Radio Białystok | Gość | Józef Mozolewski - przewodniczący podlaskiej "Solidarności"

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej "Solidarności"

9.03.2018, 08:04, akt. 10:34

"Ograniczenie handlu w niedziele to będzie sprawdzian, czy przestrzegamy prawa, czy nie. Sprawdzian będzie skierowany do managementu, który zarządza różnego rodzaju sieciami. Nie sądzę, że będą na tyle odważni, żeby w sposób oczywisty łamać prawo".

Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda
Józef Mozolewski, fot. Joanna Szubzda

Z Józefem Mozolewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


11 marca to pierwsza niedziela, kiedy handel będzie ograniczony, choć np. nie wszystkie galerie będą zamknięte. O tym z przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józefem Mozolewskim rozmawia Lech Pilarski.


Nie odnosi pan takiego wrażenia, że mamy teraz narodowy sport, jak obejść ograniczenie handlu w niedzielę?


Józef Mozolewski: Jest to śmieszne, nie ulega żadnej wątpliwości. Bo po pierwsze to dzisiaj jest piątek a dopiero w niedzielę staniemy oko w oko z ustawą i zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Myślę, że żyjemy w państwie prawa. Jest ustawa, jest prawo i nie wierzę w to, że będą tacy odważni, którzy będą próbowali łamać prawo.


Na donosik można będzie liczyć, bo już Państwowa Inspekcja Pracy uruchamia specjalny telefon.


Ale to może nie chodzi o kwestię donosiku, tylko szanowanie prawa. Pamiętam w nieodległym przecież czasie różnego rodzaju akcje na terenie naszego kraju, gdzie wiele osób krzyczało "prawo, prawo, prawo". To będzie sprawdzian, czy przestrzegamy prawa, czy nie. Chociaż wydaje mi się, że tutaj ten sprawdzian będzie skierowany do managementu, który zarządza różnego rodzaju sieciami. Managementu polskiego, bo pomimo że są to sieci zagraniczne, to management jest polski. Nie sądzę, że będą na tyle odważni, żeby w sposób oczywisty łamać prawo.


Na przykład Atrium Biała będzie czynne. Poza tym, czy pracownicy handlu będą zadowoleni z ograniczenia handlu w niedzielę? Przecież będą musieli dłużej pracować w piątek, w sobotę.


Raz jeszcze powtarzam - zobaczymy. Myślę, że dobrze by było spotkać się po niedzieli.


Czy będziecie zbierać informacje?


Wystarczy przejechać się w niedzielę po mieście i zobaczyć, jaka jest sytuacja czy to w kontekście Białegostoku, czy innych miast, w których funkcjonują sklepy wielkopowierzchniowe.

Jeśli chodzi o kwestię pracownicze, zobaczymy. My jako Komisja Krajowa w ubiegłym tygodniu dyskutowaliśmy na ten temat. Podjęliśmy stosowne stanowisko w tej sprawie, upoważniające przewodniczącego Komisji Krajowej do tego, że jeżeli będzie ewidentne łamanie prawa ze strony managementu sklepów wielkopowierzchniowych, to wystąpimy z inicjatywą do rządu o ewentualne doregulowanie tej ustawy.


Wielu ekspertów mówi, że jest dziurawa.


Jeśli to nazwać ustawą dziurawą, że ktoś ma taki pomysł, że sklep będzie czynny do godziny 23:30, to wniosek z tego taki, że trzeba ręcznie regulować. Że trzeba w ustawie napisać w sposób jednoznaczny, że sklepy będą mogły na przykład w sobotę być otwarte do 21:00 czy do 20:00, natomiast w poniedziałek otwarte od 7:00.

Jeżeli wszystko mamy ręcznie regulować, to w pewnym sensie nie mamy do siebie nawzajem zaufania. Bo tutaj nie chodzi o kwestie pracowników, ale  wiadomo, że chodzi o wielki biznes, i to biznes nie nasz, tylko ściągnięty. Jest wielki krzyk, wielki lament, bo coś się stanie, co spowoduje zawalenie się gospodarki polskiej.


Może być problem w Białymstoku, może być problem w Suwałkach, może być problem w miejscowościach nadgraniczny. Wiele osób przyjeżdżało, robiło zakupy - to jest 10 miliardów rocznie albo i więcej, jeśli chodzi o obroty przygraniczne. Czy ograniczenie handlu nie spowoduje osłabienia gospodarki Podlasia już i tak słabej?


Wielokrotnie rozmawialiśmy w tym studiu na temat ograniczenia handlu, który w Polsce był wprowadzony. Bo nie oszukujmy się, przecież wiemy, że ileś tam niedziel czy świąt jest wolnych. I przed każdą taką akcją był lament, krzyk, że tutaj, szczególnie w Białymstoku, na Podlasiu, w Suwałkach zawali się wszystko, bo nie przyjadą klienci ze Wschodu. Przyjadą. Jeśli nie w niedzielę, to w sobotę zrobią zakupy. To nie ulega żadnej wątpliwości.

Myślę, wręcz jestem przekonany, bo my również różnego rodzaju badania robiliśmy jako inicjatorzy tej ustawy, że będzie wręcz odwrotnie - sprzedaż różnego rodzaju produktów wzrośnie.


Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności", na spotkaniu w województwie śląskim zapowiedział, że ograniczanie pracy w niedzielę nie skończy się na handlu. Że będą także działania, by ograniczyć pracę w innych zawodach. To radio nie będzie działało, telewizja? Jak to będzie?


Szanowny panie redaktorze, myślę, że to pytanie zostało postawione dosyć humorystycznie. Tylko proszę się nie dziwić, bo w pewnym sensie historia zatoczyła krąg. 31 sierpnia 1980 roku, kiedy podpisywaliśmy słynne 21 postulatów, na które się wielu teraz z totalnej opozycji powołuje, to przedostatni postulat był, że strona rządowa gwarantuje wszystkie wolne soboty, nie mówiąc o niedzielach, bo niedziele były wolne.

Dzisiaj, niemalże po 40 latach, my ośmieliliśmy się - w kontekście nie widzimisię  "Solidarności" tylko w kontekście obrony wartości rodziny - zawalczyć, przepraszam za to słowo, o wolne niedziele w handlu, w którym pracuje dosyć duża grupa przeważnie młodych pań, matek, by mogły sobie w niedzielę - tak jak wielu z nas - skorzystać z tego dobrodziejstwa i być z rodziną w domu, a nie siedzieć, wielokrotnie w pampersie, na kasie w sklepie wielkopowierzchniowym, bo nie ma nawet czasu pójść do pomieszczenia socjalnego.


Czyli będziecie walczyć o ograniczenia?


Być może "walczyć" to nie jest właściwe słowo. Będziemy chcieli poprzez prawo w sposób skuteczny wprowadzać takie reguły gry, które będą satysfakcjonujące dla praktycznie wszystkich pracujących.

Oczywiście panie redaktorze nie da się dla wszystkich zapewnić wolnej niedzieli, bo jakbyśmy żyli, gdybyśmy nie słuchali Radia Białystok, gdybyśmy nie mieli służby zdrowia czy innych służb, które w kontekście zabezpieczenia naszego rodzinnego, indywidualnego muszą funkcjonować i funkcjonują. Tylko też muszą mieć odpowiednią gwarancję właściwego czasu pracy i wynagrodzenia.

| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.


Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.


Ewa Szlachcic, fot. Joanna Szubzda

Ewa Szlachcic

wokalistka, kompozytorka
30.11.2018

Ewa Szlachcic z zespołem wystąpi w niedzielę na żywo w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Artystka zaśpiewa tylko utwory ze swojej najnowszej płyty "D.N.A.".

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sarosiek [wideo]

komentator z portalu Dzień Dobry Białystok
30.11.2018

Trzecia sesja sejmiku województwa podlaskiego została przerwana. Radni z PiS chcieli zmienić przewodniczącego, którym teraz jest Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej.

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch, fot. Marcin Gliński

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch

lekarze
29.11.2018

Lekarze, rodzice, przyjaciele, wolontariusze i inne chore dzieci przyłączają się do akcji pomocy 4-latce z Łomży. W dziecięcym szpitalu klinicznym w Białymstoku jest kiermasz ozdób świątecznych. Cały dochód będzie przeznaczony na leczenie dziewczynki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok