Radio Białystok | Gość | Katarzyna Krupicka - rzecznik białostockiego oddziału ZUS

Katarzyna Krupicka

rzecznik białostockiego oddziału ZUS

5.01.2018, 08:33, akt. 08:57

- Najszybszym sposobem znalezienia swojego indywidualnego numeru składkowego jest znalezienie go na stronie eskladka.pl - mówi Katarzyna Krupicka.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka
Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Z Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Od 1 stycznia 2018 roku przedsiębiorcy będą składać jeden przelew (zamiast 3 czy 4) i wszystkie ich składki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O szczegółach zmian z rzecznikiem prasowym białostockiego oddziału ZUS Katarzyną Krupicką rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Co się dzieje z tym jednym przelewem?


Katarzyna Krupicka: Od 1 stycznia bardzo wiele nam się zmieniło dla płatników składek. Przede wszystkim mamy jeden przelew, do tej pory płatnicy obsługiwali 3, nawet 4 przelewy, a teraz mają dużo prościej. Już pierwsze składki zostały odnotowane na kontach niektórych osób. W naszym województwie takich osób pierwszego dnia było 867, kwota, która wpłynęła to około 2 mln złotych. 

Ten przelew jest przez ZUS dzielony na poszczególne fundusze. Osoba, która dokonuje przelewu - ją nie interesuje to, ile powinna zapłacić na Fundusz Ubezpieczeń czy Fundusz Świadczeń Gwarantowanych, według ostatniej deklaracji, która została złożona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą dzielone procentowo te składki i wówczas zostaną zaksięgowane na poszczególnych kontach.


A jak jest w zakładzie tysiąc osób, pracodawca przelewa też jednym przelewem?


Tak, pracodawca również robi to samo, ale te przelewy będą dokonywane dopiero w granicach 15 stycznia i wówczas spodziewamy się właśnie największej kumulacji wpłat.


I wtedy na te 1000 osób zostanie to wszystko podzielone?


Jak najbardziej.


Czy powinniśmy w tym okresie przejściowym kontrolować nasze rachunki?


Raczej nie spodziewamy się błędów, do kontroli każdego zachęcamy, ponieważ istnieje taka wspaniała instytucja jak Platforma Usług Elektronicznych. Każda osoba i płatnik, i ubezpieczony może sobie taką Platformę Usług Elektronicznych założyć i kontrolować czy składki są przypisywane do jego konta, jak pracodawca płaci składki i wówczas będzie naocznie widział faktycznie jakie kwoty wpływają na jego konto.


To jedno najważniejsze udogodnienie, co jeszcze?


Ryzykiem, które jest związane z e-składką jest to, że wpłaty pokrywają najstarsze zadłużenia. Wielokrotnie mówiliśmy, pisaliśmy o tym, że osoby, które mają zaległości na swoim koncie, powinny do nas się zgłosić i uregulować swoje długi, bądź też zawrzeć układy ratalne. Ponieważ osoby prowadzące działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie i jeżeli nie zostanie opłacona składka, wówczas taka osoba może wypaść z ubezpieczenia chorobowego i nie będzie miała prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego czy też macierzyńskiego.


A teraz jak wpływa ta jedna kwota, jeden przelew, to regulujecie wszystkie zadłużenia?


Jeżeli były zadłużenia na koncie, wówczas najpierw pokrywane są najstarsze długi.


Czyli możemy ewentualnie namawiać pracodawców, przedsiębiorców żeby skontaktowali się z ZUS-em, zorientowali się jakie mają ewentualnie braki w uregulowaniu składek zanim prześlą te pieniądze, żeby nie było tam minusów.


Mam nadzieję, że takich elementów wśród dużych firm nie będzie. Najtrudniej nam było dotrzeć do indywidualnych płatników, czyli osób prowadzących działalność. Do nich przede wszystkim wysyłaliśmy różnego rodzaju informacje mailami, pismami. Udało nam się dotrzeć do 99% aktywnych płatników, w związku z tym mam nadzieję, że prawie wszystkie osoby, które u nas prowadzą na naszym terenie działalność, otrzymały numer rachunku składkowego i będą mogły bez problemu zapłacić te składki. 

A jeżeli jeszcze ktoś do dziś nie posiada takiego numeru i może nie odebrał tego listu, może zagubił, to najszybszym sposobem uzyskania swojego numeru rachunku składkowego jest znalezienie go na stronie www.eskladka.pl. Tam ukazuje się wyszukiwarka, gdzie podajemy swoje dwa identyfikatory, takie które były zgłoszone w ZUS-ie. Może być to REGON, NIP, imię i nazwisko i wówczas po wykonaniu bardzo króciutkiego działania - dodawanie, odejmowanie, można wyszukać ten numer konta i to jest numer indywidualny, przypisany do danej osoby. 

Żeby sprawdzić, czy to jest na pewno nasz numer - on jak każdy inny składa się z 26 cyfr, ale 10 ostatnich to jest nasz indywidualny numer NIP. Jeżeli wyszukany numer nie zawiera naszego numeru NIP, tylko są  inne cyfry - należy skontaktować się z ZUS, bądź zadzwonić na numer centrali usług telefonicznych i tam osoby, po przeprowadzeniu odpowiedniej identyfikacji mogą sprawdzić dlaczego są błędy.

Najprawdopodobniej może się zdarzyć tak, że osoba zgłaszając się do ubezpieczenia mogła pomylić cyfry wpisując numer NIP i taki numer został zaczerpnięty do wygenerowania konta. 


Według nowych zasad emerytalnych, jak ostatni kwartał wypadł w naszym regionie? Ponoć panie całkiem nieźle zarabiają na tle całego kraju - mówimy o emeryturach.


Zamknęliśmy pierwszy kwartał wydawania decyzji emerytalnych. Od 1 października zmieniła się ustawa mówiącą o tym, że kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni z kolei w 65 i faktycznie zwiększona liczba wniosków, której spodziewaliśmy się około 15 000 - okazało się, że do końca roku wpłynęło do nas około 12 000 wniosków. Decyzji faktycznie mamy wydanych już bardzo dużo, bo ponad 90%. 

Jak okazało się nasze panie na tle całej Polski z kwotą wypłacanych emerytur wypadają całkiem nieźle. Dla pań w naszym regionie przeciętna kwota emerytury wynosi 1 621,38 zł i to stanowi 103,43% ogólnej kwoty, która jest w Polsce. Panowie 2 437,61 - tu panowie wypadają zdecydowanie gorzej, bo średnia kwota dla mężczyzn jest o wiele wyższa, w całym kraju 2 699,52 czyli 90%.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Borowski, fot. Jarosław Iwaniuk

Jarosław Borowski

burmistrz Bielska Podlaskiego
14.12.2018

"Przykre jest, że decyzje zapadają bez konsultacji ze społecznością lokalną. Dzisiaj jest dużo znaków zapytania w sprawie ubojni" - mówi burmistrz Bielska Podlaskiego.

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza, fot. Monika Kalicka

Martyna Jarmoszuk i Mateusz Kurza

organizatorzy koncertu "Charytatywny pingwin"
14.12.2018

"W tym roku chcemy pomóc 15-miesięcznemu Olusiowi, który cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Będziemy zbierać na jego rehabilitację" - mówią organizatorzy akcji.

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło, fot. Monika Kalicka

Tomasz Kalinowski, Marcin Siekierko i Paweł Oziabło

z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie
14.12.2018

Katolickie i prawosławne kolędy oraz piosenki świąteczne znalazły się na płycie wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie.


Jarosław Krawczyk, fot. Monika Kalicka

Jarosław Krawczyk

rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
14.12.2018

Do wyboru są świerki wysokości od 0,9 do ponad 5 m, można je będzie wybrać i ściąć legalnie.

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko, fot. Joanna Szubzda

Karina Szczepanek, Elżbieta Lichanów i Joanna Babynko

wicemiss Polski 2018 oraz organizatorka konkursu Miss Podlasia
13.12.2018

Sukces Podlasianek w konkursie Miss Polski 2018. - To jest przede wszystkim piękna przygoda. Jeżeli dziewczyny nie są pewne siebie, boją się, to nie powinny. Powinny przyjść, spróbować, ich poziom pewności siebie wzrośnie na 100 proc. - mówią wicemiss.

Michał Rajewski, fot. Joanna Szubzda

Michał Rajewski

dyrygent i chórmistrz
13.12.2018

Przez 20 lat zdobył jako dyrygent ponad 100 prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Nam opowiada o swojej pracy artystycznej, o pasji i o planach na kolejne lata.


płk Sławomir Kocanowski, fot. Joanna Szubzda

płk Sławomir Kocanowski [wideo]

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
13.12.2018

- Mamy ponad 2/3 stanu osobowego, więc jesteśmy optymistami. Widzimy, że coraz więcej ludzi chce do nas wstąpić.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.


prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.

Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.


Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.

Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".


Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.

Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok