolników w Marianowie [zdjęcia, wideo]


fot. Joanna Szubzda
REGION
13.02.2024, 14:52, akt. 15.02.2024, 15:20

W Sokółce odbyły się ćwiczenia ŻUBR-24 [zdjęcia]

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok