Radio Białystok | Gość | Zbigniew Gołębiewski - rzecznik miejskiej spółki Lech

Zbigniew Gołębiewski

rzecznik miejskiej spółki Lech

1.10.2018, 08:18, akt. 10:13

- Mamy kolorową rewolucję, zmieniamy kontenery - mówi Zbigniew Gołębiewski. W Białymstoku od 1 października obowiązują nowe zasady segregacji odpadów.

Zbigniew Gołębiewski, fot. Joanna Szubzda
Zbigniew Gołębiewski, fot. Joanna Szubzda

Ze Zbigniewem Gołębiewskim rozmawia Lech Pilarski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pojawią się nowe kontenery na śmieci w kolorach żółtym, niebieskim, zielonym, brązowym (dwa rodzaje) i czarnym. Do niebieskich należy wrzucać papier. Zielone kontenery są przeznaczone na odpady szklane. Do pojemników brązowych należy wrzucać odpady zielone i biodegradowalne. Kontenery w kolorze czarnym są natomiast przeznaczone na odpady zmieszane.

W domach jednorodzinnych natomiast obowiązują dwa rodzaje kontenerów: brązowy na odpady biodegradowalne i czarny na odpady zmieszane. Na pozostałe rodzaje odpadów segregowanych, czyli papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, mieszkańcy dostaną worki w odpowiednich kolorach, zgodnie z wprowadzonymi zasadami. Osobne worki będą także na odpady zielone (worek w kolorze brązowym) oraz szary worek przeznaczony na popiół i żużel z domowych palenisk.

Wciąż będą obowiązywać również zasady dotyczące odrębnego odbierania odpadów, tzw. wielkogabarytowych, elektroodpadów, odpadów remontowo-budowlanych, które powinny trafiać do tzw. Punktów Selektywnej  Zbiórki Odpadów. Przeterminowane leki i opakowania po lekach należy wrzucać do pojemników w aptekach (według obowiązującego wykazu takich aptek).

Na ulotkach i stronie internetowej odpady.bialystok.pl znajdują się szczegółowe instrukcje i wyjaśnienia, jaki rodzaj odpadów do danego kontenera można wrzucić, a jaki nie.


Lech Pilarski: Co się zmienia?


Zbigniew Gołębiewski: Mamy kolorową rewolucję. Zmieniamy kontenery na kolorowe, które będą oznaczać konkretne frakcje odpadów. Będzie ich trochę więcej niż dotychczas.

Suche surowce, które dotychczas wyrzucaliśmy do jednego kontenera ze słoneczkiem, dzielimy na dwa odrębne kontenery - na niebieski na papier i żółty na tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe, czyli na przykład kartony po mleku.

Rozdzielamy też odpady, które były dotychczas w jednym kontenerze na zmieszane odpady komunalne. Z tych zmieszanych, które dotychczas określaliśmy, że nie nadają się do ponownego przetworzenia, będziemy segregować odpady biodegradowalne, czyli resztki jedzenia pochodzenia roślinnego. Zwierzęce odpady nadal będą trafiać do zmieszanych i dalej do spalarni, żeby wyprodukować energię elektryczną i cieplną.


Najwięcej wątpliwości budzi wydzielenie frakcji związanej z odpadami biodegradowalnymi, czyli resztkami jedzenia. Jak robić to w domu i jak później te odpady wrzucać do pojemnika?


Trzeba oczywiście wiedzieć, że odpadów nam nie przybywa. Nadal mamy te same  śmieci, ale przybędzie nam kosz. Musimy wysegregować te odpady, z których można zrobić kompost. Czyste odpady biodegradowalne, to jest resztki owoców i warzyw, będą odrębnie trafiać.


Czy można gromadzić odpady biodegradowalne w woreczku plastikowym?


Tak, można. Można stosować zwykłe worki na śmieci, które można kupić w każdym sklepie. Odpady biodegradowalne - mimo że w workach plastikowych, foliowych - trafiają do naszego zakładu w Hryniewiczach, gdzie te torebki są rozdrabnianie, rozrywane.


A co z tą folią, ona się rozkłada?


Torebka jest wyciągana z odpadów.


Jak wrzucimy odpady biodegradowalne do kubła, to co się stanie, jak przyjdzie lato i zaczną gnić. Co się stanie, jak przyjdzie zima i zamarzną? Jak wygląda mycie kontenerów?


Firmy, które odbierają odpady, mają w umowie, że muszą myć pojemniki dwa razy w roku. Natomiast mieszkańcy w domach jednorodzinnych nie mają takiego obowiązku. Ale dla własnego komfortu lepiej myć.


Czyli właściciel nieruchomości odpowiada za czystość pojemnika?


Tak, odpowiada. Jeżeli chce mieć komfort zapachowy. Oczywiście firma ma obowiązek wymyć kontener. Nie dzieje się to natomiast co tydzień.


Jak umyć taki wielki kontener na podwórku?


Myślę, że każdy sobie poradzi. Jeżeli oczywiście sytuacja będzie bardzo dramatyczna, to mieszkańcy mogą zgłaszać się do wykonawcy z prośbą o wymycie kontenera. Także zgłaszać się do nas na naszą infolinię.


Czy są jakieś fajne ciekawostki, które wesprą nas w pamiętaniu o tym, że należy wystawić śmieci?


Tak, oczywiście. Od dzisiaj powinna już działać aplikacja - jest to nowość w Białymstoku. Nazywa się Eco Harmonogram. Gdy ściągniemy aplikację na telefon i wpiszemy swój adres, to aplikacja będzie nam przypominać, kiedy jaką frakcję odpadów musimy wystawić do odbioru.

W tradycyjny sposób można oczywiście sprawdzić to między innymi na naszej stronie odpady.białystok.pl, gdzie są już nowe harmonogramy - można je sobie pobrać.

Mamy też tam instrukcję zasad segregacji, pozbierane różne przykłady odpadów dość problemowych. Np. nie każdy papier nadaje się do przetworzenia. Kartka papieru, która jest zapisana długopisem czy kredką owszem powinna trafić do niebieskiego kontenera, natomiast już kartka pomalowana farbką albo kredką pastelową nie.

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, zapraszamy do dzwonienia pod nr 85 741 79 83. 


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Gwiazdka z Książką

"Drogi Święty Mikołaju" Nataszy Sochy i Magdy Mazur

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
prof. Tadeusz Popławski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Tadeusz Popławski

z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
10.12.2019

"Szymon Hołownia jest ciekawym człowiekiem, to na pewno wybitna osobowość, a osobowości w polityce są mile widziane, aczkolwiek nie zawsze są sytuowane w centrum sceny politycznej" - mówi prof. Tadeusz Popławski.

fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot

były trener Jagiellonii Białystok
9.12.2019

Piłkarskie porzekadło mówi, że "trener jest tak dobry jak ostatni mecz jego drużyny". Gorzko przekonał się o tym Ireneusz Mamrot. Po 2 porażkach z rzędu musiał rozstać się z Jagiellonią Białystok.

Janusz Korwin-Mikke, fot. Marcin Gliński

Janusz Korwin-Mikke

poseł, przewodniczący partii Korwin
9.12.2019

Jego główny postulat to większa swoboda gospodarcza i obywatelska. Przewodniczący partii Korwin - poseł Janusz Korwin-Mikke, choć do prawyborów Konfederacji nie jest przekonany, zdecydował się wziąć w nich udział.


kom. Kamil Sorko i sierż. Piotr Gałażyn fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

9.12.2019

- Dużo jest przypadków, gdzie policjanci zatrzymują osoby, które faktycznie próbują przekupić ich podczas kontroli. Są kierowcy, którzy żyją w przekonaniu, że w ten sposób można uniknąć mandatu. Niestety konsekwencje tego są bardzo złe, ponieważ popełniają przestępstwo.

Piotr Idzikowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Idzikowski

regionalny ekspert ds. PPK Polskiego Funduszu Rozwoju
9.12.2019

- Pracownicze Plany Kapitałowe to tak naprawdę pierwszy program, który nas Polaków ma nauczyć długoterminowego oszczędzania. Jako społeczeństwo nie mamy jeszcze takiego doświadczenia, więc jest to dla nas nauka.

Barbara Bojaryn-Kazberuk, fot. Monika Kalicka

Barbara Bojaryn-Kazberuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
8.12.2019

Czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku będzie niebawem Podlaskim Instytutem Kultury? A Spodki zostaną przeniesione i w to miejsce powstanie nowy budynek?


Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, fot. Joanna Szubzda

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

poetka i redaktor naczelna Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku, eseistka, edytor
8.12.2019

Elżbieta Kozłowska-Świątkowska obchodzi jubileusz 40-lecia pracy literackiej i edytorskiej.

Bogusław Cebulski, fot. Joanna Szubzda

Bogusław Cebulski [wideo]

z Rady Działalności Pożytku Publicznego
6.12.2019

- W założeniu 1 proc. podatku miał trafiać do małych organizacji, żeby je zasilać. Ale to się wykręciło w drugą stronę i teraz największe pieniądze pozyskują organizacje bardzo mocne, różne fundacje. Są to właściwie już komercyjne instytucje.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łomży
5.12.2019

Jazda na suwak i korytarz życia - od piątku (6.12) zaczynają obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego. Dokładnie opisują jak musimy się zachować kiedy z dwóch pasów ruchu robi się tylko jeden, a także w sytuacjach, kiedy trzeba zrobić w korku przejazd służbom ratunkowym.


Małgorzata Kidawa-Błońska, źródło: Platforma Obywatelska

Małgorzata Kidawa-Błońska

wicemarszałek Sejmu
5.12.2019

"Ludzie potrzebują zaufania, potrzebują poczucia godności i poczucia tego, że są częścią wspólnoty, nikt nie chce być poza nawiasem, nikt nie chce być wykluczony" - mówi wicemarszałek Sejmu.

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
4.12.2019

Casting do opery „Eugeniusz Oniegin” w Operze i Filharmonii Podlaskiej przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zbigniew Nikitorowicz, fot. Monika Kalicka

Zbigniew Nikitorowicz [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
4.12.2019

"Żeby utrzymać dotychczasowy poziom jakości, częstotliwości połączeń musimy podnieść ceny biletów, jeżeli nie podniesiemy, to zabraknie w budżecie miasta pieniążków na dotacje do komunikacji miejskiej" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku.


Piotr Sadowski, fot. Joanna Szubzda

Piotr Sadowski

trójboista siłowy
3.12.2019

- Myślałem, żeby podtrzymać wynik z poprzednich zawodów. Okazało się, że jeszcze dołożyłem 5 kg. Udało mi się podnieść 340 kg.

Adam Andruszkiewicz, fot. Monika Kalicka

Adam Andruszkiewicz [wideo]

podlaski poseł, wiceminister cyfryzacji
3.12.2019

- Jestem gotów dalej pracować w ministerstwie. Ale też nie ukrywam, że mam bardzo duży mandat społeczny w województwie podlaskim, co pokazuje, że śmiało mogę być takim typowo terenowym posłem. Spokojnie w każdej roli się odnajdę.

Paweł Łucyk, Maciej Zakrzewski, Justyna Citkowska i Wojciech Snopko, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

2.12.2019

Policja z różnymi instytucjami organizuje spotkania w sportowym duchu, by przekonać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.


Wojciech Borzuchowski, fot. Monika Kalicka

Wojciech Borzuchowski [wideo]

dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA
2.12.2019

"Jesteśmy świadomi, że każde przedsięwzięcie, które jest realizowane w terenie cennym przyrodniczo, niesie ze sobą pewne określone trudności, natomiast są one możliwe do pokonania" - mówi Wojciech Borzuchowski.

Jolanta Gadek - fot. Robert Bońkowski

Jolanta Gadek

dyrektor Książnicy Podlaskiej
1.12.2019

- Prace nad tą książką trwały bardzo długo, ponieważ dorobek Jana Leończuka jest bardzo bogaty - mówi Jolanta Gadek z Książnicy Podlaskiej.

Lubelska Federacja Bardów w Radiu Białystok, fot. Monika Kalicka

Marek Andrzejewski, Katarzyna Wasilewska, Piotr Selim i Jan Kondrak

Lubelska Federacja Bardów
29.11.2019

"Zagraliśmy dużo fajnych koncertów, tak naprawdę jubileusz to jest zawsze pretekst do tego, żeby się spotkać z publicznością" - mówi Marek Andrzejewski.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok