Radio Białystok | Gość | prof. Wojciech Śleszyński - dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

6.09.2018, 08:12, akt. 10:24

To utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego. W piątek w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - znak pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda
prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Wojciechem Śleszyńskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W piątek białostockimi ulicami przejdzie 18. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. W tym roku pod hasłem "Przez Sybir do Niepodległej". Uroczystości rozpoczną się już dzień wcześniej. Uczestnicy marszu będą mogli obejrzeć wystawy tematyczne w Muzeum Pamięci Sybiru oraz wystawy plenerowe w centrum miasta.

W piątek o 10:00 przy Pomniku Katyńskim rozpocznie się część oficjalna marszu - przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy. Uczestnicy przejdą przed Pomnik Grobu Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku.

Szczegółowy program uroczystości jest na stronie sybir.bialystok.pl.


Lech Pilarski: Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru ma stały schemat już od lat. A co dzisiaj proponujecie?


prof. Wojciech Śleszyński: Dzisiaj już witamy gości. Są przedstawiciele związków sybirackich, bo warto powiedzieć, że Marsz organizujemy wspólnie - białostocki oddział Związku Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru, oczywiście Urząd Miejski i jeszcze kilka innych instytucji, bo jest to nasza wspólna impreza. Wspólnie maszerujemy.

O 10:00 spotykam się z Sybirakami, z przedstawicielami zarządów. A wszystkich mieszkańców zapraszam o 12:00 - zaczynamy filmem "Niepokonani". Będziemy też rozmawiali z jednym z bohaterów, który przeszedł szlak naszego bohatera, który uciekał z Syberii. Nie będę zdradzał szczegółów - zapraszam na 12:00 na Wydział Pedagogiki i Psychologii.

Wieczorem koncert. I jutro o 10:00 zaczynamy. Spotykamy się przed Pomnikiem Katyńskim.


Przy okazji zapytam, jak postępy w budowie muzeum?


Wszystkich zapraszam na ulicę Towarową czy Wasilkowską i Węglową na spacer. Proszę samemu się przekonać. Od kilku lat mówimy o pamięci Sybiru i dużo prac zostało zrobionych, ale w tej chwili zaczyna się ten zasadniczy etap budowy. I faktycznie budynek co tydzień już wygląda inaczej, rośnie.

Wierzę, a właściwie jestem pewien, że będzie to jeden z ładniejszych, charakterystycznych budynków w naszym mieście. Już pomijając fakt, że będzie to najnowocześniejsze muzeum na wschód od Wisły.


Początkowo przy budowie wyszło kilka problemów technicznych, które trzeba było pokonać. Czy to nie wpłynie na harmonogram robót?


Mam nadzieję, że nie. Tutaj to już sam wykonawca musi się wypowiedzieć. Twierdzi, że póki co na razie nie ma opóźnień. Oczywiście z takimi problemami trzeba było się zmierzyć, trzeba było tych problemów się spodziewać, dlatego że jest to przedwojenny magazyn wojskowy, który we wrześniu 1939 roku przejęła Armia Czerwona. I właśnie w tym magazynie postanowiliśmy umieścić wystawę stałą.

Oczywiście - tak jak mówią budowlańcy - lepiej było to tak naprawdę zniszczyć, tym bardziej że nie jest to formalnie wpisane do rejestru zabytków, i zbudować na nowo. Natomiast nam jako historykom chodzi o to, żeby zachować tę tkankę.

Tak jak to przy starych budynkach - jest trochę problemów budowlanych. Ale po co jesteśmy? Po to, żeby z tymi problemami się zmierzyć i zachować ten budynek, który będzie służył kolejnym pokoleniom, budynek i autentyczne mury, które pamiętają tamtą historię.

Zapraszam państwa na  spacer, bo przede wszystkim świetnie widać tę nową, betonową część, która powstaje przy starym budynku. Ale na przykład państwo zauważycie - tu zdradzę tajemnicę konstrukcyjną - że na 1/4 powierzchni dachu tego starego budynku trzeba było zdjąć strop, bo okazało się, że jest za słaby. Będzie na nowo wylany. Ale staramy się wprowadzać jak najmniej zmian w tym starym, historycznym budynku.


Jedno nie ulega wątpliwości - otwarcie nowego Muzeum Pamięci Sybiru będzie 17 września. Pytanie tylko, którego roku.


Zobaczymy. Za każdym razem przede wszystkim jest pytanie o datę. Za dużo już razy ta data otwarcia padała. Lekko ponad rok temu, jak zostawałem dyrektorem, obiecałem, że muzeum powstanie i tego słowa dotrzymam. Zresztą mam tylko kontrakt na wybudowanie muzeum i je zbudujemy. I to jest najważniejsze. Oczywiście zbudujemy najszybciej, jak możemy, ale jeszcze minimum te 2 lata trzeba będzie poczekać, bo to są procedury. Nie przyspieszymy ich, jest kwestia zamówień publicznych.

Ale też tego typu dużą wystawę przynajmniej trzeba montować i budować półtora roku. To nie jest tak, że zbudujemy to w ciągu miesiąca. Czekamy na oddanie starego budynku i dopiero później wykonawca wystawy będzie mógł wejść na plac budowy. Potrzebujemy czasu.

Ale co jest najważniejsze - budowa ruszyła, z każdym tygodniem budynek wygląda inaczej. Zapraszam, we wrześniu mamy ładną pogodę, na spacer.


Jakie jeszcze imprezy przygotowuje Muzeum Pamięci Sybiru?


Zaczynamy uroczystości wokół daty 17 września, tej daty, która chyba jest najbardziej charakterystyczna w historii naszego miasta. Białystok jest chyba jedynym wielkim miastem, który był pod okupacją sowiecką, który we wrześniu 1939 roku trafił do sowieckiej strefy okupacyjnej. Pozostałe ziemie wschodnie już są poza granicami naszego państwa po 1944 roku. I kto, jak nie my - mieszkańcy tego miasta - powinniśmy przenieść tę pamięć.

16 września o 18:00 spotykamy się przed Teatrem Węgierki. Zapraszam wszystkich na Peleton Pamięci - będziemy jeździli po miejscach związanych z okupacją sowiecką, będzie wiele atrakcji, będą inscenizacje historyczne. Wieczorem kończymy na placu przed Pałacem Branickich. Zostaną podświetlone trzy ściany, będzie mapping, będzie opowieść o przedwojennych prezydentach Białegostoku z ostatnim prezydentem Nowakowskim, który trafił na Syberię i tam zginął.

Na 17 września przygotowujemy na Rynku Kościuszki datę "17 września 1939" ze słowem  "Pamiętamy". Wszyscy tego dnia zatrzymajmy się o 12:00 na 10-20 sekund, jak zawyją syreny. Pokażmy, że pamiętamy. Jeżeli my nie będziemy pamiętać, nie miejmy pretensji, że inni nie pamiętają.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.

Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.


Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".

Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.


Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.

dr Janusz Grycel, fot. Joanna Szubzda

dr Janusz Grycel [wideo]

przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Białymstoku
15.01.2020

- Nie możemy dopuścić do tego, by na życzenie dewelopera wyrywać poszczególne działki z pewnych większych struktur.


nadinsp. Daniel Kołnierowicz, fot. Marcin Gliński

nadinsp. Daniel Kołnierowicz

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
14.01.2020

Podlaska policja podsumowała 2019 rok. Jaki był?

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Joanna Szubzda

Ewa Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
14.01.2020

- Zawsze chcieliśmy, żeby nasza muzyka była niejednoznaczna, trochę tajemnicza, przestrzenna i szukaliśmy nazwy, która by odzwierciedlała właśnie te cechy.

Wojciech Strzałkowski, fot. Robert Bońkowski

Wojciech Strzałkowski

przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Białystok
14.01.2020

- Brakuje nam do kolekcji jeszcze jednego tytułu - Mistrza Polski. I wierzę głęboko, że nowy trener poradzi sobie z tym, ażeby drużyna spięła się i zwyciężyła. Takie mam życzenie dla kibiców, mieszkańców, dla siebie.


Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło [wideo]

wicemarszałek województwa podlaskiego
13.01.2020

- Kruszwil przyjechał na Podlasie szukając potwierdzenia tego, co widać na memach. Kontekst jest taki, że on tego nie znajduje. Czy dziś zgodzilibyśmy się na taką produkcję? Nie wiem. Na pewno szerzej byśmy o tym rozmawiali.

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus, fot. Joanna Szubzda

Marcin Wasiluk i Piotr Trypus

z zespółu Starsabout
13.01.2020

- Przede wszystkim chodzi o muzykę, cała reszta jest tylko otoczką. Najważniejsze dla nas jest to, żeby zrobić dobrą muzę.

nadkom. Dariusz Matynka, Agnieszka Kopacewicz, sierż. Piotr Kozłowski i Magdalena Kozłowska, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

13.01.2020

Bezpieczeństwo dzieci na feriach zależy przede wszystkim od rodziców i opiekunków - jak o nie zadbać?


Krzysztof Jurgiel, fot. Monika Kalicka

Krzysztof Jurgiel

europoseł PiS
13.01.2020

- W ramach Zjednoczonej Prawicy są mniejsze partie jak Z. Ziobry i pana Gowina. I w tych partiach niektórzy odnajdują swoje miejsce, widząc szanse szybszego awansu. Moim zdaniem nic złego się tu nie dzieje - mówi europoseł o przejściu m.in. S. Łukaszewicza z PiS do SP.

Andrzej Lechowski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Lechowski

dyrektor Muzeum Podlaskiego
12.01.2020

Zdjęcia, aparaty fotograficzne, negatywy należące do Wiktora Wołkowa kupiło Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Kolekcja jest wielotysięcznym zbiorem fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojtek Herbreder i Paweł Kwiatkowski

z zespołu "Mniej Więcej"
11.01.2020

- Rok 2019 był wyjątkowy i bardzo intensywny, jeśli chodzi o działalność muzyczną. Wydaliśmy pierwszą profesjonalną płytę - mówią członkowie zespołu "Mniej więcej".
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok