Radio Białystok | Gość | Wojciech Fortuna - złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 r.

Wojciech Fortuna

złoty medalista z Igrzysk Olimpijskich w Sapporo w 1972 r.

9.02.2018, 14:00, akt. 20.02.2018, 08:54

- W Zakopanem na każdej górce była skocznia terenowa, a ja jako 3-letni chłopak po raz pierwszy przypiąłem narty - wspomina Wojciech Fortuna.

Wojciech Fortuna, fot. Tomasz Kubaszewski
Wojciech Fortuna, fot. Tomasz Kubaszewski

Z Wojciechem Fortuną rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


111 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Sapporo w 1972 roku zapewniło, mieszkającemu dzisiaj na Suwalszczyźnie, Wojciechowi Fortunie nie tylko złoty medal, ale też trwałe miejsce w historii polskiego sportu. A pomyśleć, że do Japonii 19-letni wówczas zawodnik miał nie lecieć. Wygrał o 0,1 punktu. W rozmowie z Tomaszem Kubaszewskim były mistrz opowiada m.in. o tym, jak dawni skoczkowie sobie dorabiali, dlaczego zaraz po Sapporo miał już dość sportu oraz o tym, że na igrzyskach w południowokoreańskim Pjongczangu Polacy mogą zająć wszystkie miejsca na podium.

[fragment rozmowy]

Tomasz Kubaszewski: Jak to się stało, że Wojciech Fortuna został skoczkiem narciarskim, a nie piłkarzem, lekkoatletą albo na przykład mechanikiem czy profesorem?


Wojciech Fortuna: Urodziłem się w Zakopanem, a skoki były bardzo popularne w latach 60., ja urodziłem się w 52 roku. Na każdej górce była skocznia terenowa, a ja jako 3-letni chłopak po raz pierwszy przypiąłem narty i z tymi starszymi tam się przewracałem na tych skoczenkach. Wychowałem się pomiędzy tymi góralskimi chłopakami, chłopcy i dziewczynki skakały, razem żeśmy jeździli na sankach i to trwało aż do 1962 roku, to były Mistrzostwa Świata, jedyne Mistrzostwa Świata, które po wojnie odbyły się w Polsce. 

Te mistrzostwa tak mnie jakoś zmobilizowały, poszedłem z ojcem na te zawody na średniej i na dłużej skoczni byłem. Skakało się wtedy z rękami do przodu, nie wszyscy - Norwegowie i Finowie skakali stylem klasycznym, z rękami do tyłu. Mnie to się tak bardzo spodobało, że poprosiłem ojca, żebym do klubu się zapisał, bo ci starsi chłopcy wszyscy należeli. 

Wtedy miałem 10 lat, poszedłem do towarzystwa sportowego "Wisła Gwardia Zakopane", oni mieli wtedy 150 skoczków. Trener mówi -  jak chcesz być skoczkiem, to musisz trenować z nami na prawdziwych skoczniach, a nie na takich "grzędach". Dostałem narty - trzyrowkowe skokówki, dres z napisem "Wisła Gwardia Zakopane". Zaczęło się prawdziwe skakanie, szkoła i trening po szkole. To trwało 5 lat. 

Potem już się załapywałem do kadry młodzieżowej juniorów i jeździłem. Nigdy niczego nie wygrałem, gdzieś się tak mieściłem w pierwszej piątce, zawsze przeskakiwał mnie Adam Krzysztofiak i Staszek Daniel Gąsienica. Oni byli silniejsi ode mnie, już wytrenowani bardziej, a ja taki nieduży, brakowało mi siły, szybkości, ale już potem doszedłem do tego, żeśmy na kwalifikacjach różnie się wymieniali.

| red: mak, ary
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.

Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.


asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".

Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.


Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.


Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.

Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.


prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister spraw wewnętrznych
11.02.2019

- Mogę tylko przeprosić za to, co działo się w sejmiku, chociaż to nie ja powinienem przepraszać - mówi Jarosław Zieliński.


Tomasz Jakimiuk, fot. Wojciech Szubzda

Tomasz Jakimiuk

podróżnik
11.02.2019

Znany podróżnik z Siemiatycz tym razem wybiera się do Afryki.

asp. sztab. Jan Bachmura i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

11.02.2019

- Ważne, żeby na 112 nie dzwonić z katarem, itp. Blokując numer alarmowy, możemy uniemożliwić komuś, znajdującemu się w sytuacji zagrażającej życiu, kontakt z operatorem.

Adam Bartnicki, fot. Monika Kalicka

dr Adam Bartnicki

z Uniwersytetu w Białymstoku
11.02.2019

- Jednym z celów Rosji jest podważenie naszej wiary w spójność NATO, w spójność sojuszy, w ewentualną pomoc Stanów Zjednoczonych.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok