Radio Białystok | Gość | prof. Wojciech Śleszyński - dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

6.09.2018, 08:12, akt. 10:24

To utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego. W piątek w Białymstoku Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru - znak pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda
prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

Z prof. Wojciechem Śleszyńskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W piątek białostockimi ulicami przejdzie 18. Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. W tym roku pod hasłem "Przez Sybir do Niepodległej". Uroczystości rozpoczną się już dzień wcześniej. Uczestnicy marszu będą mogli obejrzeć wystawy tematyczne w Muzeum Pamięci Sybiru oraz wystawy plenerowe w centrum miasta.

W piątek o 10:00 przy Pomniku Katyńskim rozpocznie się część oficjalna marszu - przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy. Uczestnicy przejdą przed Pomnik Grobu Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku.

Szczegółowy program uroczystości jest na stronie sybir.bialystok.pl.


Lech Pilarski: Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru ma stały schemat już od lat. A co dzisiaj proponujecie?


prof. Wojciech Śleszyński: Dzisiaj już witamy gości. Są przedstawiciele związków sybirackich, bo warto powiedzieć, że Marsz organizujemy wspólnie - białostocki oddział Związku Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru, oczywiście Urząd Miejski i jeszcze kilka innych instytucji, bo jest to nasza wspólna impreza. Wspólnie maszerujemy.

O 10:00 spotykam się z Sybirakami, z przedstawicielami zarządów. A wszystkich mieszkańców zapraszam o 12:00 - zaczynamy filmem "Niepokonani". Będziemy też rozmawiali z jednym z bohaterów, który przeszedł szlak naszego bohatera, który uciekał z Syberii. Nie będę zdradzał szczegółów - zapraszam na 12:00 na Wydział Pedagogiki i Psychologii.

Wieczorem koncert. I jutro o 10:00 zaczynamy. Spotykamy się przed Pomnikiem Katyńskim.


Przy okazji zapytam, jak postępy w budowie muzeum?


Wszystkich zapraszam na ulicę Towarową czy Wasilkowską i Węglową na spacer. Proszę samemu się przekonać. Od kilku lat mówimy o pamięci Sybiru i dużo prac zostało zrobionych, ale w tej chwili zaczyna się ten zasadniczy etap budowy. I faktycznie budynek co tydzień już wygląda inaczej, rośnie.

Wierzę, a właściwie jestem pewien, że będzie to jeden z ładniejszych, charakterystycznych budynków w naszym mieście. Już pomijając fakt, że będzie to najnowocześniejsze muzeum na wschód od Wisły.


Początkowo przy budowie wyszło kilka problemów technicznych, które trzeba było pokonać. Czy to nie wpłynie na harmonogram robót?


Mam nadzieję, że nie. Tutaj to już sam wykonawca musi się wypowiedzieć. Twierdzi, że póki co na razie nie ma opóźnień. Oczywiście z takimi problemami trzeba było się zmierzyć, trzeba było tych problemów się spodziewać, dlatego że jest to przedwojenny magazyn wojskowy, który we wrześniu 1939 roku przejęła Armia Czerwona. I właśnie w tym magazynie postanowiliśmy umieścić wystawę stałą.

Oczywiście - tak jak mówią budowlańcy - lepiej było to tak naprawdę zniszczyć, tym bardziej że nie jest to formalnie wpisane do rejestru zabytków, i zbudować na nowo. Natomiast nam jako historykom chodzi o to, żeby zachować tę tkankę.

Tak jak to przy starych budynkach - jest trochę problemów budowlanych. Ale po co jesteśmy? Po to, żeby z tymi problemami się zmierzyć i zachować ten budynek, który będzie służył kolejnym pokoleniom, budynek i autentyczne mury, które pamiętają tamtą historię.

Zapraszam państwa na  spacer, bo przede wszystkim świetnie widać tę nową, betonową część, która powstaje przy starym budynku. Ale na przykład państwo zauważycie - tu zdradzę tajemnicę konstrukcyjną - że na 1/4 powierzchni dachu tego starego budynku trzeba było zdjąć strop, bo okazało się, że jest za słaby. Będzie na nowo wylany. Ale staramy się wprowadzać jak najmniej zmian w tym starym, historycznym budynku.


Jedno nie ulega wątpliwości - otwarcie nowego Muzeum Pamięci Sybiru będzie 17 września. Pytanie tylko, którego roku.


Zobaczymy. Za każdym razem przede wszystkim jest pytanie o datę. Za dużo już razy ta data otwarcia padała. Lekko ponad rok temu, jak zostawałem dyrektorem, obiecałem, że muzeum powstanie i tego słowa dotrzymam. Zresztą mam tylko kontrakt na wybudowanie muzeum i je zbudujemy. I to jest najważniejsze. Oczywiście zbudujemy najszybciej, jak możemy, ale jeszcze minimum te 2 lata trzeba będzie poczekać, bo to są procedury. Nie przyspieszymy ich, jest kwestia zamówień publicznych.

Ale też tego typu dużą wystawę przynajmniej trzeba montować i budować półtora roku. To nie jest tak, że zbudujemy to w ciągu miesiąca. Czekamy na oddanie starego budynku i dopiero później wykonawca wystawy będzie mógł wejść na plac budowy. Potrzebujemy czasu.

Ale co jest najważniejsze - budowa ruszyła, z każdym tygodniem budynek wygląda inaczej. Zapraszam, we wrześniu mamy ładną pogodę, na spacer.


Jakie jeszcze imprezy przygotowuje Muzeum Pamięci Sybiru?


Zaczynamy uroczystości wokół daty 17 września, tej daty, która chyba jest najbardziej charakterystyczna w historii naszego miasta. Białystok jest chyba jedynym wielkim miastem, który był pod okupacją sowiecką, który we wrześniu 1939 roku trafił do sowieckiej strefy okupacyjnej. Pozostałe ziemie wschodnie już są poza granicami naszego państwa po 1944 roku. I kto, jak nie my - mieszkańcy tego miasta - powinniśmy przenieść tę pamięć.

16 września o 18:00 spotykamy się przed Teatrem Węgierki. Zapraszam wszystkich na Peleton Pamięci - będziemy jeździli po miejscach związanych z okupacją sowiecką, będzie wiele atrakcji, będą inscenizacje historyczne. Wieczorem kończymy na placu przed Pałacem Branickich. Zostaną podświetlone trzy ściany, będzie mapping, będzie opowieść o przedwojennych prezydentach Białegostoku z ostatnim prezydentem Nowakowskim, który trafił na Syberię i tam zginął.

Na 17 września przygotowujemy na Rynku Kościuszki datę "17 września 1939" ze słowem  "Pamiętamy". Wszyscy tego dnia zatrzymajmy się o 12:00 na 10-20 sekund, jak zawyją syreny. Pokażmy, że pamiętamy. Jeżeli my nie będziemy pamiętać, nie miejmy pretensji, że inni nie pamiętają.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu
Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
31.07.2020

Ósmoklasiści najlepiej poradzili sobie z językiem polskim. Centralna Komisja Egzaminacyjne opublikowała średnie wyniki czerwcowych egzaminów.

Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ Solidarność
29.07.2020

W przyszłym roku mamy zarabiać co najmniej 2 tysiące 800 złotych brutto miesięcznie - o 200 złotych więcej niż teraz. Taka jest propozycja rządu dotycząca płacy minimalnej, które będzie przestawiona Radzie Dialogu Społecznego.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

socjolog z UwB
13.07.2020

"Rafał Trzaskowski okazał się 'kryzysową narzeczoną', zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską i osiągnął bardzo przyzwoity wynik. Wynik Andrzeja Dudy należy rozpatrywać jako sukces" - mówi socjolog.


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
13.07.2020

W województwie podlaskim na Andrzeja Dudę zagłosowało ponad 60 proc. wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego niespełna 40. Dariusz Piontkowski uważa, że jest to zasługa m.in. dobrej kampanii w regionie.

dr Łukasz Kiszkiel, fot. Uniwersytet w Białymstoku

dr Łukasz Kiszkiel

z Instytutu Socjologii UwB
10.07.2020

Dlaczego jedne sondaże przedwyborcze wskazują na wygraną Andrzej Dudy, a inne na Rafała Trzaskowskiego?

Andrzej Matys, fot. Edyta Wołosik

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
9.07.2020

Lokale wyborcze będą w tych samych miejscach i tak jak w pierwszej turze czynne będą od 7:00 do 21:00, ale w drugiej turze - w najbliższą niedzielę (12.07) - będą też drobne zmiany.


Łukasz Szumowski, źródło: Ministerstwo Zdrowia (flickr)

Łukasz Szumowski

Łukasz Szumowski
7.07.2020

"Wprowadziliśmy zasadę w drugiej turze, że osoby starsze po 60 roku życia, osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży i osoby z małym dzieckiem będą miały prawo wejść do lokalu bez kolejki" - mówi Łukasz Szumowski.

Marlena Maląg - minister RPiPS, fot. Laura Maksimowicz

Marlena Maląg

minister rodziny, pracy i polityki społecznej
6.07.2020

"Ponad 114 miliardów złotych trafiło już do polskich rodzin, w tym 3,38 miliardów tutaj na Podlasiu, w ramach programu Rodzina 500+" - mówi Marlena Maląg.

Fot. Paweł Wądołowski

Prof. Piotr Gliński

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego
3.07.2020

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński był w piątek (3.07) w województwie podlaskim.


Józef Mozolewski, fot. Monika Kalicka

Józef Mozolewski

przewodniczący podlaskiej Solidarności
30.06.2020

"Związkowcy prawdopodobnie będą domagać się zadeklarowanej przez rząd podwyżki płacy minimalnej" - mówi Józef Mozolewski

Robert Tyszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Robert Tyszkiewicz

szef PO w Podlaskiem
29.06.2020

"W II turze liczyć się będzie każdy głos. Nic teraz nie jest przesądzone. Większość Polaków opowiedziała się za zmianą" - mówi Robert Tyszkiewicz.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

szef podlaskiego PiS
29.06.2020

"Liczymy na wygraną Andrzeja Dudy, polityka skutecznego, polityka, który potrafi rozmawiać z Polakami. Jego druga kadencja zapewni dalszy rozwój kraju" - mówi Dariusz Piontkowski.


fot. Monika Kalicka

Bartosz Brzyski

politolog z Klubu Jagiellońskiego
29.06.2020

"W grupie między 18 a 29 rokiem życia frekwencja wyniosła powyżej 60% i była to frekwencja wyższa niż wśród osób powyżej 60 roku życia. Widać, że także i młodzi ludzie zaczęli się bardziej angażować w życie publiczne, to jest to dobry prognostyk na przyszłość" - mówi Bartosz Brzyski.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

wojewódzki inspektor sanitarny
27.06.2020

Koniec roku szkolnego, początek wakacji - według danych Kuratorium Oświaty w Białymstoku, w naszym regionie będzie około dwustu kolonii, czy różnego rodzaju obozów, to znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Andrzej Matys, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Matys

z Urzędu Miejskiego w Białymstoku
26.06.2020

"Otworzyliśmy wszystkie możliwe wejścia w budynkach, żeby mieszkańcy nie tłoczyli się, na zewnątrz będą strzałki dokąd się kierować" - mówi Andrzej Matys.


Dariusz Piontkowski, fot. Sylwia Krassowska

Dariusz Piontkowski

minister edukacji narodowej
26.06.2020

"Uczniowie spokojnie mogę odbierać świadectwa w trakcie wakacji. Tym razem nie zalecamy robienia uroczystego zakończenia zajęć" - mówi Dariusz Piontkowski.

Jacek Kucharewicz, fot. Lech Pilarski

Jacek Kucharewicz

prezes Metal Fachu w Sokółce
25.06.2020

"Najwięcej niepokoju było w marcu, część dilerów odwoływała zamówienia. Dziś mamy sytuację ustabilizowaną. W branży agro jest na razie dobrze" - mówi prezes Metal Fachu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Wysokiem Mazowieckiem, fot. Adam Janczewski

Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu
25.06.2020

"Ja mam swojego kandydata, tym kandydatem jest prezydent Andrzej Duda. Przede wszystkim jego atutem jest to, że on nie zawiódł" - mówi Elżbieta Witek.


Jacek Sasin, źródło: www.gov.pl

Jacek Sasin

wicepremier i minister Aktywów Państwowych
24.06.2020

"Na ten moment najważniejsze jest, żeby przetrwało jak najwięcej firm, jak najwięcej miejsc pracy uratować - to nam się rzeczywiście udaje" - mówi Jacek Sasin.

Karol Łapiński, fot. Monika Kalicka

dr Karol Łapiński

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
23.06.2020

"Pracodawca będzie mógł bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopowego udzielić pracownikowi 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracownik będzie musiał wykorzystać taki urlop" - mówi dr Karol Łapiński.

Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
22.06.2020

"Przestaliśmy się bać tego wirusa, po prostu traktujemy go tak, jakby go nie było, a on jest wśród nas i stwarza dla nas zagrożenie" - mówi Elżbieta Kraszewska.


Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
22.06.2020

Pływanie po alkoholu to zmora ratowników wodnych i ogromne niebezpieczeństwo - przypomina Marcin Gawryluk.

Stanisław Derehajło, fot. Joanna Szubzda

Stanisław Derehajło

wicemarszałek województwa podlaskiego
19.06.2020

"Rolnictwo trzeba wspierać, trzeba mądrze prowadzić, prowadzić mądrze badania, uczyć młodych ludzi bardzo dobrej naszej tradycji rolniczej" - mówi wicemarszałek.

insp. Robert Szewc, źródło: KWP w Białymstoku

Insp. Robert Szewc

komendant wojewódzki policji w Białymstoku
18.06.2020

"Myślę, że tutaj jakaś rewolucja absolutnie nie jest wskazana, tylko konsekwencja w działaniu, dobra praca i to chyba tyle" - mówi szef podlaskich policjantów.


profesor Marta Kosior-Kazberuk, źródło: PB

Marta Kosior-Kazberuk

rektor Politechniki Białostockiej
17.06.2020

"Politechnika istnieje 70 lat, a ja mam nadzieję kontynuować te dobre tradycje, rozbudowywać je i wzmacniać, nadawać im nowoczesny wygląd" - mówi nowa rektor PB.

Paweł Wdówik, źródło: www.gov.pl

Paweł Wdówik

wiceminister, pełnomocnik rządu d/s osób niepełnosprawnych
16.06.2020

"Przygotowujemy nowe programy z funduszu solidarnościowego, dotyczące wsparcia osób z różnymi niepełnosprawnościami, a zwłaszcza rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - mówi wiceminister.

Marcin Gawryluk, źródło: KWP Białystok

st. asp. Marcin Gawryluk

z zespołu prasowego podlaskiej policji
15.06.2020

"Najczęstsza przyczyna wypadków to nadmierna prędkość, stąd nasze apele do kierowców, by prędkość dostosować nie tylko do znaków, ale i swoich umiejętności" - mówi Marcin Gawryluk.


Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka, archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
15.06.2020

"Jesteśmy na ósmym miejscu, jeśli chodzi o wykorzystanie środków europejskich, ale jeśli chodzi o kwestię związaną z przedsiębiorcami, to tam jesteśmy w samej czołówce" - mówi marszałek.

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

rektor Uniwersytetu w Białymstoku
12.06.2020

"Sprawa kluczowa to utrzymanie stabilności finansowej i pozyskiwanie środków na dalszy rozwój uczelni, bo jeśli nie będziemy się rozwijać to grozi nam stagnacja" - mówi rektor UwB.

foto: Monika Kalicka

dr Helena Jędrzejczak i Magdalena Samojlik

doktor socjologii i nauczycielka gry na ukulele
11.06.2020

"Według badań Eurostatu, w Polsce mało kto uczy się czegoś po zakończeniu edukacji szkolnej czy akademickiej" - mówi dr Helena Jędrzejczak.


Elżbieta Kraszewska, fot. Monika Kalicka

Elżbieta Kraszewska

Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku
10.06.2020

- Zalecenia są nadal aktualne, natomiast ich przestrzeganie jest bardzo nieaktualne. Wirus jest, stan epidemii jest, ale dlaczego my zapomnieliśmy, że on jest wśród nas, trudno to zrozumieć. Chciałabym zaapelować o przestrzeganie zasad.

foto: Monika Kalicka

Cezary Ołdakowski

prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
9.06.2020

Wystarczył jeden dzień i już wstrzymano przyjmowanie wniosków o tzw. bon antywirusowy. "Urząd marszałkowski pracuje nad tym, aby uruchomić kolejne bony [...] także ci przedsiębiorcy, którym się nie udało w tej edycji, mają szansę uzyskać wsparcie w kolejnych".

Filip Turowski, źródło: glodnyswiata.pl

Filip Turowski

bloger
8.06.2020

"Ludzie coraz częściej decydują się na wakacje w Polsce. Widzę, że nasze wspaniałe i smaczne Podlasie staje się coraz bardziej popularne" - mówi Filip Turowski.


nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
8.06.2020

- Co roku zauważamy bardzo niebezpieczne zachowania, czyli wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Takiej osobie wydaje się, że może więcej, że dopłynie dalej. Niestety, jest to bardzo złudne i często takie kąpiele kończą się bardzo tragicznie.

Jolanta Gołaszewska, fot. Adam Dąbrowski

Jolanta Gołaszewska

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
8.06.2020

Maseczki, własne przybory egzaminacyjne, ławki daleko od siebie - w rozmowie o tym, jak wygląda matura w czasach epidemii.

Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok