Radio Białystok | Gość | Józef Sokolik - dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem

Józef Sokolik

dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem

9.01.2018, 08:37, akt. 09:30

- Jest istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi - mówi Józef Sokolik.

Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka
Józef Sokolik, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z Józefem Sokolikiem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Minister Anna Zalewska wręczyła 42 dyrektorom szkół zawodowych z całej Polski akty powołania do Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych. W jej skład weszli: Jan Orłowski – dyrektor Zespołu Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie oraz Józef Sokolik – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, z którym rozmawia Lech Pilarski.

Lech Pilarski: Wielu z nas ma takie wyobrażenie, że szkoła zawodowa to pilnik, piła do metalu i tak dalej.


Józef Sokolik: To już jest takie dosyć historyczne wyobrażenie, od tego się zaczynało. Nie można do końca o tym zapomnieć, natomiast niewątpliwie w tej chwili kształcenie zawodowe, a szczególnie kształcenie techniczne jest to nowoczesny sprzęt, nowoczesne technologie, z którymi uczeń - przyszły absolwent - spotyka się potem w zakładach pracy.


Bo ten zakład pracy się znakomicie zmienił - komputerowe wspomaganie grafiki, mechatronika - takie są między innymi kierunki u pana w Centrum Kształcenia.


Mechatronikę mamy już od 2006 roku, mamy cyfrowe procesy graficzne, teraz ten zawód się zmienił, ale mamy również inne bardzo istotne kierunki - jest to chociażby technik pojazdów samochodowych, uczeń przygotowuje się do egzaminów zewnętrznych, które nadają mu kwalifikacje w zawodzie technik, a oprócz tego przygotowuje się do matury. Jeżeli jest tym zainteresowany może przystąpić do matury, zdać ją i dalej iść na studia. Co potwierdza sytuacja i opinie uczelni - chociażby Politechniki Białostockiej, że absolwenci techników są dla nich bardzo dobrym materiałem, technicznie są już w znacznej mierze ukształtowani, wiedzą w jakim obszarze będą się poruszać. Wiedzą czego oczekiwać, bo mają dokładnie sprecyzowane swoje potrzeby zawodowe. Główny kierunek przygotowania w technikum to jest przygotowanie w kierunku potrzeb pracodawców.


Jaki jest związek pomiędzy szkołami a pracodawcami, pani minister powołała radę dyrektorów szkół, jeszcze by się przydała przy tych szkołach rada przedsiębiorców, po to żeby wspomagać i żeby współpracować, bo bez tego dobrej szkoły nie będzie.


Sam zamysł rady też jest taki, żeby włączyć się czy stworzyć jakiś taki pomoc do współpracy z przedsiębiorcami. Wiadomo, że centralnie nie jest się w stanie poznać całego rynku pracy i rynku edukacyjnego, natomiast stworzenie rady, w każdym województwie są dyrektorzy szkół, których zadaniem będzie konsultowanie, opiniowanie, wnioskowanie, różne kwestie związane ze zmianą kształcenia zawodowego, ale również konsultowanie tego wszystkiego co się dzieje, tych nowych planów z innymi dyrektorami szkół na terenie województwa, ale również właśnie współpraca i tworzenie tych pomostów do współpracy z pracodawcami.


Wielu ekspertów uważa, że nie da się w szkole zainstalować takich maszyn jakie mają przedsiębiorcy w swoich firmach, bo oni mają z reguły najnowocześniejsze, bo jak maszyna jeszcze nie fizycznie, ale już technologicznie się zestarzeje, to wymieniają na nową, bo trzeba być konkurencyjnym. To jak kształcić, żeby być blisko tej współczesnej technologii?


Rozwiązaniem tego problemu, bo rzeczywiście jest taka sytuacja, że nie stać szkół na to, żeby park maszynowy wymieniać co rok, czy co dwa, bo ten park maszynowy nie przynosi takich dochodów, jak przynosi to pracodawcom, ale takim rozwiązaniem problemu doskonałym myślę, jest kształcenie w formie dualnej, czyli przedmioty i treści programowe związane z kształceniem ogólnym, teoretycznym, zawodowym realizowane w szkole, natomiast całościowe bądź częściowe kształcenie praktyczne realizowane bezpośrednio u pracodawców.


To nie to samo, co dawne szkoły przyzakładowe.


Nie, bo w dawnych szkołach przyzakładowych tak naprawdę za wykształcenie ucznia - absolwenta przyszłego w pełni odpowiadał zakład, zarówno organizował kształcenie teoretyczne, jak i praktyczne. Tutaj dzielimy się obowiązkami, aczkolwiek wiadomo, że główna odpowiedzialność i tak będzie spoczywała na szkole.


Jaki kierunek tego szkolnictwa zawodowego będziecie wyznaczali?


Niewątpliwie jest to istotne, żeby kształcenie zawodowe współpracowało z pracodawcami, żeby było ukierunkowane na pracodawców i wiele szkół już to robi. Mogę się pochwalić swoją szkołą, że w ubiegłym roku właśnie na zapotrzebowanie konkretnego pracodawcy - Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, która jest największym pracodawcą w Wysokiem Mazowieckiem, na zapotrzebowanie tego zakładu uruchomiliśmy kształcenie w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji. 

To jest już drugi krok w naszej współpracy, dlatego że w 2006 roku uruchomiliśmy też pod potrzeby Mlekovity kształcenie w zawodzie technik mechatronik. Linie technologiczne, które w tej chwili funkcjonują w zakładzie są to wyspecjalizowane technologicznie linie, które wymagają fachowej obsługi, konserwacji, fachowego nadzoru.

Tam, gdzie się spotykam z kolegami dyrektorami, szczególnie z branży mechanicznej, mówią mają zestawy obrabiarek cyfrowych i producentów, firmy które produkują w branży metalowej, a ja mówię - a ja nie mam w branży metalowej zakładu, ja mam w branży spożywczej. I dopiero się oczy otwierają - no tak, przecież ta branża spożywcza bez mechatroniki, bez techniki, niestety nie uzyska takich efektów, jakie są możliwe, czyli w tym momencie kształcenie zawodowe to nie jest też główny kierunek zakładu, który jest. 

Tym bardziej, że wiadomo, rynek pracy w małych miastach, Wysokie Mazowieckie jest miastem 10-tysięcznym, jest w jakimś tam stopniu ograniczony, nie ma doboru zakładów, które można brać i wybierać, tak jak w dużym mieście. Aczkolwiek oprócz Mlekovity mamy zakłady w branży mechanicznej związanej z produkcją maszyn, które produkują maszyny i są znane na rynku lokalnym i krajowym.


Czyli zaczyna się od uruchomienia kierunku, przygotowania fachowców i rosną firmy?


Akurat te zakłady wyrosły w podobnym czasie, jak powstawała nasza szkoła, bo Centrum Kształcenia Zawodowego to chyba jest najmłodsza szkoła zawodowa kształcąca w zawodach w województwie, powstaliśmy w 2002 roku.


Na potrzeby pracodawców, po zawirowaniach ze szkolnictwem zawodowym?


I przewidując sytuację, że trzeba postawić mocno na kształcenie praktyczne. Powstawaliśmy na początku jako Centrum Kształcenia Praktycznego, potem w strukturze powstały technika i współpraca z zakładami pracy.


A nie istnieje taka obawa, że będziecie przygotowywali ludzi w specjalnościach, które znikną z rynku, bo rewolucja technologiczna zrobi swoje?


Te elementy trzeba brać pod uwagę, natomiast trzeba śledzić zmiany i dalej współpraca z pracodawcami, bo my musimy się dostosowywać z naszymi kierunkami kształcenia, z tym co jest niezbędne. 


I stamtąd ten sygnał, że coś się zmienia w tej technologii, błyskawicznie napłynie?


Tak jest. I dawać oczywiście dla uczniów jak najciekawszą ofertę, tę ofertę uzupełniamy, chociażby realizacją projektów w ramach programu Erasmus Plus, nasi uczniowie jeżdżą po świcie, przyglądają się. Była Turcja, Irlandia, Portugalia, tam spotykają się z innymi pracodawcami, widzą jak to jest realizowane, mają możliwość porównania, czasami jest lepiej, czasami jest gorzej, ale za każdym razem jest to doświadczenie. 


Bez doświadczenia nie ma dobrego pracownika. I to cel, który przyświeca wszystkim szkołom zawodowym, wszystkim technikom i całej edukacji w gruncie rzeczy. 


Myślę, że ta reforma, która jest wdrażana, bo wreszcie się mówi konkretnie o potrzebie modernizacji tego systemu kształcenia zawodowego. Bo do tej pory on tak był zawsze spychany na plan dalszy, natomiast w tej chwili mówi się o tym konkretnie, otwarcie. I życie pokazuje, że osoby, które mają to przygotowanie zawodowe już na poziomie średnim, one sobie szybciej potrafią poradzić i radzą sobie w dalszym życiu zawodowym.

| red: mak


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Andrzej Wilczyk, fot. Barbara Sokolińska

Andrzej Wilczyk [wideo]

weteran ruchu kibicowskiego Jagiellonii Białystok
17.05.2024

- Jagiellonia jest gotowa na mistrza Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Wilczyk.

dr Radosław Poniat, fot. Barbara Sokolińska

dr Radosław Poniat

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
17.05.2024

- Krzysztof Jurgiel już dawno przestał być ważną postacią w partii, nie znalazł się na listach wyborczych - mówi w Polskim Radiu Białystok socjolog Radosław Poniat z Uniwersytetu w Białymstoku

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
16.05.2024

- To ewenement na skalę całego świata, że państwo sąsiednie zaangażowane jest w organizowanie nielegalnej migracji - mówi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy mjr Katarzyna Zdanowicz.


Jan Raczyński, źródło: Facebook Muzeum Pamięci Sybiru

Jan Raczyński

prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Memoriał
15.05.2024

- Niestety, dziś w Rosji nie wypada mówić o demokracji. Autorytaryzm nie może opierać się na demokratycznym społeczeństwie - mówi Jan Raczyński.

Maciej Żywno, fot. Marcin Gliński

Maciej Żywno [wideo]

wicemarszałek Senatu
15.05.2024

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców z tytułu paktu migracyjnego. Mówi też o pełnym poparciu dla straży granicznej i wojska broniącego granicy. W jakim kierunku podąża polityka rządu w tych sprawach?

Dariusz Wieczorek, fot. Marcin Gliński

Dariusz Wieczorek [wideo]

minister nauki i szkolnictwa wyższego
14.05.2024

- Liczba studentów maleje. Koszty rosną. Nie ma możliwości, żeby w Polsce było 350 uczelni wyższych. Jeżeli dzisiaj nie będziemy podejmowali decyzji, to za 2-3 lata będziemy mieli rzeczywiście poważne problemy. Dlatego jestem zwolennikiem łączenia i tworzenia uczelni silniejszych - mówi minister.


Emilia Ramotowska, fot. Marcin Gliński

Emilia Ramotowska

koordynatorka Juwenaliów
13.05.2024

Wilki, Kayah, Dżem i Golec uOrkiestra - m.in. tacy artyści wystąpią na tegorocznych białostockich Juwenaliach. Łącznie przez dwa dni na Kampusie Politechniki Białostockiej wystąpi blisko 30 zespołów.

Rafał Rudnicki, fot. Marcin Gliński

Rafał Rudnicki [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
13.05.2024

Na uczniów czeka ponad 3 tys. miejsc m.in. w liceach i technikach. Rozpoczyna się rekrutacja do białostockich szkół ponadpodstawowych na przyszły rok szkolny.

fot. Marcin Gliński

Magdalena Kaczonowska, Wiktoria Korol, Zofia Szestowicka, Aleksandra Dąbrowska i Zofia Fidziukiewicz

ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Biegaczy dopingowały dziewczyny ze Studia Tańca Sportowego HOKUS w Białymstoku.


YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

YUOS, czyli Julianna Urszula Olańska

wokalistka, laureatka konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
12.05.2024

Specjalną strefę kibica na trasie 11. PKO Białystok Półmaraton przygotowaliśmy jako Polskie Radio Białystok tuż obok swojej siedziby przy ul. Świerkowej. Gościnnie biegaczy dopinguje YUOS, czyli Julianna Olańska - laureatka Niebieskiego Mikrofonu Polskiego Radia Białystok, półfinalistka programu The Voice of Poland.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Chrzanowski [wideo]

prezydent Łomży
10.05.2024

W poniedziałek (6.05.) Mariusz Chrzanowski złożył ślubowanie i oficjalnie rozpoczął swoją trzecią kadencję na stanowisku Prezydenta Miasta Łomża.

Czesław Renkiewicz, fot. Iza Kosakowska

Czesław Renkiewicz [wideo]

prezydent Suwałk
10.05.2024

Nowy żłobek, kolejne inwestycje drogowe i mediateka to ważniejsze cele, które chce zrealizować podczas swojej ostatniej kadencji prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


prof. Izabela Święcicka, fot. Gabriela Lasota

prof. Izabela Święcicka

główna koordynator Festiwalu Nauki i Sztuki, prorektor Uniwersytetu w Białymstoku ds. nauki i współpracy międzynarodowej
9.05.2024

- Nauka powinna być dla wszystkich. Dążymy do tego, żeby zaprezentować nasze osiągnięcia dla całego społeczeństwa. Chcemy poszerzać wiedzę o tym, co już odkryliśmy. Mając ją, rozumiejąc różnego rodzaju zjawiska, które są w świecie i we wszechświecie, lepiej funkcjonujemy - mówi w Polskim Radiu Białystok prof. Izabela Święcicka.

Artur Kosicki, fot. Marcin Gliński

Artur Kosicki [wideo]

były marszałek województwa podlaskiego
9.05.2024

"Marszałkiem się bywa, a człowiekiem trzeba być. Dlatego dziękuję za wszystkie słowa wsparcia. Za - nie tylko to poparcie - 23 tys. głosów, które zostały na mnie oddane, ale też za ten odzew po tej sytuacji, która zaistniała we wtorek i zmianie w zarządzie" - mówił w Polskim Radiu Białystok były marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
8.05.2024

- Bardzo ważne będzie, w jaki sposób Rosjanie i Białorusini zaczną korzystać z danych Tomasza Szmydta. Wykorzystają go też do propagandy - mówi prof. Daniel Boćkowski.


Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
8.05.2024

- Każdego radnego, który w mojej ocenie przechodzi na dobrą stronę mocy, będę nazywał bohaterem i będę gratulował odpowiedzialności za losy województwa. I uważam, że to są właściwe słowa dla państwa marszałków Wiesławy Burnos i Marka Malinowskiego - mówi marszałek.

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki, fot. Joanna Szubzda

Marcelina Román, Iga Caban i Michał Znaniecki

artyści
8.05.2024

W Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają przygotowania do ostatniej w tym sezonie artystycznym premiery. Już 10 maja publiczność zobaczy "Pajace" Ruggera Leoncavalla i "Rycerskość wieśniaczą" Pietra Mascagniego w reżyserii Michała Znanieckiego.

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska, fot. Joanna Szubzda

Michał Dzierżek i Aneta Radziszewska

tegoroczni maturzyści z I LO w Białymstoku
7.05.2024

- Moim zdaniem tematy były do przewidzenia i raczej typowe - mówiła tegoroczna maturzystka Aneta Radziszewska.


Magdalena Dziejma, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Dziejma [wideo]

polonistka, wicedyrektor VI LO w Białymstoku
7.05.2024

- Czy egzamin ustny z jęz. polskiego jest potrzebny? Myślę, że jesteśmy w stanie troszkę inaczej sprawdzić umiejętności komunikacyjne maturzystów. Lepiej by było, żeby uczniowie mieli szansę skupienia się tylko na egzaminach pisemnych, zwłaszcza na poziomie rozszerzonym - uważa polonistka.

Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
6.05.2024

- Przyjeżdża do nas kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Mamy rekordową frekwencję na całej imprezie, w tej chwili jest zapisanych już prawie 6600 osób. Przygotowaliśmy też aż 15 punktów kibicowania na 21-kilometrowej trasie - będą kapele, dj'e, a nawet orkiestra - mówi Grzegorz Kuczyński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Tadeusz Truskolaski [wideo]

prezydent Białegostoku
6.05.2024

- Chciałbym, żeby te 5 lat upłynęło pod znakiem zaspokajania potrzeb mieszkańców. To, co przyjmiemy do realizacji, będzie monitorowane - będziemy się spotykać z mieszkańcami i będę zdawał im relacje z tego, co zostało zrobione - zapowiada prezydent.


Robert Sadowski, fot. Marcin Gliński

Robert Sadowski [wideo]

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
2.05.2024

"To symbol, który nas wszystkich łączy" - tak o biało-czerwonej fladze mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik podlaskiej KAS
30.04.2024

Około 7-9 proc. to jeszcze zeznania podatkowe składane tradycyjną drogą w formie papierowej - albo bezpośrednio w urzędzie, albo za pośrednictwem poczty. Natomiast powyżej 90 proc. podatników rozlicza się elektronicznie - mówi rzecznik.

foto: Monika Kalicka

Michał Fiszer

ekspert Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+
29.04.2024

Pierwszy samolot z lotniska Białystok - Krywlany odleci być może w ciągu roku. Początkowo planuje się loty do Chorwacji, może do Niemiec, ale nie oczekujmy tego, że będą to loty codziennie, tylko zapewne w jakieś dni tygodnia - mówi Michał Fiszer.


fot. Marcin Gliński

Paweł Chomczyk

współtwórca Siedliska Kultury Solniki 44
28.04.2024

To ma być przedsmak i wiosenna odsłona letniego festiwalu teatralnego LasFest. W nadchodzący majowy długi weekend Siedlisko Kultury Solniki 44 otwiera tegoroczny sezon artystyczny.

fot. Gabriela Lasota

Emilia Świętochowska

Podlaski Instytut Kultury
27.04.2024

Do 10 maja można nadsyłać zgłoszenia do Rockowań. Gdzie można to zrobić, jakie kryteria trzeba spełnić, żeby dostać się do półfinału przeglądu?

fot. Joanna Szubzda

Karol Zimnoch [wideo]

doradca kredytowy
26.04.2024

Znane są już założenia programu Mieszkanie na start. Kto będzie mógł skorzystać z państwowych dopłat do kredytów hipotecznych i na jakich warunkach?


prof. Mariusz Popławski

prof. Mariusz Popławski [wideo]

rektor elekt Uniwersytetu w Białymstoku
25.04.2024

- Celem jest doprowadzenie do tego, żeby wszystkie wydziały, a przypomnę, że mamy ich 15, były zlokalizowane na kampusie, żeby oprócz tego były akademiki, żeby była stołówka z prawdziwego zdarzenia, żeby życie studenckie mogło się rozwijać.

źródło: www.gov.pl

Mikołaj Dorożała [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
24.04.2024

"Chcemy ochronić najcenniejsze drzewa, a jednocześnie zaprezentować też pakiet dla przedsiębiorców drzewnych" - mówi Mikołaj Dorożała.

Artur Kosicki, fot. Sylwia Krassowska

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
23.04.2024

"Myślę, że nowy zarząd województwa stworzy Prawo i Sprawiedliwość. Zobaczymy tylko z kim, w jaki sposób i na jakich warunkach, bo to jest bardzo istotne" - mówi Artur Kosicki.


Czesław Renkiewicz, fot. Barbara Sokolińska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
22.04.2024

"Bardzo się cieszę, że będę mógł jeszcze przez pięć lat kierować naszym miastem. Dużo spraw jest do załatwienia, wiem, jakie są oczekiwania mieszkańców. Uczynię wszystko, żeby miasto piękniało, zmieniało się" - mówi Czesław Renkiewicz.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
22.04.2024

- Tego typu wyniki jak w Korycinie pokazują, jak bardzo decyzja każdego z nas o pójściu bądź niepójściu na wybory może decydować o tym, co przez kolejne lata będzie się działo w naszej miejscowości - mówi dr Maciej Białous.

Marcin Kruszewski, fot. Joanna Szubzda

Marcin Kruszewski [wideo]

prawnik, twórca profilu i książki „Prawo Marcina”
21.04.2024

- Można mówić o prawie w trochę inny sposób, przekazywać te informacje nie po prawniczemu, ale po ludzku, językiem zrozumiałym dla każdego, również dla dzieciaków - mówi Marcin Kruszewski.


Krzysztof Gawkowski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Gawkowski [wideo]

wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
19.04.2024

- Rosja tego nie ukrywa, że za wszelką cenę chciałaby rozbić sojusz Unii Europejskiej, państw go tworzących, i będzie siała dezinformację w Polsce i w innych państwach. Szczególnie ma to znaczenie przy eurowyborach, dlatego że one nasilają te odśrodkowe ruchy - mówi minister.

Krzysztof Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Truskolaski [wideo]

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
18.04.2024

"Jeżeli ktoś jest zawiedziony rządami pana marszałka Artura Kosickiego, jest zawiedziony też ośmioma latami rządów PiS, to będziemy rozmawiać z każdą taką osobą, która chciałaby rzeczywiście budować województwo podlaskie" - mówił w Polskim Radiu Białystok poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.

Michał Kuźmicz, fot. Barbara Sokolińska

Michał Kuźmicz [wideo]

członek Izby Adwokackiej i ekspert prawa karnego gospodarczego
17.04.2024

- Państwo polskie w lipcu ubiegłego roku zrobiło olbrzymi krok w kierunku gwarancji bezpieczeństwa dla dzieci - mówił w Polskim Radiu Białystok Michał Kuźmicz.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok