Radio Białystok | Gość | Witold Bańka - minister sportu

Witold Bańka

minister sportu

9.10.2018, 08:30, akt. 08:54

"Na województwo podlaskie dotychczas w latach 2016-2018 popłynęło około 70 mln zł i dzięki temu zostało zmodernizowanych, bądź też wybudowanych od nowa około 160 obiektów sportowych" - mówi minister.

Witold Bańka, źródło: www.msit.gov.pl
Witold Bańka, źródło: www.msit.gov.pl

Z Witoldem Bańką rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Hale sportowe, boiska przyszkolne otwarte dla wszystkich mieszkańców i inne miejsca aktywności - ministerstwo sportu w ramach programu Sportowa Polska deklaruje dofinansowanie każdego pożytecznego pomysłu samorządów. Ostatnio dzięki finansowej pomocy resortu, hali sportowej w Wysokiem Mazowieckiem przywrócono stan sprzed 20 lat, kiedy powstawała. Z ministrem Witoldem Bańką rozmawia Adam Dąbrowski.


Adam Dąbrowski: Panie ministrze, jest tyle tych programów, które ministerstwo uruchomiło, że w Wysokiem Mazowieckiem wiedzą, że dostali pieniądze z ministerstwa, wiedzą na co, ale nawet nie wiedzą z jakich programów.


Witold Bańka: To jest tak, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia ogromny akcent na rozwój infrastruktury sportowej. My w tym roku tylko przeznaczyliśmy ponad 516 mln zł w skali całego kraju na dofinansowanie infrastruktury sportowej. 

Podsumowując można powiedzieć, że na województwo podlaskie dotychczas w latach 2016-2018 popłynęło około 70 mln zł i dzięki temu zostało zmodernizowanych, bądź też wybudowanych od nowa około 160 obiektów sportowych, w tym 76 otwartych stref aktywności. 

My jesteśmy otwarci na dofinansowanie tejże infrastruktury sportowej, z takich najważniejszych inwestycji to: Suwałki - dofinansowanie hali, czy Jagiellonia Białystok - centrum piłkarskie. Jeśli chodzi o Białystok to 12,5 mln w latach 2016-2018 dofinansowaliśmy różnego rodzaju obiektów sportowych - tam była modernizacja pływalni, ośrodka lekkoatletycznego, modernizacja sal przy szkołach, więc to są naprawdę duże projekty i rząd chce tutaj dofinansowywać i dofinansowuje infrastrukturę sportową.


O tych tak zwanych OSAch już pan powiedział, jest także Sportowa Polska, ile w sumie tych programów jest, które dotujecie?


Sportowa Polska, Otwarte Strefy Aktywności, to także program lekkoatletyczny dedykowany tylko obiektom o charakterze lekkoatletycznym i program strategiczny zawierający w sobie te większe inwestycje, o charakterze ponadlokalnym, strategiczne można powiedzieć z punktu widzenia sportowego. To jeśli chodzi infrastrukturę sportową, natomiast nie zapominajmy także o takich programach SKS, jak Klub czyli program upowszechniania sportu - też kilka milionów złotych.


To te programy miękkie.


Tak, to są programy, których zadaniem jest właśnie aktywizacja dzieci, młodzieży, osób dorosłych. To też jest jedno z naszych zadań - resortu sportu i turystyki. Są wielkie projekty, bo program SKS, czy program Klub, to jest w tym roku 54 mln zł na SKS, 42 mln na Klub, więc można powiedzieć, że to jest około 100 milionów złotych na upowszechnianie sportu z dwóch głównych programów na teren całej Polski. Tutaj też z SKS-ów i z programu Klub korzystają kluby i szkolne kluby sportowe, także z województwa podlaskiego, co cieszy.


Wracając jeszcze do tych programów infrastrukturalnych - są też takie, dzięki którym po raz pierwszy w gminach powstają pierwsze hale sportowe.


Tak, to jest jeden z naszych priorytetów w ramach Sportowej Polski, także program szkolny tak zwany, czyli dofinansowujemy sale gimnastyczne pełnowymiarowe i tutaj jest też pierwszeństwo takich gmin, które takich sal nie mają. Mogą się starać o dofinansowanie, te uboższe nawet do 70% i też takie obiekty były przez nas dofinansowane i na pewno będą.


W gminie Łomża w Jarnutach taka sala ma powstać.


My chcemy przekazywać te środki szczególnie w takie miejsca, w których jest zapotrzebowanie, gdzie lokalna społeczność takich obiektów potrzebuje - dzieci, młodzież i osoby starsze też. 

Priorytet też mają takie inwestycje, które mają za zadanie służyć lokalnej społeczności, nie tylko sportowi wyczynowemu, ale przede wszystkim dzieciom, młodzieży, lokalnej społeczności, więc wszelkiego rodzaju sale gimnastyczne, czy boiska o charakterze wielofunkcyjnym, o charakterze otwartym mają u nas pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania. 


Jak przeglądałem założenia tego programu - tam rzeczywiście są różne obiekty, ale ścieżek rowerowych na przykład ministerstwo sportu nie dofinansowuje.


Jesteśmy też otwarci na nowe, o tym też pan premier Mateusz Morawiecki mówi - na dofinansowanie, być może w przyszłym roku będzie też program specjalny dofinansowania o charakterze takim bardziej turystycznym, można powiedzieć takiej turystyki też społecznej, w którym też uwzględnimy tak zwane ścieżki rowerowe.

Tutaj nie do końca się z panem pozwolę zgodzić, bo my w ramach departamentu turystyki mamy taki program dofinansowania imprez, może nie tyle imprez, co inwestycji o charakterze turystycznym i tam też dofinansowaliśmy modernizację szlaków turystycznych, w których też pewien element był ścieżek, ale szlaków turystycznych, więc jestem również otwarty na ścieżki.


A poza tym na ścieżkach bardziej zależy samorządom, ponieważ mają dodatkowe punkty za to budując ulice.


To jest też tak, że to są bardziej inwestycje charakterze infrastrukturalnym, typowo infrastrukturalnym, turystycznym ale infrastrukturalnym, więc tutaj też jest z innych programów, z innych części budżetowych możliwość też uzyskania wsparcia finansowego, jeśli chodzi o takie inwestycje.


A panu osobiście, jaki rodzaj sportu jest najbliższy, jeżeli miałby pan uprawiać, a nie oglądać.


To nie jest żadna tajemnica, jako były lekkoatleta nie powiem nic innego, jak królowa sportu, bo na tej się wychowałem, ale zaczynałem od piłki nożnej, jak każdy młody chłopak. Lekkoatletyka jest to fundamentem do uprawiania różnych innych dyscyplin sportu i też dzisiaj możemy śmiało to powiedzieć, że to jest taka nasza najbardziej medalodajna dyscyplina sportu. 


Czyli na dotacje stadionów na przykład lekkoatletycznych samorządy mają duże szanse?


Tak, oczywiście jest specjalny program lekkoatletycznych, który uwzględnia to zapotrzebowanie i te obiekty my chcemy wspierać, bo wielkim plusem tych obiektów jest to, że one są otwarte, że służą nie tylko sportowcom uprawiającym lekkoatletykę, ale także mieszkańcom, dzieciom, młodzieży - czy na lekcji wychowania fizycznego czy na zajęciach dodatkowych sportowych, więc bardzo chętnie dofinansowujemy.


O tym elemencie turystyki, dotacji mówił pan już, czy jakiś inny program jest przygotowany, na który samorządy mogły być się nastawić, żeby móc czerpać z waszej kasy?


To jest tak, że infrastruktura sportowa, ta Sportowa Polska. Specjalnie powstał jeden duży program, żeby uprościć te kwestie ubiegania się o te środki i tutaj chcemy szczególnie wzmacniać budżet na przyszły rok, żeby samorządy mogły z tych środków też korzystać.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko, fot. Joanna Szubzda

Dominik Sołowiej i Janusz Taranienko

współorganizator Klubu Czytelniczego Ex Libris; poeta
17.09.2019

- Żyjemy w czasach niezwykle skomercjalizowanych, skapitalizowanych, kiedy nie dba się o wartości, które nie są materialnymi, albo bardzo niewiele się o nie dba. A my właśnie to robimy, bo one są w zaniku.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński [wideo]

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, prorektor UwB
17.09.2019

- Poranek 17 września 1939 r. Większość naszych mieszkańców budzi się i dowiaduje, że już nie mamy jednego agresora a dwóch, bo naszą wschodnią granicę przekroczyła Armia Czerwona i musimy walczyć na dwóch frontach.

Grzegorz Kuczyński i Grzegorz Pilat, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
16.09.2019

- W tym roku zagrzewamy do biegu na rockowo - zapowiada organizator imprezy Białystok Biega.


sierż. szt. Krzysztof Surawski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

16.09.2019

Za co osobom nieletnim grozi odpowiedzialność prawna? Jakie sankcje i kary może wymierzyć im sąd rodzinny?

prof. Dariusz Kiełczewski, fot. Joanna Szubzda

prof. Dariusz Kiełczewski [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
16.09.2019

Zapowiedzi podwyższenia płacy minimalnej w najbliższych latach wzbudzają wiele kontrowersji. Jednych bulwersują, innych najzwyczajniej cieszą.

Marcel Andino Velez, fot. Maciej Zaniewski

Marcel Andino Velez

były wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
15.09.2019

Zostawił prestiżową pracę i zaczął opiekować się cierpiącymi na wiele przewlekłych chorób rodzicami.


prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Monika Kalicka

Ewa Iżykowska-Lipińska

Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej
13.09.2019

"Jestem szczęśliwa, że ten sezon inaugurujemy operetką. Jest to dzieło wybitne, bardzo trudne i jedno z najważniejszych jakie w ogóle są w literaturze światowej" - mówi Ewa Iżykowska-Lipińska.

Mirosław Ratkiewicz, fot. Monika Kalicka

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
13.09.2019

"Jedynym sensownym rozwiązaniem jest, gdy zobaczymy łosia, zwolnić, zatrzymać auto i zaczekać aż przejdzie, bo zdarzały się przypadki, że łoś potrafił zawrócić i przebiec po samochodzie" - mówi nasz gość.

dr Wojciech Tarasiuk, fot. Joanna Szubzda

dr Wojciech Tarasiuk [wideo]

dyrektor PKO BP w Białymstoku
12.09.2019

Od 14 września zmienia się sposób korzystania z bankowości elektronicznej. - Z całą pewnością zginą zdrapki - zapowiada dyrektor PKO BP.


Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze, fot. Joanna Szubzda

Mateusz Perzyna i Sergi Kvernadze

z Rugby Białystok
12.09.2019

W najbliższą sobotę, 14 września drużyna Rugby Białystok zagra z Legią Rugby.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

z Muzeum Pamięci Sybiru
12.09.2019

- Chcemy, by data 17 września pojawiała się w świadomości białostoczan i kojarzyła się nie tylko z pomnikami, ale i z czynnym działaniem. Stąd przejazd rowerowy trasą związaną z miejscami nawiązującymi do wydarzeń historycznych.

Witold Mazurkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Witold Mazurkiewicz

reżyser spektaklu "Wszystko zostaje w rodzinie"
12.09.2019

Po 18 latach lekarz - żonaty - dowiaduje się, że jest ojcem nieślubnego dziecka. Co wyniknie, kiedy mężczyzna będzie próbował ten fakt ukryć? - nowy spektakl w Teatrze Dramatycznym.


Andrzej Mioduszewski, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Mioduszewski [wideo]

prezes PKS Nova
11.09.2019

- Chcemy w tym roku opracować nową siatkę połączeń w całym województwie.

Czesław Michniewicz, fot. Monika Kalicka

Czesław Michniewicz [wideo]

selekcjoner piłkarskiej reprezentacji do lat 21
10.09.2019

"Udało się przyjechać do Białegostoku mając 3 punkty na koncie, marzymy o tym, żeby wygrać kolejne spotkanie i w spokoju przygotować się do kolejnych meczów" - mówi Czesław Michniewicz.

Jarosław Zieliński, fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
9.09.2019

- Nie czuję się ani zdegradowany, ani odsunięty, pozostaję pierwszym zastępcą ministra - mówi Jarosław Zieliński.


Magda Jakubowska i Maria Doroszczyk, fot. Monika Kalicka

Magda Jakubowska i Maria Doroszczyk

stylistka i druga wicemiss nastolatek
9.09.2019

"Zdobyłam tytuł I wicemiss Podlasia Nastolatek 2019 i poszłam za ciosem - pomyślałam, że pojadę do Warszawy na casting Miss Polski 2019" - mówi Maria Doroszczyk.

Paweł Rudnicki i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

9.09.2019

Procedura Niebieskiej karty - co oznacza, w jakich sytuacjach się ją stosuje?

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
9.09.2019

"Zwracali się do nas pracownicy instytucji kultury podległych pod Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, że od 5-6 lat nie dostali podwyżek. Daliśmy słowo, że takie podwyżki będą i teraz to już jest na sejmiku. Takie podwyżki tym pracownikom się należą" - mówi marszałek Kosicki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok