Radio Białystok | Gość | Witold Bańka - minister sportu

Witold Bańka

minister sportu

9.10.2018, 08:30, akt. 08:54

"Na województwo podlaskie dotychczas w latach 2016-2018 popłynęło około 70 mln zł i dzięki temu zostało zmodernizowanych, bądź też wybudowanych od nowa około 160 obiektów sportowych" - mówi minister.

Witold Bańka, źródło: www.msit.gov.pl
Witold Bańka, źródło: www.msit.gov.pl

Z Witoldem Bańką rozmawia Adam Dąbrowski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Hale sportowe, boiska przyszkolne otwarte dla wszystkich mieszkańców i inne miejsca aktywności - ministerstwo sportu w ramach programu Sportowa Polska deklaruje dofinansowanie każdego pożytecznego pomysłu samorządów. Ostatnio dzięki finansowej pomocy resortu, hali sportowej w Wysokiem Mazowieckiem przywrócono stan sprzed 20 lat, kiedy powstawała. Z ministrem Witoldem Bańką rozmawia Adam Dąbrowski.


Adam Dąbrowski: Panie ministrze, jest tyle tych programów, które ministerstwo uruchomiło, że w Wysokiem Mazowieckiem wiedzą, że dostali pieniądze z ministerstwa, wiedzą na co, ale nawet nie wiedzą z jakich programów.


Witold Bańka: To jest tak, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stawia ogromny akcent na rozwój infrastruktury sportowej. My w tym roku tylko przeznaczyliśmy ponad 516 mln zł w skali całego kraju na dofinansowanie infrastruktury sportowej. 

Podsumowując można powiedzieć, że na województwo podlaskie dotychczas w latach 2016-2018 popłynęło około 70 mln zł i dzięki temu zostało zmodernizowanych, bądź też wybudowanych od nowa około 160 obiektów sportowych, w tym 76 otwartych stref aktywności. 

My jesteśmy otwarci na dofinansowanie tejże infrastruktury sportowej, z takich najważniejszych inwestycji to: Suwałki - dofinansowanie hali, czy Jagiellonia Białystok - centrum piłkarskie. Jeśli chodzi o Białystok to 12,5 mln w latach 2016-2018 dofinansowaliśmy różnego rodzaju obiektów sportowych - tam była modernizacja pływalni, ośrodka lekkoatletycznego, modernizacja sal przy szkołach, więc to są naprawdę duże projekty i rząd chce tutaj dofinansowywać i dofinansowuje infrastrukturę sportową.


O tych tak zwanych OSAch już pan powiedział, jest także Sportowa Polska, ile w sumie tych programów jest, które dotujecie?


Sportowa Polska, Otwarte Strefy Aktywności, to także program lekkoatletyczny dedykowany tylko obiektom o charakterze lekkoatletycznym i program strategiczny zawierający w sobie te większe inwestycje, o charakterze ponadlokalnym, strategiczne można powiedzieć z punktu widzenia sportowego. To jeśli chodzi infrastrukturę sportową, natomiast nie zapominajmy także o takich programach SKS, jak Klub czyli program upowszechniania sportu - też kilka milionów złotych.


To te programy miękkie.


Tak, to są programy, których zadaniem jest właśnie aktywizacja dzieci, młodzieży, osób dorosłych. To też jest jedno z naszych zadań - resortu sportu i turystyki. Są wielkie projekty, bo program SKS, czy program Klub, to jest w tym roku 54 mln zł na SKS, 42 mln na Klub, więc można powiedzieć, że to jest około 100 milionów złotych na upowszechnianie sportu z dwóch głównych programów na teren całej Polski. Tutaj też z SKS-ów i z programu Klub korzystają kluby i szkolne kluby sportowe, także z województwa podlaskiego, co cieszy.


Wracając jeszcze do tych programów infrastrukturalnych - są też takie, dzięki którym po raz pierwszy w gminach powstają pierwsze hale sportowe.


Tak, to jest jeden z naszych priorytetów w ramach Sportowej Polski, także program szkolny tak zwany, czyli dofinansowujemy sale gimnastyczne pełnowymiarowe i tutaj jest też pierwszeństwo takich gmin, które takich sal nie mają. Mogą się starać o dofinansowanie, te uboższe nawet do 70% i też takie obiekty były przez nas dofinansowane i na pewno będą.


W gminie Łomża w Jarnutach taka sala ma powstać.


My chcemy przekazywać te środki szczególnie w takie miejsca, w których jest zapotrzebowanie, gdzie lokalna społeczność takich obiektów potrzebuje - dzieci, młodzież i osoby starsze też. 

Priorytet też mają takie inwestycje, które mają za zadanie służyć lokalnej społeczności, nie tylko sportowi wyczynowemu, ale przede wszystkim dzieciom, młodzieży, lokalnej społeczności, więc wszelkiego rodzaju sale gimnastyczne, czy boiska o charakterze wielofunkcyjnym, o charakterze otwartym mają u nas pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania. 


Jak przeglądałem założenia tego programu - tam rzeczywiście są różne obiekty, ale ścieżek rowerowych na przykład ministerstwo sportu nie dofinansowuje.


Jesteśmy też otwarci na nowe, o tym też pan premier Mateusz Morawiecki mówi - na dofinansowanie, być może w przyszłym roku będzie też program specjalny dofinansowania o charakterze takim bardziej turystycznym, można powiedzieć takiej turystyki też społecznej, w którym też uwzględnimy tak zwane ścieżki rowerowe.

Tutaj nie do końca się z panem pozwolę zgodzić, bo my w ramach departamentu turystyki mamy taki program dofinansowania imprez, może nie tyle imprez, co inwestycji o charakterze turystycznym i tam też dofinansowaliśmy modernizację szlaków turystycznych, w których też pewien element był ścieżek, ale szlaków turystycznych, więc jestem również otwarty na ścieżki.


A poza tym na ścieżkach bardziej zależy samorządom, ponieważ mają dodatkowe punkty za to budując ulice.


To jest też tak, że to są bardziej inwestycje charakterze infrastrukturalnym, typowo infrastrukturalnym, turystycznym ale infrastrukturalnym, więc tutaj też jest z innych programów, z innych części budżetowych możliwość też uzyskania wsparcia finansowego, jeśli chodzi o takie inwestycje.


A panu osobiście, jaki rodzaj sportu jest najbliższy, jeżeli miałby pan uprawiać, a nie oglądać.


To nie jest żadna tajemnica, jako były lekkoatleta nie powiem nic innego, jak królowa sportu, bo na tej się wychowałem, ale zaczynałem od piłki nożnej, jak każdy młody chłopak. Lekkoatletyka jest to fundamentem do uprawiania różnych innych dyscyplin sportu i też dzisiaj możemy śmiało to powiedzieć, że to jest taka nasza najbardziej medalodajna dyscyplina sportu. 


Czyli na dotacje stadionów na przykład lekkoatletycznych samorządy mają duże szanse?


Tak, oczywiście jest specjalny program lekkoatletycznych, który uwzględnia to zapotrzebowanie i te obiekty my chcemy wspierać, bo wielkim plusem tych obiektów jest to, że one są otwarte, że służą nie tylko sportowcom uprawiającym lekkoatletykę, ale także mieszkańcom, dzieciom, młodzieży - czy na lekcji wychowania fizycznego czy na zajęciach dodatkowych sportowych, więc bardzo chętnie dofinansowujemy.


O tym elemencie turystyki, dotacji mówił pan już, czy jakiś inny program jest przygotowany, na który samorządy mogły być się nastawić, żeby móc czerpać z waszej kasy?


To jest tak, że infrastruktura sportowa, ta Sportowa Polska. Specjalnie powstał jeden duży program, żeby uprościć te kwestie ubiegania się o te środki i tutaj chcemy szczególnie wzmacniać budżet na przyszły rok, żeby samorządy mogły z tych środków też korzystać.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Bilety na koncert Limp Bizkit w Kownie!

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&friends, fot. Andrzej Bajguz

Muzycy z zespołów No Logo, Mniej Więcej, Ilo&Friends

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok
15.02.2020

W niedzielę (16.02) poznamy laureatów plebiscytu Niebieski Mikrofon - Muzyczna Nagroda Polskiego Radia Białystok.

Premiera filmu "Zenek" w Białymstoku, 12.02.2020, fot. Joanna Szubzda

Zenon Martyniuk

król disco polo
13.02.2020

"Reżyser też chciał dodać troszeczkę pikanterii. Kilka scen jest wymyślonych, ale bardzo przyjemnie, bardzo fajnie się to ogląda" - powiedział nam Zenon Martyniuk.

Maciej Makuszewski, fot. Joanna Szubzda

Maciej Makuszewski

piłkarz Jagiellonii Białystok
13.02.2020

"Cieszę się, że wróciłem, od początku byłem nastawiony na to, że uda mi się tutaj wrócić i tego chciałem, tego chciała moja rodzina" - mówi piłkarz, powracający po ponad 7 latach w szeregi Jagiellonii Białystok.


Witold Roszkowski, fot. Monika Kalicka

Witold Roszkowski [wideo]

Podlaski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
13.02.2020

"Wszelkiego rodzaju prowizorki są tanie, ale są nietrwałe, są niebezpieczne i to jest najczęstszy skutek sytuacji katastrofalnych" - mówi Witold Roszkowski.

dr Marek Bartoszewicz, fot. Monika Kalicka

dr Marek Bartoszewicz [wideo]

z Wydziału Biologii UwB
12.02.2020

"W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przewidzieć co się będzie działo z wirusem" - mówi dr Marek Bartoszewicz.

Anna Moskwa, źródło: https://www.gov.pl/web/gospodarkamorska/

Anna Moskwa

wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
11.02.2020

"Bez względu na to w jakim ustroju i systemie jesteśmy, to woda jest po obu stronach tak samo ważna" - mówi o porozumieniu o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych Anna Moskwa.


Szymon Hołownia, fot. Monika Kalicka

Szymon Hołownia [wideo]

niezależny kandydat na prezydenta
10.02.2020

- Wierzę, że jestem w stanie wejść do drugiej tury z tym pomysłem na Polskę, który mam.

sierż. Robert Gaździk, podkom. Mirosław Klimuk i st. asp. Marcin Gawryluk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

10.02.2020

- Internet jest narzędziem. Tak jak młotek - można np. wbić nim gwoździa, a można sobie obić palec. Podobnie jest z internetem. Jeżeli nie będziemy uważni i ostrożni w korzystaniu z jego zasobów, może się to odwrócić przeciwko nam.

Agnieszka Pajączkowska, fot. Andrzej Bajguz

Agnieszka Pajączkowska

autorka książki "Wędrowny Zakład Fotograficzny"
9.02.2020

Powstała książka "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w której są opowieści o województwie podlaskim.


Katarzyna Bonda, fot. Anna Powierża

Katarzyna Bonda

autorka kryminałów
9.02.2020

Niekwestionowaną gwiazdą podczas tegorocznej edycji festiwalu Autorzy i Książki w Białymstoku była Katarzyna Bonda - autorka kryminałów, rodem z Podlasia. Jest nazywana "polską królową”, bo jej serie, m.in. z profilerką Saszą Załuską - to był literacki hit.

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk, fot. Sylwia Krassowska

Bartosz Zackiewicz i Przemysław Motuk

zespół Bifrost
8.02.2020

Zespół Bifrost zajął drugie miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych „Rockowania 2019”, i szykuje się do wydania kolejnej płyty.

Adam Nowak, fot. Tomasz Pienicki

Adam Nowak

z zespołu Raz Dwa Trzy
7.02.2020

"Piosenka jest sztuką mniejszą, w której czasem pokładamy zbyt wielkie nadzieje, ale czasem wiele może. Bo są piosenki, które towarzyszą nam w bardzo ważnych wydarzeniach życiowych, np. przy pierwszym pocałunku" - mówi Adam Nowak.


prof. Jerzy Kopania, fot. Joanna Szubzda

prof. Jerzy Kopania

etyk, filozof
7.02.2020

"Na bohaterów narodowych powinniśmy kreować te postacie, które nas łączą, konsolidują - a nie dzielą i nie skłócają nas z innymi narodami" - mówi prof. Kopania.

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński i Jan Roguz

organizatorzy II Biegu Pamięci Sybiru
6.02.2020

"Ten bieg jest po to, żebyśmy mogli mówić o naszej historii i by biegacze mogli oddać hołd swoim przodkom" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Karol Karski, fot. Joanna Szubzda

Karol Karski

europoseł
6.02.2020

- Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej środek ciężkości władzy przesuwa się i także Polska otrzymuje nową, znaczniejszą rolę.


Dorota Wyszkowska, fot. Monika Kalicka

Dorota Wyszkowska [wideo]

wicedyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku
5.02.2020

"Jeżeli sprawdzą się prognozy GUS-u z 2014 roku, to w roku 2035 mieszkańców województwa podlaskiego będzie mniej niż milion" - mówi nasz gość.

Barbara Socha, fot. Marcin Gliński

Barbara Socha

wiceminister w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
4.02.2020

"Maluch Plus" to jeden z głównych programów rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Celem jest wsparcie rodzin w wielu wymiarach. Program służy temu, by poprawić możliwość opieki nad dziećmi do lat trzech. Dzięki temu programowi, w Polsce do końca roku powstanie prawie 200 tys. miejsc w żłobkach i nie tylko - mówi wiceminister Barbara Socha.

Mirosław Siemieniec, źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Mirosław Siemieniec

rzecznik prasowy PKP-PLK
4.02.2020

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu kolejowej obwodnicy Białegostoku. W grze jest kilka wariantów. Jaki zostanie zaakceptowany?


podkom. Rafał Sokólski, st. sierż. Marcin Krupienik, nadkom. Tomasz Krupa i asp. Marlena Połowianiuk, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.02.2020

Szykują się spore zmiany dla kierowców. To m.in. utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.

prof. Adam Krętowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Adam Krętowski [wideo]

rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3.02.2020

- Szpitale kliniczne są niedofinansowane. Mają dużo więcej obowiązków, dużo większe koszty, a dostają te same pieniądze co szpitale powiatowe. Walczymy, żeby to się zmieniło (...) Bez nas nie będzie nowych lekarzy i pielęgniarek.

Marek Oleksicki, fot. Monika Kalicka

Marek Oleksicki

białostocki rysownik
2.02.2020

- Te komiksy nawiązujące do nowel, to interpretacje obrazem. Nie ma dialogów. Stworzyliśmy to z Tobiaszem Piątkowskim. Naszą pierwszą koncepcją było stworzenie streszczeń nowel w postaci obrazów komiksowych. Stwierdziliśmy, że bez sensu byłoby dodawać tam dialogi. Pozwalamy dowolnie interpretować te obrazy czytelnikom.


Zespół Dots - fot. Robert Bońkowski

Ewelina Szoda i Patryk Kowalewski

z zespołu DOTS
31.01.2020

"Jesteśmy grupą młodych ludzi, którzy spotkali się pewnego dnia i stwierdzili, że będą razem tworzyć muzykę. Na początku trochę gorsza, teraz, mamy nadzieję, trochę lepszą" - mówi Patryk Kowalewski z zespołu DOTS.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Zajkowska [wideo]

wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
31.01.2020

- Jeżeli chodzi o koronawirus, to obawiamy się osób, które powracają z Chin. W tej chwili nie mamy naszych własnych przypadków i ten etap epidemii jeszcze nie budzi takiego niepokoju.

Jarosław Sadowski, fot. Monika Kalicka

Jarosław Sadowski [wideo]

wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
31.01.2020

"Jesteśmy przygotowani, zależy nam na tym, żeby Polacy wracali, nie tylko z Wielkiej Brytanii. Zachęcam do korzystania z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej" - mówi Jarosław Sadowski.


Anka Kaptór i Przemek Starachowski, fot. Marcin Gliński

Anka Kaptór i Przemek Starachowski

z zespołu Funkasanki
29.01.2020

"Nie chcieliśmy być duetem, nie planowaliśmy być duetem. Z racji tego, że nie mieliśmy z kim grać ludowizny, to żeśmy zrobili sobie elektroniczne aranże i okazało się, że jednak fajnie jest zostać we dwoje w tym zespole" - mówi Przemek Starachowski.

Edyta Dabrowska, fot. Joanna Szubzda

Edyta Dąbrowska

kierownik Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
29.01.2020

Te pytania spędzają sen z powiek wielu rodzicom. W jakim kierunku powinno się kształcić moje dziecko? Jakie profesje będą za kilka lat najbardziej pożądane na rynku pracy?

Barbara Świętońska, fot. Joanna Szubzda

Barbara Świętońska [wideo]

nauczycielka historii
29.01.2020

Czy szkoła przestaje być autorytetem, jeżeli chodzi o źródło wiedzy? - Łatwość dostępu do różnych mediów, do różnej wiedzy - niekoniecznie najlepiej podanej, mądrzejszej, opartej na rzeczywistych autorytetach - utrudnia właściwy przekaz.


Adam Musiuk, fot. Joanna Szubzda

Adam Musiuk [wideo]

zastępca prezydenta Białegostoku
28.01.2020

- Jednym z moich priorytetów jest to, żeby centrum miasta jeszcze bardziej służyło mieszkańcom. Ul. Kilińskiego z czasem powinna być zamknięta, zamieniona na miejsce do spacerowania. Powinniśmy rozszerzyć strefę ogródków, umieścić parki...

Jarosław Duda, Mirosław Klimuk i Joanna Rzepniewska, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

27.01.2020

Mamy programy profilaktyczne już dla najmłodszych, których dzięki temu przygotowujemy na przyszłość. Duży nacisk kładziemy też na szkolenie rodziców i kadry pedagogicznej - mówią policjanci.

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł PO
27.01.2020

Na pewno musimy obudzić regionalne struktury, musi być coraz więcej aktywnych członków, abyśmy z nową siłą ruszyli w te wybory prezydenckie - mówi Krzysztof Truskolaski.


Robert Pawłowski, fot. Joanna Szubzda

Robert Pawłowski

autor książki "Niemy Niemen"
26.01.2020

- Zacząłem szukać potomków bohaterów książki "Nad Niemnem" i znalazłem - mówi Robert Pawłowski.

prof. Sławomir Presnarowicz, fot. Joanna Szubzda

Prof. Sławomir Presnarowicz

z Uniwersytetu w Białymstoku
26.01.2020

22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, narodowy zryw skierowany przeciwko jednemu z zaborców - Cesarstwu Rosyjskiemu. Trwało aż do jesieni 1864 r.

Piotr Trypus, fot. Monika Kalicka

Piotr Trypus

wokalista i gitarzysta zespołu Starsabout
25.01.2020

"Jesteśmy bardzo wdzięczni, że tu jesteśmy, to jest niesamowita rzecz. Zobaczyliśmy, że bardzo fajne, inne kapele się zgłaszają, to pomyśleliśmy sobie, że pewnie, też chcemy być wśród nich. Niebieski Mikrofon jest naprawdę świetną inicjatywą" - mówi Piotr Trypus z zespołu Starsabout.


Jarosław Kazberuk - fot. Robert Bońkowski

Jarosław Kazberuk

kierowca i pilot rajdowy
24.01.2020

- Na starcie rajdu założyliśmy, że jeśli zajmiemy miejsce w najlepszej dwudziestce Rajdu Dakar, to uznamy to za sukces. Byliśmy na 18. miejscu.

prof. Adam Bartnicki

prof. Adam Bartnicki [wideo]

z Uniwersytetu w Białymstoku
24.01.2020

- Władimir Putin, który zaanektował Krym, który doprowadził do wojny na Ukrainie, który doprowadził do zestrzelenia samolotu linii malezyjskich, który destabilizował Europę, został dopuszczony do grona państw na zasadzie równości. To jest straszne.

prof. Robert Flisiak, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Flisiak

kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii USK w Białymstoku
23.01.2020

"Powinniśmy się koncentrować tej chwili na zapobieganiu grypie, a nie na koronawirusie, który być może będzie w Polsce, a być może - z dużym prawdopodobieństwem - nie" - mówi prof. Robert Flisiak.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok