Radio Białystok | Gość | Mariusz Chrzanowski - prezydent Łomży
- Jest duże zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach - mówi o programie "Mieszkanie Plus prezydent miasta.
W Łomży, w ramach programu Mieszkanie Plus, powstanie 115 lokali na wynajem o atrakcyjnym czynszu. Wczoraj podpisano list intencyjny dotyczący ich budowy. O tej inwestycji z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim rozmawia Lech Pilarski.
Lech Pilarski: Kiedy pierwsza łopata, kiedy rozpoczniecie budowę i kiedy te mieszkania zostaną przekazane użytkownikom czyli mieszkańcom?
Mariusz Chrzanowski: Wczoraj podpisałem listy intencyjne z ministrem infrastruktury, z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Pierwsze konkrety, których można oczekiwać w wyniku podpisania tego listu intencyjnego, to wiosna przyszłego roku. Wówczas planujemy, że pierwsza inwestycja, czyli budynek w ramach programu Mieszkanie Plus przy ulicy Rubinowej mógłby się rozpocząć, mogłaby być wbita tak zwana pierwsza łopata.
Jeżeli chodzi o nasz drugi pomysł, czyli budynek mieszkalny - też w ramach programu mieszkanie plus połączony z przedszkolem - przy ulicy Sikorskiego, to ta inwestycja mogłaby się rozpocząć pewnie w granicach kilku miesięcy później, dlatego że musimy jeszcze stworzyć projekt tej inwestycji.
Liczę na to, że pierwszy budynek mieszkalny, przy ulicy Rubinowej, mógłby być oddany pod koniec w 2019 roku, a jeżeli mówimy o budynku przy ulicy Sikorskiego, to rok 2020.
Oczywiście są to terminy przypuszczalne, bo wiemy jak przebiega proces inwestycyjny - czasami są problemy z wyłonieniem wykonawcy, ale jeżeli takich problemów nie będzie, to myślę że pierwsze mieszkania w ramach programu w Łomży pod koniec 2019 roku mogłyby być oddane i mówimy tutaj o mieszkaniach o dobrym standardzie. Widzę, jak duże jest zainteresowanie mieszkańców Łomży, ale nie tylko mieszkańców w Łomży, uczestniczeniem w tego typu programach.
Wczoraj podpisałem list intencyjny, w wyniku którego powstanie w Łomży 115 mieszkań, jednak chciałbym, żeby tych mieszkań było jeszcze więcej, dlatego wspólnie z ministrem rozmawiam na temat kolejnych lokalizacji. Mam tu na myśli tereny PKP, gdzie mogłoby powstać jeszcze kilka budynków. Ale w pierwszej kolejności chcemy realizować te inwestycje na gruntach samorządowych i mam nadzieję, że ten program dobrze przyjmie się w naszym mieście.
Ile to będzie kosztowało, taki jeden budynek i czy macie już program, który pozwoli wyłonić lokatorów, jaki macie w sposób na zasiedlenie tych budynków?
Niedawno, dokładnie miesiąc temu, oddawaliśmy budynek socjalny przy ulicy Kamiennej, jest to obok miejsca, w którym ma powstać pierwszy budynek w ramach programu Mieszkanie Plus. Koszt tego budynku wyniósł prawie 7 milionów złotych, więc przewidujemy, że będzie to porównywalna kwota, jeżeli chodzi oczywiście o pierwszą inwestycję. Druga inwestycja jest to połączenie budynku mieszkalnego i przedszkola, więc musimy domniemywać, że ta kwota będzie wyższa. Musimy najpierw stworzyć projekt przy tej drugiej inwestycji i wówczas będziemy mogli mówić też o kwotach.
Jeżeli chodzi o kryteria kto będzie mógł skorzystać z tego programu - 11 września tego roku sejm przyjął ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która określa szczegółowo procedurę tego programu. My podpisując wczoraj list intencyjny zobowiązaliśmy się już do pewnych działań.
To, o co pytają też mieszkańcy i co jest w tej chwili chyba też dla nich najistotniejsze - czy będą mogli z tego programu skorzystać, jakie będą kryteria. To o czym powiedział wczoraj pan minister - w chwili obecnej są dwa obligatoryjne kryteria, jeżeli chodzi o pierwszeństwo w ramach nabycia mieszkania tego niskoczynszowego, to po pierwsze będą miały pierwszeństwo osoby, które ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych i drugie, to te które zostały wywłaszczone, czyli na przykład była budowana droga i wyniku tego osoby musiały być wywłaszczone ze swojego domu, więc są to osoby, które mają pierwszeństwo. Jeżeli chodzi o pozostałe kryteria, to będą wspólnie ustalane z samorządem, Krajowym Zasobem Nieruchomości i ministerstwo.
Tych możliwych kryteriów mamy 9 i nawet wczoraj już po podpisaniu listu miałem możliwość dłuższej rozmowy z panem ministrem i też wstępnie rozmawialiśmy na temat kryteriów. Pytają na przykład osoby spoza Łomży czy też będą mogły w Łomży zamieszkać, są zapytania z okolicznych miejscowości. Mamy w Łomży uczelnie wyższe, są tutaj młode osoby spoza Łomży, które też chętnie u nas by zamieszkały i to jest takie pytanie podstawowe, jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania, dlatego chcę ten program realizować w jak najszerszym zakresie, żeby sprostać oczekiwaniom społecznym, które są niezwykle duże.
Myślę, że tych mieszkań będzie wystarczająco dużo, żeby wystarczyło też dla wszystkich. A będzie to możliwe w przypadku kiedy uda nam się wybudować tych kilka dodatkowych bloków na terenach PKP, co byłoby naprawdę ogromnym sukcesem, bo teren jest w centrum miasta, jest to teren, który wymaga rewitalizacji, jest on bardzo zniszczony. Jeżeli udałoby się tam postawić takie osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus, to było naprawdę duże osiągnięcie dla miasta i wizytówka tego programu w skali całego kraju.
Jesteście pierwszym samorządem w kraju, który podpisał taki list intencyjny, na budowę mieszkań plus. Jak to się stało, że weszliście na to pudło?
Bardzo szybkie i skuteczne działania, częste wizyty w ministerstwie infrastruktury, częste spotkania z prezesem Krajowego Zasobu Nieruchomości i jesteśmy pierwsi. Dzisiaj akurat pan minister jest w Małopolsce i podpisuje kolejne umowy, ale to bardzo dobrze, że Łomża jest tym pierwszym samorządem. Muszę się pochwalić, że jesteśmy też pierwszym samorządem, który podpisał list intencyjny w sprawie e-busów, czyli gdzieś ta Łomża jest cały czas bardzo wysoko, jeżeli chodzi o działania rządowe i z tego się należy cieszyć, że ten zrównoważony rozwój naszego kraju w Łomży jest realizowany.