Radio Białystok | Gość | prof. Anna Wasilewska - dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

prof. Anna Wasilewska

dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

7.06.2018, 07:38, akt. 10:20

Pielęgniarki z UDSK zakończyły protest - udało im się porozumieć z dyrekcją. "Najtrudniejsze były żądania płacowe - nie byliśmy w stanie zwiększyć puli środków, które przeznaczyliśmy na podwyżki".

prof. Anna Wasilewska, foto: Renata Reda
prof. Anna Wasilewska, foto: Renata Reda

Z prof. Anną Wasilewską rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie będzie już ograniczeń w przyjmowaniu małych pacjentów do szpitala dziecięcego. Po trzech dniach protestu pielęgniarek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku udało się osiągnąć porozumienie płacowe.Jest porozumienie z dyrekcją - pielęgniarki ze szpitala dziecięcego w Białymstoku kończą protestRenata Reda: Ogólna kwota podwyżki nie zwiększyła się, ale porozumienie z pielęgniarkami udało się osiągnąć?


prof. Anna Wasilewska: Bardzo się cieszę, że udało nam się po trzech dniach rozmów osiągnąć takie porozumienie, bo dalej się obracamy w dopuszczalnej kwocie. Pozostaliśmy przy kwocie wcześniej ustalonej 165 zł podwyżki dla wszystkich od 1 lipca. Natomiast pielęgniarki z najwyższym stażem - o co wnioskował Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych - zostały dodatkowo docenione wyższą kwotą podwyżki na podstawie tabeli, która funkcjonuje u nas od 10 lat. Najwyższe stawki dotyczą przede wszystkim oddziałowych i osób z najwyższym doświadczeniem i ze specjalizacjami.


Podwyżka nie była większa dla osób z wyższym wykształceniem tylko dla tych z wyższym stażem.


Tak, podwyżka dotyczyła przede wszystkim osób z wyższym stażem i z większą liczbą specjalizacji, ponieważ jest to szpital wysoko specjalistyczny i zależy nam na tym, aby utrzymać w pracy osoby najbardziej doświadczone, od których właściwie zależy funkcjonowanie tej jednostki.


Ile pielęgniarek w ciągu trzech dni poszło na zwolnienia?


Jest to około 120 zwolnień lekarskich.


Co było najtrudniejsze w szpitalu?


Najtrudniejsza sytuacja, jaka zaistniała, to to, że myśmy się nie spodziewali takiego obrotu spraw i w poniedziałek nie zdążyliśmy powiadomić pacjentów o tym, żeby do nas nie przyjeżdżali na planowaną diagnostykę.

Natomiast już w kolejnych dniach pacjenci byli powiadomieni i widać było mniejszy ruch w szpitalu, mniejsze obłożenie oddziałów. SOR miał informację, gdzie ma pacjentów odsyłać. Działaliśmy w trybie awaryjnym, ale uważam, że pacjenci byli powiadomieni i nie powinno być problemów ani utrudnień dla pacjentów z naszej strony.


Czy wpłynęły jakieś skargi od pacjentów?


W ciągu tych trzech dni nie dotarły do mnie żadne skargi pacjentów, poza jedną osobą, z którą rozmawiałam w ramach działania swojej kliniki a nie szpitala.

Chciałam podkreślić rolę naszego podmiotu tworzącego, panów rektorów, przedstawiciela wojewody, którzy przyłączyli się do negocjacji, i myślę, że wiele informacji, które panie pielęgniarki mogły uzyskać na temat finansowania służby zdrowia, spowodowały to, że ta decyzja, która zapadła, jest decyzją pozytywną dla nas, dającą nam czas na poszukiwanie środków na dalsze podwyżki wynagrodzeń.

Wszystko jest uzależnione oczywiście od środków, które ministerstwo planuje na podwyżki, bo wiem, że jakieś działania w tym kierunku są podejmowane. W tej chwili nie mamy żadnych informacji, które mogłyby spowodować zmianę naszych decyzji czy zmiany tych stawek.

Czekamy na to, co będzie w lipcu - może dodatkowe środki się pojawią i wtedy oczywiście należy dążyć do tego, aby wynagrodzenie w grupach zawodowych, szczególnie w szpitalach specjalistycznych, było istotnie wyższe.

Od wielu miesięcy apelujemy o to, żeby zwrócić uwagę na szpitale kliniczne, na szpitale wysoko specjalistyczne, żeby wycena procedur w tych szpitalach, gdzie musimy zatrudniać i szukać personalu najbardziej doświadczonego, była zupełnie inna niż w szpitalach terenowych. Na razie nie przyniosło to żadnego skutku.


Kiedy rozpoczynacie przyjęcia planowe?


Planujemy, że pełną parą szpital ruszy w poniedziałek. Wówczas kończą się zwolnienia lekarskie większości personelu. Natomiast już od dzisiaj będziemy zwiększać liczbę przyjęć. Dzieci nie będą już odsyłane do szpitali terenowych. Natomiast przyjęcia planowe będziemy realizować zgodnie z możliwościami.


Jaka kolejka obowiązuje dla tych osób, które w ciągu trzech dni zostały odesłane ze szpitala?


Oczywiście one będą przyjęte w pierwszej kolejności. Jest to uzależnione od terminu badań, które nam się uda ustalić. Ale na pewno nie będą czekały w kolejce.


Ilu osób to dotyczy?


Jeżeli chodzi o przyjęcia planowe, to w ciągu tych trzech dni szacuję, że to jest około 200 osób.


Ile osób przyjął szpital wojewódzki?


To nie były duże liczby. Przez trzy kolejne dni na dyżurze było to około 20 osób.


W jakim czasie według pani uda wam się nadrobić te 3 dni zaległości w przyjęciach planowych?


Do końca miesiąca powinniśmy sobie z tym poradzić.


Kiedy kolejna tura negocjacji z pielęgniarkami?


Pielęgniarki proszą, żeby to było pod koniec roku. Natomiast trudno jest mi w tej chwili oszacować skutek finansowy co do złotówki, więc zobaczymy, jak to wszystko przeliczymy, jakie będą możliwości zwiększenia potencjalnie umowy sieciowej czy opłaty nadwykonań i wtedy będziemy mogli wrócić do rozmów.

Czekamy również na decyzję z ministerstwa o jakichś regulacjach płacowych, ponieważ na poziomie szpitala nie jesteśmy naprawdę w stanie zrobić nic więcej.


Wszystkie instytucje, które monitorowały sytuację w szpitalu, zostały już zawiadomione o porozumieniu z pielęgniarkami?


Wszystkie instytucje zostały powiadomione natychmiast - i Podlaski Urząd Wojewódzki, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, i Urząd Marszałkowski.


Co było najtrudniejsze w negocjacjach z pielęgniarkami?


Rozmowy dotyczące sprawy finansowej, bo postulatów było kilka. Postulaty dotyczące zatrudnienia ratownika medycznego czy zatrudnienia sanitariusza do pomocy to rzeczywiście są postulaty do spełnienia w najbliższym czasie.

Postulat dotyczący przesunięć personelu między oddziałami jest możliwy do spełnienia, ale nie możemy przyjąć tego w formie zakazu przesuwania, ponieważ bywają sytuacje różne - szpital jest akurat taką instytucją, gdzie dzieją się różne rzeczy nagle i personel może być gdzieś potrzebny. Tutaj oczywiście doszliśmy do porozumienia.

Najtrudniejsze były żądania płacowe - tutaj, tak jak mówię, nie byliśmy w stanie zwiększyć puli środków, które przeznaczyliśmy na podwyżki. Mogliśmy tylko operować kwotami w ramach przesunięć, czyli zróżnicować grupę pielęgniarek najmłodszych, przychodzących do pracy, gdzie ta kwota dalej pozostaje niesatysfakcjonująca, ponieważ pozyskanie pracownika wykwalifikowanego z pensją zasadniczą 2 200 - 2 300 naprawdę nie jest łatwe.

Ale przede wszystkim zależało nam na utrzymaniu naszej starej, doświadczonej kadry z posiadanymi specjalizacjami, ponieważ w szpitalu specjalistycznym bez tych osób nie jest możliwe wykonywanie żadnych procedur specjalistycznych.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.


Ewa Szlachcic, fot. Joanna Szubzda

Ewa Szlachcic

wokalistka, kompozytorka
30.11.2018

Ewa Szlachcic z zespołem wystąpi w niedzielę na żywo w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Artystka zaśpiewa tylko utwory ze swojej najnowszej płyty "D.N.A.".

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sarosiek [wideo]

komentator z portalu Dzień Dobry Białystok
30.11.2018

Trzecia sesja sejmiku województwa podlaskiego została przerwana. Radni z PiS chcieli zmienić przewodniczącego, którym teraz jest Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej.

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch, fot. Marcin Gliński

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch

lekarze
29.11.2018

Lekarze, rodzice, przyjaciele, wolontariusze i inne chore dzieci przyłączają się do akcji pomocy 4-latce z Łomży. W dziecięcym szpitalu klinicznym w Białymstoku jest kiermasz ozdób świątecznych. Cały dochód będzie przeznaczony na leczenie dziewczynki.


Andrzej Parafiniuk i Anna Marczak, fot. Monika Kalicka

Anna Marczak i Andrzej Parafiniuk

Stowarzyszenie "Jasny Cel" i honorowy konsul Republiki Finlandii
29.11.2018

W najbliższą niedzielę na Rynku Kościuszki białostoczanie będą mogli kolejny raz spotkać Mikołaja z Rovaniemi. Tradycyjnie zapali wieczorem lampki na bożonarodzeniowej choince.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego
29.11.2018

Papierowe L4 odchodzą do lamusa. Teraz wystarczy, że lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2018

- To jest olbrzymia robota dla komisji sejmowej do spraw luki vatowskiej, żeby odpowiedzieć na parę pytań. Po pierwsze, (...) na ile były to zaniedbania, a na ile była to świadoma działalność po to, żeby stworzyć sprzyjające warunki dla oszustów vatowskich.


Angelika Borys, fot. Monika Kalicka

Andżelika Borys

prezes Związku Polaków na Białorusi
27.11.2018

- Myślę, że nie ma takiej innej organizacji w Europie jak my - że nas nie uznają, a my, nie zważając na to, istniejemy, działamy. Nam przeszkadzają, a my się nie dajemy.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
26.11.2018

"Wprowadzenie stanu wojennego to ostatni, symboliczny gest ze strony Ukrainy" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Jolanta Jasińska, Agnieszka Szóstko, Jacek Zalewski i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

26.11.2018

Rozmawiamy m.in. o psach asystujących niewidomym, specjalnie szkolonych, oznaczonych, taki pies to "oczy" osoby niewidzącej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok