Radio Białystok | Gość | Alicja Anuszkiewicz - wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW

Alicja Anuszkiewicz

wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska PUW

22.06.2018, 08:03, akt. 10:28

Rolnicy biją na alarm. Susza dotknęła cały kraj. Dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców.

Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda
Alicja Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Z Alicją Anuszkiewicz rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


- Susza dotknęła już ponad 90 procent upraw w województwie podlaskim - mówi wicedyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Alicją Anuszkiewicz.

Słabe uprawy na polach i łąkach są bolączką rolników w całej Polsce. Stąd też rząd pracuje nad pakietem pomocowym. Wszystko jednak musi się zacząć od oszacowania szkód - dodaje Alicja Anuszkiewicz.

Na razie gospodarze mogą skorzystać ze standardowego pakietu pomocowego, czyli rozłożenia opłat na raty, kredytów klęskowych albo wnioskować o obniżenie opłat. Dodatkowe instrumenty pomocowe dla gospodarstw dotkniętych suszą ogłoszone zostaną w najbliższym czasie.


Lech Pilarski: Jaki jest stan upraw? Jak to oceniacie? U ministra rolnictwa odbyła się specjalna narada.


Alicja AnuszkiewiczFaktycznie sytuacja w rolnictwie jest bardzo trudna. W naszym województwa ponad 90 proc. upraw objętych jest suszą rolniczą. Z lustracji, którą dokonałam w terenie wśród upraw, szacujemy, że zboża jare nie wydadzą plonu. Jeżeli wydadzą, to nie będzie miał on żadnej wartości, dlatego że będą to tzw. ziarna pośladowe.

Troszeczkę lepiej jest w zbożach ozimych, bo one wcześniej weszły w fazę wegetacyjną wiosną. Nieco lepszą sytuację mamy w kukurydzy, chociaż już daje ona pierwsze symptomy, że może brakować jej wody.

Zobaczymy, co z trwałymi użytkami zielonymi. Może uda nam się zebrać trzeci pokos.


Kukurydza bardzo charakterystycznie reaguje na brak wody - liście robią się jak ruloniki, wyostrzają się.


Kukurydza ma duże zdolności magazynowania wody. W zasadzie porządne cztery deszcze w okresie wegetacji powinny wystarczyć do wydania dobrego plonu. Natomiast pierwsze symptomy już dzisiaj możemy w różnych miejscach zauważyć. To zwijanie się liści - roślina samoczynnie broni się przed nadmiernym parowaniem.


Co do zbóż jarych, to możemy być pewni, że to będzie bardzo drobne ziarno.


Albo w ogóle tylko plewa.


Jak pomagać rolnikom?


Będziemy podejmować różne działania. Rząd przygotowuje cały pakiety programów pomocowych. Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to powołać komisję.

Korzystając z tego, że jestem u państwa, zwracam się z prośbą do wójtów, burmistrzów, żeby jak najszybciej wystąpili z wnioskami do wojewody podlaskiego. W trybie natychmiastowym powołamy komisję. Chociażby z tego względu, żeby umożliwić rolnikom jeszcze przed zbiorami dokładne oszacowanie wszystkich szkód w ich gospodarstwach.

Zbilansujemy straty. Od tego wiele zależy, dlatego że w grę wchodzą ogromne kwoty pomocowe. W kraju dotkniętych jest ponad 90 proc. upraw, więc jest to bardzo poważna sprawa. A nie wiemy, jaki będzie dalszy przebieg warunków pogodowych, jaki będziemy mieli lipiec.


Zapowiadaliśmy pogodowy armagedon, że będzie dużo deszczu. A tu się okazuje, że ledwo pokropiło. To nie uratowało żadnych upraw. Ile musiałoby padać, żeby sytuacja wróciła do normy?


Moim marzeniem jest, żeby deszcz padał przez tydzień, żeby opady mogły spokojnie umieścić się w glebie i żeby dobrze skorzystały z tego rośliny, które wówczas złapałyby odpowiedni turgor.


To się różnimy w interesach - rolnicy pragną deszczu a większość turystów...


...wiem, że marzy o pięknej pogodzie na urlop, na wakacje.


Na razie musimy oszacować straty.


Trzeba oszacować straty. Chcę przypomnieć, że komisje szacują szkody w uprawach tylko dla roślin, które są fazie wegetacji. Dla tych, które zakończyły wegetację lub zostały wcześniej już zebrane, komisja nie może określić straty. Ci rolnicy, którzy podejmą wcześniej decyzję, proszeni są, żeby zgłosić do wójtów, burmistrzów jak najszybciej swój problem.

Nie szacujemy pierwszego pokosu traw, z tego względu, że został on zabrany. Szacujemy trawy na gruntach ornych, chociaż nie są one objęte monitoringiem, ale mają podobne wymagania glebowe jak zboże. Podjęliśmy decyzję o tym, że szacujemy trawy na gruntach ornych i na trwałych użytkach zielonych.


Czy komisje już działają?


W 45 proc. gmin mamy już powołane komisje. Niektóre już rozpoczęły szacunki. Chcielibyśmy to najszybciej zakończyć, bo to będzie masowe. Oszacujemy szkody, przekażemy zbilansowane dane do Ministerstwa Rolnictwa i na tej podstawie pan premier Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych dniach zostanie przygotowany pakiet pomocowy a w przyszłym tygodniu już będzie wydane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zmniejszenia oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji rolnej po klęskach żywiołowych.


Pół procenta.


Do pół procenta. W tej chwili ci rolnicy, którzy mają okresowe problemy, mogą korzystać z bieżących form pomocowych jak odroczenie składki KRUS czy w przypadku korzystania z dzierżawy zasobów agencji nieruchomości skarbu państwa lub też mogą skorzystać z umorzenia części podatku, ale to już jest w gestii gminy.


Czyli trzeba się przyglądać sytuacji, wykazać trochę aktywności.


Wszyscy rolnicy, gminy muszą się przyglądać na bieżąco. My jeździmy w teren, analizujemy sytuację i każdego tygodnia przekazujemy raporty do resortu, tak, żeby na bieżąco pan premier również miał informacje o tym, jaka jest sytuacja w całym kraju.

Jest to bardzo trudna sytuacja, wymagająca od nas wszystkich dużego zaangażowania, skupienia na tym, żeby jak najszybciej wszystkie czynności wykonać i żeby jak najszybciej pomoc trafiła do rolników.


To wszystko oznacza, że będą mniejsze plony. Czy to się odbije na cenach?


Trudno wypowiadać się ogólnie o zmianach w cenach, dlatego że sytuacja na rynkach światowych jest bardzo zróżnicowana i nie wszędzie mamy suszę nawet w Europie. Część rolników ma zasoby pasz. To też będzie decydowało o cenie. Niemniej jednak w sytuacji warzyw i owoców ceny drastycznie wzrosną, z tego względu, że zbiory są bardzo pomniejszone.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Magdalena Gawin, fot. Marcin Gliński

Magdalena Gawin

Główny Konserwator Zabytków
20.02.2019

"Podlasie jest pełne pięknych zabytków, które do tej pory nie miały szans przetrwania. I to się rzeczywiście udało i Podlasie dostało więcej 2 mln zł na zabytki".

Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister spraw wewnętrznych
11.02.2019

- Mogę tylko przeprosić za to, co działo się w sejmiku, chociaż to nie ja powinienem przepraszać - mówi Jarosław Zieliński.

Tomasz Jakimiuk, fot. Wojciech Szubzda

Tomasz Jakimiuk

podróżnik
11.02.2019

Znany podróżnik z Siemiatycz tym razem wybiera się do Afryki.

asp. sztab. Jan Bachmura i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

11.02.2019

- Ważne, żeby na 112 nie dzwonić z katarem, itp. Blokując numer alarmowy, możemy uniemożliwić komuś, znajdującemu się w sytuacji zagrażającej życiu, kontakt z operatorem.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok