Radio Białystok | Gość | Janina Mironowicz - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

17.01.2018, 08:43, akt. 10:30

- Mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które mamy - mówi Janina Mironowicz o programie "Bon edukacyjny".

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka
Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka

Z Janiną Mironowicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Na podlaskim rynku pracy furorę robi na bon edukacyjny. Są to pieniądze na studia, szkolenia, zmianę zawodu. O tym z dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku Janiną Mironowicz rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: W Białymstoku po kilku minutach skończył się nabór chętnych, zgłosiło się około 3000, a zapisać można było tylko 500. To oznacza, że potrzeby są ogromne, a pieniędzy przeznaczyliśmy na to mało.


Janina Mironowicz: Rzeczywiście, ale to też cieszy, że ludzie są chętni do tego, żeby się szkolić. Mówimy cały czas o kształceniu ustawicznym, że nie ma chętnych, a tutaj widzimy, że wręcz odwrotnie.


Ten program trafiał w takiej indywidualne potrzeby, można było sobie dogadać system szkolenia.


Każdy z własnej inicjatywy może podjąć taką decyzję, żeby przyjść i wybrać dla siebie z oferty, która jest na rynku. Każdy dorosły mieszkaniec województwa podlaskiego, czyli osoba, która ukończyła 18 lat, może zgłosić się do operatorów, a przypomnę że mamy ich trzech - to jest miasto Łomża, miasto Suwałki i powiat sokólski wspólnie z powiatem białostockim i miastem Białystok - i tam rzeczywiście jest taka możliwość, żeby z oferty, którą mamy, wybrać sobie to, co nam odpowiada. Są to między innymi szkolenia związane z językami obcymi, szkolenia informatyczne, studia podyplomowe, a także kursy kwalifikacji zawodowych i kursy umiejętności zawodowych. W tym obszarze się poruszamy i z tej oferty mieszkańcy naszego województwa mają prawo wyboru sami.


Ten program został uruchomiony niedawno. Jakiego rodzaju są to pieniądze?


Program został uruchomiony niedawno, wcześniej w Suwałkach, w subregionie suwalskim i w subregionie łomżyńskim i kilka dni temu w subregionie białostockim. Na oba  te projekty, o których mówimy to jest rząd wielkości około 120 milionów złotych. Widać, że jest taka potrzeba i dobrze, że te pieniądze trafiają właśnie w tej chwili u nas. 


Przede wszystkim widać, że jest za mało. A może skończyć z tradycyjnym sposobem przygotowywania i wszystkie te pieniądze, które są do dyspozycji - w urzędzie pracy i ze środków europejskich - przeznaczyć na taki indywidualny wybór mieszkańców?


Jest to jeden ze sposobów dystrybucji środków, bo przecież jeśli mówimy o osobach pracujących, to mamy Krajowy Fundusz Szkoleniowy, ale mamy też podmiotowy system finansowania, którym dysponuje Wojewódzki Urząd Pracy, także pieniędzy naprawdę jest bardzo dużo. Podejrzewam, że długie oczekiwanie na rozpoczęcie, na realizację tego projektu, spowodowało taki nagły boom i zainteresowanie wśród naszych mieszkańców.

Mam nadzieję, że operator, jak już upora się z tym pierwszym natłokiem różnych aplikacji, które do niego wpłynęły, niewątpliwie podejmie decyzję o tym, żeby usprawnić swoją dystrybucję. W tym zakresie jest u nas tak zwany system popytowy, każda osoba która chciałaby się dokształcić musi poprzez bazę usług rozwojowych wybrać sobie szkolenie, które jej odpowiada w ramach tych projektów i wówczas podpisuje umowę, część współfinansuje też to to szkolenie. To jest taka większa odpowiedzialność za to co się wybiera i za własne pieniądze.


Czy to prawda, że najpierw trzeba zapłacić, a dopiero potem dostaje się zwrot nakładów?


Jest to jest system zaliczkowo-refundacyjny, część się wpłaca, część dopłaca operator ze środków unijnych i budżetu państwa, później część znowu płaci osoba zainteresowana i już na zakończenie, jeśli przyniesie dokumenty związane z tym, że rzeczywiście ukończyła szkolenie - otrzymuje zwrot części, którą wcześniej wpłaciła.


Czy możemy liczyć na dodatkowe pieniądze, skoro ten sposób dokształcania ludzi,  zmiany zawodu, przygotowania do zmiany zawodu cieszy się takim zainteresowaniem?


Projekt został uruchomiony niedawno, dajmy szansę jeszcze, mamy jeszcze w Wojewódzkim Urzędzie Pracy środki na taki cel i w miarę rozwoju sytuacji będziemy podejmować decyzje odnośnie dalszej dystrybucji środków, które posiadamy.


Czyli ci, którzy rozczarowani są, że nie trafili do tej pięćsetki szczęśliwców mogą mieć nadzieję?


Mogą mieć nadzieję, bo to dopiero początek, to jest 500 osób, natomiast dystrybutor operator nasz, którym jesteś tutaj powiat sokólski wspólnie z miastem Białystok i powiatem białostockim mają jeszcze pieniądze, będą je sukcesywnie uruchamiać.


Ale w przyszłości, na kolejne edycje - na dodatkowe pieniądze też będzie można liczyć?


Będzie można, przypomnę, że te pieniądze my rozdysponowujemy poprzez fakt ogłoszenia konkursu.


Mamy teraz taką fantastyczną sytuację z jednej strony, bo jest dużo miejsc pracy i duże potrzeby pracodawców, ale z drugiej strony mam do czynienia z pewnymi lukami kompetencyjnymi i w związku z tym trzeba przeznaczać pieniądze na to, żeby ludzie zdobywali umiejętności, doświadczenie w tych zawodach, które są najbardziej oczekiwane przez pracodawców. 


Rzeczywiście tak to wygląda, stąd też jest wiele źródeł finansowania potrzeb zarówno osób bezrobotnych, osób niezatrudnionych, jak też i osób pracujących. Myślę, że odrobina cierpliwości, ale też i zrozumienia, że pojawienie się tak dużych pieniędzy, to też wymaga przygotowania. Mam nadzieję, że nasi operatorzy poradzą sobie z tym doskonale. 


Teraz możemy mniej pieniędzy na bezrobotnych przeznaczać, a więcej pieniędzy właśnie na łatanie tych dziur kompetencyjnych.


Każdy pieniądz jest w swojej przegródce, nie możemy swobodnie dysponować na przykład funduszem pracy, który jest przeznaczony dla osób bezrobotnych w kontekście osób pracujących, chociaż część funduszu pracy w formie krajowego funduszu szkoleniowego jest przeznaczana także dla osób pracujących.


Czyli tutaj przydałaby się większa elastyczność, żeby reagować na te potrzeby rynku.


Reagujemy także na potrzeby rynku.


Kieszonki są sztywne.


Są sztywne, bo są różni dystrybutorzy. My środki funduszu pracy dostajemy z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, natomiast to o czym mówimy w tej chwili - to są środki w ramach naszego regionalnego programu operacyjnego współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Trzeba też o tym pamiętać.


| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński [wideo]

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
22.01.2019

"W czasie ferii najważniejsze jest bezpieczeństwo młodzieży, nie zysk" - podkreśla wiceminister Zieliński.

Krzysztof Zemło, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Zemło

dyrektor Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży
22.01.2019

Łomżyński dom kultury dołącza do grona instytucji promujących młody, polski jazz.

sierż. szt. Tomasz Kamiński, Katarzyna Gromadzka, Monika i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

21.01.2019

- Jeśli ktoś do nas dzwoni i prosi o jakiekolwiek pieniądze, to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest nie tak - policjanci mówią, jak ustrzec się fałszywych wnuczków, funkcjonariuszy, urzędników, itp.


Mariusz Dąbrowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dąbrowski [wideo]

ekspert ws. gospodarek azjatyckich
21.01.2019

Czy powinniśmy się bać dominacji Chin? - Chińskie zagrożenie dla cywilizacji Zachodu jest na pewno, ale też bym go nie przeceniał aż tak bardzo.

Ola Bilińska, fot. Zofia Analog

Ola Bilińska

wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka
20.01.2019

Baśnie, mity, bestiariusz, podświadomość i przede wszystkim pogranicze polsko-litewskie to słowa-klucze do najnowszej płyty Šulinys / Studnia autorstwa Oli Bilińskiej, która od kilku lat mieszka na Suwalszczyźnie, w pobliżu litewskiej granicy.

Jarosław Jabłoński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Jabłoński

redaktor naczelny "Kuriera Porannego"
18.01.2019

"To jest możliwość pozostawienia po sobie śladu". Kurier Poranny przygotowuje kapsułę czasu, która zostanie otworzona za 100 lat. Przyłączyć się też mogą białostoczanie.


Zofia Daniszewska-Dek, fot. Joanna Szubzda

Zofia Daniszewska-Dek [wideo]

adwokat
18.01.2019

- Mowa nienawiści stała się narzędziem, niestety muszę powiedzieć, że narzędziem zbrodni. Wskutek tego, że doszły portale społecznościowe, mogliśmy ją zwielokrotnić, mogliśmy puścić w milionie egzemplarzy.

Urszula Kamińska i Natalia Maliszewska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska

Mistrzyni Europy w short tracku, łyżwiarka Juvenii Białystok
17.01.2019

Popularność jest bardzo przyjemna, ale bywa też trochę męcząca. Przekonuje się o tym łyżwiarka Juvenii Białystok, Natalia Maliszewska.

Tomasz Dubowski, fot. Monika Kalicka

dr Tomasz Dubowski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
17.01.2019

"Bez akceptacji umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rzeczywiście 29 marca traktaty, co do zasady, powinny przestać obowiązywać w relacjach między państwami członkowskimi a Wielką Brytanią" - mówi nasz gość.


nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz, fot. Marcin Mazewski

nadkom. Tomasz Krupa i Mirosław Sienkiewicz

rzecznik podlaskiej policji i zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW
16.01.2019

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż miasta i jego okolic. - Niecodziennie jest wprowadzana taka sytuacja, że do miasta nie mogą wjeżdżać samochody ciężarowe. Mogliśmy zatrzymać ruch ciężarowy przed miastem. Problem wyniknął z niefrasobliwości kierowców ciężarówek.

Andrzej Kulesza, fot. Marcin Mazewski

Andrzej Kulesza

instruktor doskonalenia techniki jazdy
16.01.2019

Jak jeździć w trudnych zimowych warunkach, by bezpiecznie dojechać do celu?

Napoleon Waszkiewicz, fot. Monika Kalicka

dr hab. Napoleon Waszkiewicz [wideo]

kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.01.2019

"To nie było zachowanie osoby chorej psychicznie, bo taka osoba nie triumfuje popełniając tego typu czyn, to jest impuls pewnego rodzaju. Tam była plakietka, tam było przemyślane działanie" - ocenia czyn Stefana W. psychiatra.


Marian Maciejewski, fot. Marcin Gliński

Marian Maciejewski

dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku
14.01.2019

Po tragedii w Gdańsku wraca temat bezpieczeństwa na imprezach plenerowych.

Leszek Dec - fot. Tomasz Kubaszewski

Leszek Dec

prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
14.01.2019

- Z tego, co dzieje się w strefie szczególnie zadowoleni powinni być mieszkańcy Suwałk i Białegostoku, gdzie powstały miejsca dobrze płatnej pracy - mówi Leszek Dec.

fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

14.01.2019

- Główny ciężar odpowiedzialności na terenie imprezy masowej - zgodnie z ustawą - spoczywa na jej organizatorze - mówi nadkom. Tomasz Krupa.


prof. Jerzy Halicki, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Halicki [wideo]

prorektor ds. studenckich Uniwersytetu w Białymstoku
14.01.2019

- Brakuje nam minimum 200 lat historii, żebyśmy mogli konkurować z tymi tuzami szkolnictwa wyższego, do których niestety odpływa nasza najzdolniejsza młodzież.

Jarosław Gowin, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Gowin [wideo]

wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego
11.01.2019

- Jeżeli chodzi o sytuację związaną z NBP, to nie zamierzam tego dalej komentować. Dalszą formą moich komentarzy są czyny (...) Podjęliśmy decyzję o tym, że w trybie pilnym przygotujemy ustawę, która ujawnia wysokość zarobków w NBP zarówno teraz, jak i w przeszłości.

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk, fot. Joanna Szubzda

Anna Petrovska i Michał Stepaniuk

gospodarze programu Szczodry wieczar
11.01.2019

- To są setki życzeń mejlowych i telefonicznych - mówi Michał Stepaniuk. - Tego dnia dzwonią wszystkie telefony - w studiu, w redakcji, u strażnika - podkreśla Ania Petrovska. Czasami słuchacze nawet przychodzą osobiście.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok