Radio Białystok | Gość | Mateusz Morawiecki - premier rządu

Mateusz Morawiecki

premier rządu

11.10.2018, 08:22, akt. 08:24

"Polska musi przede wszystkim mieć swoją suwerenność energetyczną, jest ona bardzo ważnym elementem funkcjonowania całego państwa" - mówi Mateusz Morawiecki.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Z Mateuszem Morawieckim rozmawia Tomasz Kubaszewski

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Premier Mateusz Morawiecki gościł wczoraj w naszym regionie. Był na inauguracji nowego roku akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na Suwalszczyźnie - prezentował rządowy program "Czyste powietrze". O tym programie, ale też o wydobyciu rud żelaza na Suwalszczyźnie i o sentymencie, jakim premier darzy tę część Polski - z szefem rządu rozmawiał Tomasz Kubaszewski.


Tomasz Kubaszewski: W Suwałkach przedstawił pan między innymi program "Czyste powietrze" - 102 mld zł,  bardzo dużo, co i kiedy chcemy dzięki temu programowi osiągnąć?


Mateusz Morawiecki: Chcemy mieć czystsze powietrze, tutaj w Suwałkach i w całej Polsce, chcemy przeznaczyć duże środki na to, żeby wymieniać izolacje w budynkach jednorodzinnych, w budynkach wielorodzinnych, dlatego że to jest bardzo ważne dla poprawy jakości powietrza. 

Już wdrożyliśmy rozporządzenie o jakości kotłów, o jakości paliw, to są różne osobne rozporządzenia i to wszystko powoduje, że mamy pierwszy raz teraz szansę na to, że kwartał po kwartale, rok po roku, sezon po sezonie, będzie się powietrze poprawiać. 

Bo chcemy rzeczywiście tego trudnego byka wziąć za rogi, po to żeby ludzie mieli więcej środków w swoich portfelach, bo izolacja budynków spowoduje, że będą mniejsze koszty ogrzewania, będzie czystsze powietrze, będą zdrowsi ludzie i o to nam w tym wszystkim chodzi.


A co z węglem, bo niektórzy mówią, że Polska powinna ograniczyć zużycie węgla i będziemy mieli czyściej.


Polska musi przede wszystkim mieć swoją suwerenność energetyczną, suwerenność energetyczna nie jest tak widoczna, jak niepodległość całego państwa, suwerenność całego państwa, ale jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania całego państwa. 

Jeżeli ktoś jest zależny, to widzieliśmy to na przykładzie gazu, jak Rosja zakręcała kurek z gazem Ukrainie i co się działo wtedy w gospodarce ukraińskiej, w społeczeństwie ukraińskim - była to czarna rozpacz. 

I w związku z tym mamy dzisiaj do czynienia z taką sytuacją, że musimy z jednej strony mieć właśnie nasze suwerenne, niezależne źródła i do takich źródeł przede wszystkim należy węgiel, ale też wydobywamy na przykład coraz więcej gazu i dzięki temu możemy zapewnić, że z jednej strony wilk syty i owca cała. To znaczy właśnie mamy i coraz bardziej czyste powietrze, i jednocześnie oparte o naszą energetykę, o nasze surowce, a wśród naszych surowców najważniejszy jest oczywiście węgiel.


A elektrownia jądrowa?


Oczywiście pracujemy, tutaj toczą się prace analityczne w tym obszarze, to jest bardzo poważna decyzja i tutaj pan minister Tchórzewski prowadzi te prace.


Na Suwalszczyźnie, kiedyś miałem okazję już pana o to zapytać, zalegają - warte podobno miliardy dolarów - złoża rud żelaza, to jest jakby z jednej strony, a z drugiej strony - cały czas pojawia się znak zapytania, po pierwsze nad sensownością tego wydobycia, a po drugie nad kwestiami przyrodniczymi.


Ministerstwo środowiska, pan minister Mariusz Orion Jędrysek analizuje ten temat. Mamy tutaj rzeczywiście do czynienia z inną sytuacją niż w przypadku krajów Europy zachodniej, które pobudowały swoje autostrady, linie kolejowe, swoje kopalnie i ograniczeń środowiskowych wtedy takich nie było. 

Dzisiaj mamy bardzo dużą część kraju pokrytą tak zwanym Obszarem Natura 2000, również ten obszar występuje tutaj w północno-wschodnim, pięknym zakątku Polski i dlatego my musimy liczyć się z tymi realiami, my dyskutujemy z Komisją Europejską, wszelkie nowe eksploracje, wydobycia nowych surowców. Jesteśmy krajem członkowskim Unii Europejskiej, chcemy i będziemy tym krajem w przyszłości, w związku z tym chcemy też wypełniać pewne regulacje i procedury, które obowiązują w Unii Europejskiej.


Kiedyś był pan tutaj jako wicepremier, zażartował pan, że i tak musiałby pan tutaj przyjechać, mimo natłoku obowiązków, bo minister Zieliński by pana radiowozem dowiózł, ale zdaje się na Suwalszczyznę radiowozem pana nie trzeba dowodzić?


Nie trzeba dowozić, bo to jest moja ukochana ziemia, tutaj bardzo lubię przyjeżdżać i jak tylko mogę, to będę tutaj do państwa przyjeżdżał. 

Po pierwsze to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski, nie tylko też krajobrazowo, ale i kulturowo - pod względem tradycji, kuchni - kartacze uwielbiam oczywiście, ale także nalewki wszystkie podlaskie słynne, znakomite i rzecz jasna przepiękna historia, także smutna - mam na myśli Obławę Augustowską nie wyjaśnioną do dnia dzisiejszego, ale też ziemia pełna polskich patriotów, pięknego polskiego krajobrazu, pięknej przyrody i jestem przekonany również - ziemia, przed którą jest przyszłość.

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
12.12.2018

"Liczę na współpracę, tutaj na Podlasiu powinniśmy się o tę naszą ojczyznę troszczyć" - mówi marszałek województwa.

Agnieszka Czarkowska, Anna Kietlińska i Gabriela Walczak, fot. Joanna Szubzda

Agnieszka Czarkowska, Gabriela Walczak i Anna Kietlińska

11.12.2018

- To jest historia o życiu i marzeniach ludzi niszczonych przez dwa totalitaryzmy. I życie zaczynane od zera - mówi Gabriela Walczak o nowym słuchowisku Radia Białystok, które powstało z inicjatywy Muzeum Pamięci Sybiru.

prof. Jarosław Matwiejuk, fot. Joanna Szubzda

prof. Jarosław Matwiejuk [wideo]

konstytucjonalista
11.12.2018

- Nie jest też tak, że samorząd terytorialny to są udzielne księstwa, prywatne folwarki. To jest instytucja państwa polskiego, która podlega nadzorowi, ma przestrzegać przepisów prawa. Jeżeli są one niedostatecznie precyzyjne, to w sposób naturalny interweniuje ustawodawca.


Andżelika Borys i Anna Kietlińska, fot. Sylwia Krassowska

Andżelika Borys i Anna Kietlińska

prezes Związku Polaków na Białorusi i prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
10.12.2018

"Jesteśmy bardzo wdzięczni słuchaczom za zaangażowanie. Za zebrane pieniądze uda się przygotować ponad 500 świątecznych słodkich upominków dla dzieci" - mówi Andżelika Borys.

mł. asp. Justyna Samluk, asp. Wojciech Kosikowski, nadkom. Tomasz Krupa, fot. Sylwia Krassowska

10:10 z dzielnicowym

10.12.2018

Przed nami święta Bożego Narodzenia, sylwester i Nowy Rok - to dla wielu z nas czas wzmożonych zakupów oraz wyjazdów. Policja szczególnie apeluje o ostrożność i czujność.

Krzysztof Truskolaski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Truskolaski

podlaski poseł
10.12.2018

"Do Nowoczesnej na pewno już nie wrócę, ale mam nadzieję, że nadal z Nowoczesną będziemy tworzyć wspólny projekt Koalicji Obywatelskiej, bo tylko Koalicja Obywatelska daje szanse na wygranie wyborów w 2019 roku" - mówi Krzysztof Truskolaski.


Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.


Ewa Szlachcic, fot. Joanna Szubzda

Ewa Szlachcic

wokalistka, kompozytorka
30.11.2018

Ewa Szlachcic z zespołem wystąpi w niedzielę na żywo w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Artystka zaśpiewa tylko utwory ze swojej najnowszej płyty "D.N.A.".

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sarosiek [wideo]

komentator z portalu Dzień Dobry Białystok
30.11.2018

Trzecia sesja sejmiku województwa podlaskiego została przerwana. Radni z PiS chcieli zmienić przewodniczącego, którym teraz jest Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej.

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch, fot. Marcin Gliński

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch

lekarze
29.11.2018

Lekarze, rodzice, przyjaciele, wolontariusze i inne chore dzieci przyłączają się do akcji pomocy 4-latce z Łomży. W dziecięcym szpitalu klinicznym w Białymstoku jest kiermasz ozdób świątecznych. Cały dochód będzie przeznaczony na leczenie dziewczynki.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok