Radio Białystok | Gość | Alicja Anuszkiewicz - wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW

22.06.2018, 08:03, akt. 10:28

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Z Alicją Anuszkiewicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


- Susza dotknęła już ponad 90 procent upraw w województwie podlaskim - mówi wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Alicją Anuszkiewicz.

Słabe uprawy na polach i łąkach są bolączką rolników w całej Polsce. Stąd też rząd pracuje nad pakietem pomocowym. Wszystko jednak musi się zacząć od oszacowania szkód - dodaje Alicja Anuszkiewicz.

Na razie gospodarze mogą skorzystać ze standardowego pakietu pomocowego, czyli rozłożenia opłat na raty, kredytów klęskowych albo wnioskować o obniżenie opłat. Dodatkowe instrumenty pomocowe dla gospodarstw dotkniętych suszą ogłoszone zostaną w najbliższym czasie.


Lech Pilarski: Jaki jest stan upraw? Jak to oceniacie? U ministra rolnictwa odbyła się specjalna narada.


Alicja AnuszkiewiczFaktycznie sytuacja w rolnictwie jest bardzo trudna. W naszym województwa ponad 90 proc. upraw objętych jest suszą rolniczą. Z lustracji, którą dokonałam w terenie wśród upraw, szacujemy, że zboża jare nie wydadzą plonu. Jeżeli wydadzą, to nie będzie miał on żadnej wartości, dlatego że będą to tzw. ziarna pośladowe.

Troszeczkę lepiej jest w zbożach ozimych, bo one wcześniej weszły w fazę wegetacyjną wiosną. Nieco lepszą sytuację mamy w kukurydzy, chociaż już daje ona pierwsze symptomy, że może brakować jej wody.

Zobaczymy, co z trwałymi użytkami zielonymi. Może uda nam się zebrać trzeci pokos.


Kukurydza bardzo charakterystycznie reaguje na brak wody - liście robią się jak ruloniki, wyostrzają się.


Kukurydza ma duże zdolności magazynowania wody. W zasadzie porządne cztery deszcze w okresie wegetacji powinny wystarczyć do wydania dobrego plonu. Natomiast pierwsze symptomy już dzisiaj możemy w różnych miejscach zauważyć. To zwijanie się liści - roślina samoczynnie broni się przed nadmiernym parowaniem.


Co do zbóż jarych, to możemy być pewni, że to będzie bardzo drobne ziarno.


Albo w ogóle tylko plewa.


Jak pomagać rolnikom?


Będziemy podejmować różne działania. Rząd przygotowuje cały pakiety programów pomocowych. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to powołać komisję.

Korzystając z tego, że jestem u państwa, zwracam się z prośbą do wójtów, burmistrzów, żeby jak najszybciej wystąpili z wnioskami do wojewody podlaskiego. W trybie natychmiastowym powołamy komisję. Chociażby z tego względu, żeby umożliwić rolnikom jeszcze przed zbiorami dokładne oszacowanie wszystkich szkód w ich gospodarstwach.

Zbilansujemy straty. Od tego wiele zależy, dlatego że w grę wchodzą ogromne kwoty pomocowe. W kraju dotkniętych jest ponad 90 proc. upraw, więc jest to bardzo poważna sprawa. A nie wiemy, jaki będzie dalszy przebieg warunków pogodowych, jaki będziemy mieli lipiec.


Zapowiadaliśmy pogodowy armagedon, że będzie dużo deszczu. A tu się okazuje, że ledwo pokropiło. To nie uratowało żadnych upraw. Ile musiałoby padać, żeby sytuacja wróciła do normy?


Moim marzeniem jest, żeby deszcz padał przez tydzień, żeby opady mogły spokojnie umieścić się w glebie i żeby dobrze skorzystały z tego rośliny, które wówczas złapałyby odpowiedni turgor.


To się różnimy w interesach - rolnicy pragną deszczu a większość turystów...


...wiem, że marzy o pięknej pogodzie na urlop, na wakacje.


Na razie musimy oszacować straty.


Trzeba oszacować straty. Chcę przypomnieć, że komisje szacują szkody w uprawach tylko dla roślin, które są fazie wegetacji. Dla tych, które zakończyły wegetację lub zostały wcześniej już zebrane, komisja nie może określić straty. Ci rolnicy, którzy podejmą wcześniej decyzję, proszeni są, żeby zgłosić do wójtów, burmistrzów jak najszybciej swój problem.

Nie szacujemy pierwszego pokosu traw, z tego względu, że został on zabrany. Szacujemy trawy na gruntach ornych, chociaż nie są one objęte monitoringiem, ale mają podobne wymagania glebowe jak zboże. Podjęliśmy decyzję o tym, że szacujemy trawy na gruntach ornych i na trwałych użytkach zielonych.


Czy komisje już działają?


W 45 proc. gmin mamy już powołane komisje. Niektóre już rozpoczęły szacunki. Chcielibyśmy to najszybciej zakończyć, bo to będzie masowe. Oszacujemy szkody, przekażemy zbilansowane dane do Ministerstwa Rolnictwa i na tej podstawie pan premier Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych dniach zostanie przygotowany pakiet pomocowy a w przyszłym tygodniu już będzie wydane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zmniejszenia oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji rolnej po klęskach żywiołowych.


Pół procenta.


Do pół procenta. W tej chwili ci rolnicy, którzy mają okresowe problemy, mogą korzystać z bieżących form pomocowych jak odroczenie składki KRUS czy w przypadku korzystania z dzierżawy zasobów agencji nieruchomości skarbu państwa lub też mogą skorzystać z umorzenia części podatku, ale to już jest w gestii gminy.


Czyli trzeba się przyglądać sytuacji, wykazać trochę aktywności.


Wszyscy rolnicy, gminy muszą się przyglądać na bieżąco. My jeździmy w teren, analizujemy sytuację i każdego tygodnia przekazujemy raporty do resortu, tak, żeby na bieżąco pan premier również miał informacje o tym, jaka jest sytuacja w całym kraju.

Jest to bardzo trudna sytuacja, wymagająca od nas wszystkich dużego zaangażowania, skupienia na tym, żeby jak najszybciej wszystkie czynności wykonać i żeby jak najszybciej pomoc trafiła do rolników.


To wszystko oznacza, że będą mniejsze plony. Czy to się odbije na cenach?


Trudno wypowiadać się ogólnie o zmianach w cenach, dlatego że sytuacja na rynkach światowych jest bardzo zróżnicowana i nie wszędzie mamy suszę nawet w Europie. Część rolników ma zasoby pasz. To też będzie decydowało o cenie. Niemniej jednak w sytuacji warzyw i owoców ceny drastycznie wzrosną, z tego względu, że zbiory są bardzo pomniejszone.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda

Szczepan Barszczewski [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
23.05.2019

Minął rok od wprowadzenia Konstytucji Biznesu, która miała uregulować na nowo polską przedsiębiorczość. Czy coś się zmieniło w prowadzeniu działalności gospodarczej?

Michał Rajewski, fot. Monika Kalicka

Michał Rajewski

Dyrygent
22.05.2019

Wiele nagród na jego koncie sprawia, że warto zapamiętać to nazwisko.

dr Paweł Fotowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Paweł Fotowicz

z Głównego Urzędu Miar
22.05.2019

Redefinicja układu SI jest olbrzymim krokiem naprzód w historii nauki i techniki, jednak nie zmienia niczego w życiu codziennym.


Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.

Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.


Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.

Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".


Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".


Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.

Marcin Jabłoński i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

13.05.2019

Uprawnienia policji podczas przeszukania i kontroli bagażu.

Włodek Pawlik, fot. Joanna Szubzda

Włodek Pawlik

kompozytor, pianista jazzowy
10.05.2019

- Wielka muzyka jest zawsze uniwersalna. Żebyśmy się nie dali zwariować, nie odstawili Moniuszki do kąta za karę i twierdzili, że to jest jakiś kompozytor z epoki kamienia łupanego.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok