Radio Białystok | Gość | Marta Zucker - autorka książek o Dolinie Krzemowej

Marta Zucker

autorka książek o Dolinie Krzemowej

20.12.2017, 08:30, akt. 08:59

Dolina Krzemowa ma bardzo specyficzny sposób prowadzenia biznesu, rozmawiania o biznesie. Rozmowy są bezpośrednie, zarówno o sukcesach, o porażkach, jak i pomysłach - mówi Marta Zucker.

Marta Zucker, fot. Monika Kalicka
Marta Zucker, fot. Monika Kalicka

Z Martą Zucker rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Polskie start-upy odnoszą sukcesy biznesowe na całym świecie. Także w słynnej Dolinie Krzemowej. Czy warto ją odwiedzać i czym się różni od innych kreatywnych miejsc na świecie? O tym z autorką książek o Dolinie Krzemowej i działających tam firmach - Martą Zucker rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Ile firm polskich jest w Krzemowej Dolinie?


Marta Zucker:  Jest naprawdę sporo. Jak przyjechałam do Doliny Krzemowej, po raz pierwszy 4 lata temu, to sama byłam zdziwiona, że tak dużo jest polskich firm, które odnoszą sukcesy i które są zarządzane przez bardzo młodych ludzi bardzo często, ludzi którzy mają zaledwie dwadzieścia parę lat. I naprawdę to są ludzie, którzy wiedzą jaki mają cel i co chcą zrobić ze swoim życiem, ze swoim biznesem.


10, 20, 100, 500?


To też dobre pytanie, bo teraz myślimy o tym, żeby te firmy zliczyć i rzeczywiście chciałabym być w stanie podać tę liczbę panu. Rzeczywiście nie wiem, nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, ale jest ich na pewno kilkadziesiąt.


Teraz próbuje pani stworzyć taką sieć łączącą polskie start-upy w Dolinie Krzemowej,. po to żeby stworzyć taką synergię, to z jednej strony, a po drugie żeby korzystać z doświadczeń.


Ja pracuję z polskimi start-upami w Dolinie Krzemowej, organizuję między innymi networking tych start-upów, spotkania, które nazywa się Plugin SF i jednocześnie w tej chwili będąc w Polsce, rzeczywiście nawiązuje kontakty i chcę żeby start-upowcy z Polski przyjeżdżali do Stanów, do Doliny Krzemowej i tam w Dolinie chcę im pomagać organizować się, poszukiwać inwestorów, poszukiwać klientów. 

Również chciałabym, żeby będąc w Dolinie, rozmawiali ze swoją konkurencją, uważam że to jest bardzo ważne i ludzie często mnie pytają - jak to konkurencja ze sobą rozmawia? Tak, w Stanach naprawdę konkurencja ze sobą rozmawia, start-upowcy z konkurencyjnych firm spotykają się i rozmawiają. Także chciałabym pomóc polskim start-upowcom tam w Dolinie, może nie tyle co osiąść, ale żeby rzeczywiście zrozumieć Dolinę, żeby odetchnąć tym Dolinowym powietrzem. 

A jakie potem podejmą decyzje i kroki, czy zostaną w Dolinie czy może część ich firm będzie w Polsce, część w Dolinie? Często tak się zdarza, że firmy są na dwóch kontynentach, część zespołu pracuje w Polsce, część w Dolinie, to już jest następny krok. Ale początkowe kroki chciałabym polskim firmom, start-upowcom pomagać stawiać w Dolinie.


Z konkurencją się rozmawia po to, żeby podejrzeć pomysły, rozpoznać przeciwnika?


Myślę, że po to się rozmawia z konkurencją, żeby stworzyć jeszcze lepszy produkt. Konkurencja jest zdrowa dla rynku, rynek jest silniejszy i lepiej się rozwija, jeśli konkurencja dobrze funkcjonuje. Myślę, że konkurencja jest przede wszystkim nie tyle, żeby coś ukraść, ale żeby rzeczywiście stworzyć jeszcze lepszy produkt.


A jak Polacy są oceniani w Krzemowej Dolinie?


Świetnie. Polacy to są przede wszystkim świetni informatycy, mamy bardzo dobre wykształcenie, mamy bardzo dobrych Inżynierów i polskie start-upy w Dolinie. Na przykład UXPin jest założony przez Marcina Tredera, czy Growbots Grega Pietruszyńskiego, czy Estimote Jakuba Krzycha z Krakowa - to są start-upy, które są rozpoznawane w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej. Gdy mówię, że jestem z Polski, że współpracuje z polskimi start-upami, to właściwie zawsze te 3 start-upy są wymieniane przez wszystkich, którzy cokolwiek wiedzą o start-upach.


Z Białegostoku czy z Podlasia - są jakieś start-upy w Krzemowej?


Jestem przekonana, że są, choć przyznaję się, że nie odrobiłam zadania domowego i nie sprawdziłam. Może w następnej książce napiszę o białostockich start-upach w Dolinie Krzemowej.


Żeby pojechać do Doliny Krzemowej co trzeba mieć w sobie i w swojej firmie?


Przede wszystkim trzeba mieć cel, wiedzieć po co chcemy do tej Doliny Krzemowej pojechać. Ja zawsze wszystkich namawiam, żeby jechali do Doliny i tak naprawdę wszystko jedno czy na dwa tygodnie czy na 2 miesiące, ale przed tym wyjazdem naprawdę trzeba mieć bardzo dokładną strategię, trzeba bardzo dokładnie przemyśleć nasz wyjazd, bardzo dokładnie go zaplanować. 

To jest kluczowe, żebyśmy nie znaleźli się w takiej sytuacji, że wysiadamy z samolotu i co teraz? Naprawdę, jak wysiadamy z samolotu to już musimy dokładnie wiedzieć, jaki jest nasz następny krok. Ja również chciałabym pomagać właśnie tym start-upowcom, młodym ludziom te pierwsze kroki w Dolinie stawiać. Jest to absolutnie kluczowe, żeby tam mieć dosłownie każdą godzinę rozplanowaną, żeby mieć jak najwięcej spotkań nagranych w ciągu jednego dnia. A dodatkowo Dolina Krzemowa jest naprawdę miejscem bardzo drogim, to też trzeba brać pod uwagę, że to kosztuje pieniądze, nie tylko nasz czas, ale naprawdę również pieniądze, więc warto bardzo dokładnie, strategicznie nasz pobyt zaplanować. Ale zawsze namawiam żeby jechać do Doliny, po naukę.


Czego można się nauczyć?


Dolina Krzemowa ma naprawdę bardzo specyficzny sposób prowadzenia biznesu, rozmawiania o biznesie. Wydaje mi się, że inny nie tylko od sposobu w jaki rozmawia się o biznesie w Polsce, ale również w Europie, czy nawet w reszcie Stanów Zjednoczonych. 

Dolina jest bardzo bezpośrednia, rozmowy są bezpośrednie i rozmawia się zarówno o sukcesach, jak i o porażkach. I to, co jest bardzo ważne - rozmawia się o swoich pomysłach. W Polsce zauważyłam, że młodzi ludzie często kryją się ze swoimi pomysłami, nie są pewni czy chcą o tych pomysłach mówić. Ja zawsze namawiam, żeby mówić o tych pomysłach, bo nieprawdą jest, że on zostanie nam ukradziony, o pomysłach należy mówić i w Dolinie rzeczywiście o tych pomysłach się mówi. I dzięki temu, że mówimy o naszym pomyśle, otrzymujemy też feedback, otrzymujemy opinie naszych potencjalnych klientów, czy może nawet naszej potencjalnej konkurencji. Ta bezpośredniość i otwarcie, zarówno na sukces, jak i na porażkę, jest na pewno taką główną chyba różnicą i taką definiującą różnicą Doliny Krzemowej.


To nad czym pracuje teraz Dolina Krzemowa?


Nad podbojem Marsa. Myślę, że następny ważny krok, to naprawdę może będzie podróż na Marsa, wielu już się ustawia w kolejce, więc chyba to następny krok.


Czyli takie kosmiczne pomysły?


Elon Musk tej chwili nad tym pracuje i uważam, że to jest naprawdę ciekawy pomysł. Nie wiem, czy ja w tej kolejce jestem gotowa, żeby się ustawiać, ale myślę że to się naprawdę niebawem wydarzy, że ludzkość na Marsie postawi swoją stopę. 


I to jest właśnie wymiar Doliny Krzemowej, że są to cele z pozoru wydawałoby się bardzo odległe, ale na tyle otwarci są ludzie, że są w stanie o tym myśleć.


Chociaż z drugiej strony prawda jest też taka, często o tym się mówi, że Dolina Krzemowa trochę żyje swoim wewnętrznym życiem, pod swoim kloszem i rzeczywiście, mówi się o samochodach, które za chwilę będą latać i mówi się o tym zupełnie poważnie, że te samochody będą latać, podczas gdy w innych częściach świata ludzie nie mają samochodów. 

Prawdą jest też to, że Dolina trochę żyje w swoim takim wewnętrznym świecie, ale jednak technologia tam powstaje i jest potencjał, żeby ta technologia powstawała. Uważam, że dobrze - niech powstaje, rozmawiajmy o tych latających samochodach, które staną się rzeczywistością, być może one na początku będą tylko w Dolinie Krzemowej. I fajnie, że jest taka Dolina Krzemowa, gdzie nie tylko o tym się marzy, ale również jest pozwolenie na te marzenia, a jednocześnie te marzenia się naprawdę spełniają. Spójrzmy, jak dużo już się w tej Dolinie Krzemowej dokonało.

Uważam, że naprawdę należy marzyć i te marzenia spełniać. Trzeba mierzyć wysoko i trzeba pukać do drzwi, które wydaje nam się, że są zamknięte i się nie otworzą, bo otworzą się. Wszystkich namawiam, żeby marzyli i gonili te marzenia i je spełniali, bo naprawdę warto.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko, fot. Joanna Szubzda

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko

wicemiss Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Miss Podlasia
13.12.2018

Sukces Podlasianek w konkursie Miss Polski 2018. - To jest przede wszystkim piękna przygoda. Jeżeli dziewczyny nie są pewne siebie, boją się, to nie powinny. Powinny przyjść, spróbować, ich poziom pewności siebie wzrośnie na 100 proc. - mówią wicemiss.

Michał Rajewski, fot. Joanna Szubzda

Michał Rajewski

dyrygent i chórmistrz
13.12.2018

Przez 20 lat zdobył jako dyrygent ponad 100 prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Nam opowiada o swojej pracy artystycznej, o pasji i o planach na kolejne lata.

płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.12.2018

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.


Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok