Radio Białystok | Gość | Radosław Dobrowolski - burmistrz Supraśla

Radosław Dobrowolski

burmistrz Supraśla

19.09.2017, 08:30, akt. 09:24

- Musimy się trochę jeszcze pomęczyć przez ten najbliższy rok, a później mam nadzieję, że już od początku roku 2019 będziemy już śmigać tą nową trasą między Białymstokiem a Supraślem - obiecuje Radosław Dobrowolski.

Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka
Radosław Dobrowolski, fot. Monika Kalicka

Z Radosławem Dobrowolskim rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dziś do Supraśla trudno dojechać – trwa przebudowa drogi wojewódzkiej 675. Planowane jest zbudowanie estakady w okolicach miejscowości Krasne. Niebawem w Supraślu zostanie oddany do użytku szpital uzdrowiskowy. Trwają inwestycje w Grabówce, której mieszkańcy chcą stworzyć własną gminę. Trwa głosowanie na projekty, które zostaną zrealizowane w następnym roku w ramach budżetu obywatelskiego. O tym wszystkim z burmistrzem Supraśla Radosławem Dobrowolskim rozmawia Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Do naszego studia udało się panu dojechać bez problemu, ale prawdę mówiąc, ta przebudowa drogi to spore utrudnienie i dla mieszkańców Supraśla, i dla gości miasta.


Radosław Dobrowolski: Tak, ale można powiedzieć, że przez las, który często jest wytykany, że jest takim wielkim problemem dla mieszkańców naszej gminy, to dzięki temu, że bardzo szybko się przejeżdża przez las, mogłem na czas trafić właśnie tutaj jako gość Radia Białystok.


Pan mógł, ale nie każdy może pojechać przez Majówkę. Czy nie rozpatrywano takiej możliwości, żeby na czas przebudowy drogi otworzyć tę drogę przez las?


Był taki wniosek rozpatrywany przez Lasy Państwowe, również przez policję na wniosek Wojewódzkiego Zarządu Dróg, również ja też popierałem takie rozwiązania, niestety nie dopuszczono tego rozwiązania. Musimy się po prostu wszyscy trochę jeszcze pomęczyć przez ten najbliższy rok, a później mam nadzieję, że już od początku roku 2019 będziemy już śmigać tą nową trasą między Białymstokiem a Supraślem i nie tylko mieszkańcy, ale również turyści. 

Będzie to na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie komunikacyjne, taka pierwszoplanowa, wizytówkowa trasa łącząca Białystok z uzdrowiskiem Supraśl.


Mój znajomy, który odwiedził Podlasie pod koniec wakacji powiedział, że ta droga z Białegostoku do Supraśla to teraz wygląda tak, jak podlaska "zakopianka". Ta nowoczesna droga Supraślowi jest potrzebna?


To będzie ładniejsza trasa niż zakopianka, dlatego że zakopianka nie ma estakady, tak przynajmniej parę lat temu było. Na pewno to wyjdzie na korzyść rozwojowi naszego województwa i rozwoju uzdrowiska i całej gminy Supraśl.


Na przebudowę drogi wojewódzkiej gmina jako taka, wpływu zbyt dużego nie ma, ale za to w gminie funkcjonuje też gminy projekt budowy dróg. W tamtym roku ponoć udało się przebudować 5 km, w tym roku uda się mniej więcej tyle samo?


Ten program budowy dróg asfaltowych w gminie Supraśl powstał jako takie zapotrzebowanie na budowanie jedności w gminie, na realizowanie tych najbardziej potrzebnych inwestycji, bolączek, zwłaszcza tam, gdzie tych dróg po prostu brakowało. 

Mieliśmy 2 lata temu 25 km dróg nieutwardzonych w terenach podmiejskich, w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 5 km dróg, w tym roku ponad 5 km, chociażby w Grabówce, w Sobolewie - tam są największe potrzeby. To jest ul. Łagodna, Spacerowa w Sobolewie, a w Grabówce to jest Leszczyńska, Londyńska, Rzymska, Helsińska i Mahoniowa. Jeszcze jeszcze są oczywiście Sowlany, Henrykowo, Ciasne, Ogrodniczki, Zaścianki, również Supraśl 3 ulice, także to nam wychodzi.


Ile czasu gmina potrzebuje żeby wyasfaltować wszystkie te drogi, które tego potrzebują?


Myślę, że do końca tej kadencji, tu ukłon z mojej strony radnym, którzy biorą odpowiedzialność za to, aby w naszej gminie stawało się coraz lepiej. Ja bardzo im dziękuję, dlatego że ubiegłym roku 5 km - nie wszyscy byli za. Ci, którzy dążyli do rozłamu byli przeciwko.


O tym rozłamie chwilę później powiemy, a teraz o budżecie obywatelskim. Głosowanie na projekty, które będą mogły być realizowane w następnym roku w ramach projektu budżetu obywatelskiego trwa do poniedziałku 25 września. Jest zgłoszonych 9 projektów, trzy z nich będą miały szanse na realizację. Gmina planuje przeznaczyć na następny rok 3 miliony złotych, ale jest pewne "ale". Radny Radosław Sakowski uważa, że dwa projekty, na które można głosować budzą wątpliwości, może nie tyle swoją zasadnością, ile na przykład tym, że jeden z nich, jego realizacja przewidziana jest na działkach prywatnych  - chodzi o Park Grecki przy ul. Greckiej w Zaściankach. Panie burmistrzu to może być rzeczywiście trochę nierozsądne, jeżeli ta inwestycja będzie budowana na prywatnych działkach, a tam przewidywany jest między innymi amfiteatr.


No i właśnie pan Radosław Sakowski, radny, tutaj występuje przeciwko swoim mieszkańcom, dlatego że reprezentuje Zaścianki, natomiast projekt Park Grecki złożyło środowisko związane z Parafią Prawosławna św. Pantelejmona w Zaściankach, głównie ksiądz proboszcz  Anatol i były radny z Zaścianek pan Roman Greś. Chodzi o to, aby stworzyć tam takie miejsce integracji społecznej, stworzyć również parkingi, tam są potrzebne parkingi przy miejscu kultu religijnego. 

Natomiast w regulaminach związanych z budżetem obywatelskim mamy również możliwość zakupu gruntów. Także na razie chcemy, jeżeli by oczywiście mieszkańcy wybrali inwestycję, tę inicjatywę, to byśmy najpierw wykupili grunty i zrobili po prostu koncepcję. Nikt nie mówi o budowaniu absolutnie na prywatnym gruncie. Pan Radosław Sakowski prostu sobie chyba żartuje z mieszkańców, bo to nie chodzi o tutaj absolutnie o mnie, czy do innych radnych, tylko to jest wniosek złożony przez mieszkańców.

Ja rozumiem pana Radosława Sakowskiego i tę grupę, ponieważ grupa, która dążyła do rozłamu, również była przeciwko budżetowi obywatelskiemu, a ostatnio w ubiegłym tygodniu 13 września w Sejmie, na komisji sejmowej pan Tadeusz Karpowicz nawet stwierdził, że jest przeciwko budżetowi obywatelskiemu. Także ja się nie dziwię panu Sakowskiemu, bo to jest główny rycerz pana Karpowicza, że akurat kontestuje zasadność budżetu obywatelskiego.


Ale w rozmowie jeszcze przed anteną, sam pan stwierdził, że budżet obywatelski w pewnym sensie był odpowiedzią na to trzęsienie ziemi, jak raczył pan określić dążenie Grabówki do oddzielenia się od Supraśla. Ale w Grabówce już trwają inwestycje - rozpoczęto budowę przedszkola, 23 sierpnia wbito pierwszą łopatę i panie burmistrzu - prawdę mówiąc - nie zaryzykowałbym stwierdzenia, że z wielkim impetem ta budowa ruszy. Codziennie tam przyjeżdżam i miałem wrażenie, że przez 2 tygodnie nie działo się tam nic, a i teraz jakoś tak nie szybko to wszystko się odbywa. Czy to może taki brak wiary gminy w to, że jednak Grabówka zostanie przy Supraślu?


To nie chodzi naprawdę o jakąś głębszą politykę. Ja tę inwestycję zaproponowałem mieszkańcom, dokładnie gdzieś 4 lata temu, gdy nikt nie myślał o tym, że ktoś z Warszawy przyjedzie do nas i wbrew mieszkańcom, wbrew referendum mieszkańców zacznie dzielić naszą gminę, wbrew też uchwale rady miejskiej. Po prostu było wyjście naprzeciwko zapotrzebowaniom społecznym. I tu nie chodzi o żadne podziały, o żadne perspektywy, chodzi o mieszkańców. Jest to wielka potrzeba, jest obszar, który się bardzo rozwija demograficznie i brak tego przedszkola w zasadzie od 20 czy 25 lat, kiedy mamy samorządność w Polsce, było pewnym skandalem. Dlatego chcemy aby to przedszkole zafunkcjonowało w Grabówce i zbierało dzieci z tego całego obszaru podmiejskiego.


Ale czy w takim tempie uda się, tak jak zaplanowano zakończyć inwestycję do września przyszłego roku?


Oczywiście, mamy podpisaną umowę z firmą Akcess Starosta i Wspólnicy, to jest firma wiarygodna, prace się rozpoczęły. Chcemy też jeszcze dokupić tam grunt, aby stworzyć dodatkowe miejsca pod parkowanie samochodów. Również myślimy o dojeździe, o Szosie Supraskiej, aby prostu skomunikować się Szosę Baranowicką z ulicą Leszczynową w Grabówce.


Jednak mieszkańcy piszą listy do premier Beaty Szydło. Podobno ponad 400 takich listów zostało wysłanych, a wspomniany już przez pana sołtys wsi Tadeusz Karpowicz zapowiada protesty, już pojutrze 21 września, i to na tej przebudowywanej drodze.


No słyszałem, że właśnie już kserokopiarka u pana Karpowicza, już prawie tam się zagotowało od tego kserowania. Ja proponuję panu Karpowiczowi, niech się raczej skupi sprawami mieszkańców, dróg, budżetu obywatelskiego i innymi sprawami, które idą do przodu. Bo w tym jest tak naprawdę sens zajmowania się tym, co tak naprawdę popycha nas do przodu, a nie zrzuca nas w jakieś kłótnie i jakieś nieporozumienia.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko, fot. Joanna Szubzda

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko

wicemiss Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Miss Podlasia
13.12.2018

Sukces Podlasianek w konkursie Miss Polski 2018. - To jest przede wszystkim piękna przygoda. Jeżeli dziewczyny nie są pewne siebie, boją się, to nie powinny. Powinny przyjść, spróbować, ich poziom pewności siebie wzrośnie na 100 proc. - mówią wicemiss.

Michał Rajewski, fot. Joanna Szubzda

Michał Rajewski

dyrygent i chórmistrz
13.12.2018

Przez 20 lat zdobył jako dyrygent ponad 100 prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Nam opowiada o swojej pracy artystycznej, o pasji i o planach na kolejne lata.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.12.2018

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.


Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok