Radio Białystok | Gość | Zbigniew Gołębiewski - rzecznik miejskiej spółki Lech

Zbigniew Gołębiewski

rzecznik miejskiej spółki Lech

1.10.2018, 08:18, akt. 10:13

- Mamy kolorową rewolucję, zmieniamy kontenery - mówi Zbigniew Gołębiewski. W Białymstoku od 1 października obowiązują nowe zasady segregacji odpadów.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Joanna Szubzda
Zbigniew Gołębiewski, fot. Joanna Szubzda

Ze Zbigniewem Gołębiewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pojawią się nowe kontenery na śmieci w kolorach żółtym, niebieskim, zielonym, brązowym (dwa rodzaje) i czarnym. Do niebieskich należy wrzucać papier. Zielone kontenery są przeznaczone na odpady szklane. Do pojemników brązowych należy wrzucać odpady zielone i biodegradowalne. Kontenery w kolorze czarnym są natomiast przeznaczone na odpady zmieszane.

W domach jednorodzinnych natomiast obowiązują dwa rodzaje kontenerów: brązowy na odpady biodegradowalne i czarny na odpady zmieszane. Na pozostałe rodzaje odpadów segregowanych, czyli papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, mieszkańcy dostaną worki w odpowiednich kolorach, zgodnie z wprowadzonymi zasadami. Osobne worki będą także na odpady zielone (worek w kolorze brązowym) oraz szary worek przeznaczony na popiół i żużel z domowych palenisk.

Wciąż będą obowiązywać również zasady dotyczące odrębnego odbierania odpadów, tzw. wielkogabarytowych, elektroodpadów, odpadów remontowo-budowlanych, które powinny trafiać do tzw. Punktów Selektywnej  Zbiórki Odpadów. Przeterminowane leki i opakowania po lekach należy wrzucać do pojemników w aptekach (według obowiązującego wykazu takich aptek).

Na ulotkach i stronie internetowej odpady.bialystok.pl znajdują się szczegółowe instrukcje i wyjaśnienia, jaki rodzaj odpadów do danego kontenera można wrzucić, a jaki nie.


Lech Pilarski: Co się zmienia?


Zbigniew Gołębiewski: Mamy kolorową rewolucję. Zmieniamy kontenery na kolorowe, które będą oznaczać konkretne frakcje odpadów. Będzie ich trochę więcej niż dotychczas.

Suche surowce, które dotychczas wyrzucaliśmy do jednego kontenera ze słoneczkiem, dzielimy na dwa odrębne kontenery - na niebieski na papier i żółty na tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe, czyli na przykład kartony po mleku.

Rozdzielamy też odpady, które były dotychczas w jednym kontenerze na zmieszane odpady komunalne. Z tych zmieszanych, które dotychczas określaliśmy, że nie nadają się do ponownego przetworzenia, będziemy segregować odpady biodegradowalne, czyli resztki jedzenia pochodzenia roślinnego. Zwierzęce odpady nadal będą trafiać do zmieszanych i dalej do spalarni, żeby wyprodukować energię elektryczną i cieplną.


Najwięcej wątpliwości budzi wydzielenie frakcji związanej z odpadami biodegradowalnymi, czyli resztkami jedzenia. Jak robić to w domu i jak później te odpady wrzucać do pojemnika?


Trzeba oczywiście wiedzieć, że odpadów nam nie przybywa. Nadal mamy te same  śmieci, ale przybędzie nam kosz. Musimy wysegregować te odpady, z których można zrobić kompost. Czyste odpady biodegradowalne, to jest resztki owoców i warzyw, będą odrębnie trafiać.


Czy można gromadzić odpady biodegradowalne w woreczku plastikowym?


Tak, można. Można stosować zwykłe worki na śmieci, które można kupić w każdym sklepie. Odpady biodegradowalne - mimo że w workach plastikowych, foliowych - trafiają do naszego zakładu w Hryniewiczach, gdzie te torebki są rozdrabnianie, rozrywane.


A co z tą folią, ona się rozkłada?


Torebka jest wyciągana z odpadów.


Jak wrzucimy odpady biodegradowalne do kubła, to co się stanie, jak przyjdzie lato i zaczną gnić. Co się stanie, jak przyjdzie zima i zamarzną? Jak wygląda mycie kontenerów?


Firmy, które odbierają odpady, mają w umowie, że muszą myć pojemniki dwa razy w roku. Natomiast mieszkańcy w domach jednorodzinnych nie mają takiego obowiązku. Ale dla własnego komfortu lepiej myć.


Czyli właściciel nieruchomości odpowiada za czystość pojemnika?


Tak, odpowiada. Jeżeli chce mieć komfort zapachowy. Oczywiście firma ma obowiązek wymyć kontener. Nie dzieje się to natomiast co tydzień.


Jak umyć taki wielki kontener na podwórku?


Myślę, że każdy sobie poradzi. Jeżeli oczywiście sytuacja będzie bardzo dramatyczna, to mieszkańcy mogą zgłaszać się do wykonawcy z prośbą o wymycie kontenera. Także zgłaszać się do nas na naszą infolinię.


Czy są jakieś fajne ciekawostki, które wesprą nas w pamiętaniu o tym, że należy wystawić śmieci?


Tak, oczywiście. Od dzisiaj powinna już działać aplikacja - jest to nowość w Białymstoku. Nazywa się Eco Harmonogram. Gdy ściągniemy aplikację na telefon i wpiszemy swój adres, to aplikacja będzie nam przypominać, kiedy jaką frakcję odpadów musimy wystawić do odbioru.

W tradycyjny sposób można oczywiście sprawdzić to między innymi na naszej stronie odpady.białystok.pl, gdzie są już nowe harmonogramy - można je sobie pobrać.

Mamy też tam instrukcję zasad segregacji, pozbierane różne przykłady odpadów dość problemowych. Np. nie każdy papier nadaje się do przetworzenia. Kartka papieru, która jest zapisana długopisem czy kredką owszem powinna trafić do niebieskiego kontenera, natomiast już kartka pomalowana farbką albo kredką pastelową nie.

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy do dzwonienia pod nr 85 741 79 83. 


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Jarosław Kazberuk - fot. Robert Bońkowski

Jarosław Kazberuk

kierowca i pilot rajdowy
24.01.2020

- Na starcie rajdu założyliśmy, że jeśli zajmiemy miejsce w najlepszej dwudziestce Rajdu Dakar, to uznamy to za sukces. Byliśmy na 18. miejscu.

prof. Adam Bartnicki

prof. Adam Bartnicki [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
24.01.2020

- Władimir Putin, który zaanektował Krym, który doprowadził do wojny na Ukrainie, który doprowadził do zestrzelenia samolotu linii malezyjskich, który destabilizował Europę, został dopuszczony do grona państw na zasadzie równości. To jest straszne.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK w Białymstoku
23.01.2020

"Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie na koronawirusie, który być może będzie w Polsce, a być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie" - mówi prof. Robert Flisiak.


Marek Karp, fot. Monika Kalicka

Marek Karp

dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
22.01.2020

"Wypowiedzenia złożone przez lekarzy kontraktowych to jest nic innego, jak w procesie negocjacji, formalne umożliwienie dalszych rozmów" - mówi dyrektor USK.

Ewa Wyszyńska, Ada Wyszyńska i Piotr Grudziński, fot. Marcin Gliński

Ewa Wyszyńska, Ada Wyszyńska i Piotr Grudziński

z zespołu Mgły
22.01.2020

"Wiele wersji nagrywamy różnych rzeczy i tak naprawdę potem jest niespodzianką to, co się z tego wykluje" - mówi Ada Wyszyńska z zespołu Mgły.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

rzeczniczka regionalna ZUS w Białymstoku
22.01.2020

"Płacenie niższych składek wiąże się ze wszystkimi świadczeniami niższymi, będzie mniejszy zasiłek chorobowy, opiekuńczy, mniejsze świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, a w przyszłości niższa emerytura" - mówi Katarzyna Krupicka.


Rafał Gąsowski, fot. Joanna Szubzda

Rafał Gąsowski

aktor Teatru Wierszalin
21.01.2020

- To nie jest tak, że miłość to jest chemia czy instynkt. To nieprawda. Miłość to jest połączenie dusz tak naprawdę. To jest metafizyka.

Maciej Olesiński, fot. Joanna Szubzda

Maciej Olesiński [wideo]

dyrektorem podlaskiego oddziału NFZ
21.01.2020

Brakuje miejsc na oddziałach neurologicznych w podlaskich szpitalach. - Absolutnie nie jest to kwestia braku finansowania ze strony NFZ. Przyczyna podnoszona przez dyrektorów szpitali to najczęściej po prostu braki kadrowe.

mł. asp. Marta Gawieńczyk, Urszula Telicka-Hajduk, podkom. Mirosław Klimuk i sierż. sztab. Paweł Mierzwiński, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

20.01.2020

Przed nami Dzień Babci i Dziadka, dlatego przypominamy o akcji "Bezpieczny senior".


Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
20.01.2020

- Dziś większość nauczycieli, związków zawodowych, rodziców, samorządów zauważa, że obecny awans zawodowy służy raczej tylko formalnemu zdobyciu kolejnych stopni i w związku z tym wyższego wynagrodzenia, natomiast ma niewielki wpływ na jakość nauczania.

Marek Walczuk z zespołu "Bright Ophidia", fot. Sylwia Krassowska

Marek Walczuk

z zespołu "Bright Ophidia"
18.01.2020

"Zespół, który nie gra koncertów - umiera. Staramy się robić wszystko, żeby grać w różnych miejscach" - mówi Marek Walczuk.

Paweł Ambrożewicz i Z Ilona Karpiuk, fot. Monika Kalicka

Paweł Ambrożewicz i Ilona Karpiuk

z zespołu Ilo & Friends
17.01.2020

"Śpiewamy po białorusku, ale nie jesteśmy kolejnym zespołem folkowym, oferujemy trochę inną muzykę, teksty opowiadają o czymś innym niż piosenki folkowe" - mówi Ilona Karpiuk.


Agnieszka Maliszewska, fot. Monika Kalicka

Agnieszka Maliszewska [wideo]

wiceprzewodnicząca nowej prezydencji COGECA
17.01.2020

"My jako konsument popatrzmy, co wybieramy, jakie produkty jemy i starajmy się wybierać takie produkty, żeby pieniądze, które zostawiamy w sklepie, trafiły z powrotem na nasz lokalny rynek" - mówi Agnieszka Maliszewska.

Adrian Łabanowski, fot. Monika Kalicka

Adrian Łabanowski z zespołu "NO LOGO"

finalista plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
16.01.2020

"Kochamy koncerty, uwielbiamy grać, każdy koncert jest dla nas wielkim przeżyciem, a jeśli chodzi o tworzenie inspiracją dla nas są naturalne jeziora, lasy, które nas otaczają i oczywiście nasza rzeka Marycha" - mówi wokalista zespołu "NO LOGO".

Andrzej Mastalerz, fot. Monika Kalicka

Andrzej Mastalerz

reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!"
16.01.2020

"Zainteresowałem się tym tekstem dlatego, że on jest bardzo dobrze napisany i przetłumaczony, a również ze względu na materiał aktorski" - mówi reżyser sztuki "Naprzód Freedonio!".


Piotr Jankowski, fot. Monika Kalicka

Piotr Jankowski [wideo]

białostocki radny
16.01.2020

"Jeszcze w ubiegłym roku Białystok się chwalił w Polsce, że ma najniższe ceny śmieci; zmieniło się to - od tego roku, już nie ma" - mówi radny Piotr Jankowski.

Joanna Zubrycka - Miss GOD, fot. Marcin Gliński

Joanna Zubrycka - Miss GOD

finalistka plebiscytu "Niebieski Mikrofon"
15.01.2020

"Uważam, że hip-hop jest teraz takim gatunkiem, który najbardziej się rozwija. Bardziej niż inne gatunki, dlatego, że łączy się z elektroniką. I tak się składa, że to jest dla mnie najbardziej interesujące" - mówiła w Radiu Białystok Joanna Zubrycka - Miss GOD.

Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Joanna Szubzda

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

zespół Funkasanki
15.01.2020

- Tak jak gramy, tak też żyjemy. Gramy powoli, żyjemy powoli, skupiamy się na chwili, jesteśmy bardziej w zadumie. Spokój i balans.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok