Radio Białystok | Wiadomości | Zobacz, jak będzie wyglądał dworzec w Białymstoku po przebudowie [wizualizacje]

Zobacz, jak będzie wyglądał dworzec w Białymstoku po przebudowie [wizualizacje]

autor: Wojciech Szubzda

17.01.2022, 11:48, akt. 13:29

Zadaszone perony, podziemne tunele i ruchome schody - tak ma wyglądać białostocki dworzec kolejowy. Spółka PKP PLK publikuje wizualizacje stacji po przebudowie.

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowością na stacji będą zadaszone perony, które mają nawiązywać do zabytkowego budynku dworca - mówi Tomasz Łotowski ze spółki PKP PLK.


- Zadaszone perony będą w Białymstoku po raz pierwszy w historii, odkąd istnieje w tym mieście stacja kolejowa. Co więcej, chcemy to zadaszenie zbudować w taki sposób, aby nawiązywały architektonicznie do wyglądu zabytkowego budynku dworca. Chodzi o zachowanie spójnej, architektonicznej całości - podkreśla Tomasz Łotowski.Można już korzystać z wyremontowanego budynku dworca PKP w Białymstoku [zdjęcia, wideo]Zadaszone perony to niejedyne zmiany.


- Przede wszystkim nie będzie kładek, które były do tej pory, natomiast zbudujemy tunel wychodzący z budynku dworca. Ten tunel będzie prowadził na wszystkie cztery nowe perony. Z tunelu na perony będzie można dostać się albo schodami ruchomymi, albo windą. Także wszystkie osoby, także te o ograniczonej mobilności, będą mogły łatwo dostać się do pociągu - zaznacza Tomasz Łotowski.


Oddzielne przejście podziemne przy peronach buduje Urząd Miejski w Białymstoku.Z przestrzeni miejskiej Białegostoku znika centrum handlowe "Park" [zdjęcia, wideo]Przebudowa stacji w Białymstoku to element prac na ok. 70-kilometrowym odcinku Czyżew - Białystok trasy Rail Baltica. Po zakończeniu wszystkich robót, czyli w 2023 r., podróż najszybszym pociągiem z Białegostoku do Warszawy zajmie ok. 90 minut.


Wartość inwestycji to prawie 3,4 mld zł, głównie z unijnych funduszy.


Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oddano do użytku wiadukt w Uhowie na drodze Białystok-Łapy

4.10.2021, 13:45

Od poniedziałku (04.10) kierowcy mogą jeździć wiaduktem nad torami kolejowymi w Uhowie koło Łap. Był to jedyny brakujący element w zbudowanej wcześniej drogowej obwodnicy Uhowa. To ważny element trasy drogowej Białystok-Łapy.


"Taka kolej rzeczy" - reportaż Joanny Sikory [fotokast]

26.10.2021, 00:01

To nowy rozdział nie tylko w historii podlaskiej kolei, ale i w życiu jej pracowników. Rozpoczął się remont węzła kolejowego w Białymstoku i części trasy do Warszawy. Tory wyglądają jak wielki plac budowy. Tak dużej i kosztownej modernizacji nie było nigdy.


Rozebrane perony na białostockim dworcu kolejowym - trwa wielka budowa trasy Rail Baltica [zdjęcia]

27.05.2021, 07:10

Rozebrane są już tory na pierwszym i drugim peronie - wkrótce wykonawca ma też demontować charakterystyczne kładki dla pieszych. Białostocki dworzec kolejowy od strony peronów coraz bardziej przypomina wielki plac budowy. Trwa największa w historii przebudowa tej stacji kolejowej.


Rail Baltica w budowie - będą m.in. nowe perony w Białymstoku i most w Uhowie [zdjęcia, wideo]

12.04.2021, 06:00

Przebudowa kilku przystanków kolejowych, budowa mostu nad rzeką Narew w Uhowie - to prace, które w najbliższych dniach zaczną PKP PLK na odcinku Czyżew-Białystok międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok