Radio Białystok | Gość | prof. Anna Wasilewska - dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

prof. Anna Wasilewska

dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

7.06.2018, 07:38, akt. 10:20

Pielęgniarki z UDSK zakończyły protest - udało im się porozumieć z dyrekcją. "Najtrudniejsze były żądania płacowe - nie byliśmy w stanie zwiększyć puli środków, które przeznaczyliśmy na podwyżki".

prof. Anna Wasilewska, foto: Renata Reda
prof. Anna Wasilewska, foto: Renata Reda

Z prof. Anną Wasilewską rozmawia Renata Reda

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Nie będzie już ograniczeń w przyjmowaniu małych pacjentów do szpitala dziecięcego. Po trzech dniach protestu pielęgniarek w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku udało się osiągnąć porozumienie płacowe.Jest porozumienie z dyrekcją - pielęgniarki ze szpitala dziecięcego w Białymstoku kończą protestRenata Reda: Ogólna kwota podwyżki nie zwiększyła się, ale porozumienie z pielęgniarkami udało się osiągnąć?


prof. Anna Wasilewska: Bardzo się cieszę, że udało nam się po trzech dniach rozmów osiągnąć takie porozumienie, bo dalej się obracamy w dopuszczalnej kwocie. Pozostaliśmy przy kwocie wcześniej ustalonej 165 zł podwyżki dla wszystkich od 1 lipca. Natomiast pielęgniarki z najwyższym stażem - o co wnioskował Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych - zostały dodatkowo docenione wyższą kwotą podwyżki na podstawie tabeli, która funkcjonuje u nas od 10 lat. Najwyższe stawki dotyczą przede wszystkim oddziałowych i osób z najwyższym doświadczeniem i ze specjalizacjami.


Podwyżka nie była większa dla osób z wyższym wykształceniem tylko dla tych z wyższym stażem.


Tak, podwyżka dotyczyła przede wszystkim osób z wyższym stażem i z większą liczbą specjalizacji, ponieważ jest to szpital wysoko specjalistyczny i zależy nam na tym, aby utrzymać w pracy osoby najbardziej doświadczone, od których właściwie zależy funkcjonowanie tej jednostki.


Ile pielęgniarek w ciągu trzech dni poszło na zwolnienia?


Jest to około 120 zwolnień lekarskich.


Co było najtrudniejsze w szpitalu?


Najtrudniejsza sytuacja, jaka zaistniała, to to, że myśmy się nie spodziewali takiego obrotu spraw i w poniedziałek nie zdążyliśmy powiadomić pacjentów o tym, żeby do nas nie przyjeżdżali na planowaną diagnostykę.

Natomiast już w kolejnych dniach pacjenci byli powiadomieni i widać było mniejszy ruch w szpitalu, mniejsze obłożenie oddziałów. SOR miał informację, gdzie ma pacjentów odsyłać. Działaliśmy w trybie awaryjnym, ale uważam, że pacjenci byli powiadomieni i nie powinno być problemów ani utrudnień dla pacjentów z naszej strony.


Czy wpłynęły jakieś skargi od pacjentów?


W ciągu tych trzech dni nie dotarły do mnie żadne skargi pacjentów, poza jedną osobą, z którą rozmawiałam w ramach działania swojej kliniki a nie szpitala.

Chciałam podkreślić rolę naszego podmiotu tworzącego, panów rektorów, przedstawiciela wojewody, którzy przyłączyli się do negocjacji, i myślę, że wiele informacji, które panie pielęgniarki mogły uzyskać na temat finansowania służby zdrowia, spowodowały to, że ta decyzja, która zapadła, jest decyzją pozytywną dla nas, dającą nam czas na poszukiwanie środków na dalsze podwyżki wynagrodzeń.

Wszystko jest uzależnione oczywiście od środków, które ministerstwo planuje na podwyżki, bo wiem, że jakieś działania w tym kierunku są podejmowane. W tej chwili nie mamy żadnych informacji, które mogłyby spowodować zmianę naszych decyzji czy zmiany tych stawek.

Czekamy na to, co będzie w lipcu - może dodatkowe środki się pojawią i wtedy oczywiście należy dążyć do tego, aby wynagrodzenie w grupach zawodowych, szczególnie w szpitalach specjalistycznych, było istotnie wyższe.

Od wielu miesięcy apelujemy o to, żeby zwrócić uwagę na szpitale kliniczne, na szpitale wysoko specjalistyczne, żeby wycena procedur w tych szpitalach, gdzie musimy zatrudniać i szukać personalu najbardziej doświadczonego, była zupełnie inna niż w szpitalach terenowych. Na razie nie przyniosło to żadnego skutku.


Kiedy rozpoczynacie przyjęcia planowe?


Planujemy, że pełną parą szpital ruszy w poniedziałek. Wówczas kończą się zwolnienia lekarskie większości personelu. Natomiast już od dzisiaj będziemy zwiększać liczbę przyjęć. Dzieci nie będą już odsyłane do szpitali terenowych. Natomiast przyjęcia planowe będziemy realizować zgodnie z możliwościami.


Jaka kolejka obowiązuje dla tych osób, które w ciągu trzech dni zostały odesłane ze szpitala?


Oczywiście one będą przyjęte w pierwszej kolejności. Jest to uzależnione od terminu badań, które nam się uda ustalić. Ale na pewno nie będą czekały w kolejce.


Ilu osób to dotyczy?


Jeżeli chodzi o przyjęcia planowe, to w ciągu tych trzech dni szacuję, że to jest około 200 osób.


Ile osób przyjął szpital wojewódzki?


To nie były duże liczby. Przez trzy kolejne dni na dyżurze było to około 20 osób.


W jakim czasie według pani uda wam się nadrobić te 3 dni zaległości w przyjęciach planowych?


Do końca miesiąca powinniśmy sobie z tym poradzić.


Kiedy kolejna tura negocjacji z pielęgniarkami?


Pielęgniarki proszą, żeby to było pod koniec roku. Natomiast trudno jest mi w tej chwili oszacować skutek finansowy co do złotówki, więc zobaczymy, jak to wszystko przeliczymy, jakie będą możliwości zwiększenia potencjalnie umowy sieciowej czy opłaty nadwykonań i wtedy będziemy mogli wrócić do rozmów.

Czekamy również na decyzję z ministerstwa o jakichś regulacjach płacowych, ponieważ na poziomie szpitala nie jesteśmy naprawdę w stanie zrobić nic więcej.


Wszystkie instytucje, które monitorowały sytuację w szpitalu, zostały już zawiadomione o porozumieniu z pielęgniarkami?


Wszystkie instytucje zostały powiadomione natychmiast - i Podlaski Urząd Wojewódzki, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, i Urząd Marszałkowski.


Co było najtrudniejsze w negocjacjach z pielęgniarkami?


Rozmowy dotyczące sprawy finansowej, bo postulatów było kilka. Postulaty dotyczące zatrudnienia ratownika medycznego czy zatrudnienia sanitariusza do pomocy to rzeczywiście są postulaty do spełnienia w najbliższym czasie.

Postulat dotyczący przesunięć personelu między oddziałami jest możliwy do spełnienia, ale nie możemy przyjąć tego w formie zakazu przesuwania, ponieważ bywają sytuacje różne - szpital jest akurat taką instytucją, gdzie dzieją się różne rzeczy nagle i personel może być gdzieś potrzebny. Tutaj oczywiście doszliśmy do porozumienia.

Najtrudniejsze były żądania płacowe - tutaj, tak jak mówię, nie byliśmy w stanie zwiększyć puli środków, które przeznaczyliśmy na podwyżki. Mogliśmy tylko operować kwotami w ramach przesunięć, czyli zróżnicować grupę pielęgniarek najmłodszych, przychodzących do pracy, gdzie ta kwota dalej pozostaje niesatysfakcjonująca, ponieważ pozyskanie pracownika wykwalifikowanego z pensją zasadniczą 2 200 - 2 300 naprawdę nie jest łatwe.

Ale przede wszystkim zależało nam na utrzymaniu naszej starej, doświadczonej kadry z posiadanymi specjalizacjami, ponieważ w szpitalu specjalistycznym bez tych osób nie jest możliwe wykonywanie żadnych procedur specjalistycznych.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul
Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
27.07.2021

Do końca września trwa w Polsce spis powszechny ludzi i mieszkań, powinniśmy się spisać sami przez internet. Udział w spisie jest obowiązkowy – musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.

Premier Mateusz Morawiecki, fot. Monika Kalicka

Mateusz Morawiecki [wideo]

Prezes Rady Ministrów
23.07.2021

"Mam nadzieję, że nie grozi nam scenariusz lockdownu, choć oczywiście podchodzimy z pokorą do wszystkich możliwych scenariuszy, bo ten wirus jest nieprzewidywalny. Dlatego skoro mamy na niego najlepsze remedium a takim remedium są szczepienia, to gorąco do tego zachęcam, bo przed tą czwartą falą możemy się obronić, przynajmniej w tym stopniu, że zgonów będzie dużo mniej".   

Malwina Wojtulewicz, fot. Joanna Szubzda

Malwina Wojtulewicz

trenerka Wojciecha Nowickiego
23.07.2021

"Ja cały czas mówię, że Wojtka jest na 82, 83 metry stać. Życzę mu tego, żeby po prostu rzucił swoje, żeby nie myśleć o medalach czy pompowaniu banieczki" - mówi Malwina Wojtulewicz.


nadinsp. Robert Szewc, fot. Renata Reda

nadinsp. Robert Szewc

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku
22.07.2021

"Myślę, że Podlaskie jest jednym z najbezpieczniejszych województw w kraju" - mówi nadinsp. Robert Szewc.

fot. Joanna Szubzda

Kamila Lićwinko

lekkoatletka Podlasia Białystok specjalizująca się w skoku wzwyż
22.07.2021

"Nie interesuje mnie ósme miejsce, interesuje mnie dużo wyższa pozycja, nie boję się tego mówić, ale jak będzie, to zobaczymy. Będę walczyć" - mówi Kamila Lićwinko.

Grzegorz Kuczyński, fot. Monika Kalicka

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
22.07.2021

Amatorski Mityng Lekkoatletyczny to nowa inicjatywa Fundacji Białystok Biega.


Marlena Gola, fot. Joanna Szubzda

Marlena Gola

sprinterka Podlasia Białystok
21.07.2021

"W tym roku forma jest życiowa, ponieważ były rekordy życiowe. Stać mnie na więcej" - mówi Marlena Gola.

Klaudia Kardasz, Mityng Gwiazd w Białymstoku 2019, fot. Joanna Szubzda

Klaudia Kardasz

kulomiotka
20.07.2021

- Serce chciałoby finałową ósemkę. Rozum podpowiada, że nie ma co walczyć o medale, bo to jeszcze nie ten poziom. Najważniejsze, żeby zdobyć doświadczenie i za trzy lata już w Paryżu walczyć o jak najwyższe cele - mówi lekkoatletka.

Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
20.07.2021

W Polsce trwa spis powszechny ludzi i mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy - musi to zrobić każdy obywatel naszego kraju.


Cezary Kulesza, fot. Monika Kalicka

Cezary Kulesza

kandydat na prezesa PZPN
20.07.2021

Polski Związek Piłki Nożnej na dziś ma się dobrze, ale może być lepiej, możemy niektóre rzeczy udoskonalić - mówi kandydat na prezesa PZPN Cezary Kulesza.

Jerzy Kułakowski i Damian Czykier, fot. Joanna Szubzda

Damian Czykier

olimpijczyk
19.07.2021

- Jestem w pełni skoncentrowany na swoim zadaniu, które mam wykonać w Tokio - mam zrobić trzy dobre biegi - mówi lekkoatleta przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie.

Karolina Chwiałkowska, fot. prywatne

Karolina Chwiałkowska

pracownik naukowy UMB
15.07.2021

Nie tylko wiek, zły stan zdrowia, ale też czynniki genetyczne mogą wpływać na przebieg COVID-19 - mówi Karolina Chwiałkowska.


Maciej Rant, fot. Monika Kalicka

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
15.07.2021

"Rozpoczynamy nabór 30 drużyn, które zmierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: 24 w męskiej i 6 w żeńskiej" - mówi Maciej Rant.

Janina Mironowicz, fot. Monika Kalicka (archiwum)

Janina Mironowicz

dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
14.07.2021

- Mamy ponad 700 ofert pracy. Wygląda na to - przynajmniej z tego, co obserwujemy - że okres pandemii jakoś specjalnie nie spowodował, że przedsiębiorcy się wycofują. Ich potrzeby związane z zatrudnieniem są widoczne też w statystykach.

Marek Gąsiorowski, fot. Monika Kalicka

Marek Gąsiorowski

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
13.07.2021

Włochy piłkarskim mistrzem Europy. Pokonali w wielkim finale Euro Anglików po pełnym emocji konkursie rzutów karnych.


prof. Krzysztof Jasiewicz, fot. Tomasz Kubaszewski

prof. Krzysztof Jasiewicz

historyk i politolog
13.07.2021

- Piramidalnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że w czasie Obławy Augustowskiej zginęły tylko 592 osoby - mówi Krzysztof Jasiewicz.

fot. Monika Kalicka

Andrzej Kulik

rzecznik Krajowego Rejestru Długów
8.07.2021

"Obawy przed wyjazdem za granicę, związane z możliwością zakażenia powodują, że ludzie wybierają wakacje w kraju, bo w Polsce jest łatwiej dotrzeć do lekarza, skorzystać z pomocy w przypadku zachorowania" - mówi Andrzej Kulik.

foto: Monika Kalicka

Aneta Afelt

z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego
6.07.2021

Eksperci przypominają, że jeśli nie zaszczepi się odpowiednia liczba osób, czeka nas czwarta fala epidemii. - Bardzo ważne, by osoby, które przeszły COVID, także się zaszczepiły - podkreśla dr Aneta Afelt.


Agnieszka Barbara Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
5.07.2021

Podlascy maturzyści najlepsi w Polsce. Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, to właśnie w naszym województwie najwięcej uczniów zdało egzamin dojrzałości. Pozytywny wynik uzyskało 81,5 % zdających.

Lech Kołakowski, fot. Adam Dąbrowski

Lech Kołakowski

podlaski poseł
2.07.2021

"Wróciłem do obozu Zjednoczonej Prawicy, żeby zrealizować obietnice złożone rolnikom" - powiedział Polskiemu Radiu Białystok poseł Lech Kołakowski.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński

dyrektor podlaskiego NFZ
1.07.2021

"Pakiet badań może wykonać każdy Polak powyżej 40. roku życia, raz, do końca tego roku" - mówi Maciej Olesiński.


Szymon Bielonko, fot. Joanna Szubzda

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
30.06.2021

"Przed wyjazdem do danego kraju musimy sprawdzić, jakie panują tam obostrzenia sanitarne, żebyśmy po wylądowaniu się nie zdziwili, że czegoś nie mamy, np. testu, paszportu covidowego, że czegoś nam zabrakło i będziemy musieli udać się na kwarantannę hotelową albo zapłacić kilkaset euro za wykonanie testów" - mówi Szymon Bielonko.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
28.06.2021

Wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło został wiceprezesem Partii Porozumienie.

fot. Sylwia Krassowska

Adam Niedzielski [wideo]

minister zdrowia
28.06.2021

"Wszyscy widzimy, że głównym zagrożeniem epidemicznym są teraz nowe mutacje, rozwijające się w różnych krajach na świecie i stąd ta decyzja o obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Ona rzeczywiście jest utrudnieniem, ale to zdrowie publiczne jest w tej chwili najważniejsze" - mówi Adam Niedzielski.


Dariusz Piontkowski, fot. Monika Kalicka

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski
25.06.2021

"Myślę, że uczniowie wrócą do tej szkoły, którą znają. Mam nadzieję, że będą to zajęcia stacjonarne, z tymi samymi kolegami i koleżankami, z tymi samymi nauczycielami, a po wakacjach wrócą wypoczęci i stęsknieni ponownie ze szkołą" - mówi Dariusz Piontkowski.

foto: Monika Kalicka

kapitan Przemysław Gilewski

dyżurny operacyjny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku
25.06.2021

Połamane na drogi drzewa, zerwane dachy, zalane piwnice - tak wygląda krajobraz po burzach w wielu miejscach w regionie.

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz, fot. Marcin Gliński

Bogdan Bakunowicz, Dariusz Zakrzewski i Piotr Krysiewicz

kolarze z grupy Mistral Grodno SA Radio Białystok
25.06.2021

"Myślę, że poprzez te maratony rozpropagujemy nasz region, województwo, bo mamy naprawdę piękny region do jeżdżenia na rowerze, bycia z przyrodą" - mówi Dariusz Zakrzewski.


Adam Abramowicz, fot. Joanna Szubzda

Adam Abramowicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
24.06.2021

Zmiany w Polskim Ładzie proponuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Elżbieta Lichanów, fot. Sylwia Krassowska

Elżbieta Lichanów

dyrektor Regionalnego Biura Miss Polski
24.06.2021

"Nie trzeba mieć talii osy i klasycznych wymiarów 90x60x90, trzeba mieć 'to coś', błysk w oku, umiejętność chodzenia, prezentacji. To wszystko jest teraz bardziej brane pod uwagę niż kiedyś" - mówi Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Zdrojewski, fot. własne

prof. Tomasz Zdrojewski

ekspert Komitetu Zdrowia Publicznego PAN
24.06.2021

"Potrzebne są szybkie działania, twarde decyzje. Trzeba wrócić do prewencji, do szybszego rozpoznawania wszystkich czynników ryzyka, które powodują zawał, udary, choroby nowotworowe, choroby płuc. Trzeba przeciwdziałać depresji w młodym pokoleniu i wszystkim sprawom, które pogarszają zdrowie psychiczne" - mówi nasz gość.


Jacek Żalek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Żalek

wiceminister funduszy i polityki regionalnej
23.06.2021

Ponad połowa parlamentarzystów z Porozumienia może przejść do powstającej Partii Republikańskiej - uważa podlaski poseł Zjednoczonej Prawicy Jacek Żalek.

Robert Flisiak, fot. Monika Kalicka, archiwum

prof. Robert Flisiak

prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
22.06.2021

"W historii medycyny nie wynaleziono niczego skuteczniejszego w zapobieganiu chorób zakaźnych jak szczepienia, więc nie cofajmy się do średniowiecza" - mówi prof. Robert Flisiak.

Jacek Bogucki, fot. Monika Kalicka

Jacek Bogucki

senator Prawa i Sprawiedliwości
21.06.2021

"Inwestowanie w małych miejscowościach i tworzenie tam nowych miejsc pracy - to najważniejszy dla mieszkańców podlaskich wsi punkt nowego programu Zjednoczonej Prawicy" - mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Jacek Bogucki.


Andrzej Piaseczny na Białystok - miasto dobrej muzyki,26 sierpnia 2018, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Piaseczny

piosenkarz
18.06.2021

"Ten album jest takim prezentem, który postanowiłem sobie zrobić, udało się też namówić dziesięcioro moich przyjaciół-artystów i tak powstała płyta 50/50" - mówi Andrzej Piaseczny.

Anna Goławska, źródło: MZ

Anna Goławska

wiceminister zdrowia
18.06.2021

"Certyfikat covidowy uprawnia do swobodnego przemieszczania się, podróżowania, nie musimy odbywać kwarantanny czy stosować innych restrykcji, które obowiązują w danym kraju" - mówi Anna Goławska.

Grzegorz Kuczyński, fot. własne

Grzegorz Kuczyński

ekspert z Warsaw Institute
17.06.2021

"Wątpię, żeby szczyt w Genewie ograniczył agresywne działania Federacji Rosyjskiej. Putin, pokazując się z Bidenem w świetle kamer, na pewno wzmocnił swoją pozycję" - mówi Grzegorz Kuczyński.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok