Radio Białystok | Gość | Stanisław Derehajło i Łukasz Siekierko - nowi radni sejmiku

Stanisław Derehajło i Łukasz Siekierko

nowi radni sejmiku

24.10.2018, 08:29, akt. 09:10

"Trzeba przemyśleć kwestie personalne" - nadal nie wiadomo kto personalnie będzie rządził w województwie.

Stanisław Derehajło i Łukasz Siekierko, fot. Monika Kalicka
Stanisław Derehajło i Łukasz Siekierko, fot. Monika Kalicka

Ze Stanisławem Derehajłą i Łukaszem Siekierką rozmawia Jarosław Iwaniuk

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Już wiadomo, że województwem podlaskim samodzielnie będzie rządzić Prawo i Sprawiedliwość czy też Zjednoczona Prawica. Jakie są plany i priorytety, kto wejdzie do składu nowego Zarządu Województwa? Tego w rozmowie z nowo wybranymi radnymi Stanisławem Derehajłą i Łukaszem Siekierką postara się dowiedzieć Jarosław Iwaniuk.


Jarosław Iwaniuk: Pan Stanisław Derehajło jest dziś doradcą wicepremiera Jarosława Gowina, może zacznijmy zatem od wyjaśnienia - zostaje pan w Warszawie, czy wraca na Podlasie?


Stanisław Derehajło: To się okaże po wyborach w sejmiku.


Na razie wiemy, że został pan radnym.


Stanisław Derehajło: No ja jestem cały czas na Podlasiu, cały czas mieszkam tutaj, pracuję, mam swoje gospodarstwo i nie zamierzam się przenosić stąd. 


Czyli można to odebrać jako deklarację, że jednak mandat nie przypadnie komu innemu.


Stanisław Derehajło: Mandat na pewno nie przypadnie komuś innemu, wprost przeciwnie, myślę że tutaj będę dość bardzo pomocny w realizacji wielu programów strategicznych, krajowych, w które Podlasie powinno być wpisane. 

Tym myślę, że będę się zajmował, będę takim mostem łączącym Warszawę z Podlasiem, to gwarantowane jest. Dlatego, że bardzo dobrze czuję się w środowisku właśnie polityków warszawskich, gdzie wiele rzeczy się dzieje i decyduje, a tego nam potrzeba. 

My musimy inaczej tylko spojrzeć na Podlasie, na rolę Podlasia w kraju. Wynik do samorządu pokazuje, że mamy bardzo duże mandat społeczny, co tez przekłada się na nasze wystąpienia na forum i rządowym, i forum parlamentarnym w Warszawie.


Najwięcej, bo ponad 15 tys. głosów wyborców z listy Prawa i Sprawiedliwości otrzymał pan Marek Olbryś. Wczoraj, co prawda na naszej antenie jednoznacznie się nie określił, że zostanie marszałkiem województwa, bo przecież - jak mówił każdy nosi buławę marszałkowską w plecaku. Czy panowie, którzy uzyskaliście kolejne wyniki - ponad 14 tys. głosów - już szykujecie się do wyjęcia tych buław wicemarszałków? Panie Łukaszu?


Łukasz Siekierko: Szanowni państwo, myślę że nie. Na chwilę obecną jesteśmy kilka godzin dopiero po wyborach, w piątek będzie dopiero zarząd PiS-u, w tej chwili trwa posiedzenie sejmu i myślę, że na razie jest jeszcze ten moment, żeby podziękować wyborcom za ten kredyt zaufania, którego nam udzielili i za państwa pośrednictwem chciałbym serdecznie podziękować, a na razie o personaliach myślę, że jest za wcześnie żeby mówić. 

Chciałbym przypomnieć, że obecna kadencja trwa do 16 listopada i na razie jeszcze mamy dużo czasu na uformowanie zarządu.


Trzy tygodnie.


Łukasz Siekierko: Myślę, że to jest bardzo dużo czasu, takie kwestie należy przemyśleć i na spokojnie do tego usiąść.


Ale rozmowy na pewno już trwają, koalicja Zjednoczonej Prawicy to również partia Porozumienie Jarosława Gowina. Czy już ma pan jakieś zapewnienia, że w zarządzie będzie przedstawiciel Porozumienia?


Stanisław Derehajło:  Tak, my to mamy spisane w umowie, która została podpisana na konwencji Zjednoczonej Prawicy przez prezesów trzech ugrupowań - Jarosława Gowina, pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego i pana prezesa Zbigniewa Ziobrę, więc wiemy w jakich ramach mamy się poruszać. 

Dodam, jeżeli chodzi o Porozumienie, to też jesteśmy przygotowani do tego, żeby usiąść do stołu i tak naprawdę usłyszenia kandydatów do zarządu ze strony PiS-u.


Pan Olbryś, pan Derehajło, pan Siekierko, ale również gotowość wejścia w skład przyszłego Zarządu Województwa Podlaskiego deklaruje Romuald Łanczkowski z Prawa i Sprawiedliwości z Suwałk. Powiedzcie panowie, kiedy poznamy ten nowy skład?


Łukasz Siekierko: Myślę, że tak jak powiedziałem - musimy jeszcze chwilę poczekać. Myślę, że do sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości, czy Zjednoczonej Prawicy weszło 16 kandydatów, wszyscy są ludźmi wykształconymi, doświadczonymi i myślę, że wszyscy będą brani pod uwagę. 

Przypomnę, że Zarząd Województwa to jest ciężka praca, to jest rozwiązywanie problemów, a tych problemów jest sporo i tutaj trzeba ludzi, którzy naprawdę będą chcieli pracować od rana do wieczora dla tego województwa. Myślę, że wstrzymajmy się jeszcze chwilę z personaliami.


Obecnemu Zarządowi stawiano zarzuty, że bardzo powoli wydaje unijne pieniądze. Czy priorytetem nowego Zarządu Województwa Podlaskiego będzie właśnie jak najszybsze wydanie tych pieniędzy, żeby Podlasie ich nie straciło?


Stanisław Derehajło: No, oczywiście musimy to zrobić w miarę szybko, dlatego zarząd na pewno będzie szybko wybrany. Na pewno nie będziemy się z tym faktem ociągać. 

Jest tak wiele wyzwań dla nas wszystkich, że to na pewno nie będzie stanowiło problemu, każdy znajdzie swoje miejsce. Tym bardziej, że ja akurat pracowałem 20 lat w samorządzie, dzisiaj akurat pracuję w rządzie i współpracuję z samorządami i wiem, że jest to ogromna, kolosalna praca. 

Jeżeli chodzi o wydawanie środków unijnych, to byłem przez 20 lat biorcą, jako urząd gminy, środków unijnych, stykałem się z pracownikami urzędu marszałkowskiego, stykałem się z poprzednimi wszystkimi władzami, na ten temat żeśmy rozmawiali i wiem, co trzeba mniej więcej poprawić, jak trzeba to zafunkcjonować. 

Ja pamiętam, jak byłem w regionalnym komitecie sterującym do programu SPOR, to mimo wszystko to jakoś szybciej decyzje zapadały i można to było fajniej ukierunkować. Ja też powiem, że głównym wyzwaniem, przed którym stoimy, to rozpoczęcie, przygotowanie się do negocjacji regionalnych programów operacyjnych. My musimy nakreślić, w którym kierunku chcemy iść, jak to nasze województwo ma wyglądać, gdzie chcemy położyć, na jakie dziedziny gospodarcze większy nacisk i to są takie tematy, nad którymi myślę, że w Zjednoczonej Prawicy będziemy bardzo głęboko rozmawiali. 

Sam wynik pokazał też, że oczywiście miasto Białystok - to tutaj nie zdobyliśmy tyle mandatów, ile oczekiwaliśmy i to pokazuje pewną politykę też władz regionu, natomiast pozostała część województwa jest spragniona scalenia się z Białymstokiem, równych szans inwestycyjnych, równych szans życia i to jest bardzo ważne.


Jakie jeszcze priorytety oprócz wydawania tej kasy unijnej będzie miał nowy zarząd?


Łukasz Siekierko: Moim zdaniem na pewno problemem są tutaj drogi wojewódzkie. Przypomnę, że ostatnio samorząd województwa miał problem z realizacją dwóch dróg. W chwili obecnej są następne przetargi ogłoszone. Te środki finansowe, które płacimy obecnie za kilometr drogi są dużo większe jeszcze niż kilka lat temu i to jest na pewno problem. 

No i na pewno chcielibyśmy inwestować duże środki w szpitale wojewódzkie. Myślę, że każdy mieszkaniec województwa chciałby się leczyć w przyzwoitych warunkach i wiedzieć, że może liczyć na samorząd i że pójście do szpitala będzie przyjemnością.


A lotnisko, ruch bezwizowy z Białorusią może sprawić, że mieszkańcy Podlasia do Egiptu będą latać z Grodna?


Łukasz Siekierko: Moim zdaniem, jeżeli chodzi o lotnisko, to trzeba tutaj podejścia takiego przedsiębiorczego. W chwili obecnej myślę, że lotnisko kosztowałoby około miliarda złotych. Kilka, kilkanaście lat temu mówiło się o 500 milionach, przy obecnych podwyżkach cen na roboty budowlane, myślę że tę cenę możemy podwoić. 

I tutaj należałoby usiąść do rozmów, zarówno z Komisją Europejską, z rządem, a także z przewoźnikami, ponieważ jeżeli nie będzie chętnych przewoźników do latania z Podlasia - to nie ma co mówić o lotnisku. Jeżeli natomiast tutaj te trzy elementy by zagrały i samorząd województwa takie dofinansowanie by otrzymał, to myślę, że możemy mówić o budowie. 

Natomiast w chwili obecnej, jeżeli byśmy mieli brać pod uwagę budowę lotniska tylko ze środków województwa, województwa po prostu w chwili obecnej na to nie stać, trzeba szukać dofinansowania z zewnątrz.


Wracacie państwo, jako formacja po ośmiu latach do władzy w województwie podlaskim. Nie ma takiej pokusy, że zwycięzca bierze wszystko?


Stanisław Derehajło: Nie rozumiem pytania.


8 lat prawica nie rządziła w województwie. Czy jest teraz u państwa taka pokusa, żeby wziąć wszystko w tym województwie?


Stanisław Derehajło: To znaczy co?


W niektórych środowiskach w Bielsku, w Hajnówce już teraz się mówi na przykład, że o tym, żeby tam były jakieś inwestycje, to już mogą zapomnieć.Stanisław Derehajło:  No absolutnie nie.


Inna sprawa to też zmiany personalne w urzędzie marszałkowskim.


Stanisław Derehajło: Przed chwilą  powiedziałem, że tak było za poprzedniego zarządu, że inwestowany był w Białostocki Obszar Funkcjonalny, natomiast teren - pozostał sam sobie. Dlatego też mieszkańcy terenu zagłosowali tak na obóz Zjednoczonej Prawicy. Jeżeli chodzi o to, to jeżeli mamy z południowego okręgu czwartego 5 mandatów, to co pan myśli, że raptownie wyłączymy połowę okręgu od nas? To jest nierealne, to jakaś bzdura jedna wielka, od razu panu to tłumaczę i mówię. Co pan jeszcze się pytał?


W zasadzie odpowiedział pan na moje pytanie. 

| red: mak
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Bartosz Szutkiewicz, fot. Monika Kalicka

Bartosz Szutkiewicz

z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
5.06.2020

176 litrów krwi i jej składników zebraliśmy przez pierwsze dwa dni wspólnej akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Polskiego Radia Białystok.

prof. Jerzy Hausner, fot. J. Leśniak

prof. Jerzy Hausner

były wicepremier
5.06.2020

"Polska gospodarka będzie miała tzw. płytką recesję, czyli spadek PKB w skali roku, nie kwartału, o jakieś 2-3 % i ten spadek będzie przejściowy. Już na przełomie roku 2020/2021 gospodarka znowu wróci na ścieżkę wzrostu" - prognozuje prof. Hausner.

Krzysztof Bosak, fot. Adam Janczewski

Krzysztof Bosak

kandydat Konfederacji na prezydenta RP
4.06.2020

- Jedni poświęcają się zarabianiu pieniędzy, inni poświęcają się pracy społecznej i politycznej. Ja wybrałem to drugie - mówi Krzysztof Bosak.


Tomasz Wasiluk, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Wasiluk

lekarz z RCKiK w Białymstoku
4.06.2020

"Podstawowa zaleta oddawania krwi to jest to czynnik, który się odnawia, dzięki temu możemy utrzymywać nasze zapasy, a dawcy mogą do nas wracać" - mówi Tomasz Wasiluk.

Andrzej Poczobut, fot. Lech Pilarski

Andrzej Poczobut

polonijny dziennikarz w Grodnie
4.06.2020

"Na Białorusi nastrój społeczny jest taki, że poparcie dla Łukaszenki jest czymś, czym człowiek nie będzie się chwalił teraz. I to jest problem dla Łukaszenki" - mówi Andrzej Poczobut.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor RCKiK w Białymstoku
3.06.2020

"Zbliżają się wakacje i już teraz nie mamy dobrych warunków do tego, żeby przeprowadzać intensywne akcje. Dziennie nam potrzeba 200-300 jednostek krwi" - mói szef RCKiK.


Żołnierze z 18. BPR i 1. PBOT włączyli się w akcję oddawania krwi, fot. Sylwia Krassowska

por. Krzysztof Ługowski i por. Łukasz Wilczewski

oficerowie prasowi 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
2.06.2020

"Tu nie jest potrzebny rozkaz, żołnierze wiedzą, że krew jest potrzebna. Jesteśmy zawsze na posterunku, zawsze gotowi odpowiadać na apele RCKiK, będziemy robić to nadal" - mówi oficer prasowy PBOT.

Beata Pietruszka, fot. Joanna Szubzda

Beata Pietruszka

podlaski kurator oświaty
2.06.2020

"Nie będzie tego tradycyjnego zakończenia roku szkolnego, ponieważ chodzi o to, żeby nie spotykały się duże grupy uczniów" - mówi kurator oświaty.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
1.06.2020

"Policjanci muszą bardzo dobrze przygotować się do lekcji prowadzonych w szkołach, bo dzieci są bardzo wymagające" - mówi Tomasz Krupa.


Marek Zagórski, fot. Joanna Szubzda

Marek Zagórski

minister cyfryzacji
1.06.2020

"Jeżeli widzimy jakiekolwiek zagrożenie, to po pierwsze można je zgłosić do administratora danego portalu, a jak już nie wiemy jak sobie poradzić, to zawsze można zgłosić się na policję, ale najprościej wyszukać NASK i tam zgłaszać te incydenty" - mówi minister cyfryzacji.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk, 15.12.2019, fot. Joanna 
Szubzda

Rafał Grzyb

asystent trenera Jagiellonii Białystok
29.05.2020

- Dla nas najważniejsze będą najbliższe cztery mecze, które pokażą, o co będziemy walczyć. Oczywiście liczę, że będziemy grać w górnej ósemce - mówi Rafał Grzyb.

Jolanta Tulkis, fot. Monika Kalicka, (archiwum)

Jolanta Tulkis

rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
28.05.2020

- Nie spodziewaliśmy się, że zainteresowanie mikropożyczkami będzie aż tak wielkie, w związku z czym musieliśmy przeorganizować pracę urzędu. (...) Do opracowania mamy jeszcze około 7 tys. wniosków.


Zenon Białobrzeski, fot. Joanna Szubzda

Zenon Białobrzeski

były wójt gminy Zbójna, radny powiatu łomżyńskiego
27.05.2020

Obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. - Uważam swoje działania jako samorządowca za sukces, więc daję radę innym: proszę widzieć drugiego człowieka, wtedy będzie dobrze.

Łukasz Prokorym, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Prokorym

przewodniczący rady miejskiej w Białymstoku
26.05.2020

Rada Miasta uchwaliła zmiany przy wykupie mieszkań komunalnych w Białymstoku. "W naszej ocenie w dzisiejszych czasach pewnych kłopotów finansowych, z którymi się na pewno będzie miasto borykało, zasób mieszkaniowy powinien być w jak największym władaniu miasta Białegostoku".

nadkom. Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
25.05.2020

Coraz częściej łupem złodziei padają rowery. - Niestety. Głównie dlatego, że coraz więcej jest rowerów, które są z dość wysokiego segmentu cenowego, a ich właściciele nie do końca pamiętają, że warto zabezpieczać pojazd, zostawiając go nawet na krótką chwilę.


foto: Monika Kalicka

Andrzej Wasilewski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku
25.05.2020

Dzieci wracają do szkół, nie będą to jednak normalne lekcje. "Grupy są mieszane wiekowo. Ideą są tutaj zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, bo chyba głównym założeniem odmrożenia szkoły jest chęć uwolnienia rodziców tak, żeby mogli pójść do pracy".

Ewa Iżykowska-Lipińska, fot. Joanna Szubzda

prof. Ewa Iżykowska-Lipińska

dyrektor OiFP
24.05.2020

"Od ostatniego tygodnia maja planowaliśmy występy na świeżym powietrzu, ponieważ mamy piękny amfiteatr, przepiękne przestrzenie parku, który jest bardzo często odwiedzany przez mieszkańców Białegostoku. Tak mi się zamarzyło, żeby tutaj ustawić estradę i po prostu zrobić koncerty - czekamy na zielone światło" - mówi dyrektor OiFP.

płk Sławomir Kocanowski, fot. por. Łukasz Wilczewski

płk Sławomir Kocanowski

dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
22.05.2020

"Od 1 czerwca rozpoczynamy rozruchowe ćwiczenia, nieobowiązkowe, nasi żołnierze oprócz tego, że chcą pomagać, to też chcą się szkolić, bo taki głód szkolenia już czujemy wszyscy" - mówi dowódca 1. PBOT.


Waldemar Wilczewski, fot. Dorota Sokołowska

Waldemar Wilczewski

dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
21.05.2020

Promocja Białegostoku i regionu poprzez Branickich oraz historię I Rzeczpospolitej, większe wykorzystanie zgromadzonych archiwaliów, otwarcie muzealnych ogrodów dla zwiedzających i wykorzystanie potencjału pracujących w Muzeum Podlaskim pracowników - to plany nowego dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemara Wilczewskiego.

Joanna Reszeć, fot. Renata Reda

Joanna Reszeć

kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej w Białymstoku
21.05.2020

"Testy antygenowe koreańskie są testami, które są rzeczywiście ciekawe, bo możemy sobie zrobić ten test sami, jest to test szybki, łatwy i przyjemny do zrobienia, ale są to testy mało swoiste, mało czułe" - mówi Joanna Reszeć.

fot. Monika Kalicka

Beata Wołosik

rzecznik Sądu Rejonowego w Białymstoku
20.05.2020

"Nasze zaległości są znacząco większe niż przed wprowadzeniem stanu epidemii. Do 16 maja sądziliśmy tylko sprawy pilne" - mówi sędzia Wołosik.


Marta Rogalewska, fot. Piotr Rogalewski

Marta Rogalewska

specjalistka od marketingu cyfrowego i komunikacji
19.05.2020

"Te kompetencje, które teraz zdobywamy każdego dnia, one się nie ulotnią, one w nas zostaną" - mówi Marta Rogalewska.

Abp Tadeusz Wojda, fot. Joanna Szubzda

abp Tadeusz Wojda

metropolita białostocki
18.05.2020

"Największy dar, jaki nam zostawił - suwerenności, niepodległości, wolności, poczucia odpowiedzialności za naszą ojczyznę" - mówi o św. Janie Pawle II abp Tadeusz Wojda.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
18.05.2020

"Nie zauważamy absolutnie żadnych negatywnych zachowań związanych z nadmiernym łamaniem obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa" - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.


mat. prasowe

Tomasz Karolak

aktor, wokalista
17.05.2020

"Doceniam ten moment zatrzymania, wcześniej nie zauważałem takiej refleksji nad sobą, światem duchowym, bo nie było na to czasu" - mówi Tomasz Karolak.

Andrzej Lechowski, fot. Marcin Gliński

Andrzej Lechowski

historyk, były dyrektor Muzeum Podlaskiego
17.05.2020

Po trzydziestu latach pracy na stanowisku dyrektora - z funkcją i Muzeum Podlaskim żegna się Andrzej Lechowski, historyk, autor wielu książek o historii miasta, gawęd i pomysłów muzealnych.

Dariusz Piontkowski, screen z wideorozmowy

Dariusz Piontkowski

minister edukacji
15.05.2020

"Ten, kto będzie chciał, będzie się w ten sposób czuł bezpiecznie, będzie mógł to zrobić, ale obowiązku zasłaniania nosa i ust w trakcie samego egzaminu nie będzie" - mówi minister edukacji.


Joanna Zajkowska, fot. Monika Kalicka (archiwum)

prof. Joanna Zajkowska

lekarz chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
15.05.2020

- Ograniczyłabym maseczki do sytuacji, w których jesteśmy w dużej bliskości, w miejscach, gdzie transmisja jest najbardziej prawdopodobna - może jeszcze w sklepach, w środkach transportu. Złagodziłabym nakaz noszenia maseczek na otwartym powietrzu, gdzie spacerujemy pojedynczo.

foto: Monika Kalicka

Eugeniusz Iwaniuk

trener BAS-u Białystok
15.05.2020

Jeszcze kilkanaście dni temu, wydawało się, że seniorska drużyna BAS-u Białystok zamiast przejść do I ligi siatkarzy, przejdzie do historii. Po deklaracji prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, że pieniędzy na zawodowy sport miasto nie da, zespół popadł w kryzys.

prof. Piotr Radziwnon, źródło: Skype/screen

prof. Piotr Radziwon

dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku
14.05.2020

- Wirus atakuje raczej komórki układu oddechowego i z tego powodu nie stwierdzono do dziś przeniesienia Covid-19 przez przetoczenie składnika krwi czy przeszczepienie organów. [...] Uważamy, że krew takich osób jest w pełni bezpieczna.


Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskich policjantów
13.05.2020

"Musimy bardzo uważać, na jakie strony wchodzimy, gdzie wpisujemy swoje loginy i hasła, chociażby do kont na portalach społecznościowych" - ostrzega nadkom. Tomasz Krupa.

Danuta Perło, źródło: Skype/screen

dr hab. Dorota Perło

dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia BOF
13.05.2020

Tzw. bony antywirusowe mają pomóc firmom z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dostosowaniu się do warunków epidemii. Granty mogą być przeznaczone na zakup środków ochrony, przebudowę miejsc pracy czy kupno sprzętu do pracy zdalnej.

prof. Andrzej Górniak, fot. Joanna Szubzda

prof. Andrzej Górniak

hydrobiolog z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku
12.05.2020

"Mamy bardzo częste i intensywne fale ciepła oraz wzrost intensywnych zjawisk, które niestety powodują zniszczenia w gospodarstwach i gospodarce, czyli intensywne opady deszczu, porywy wiatru" - mówi prof. Górniak.


Waldemar Kraska, fot. Tomasz Kubaszewski

Waldemar Kraska

wiceminister zdrowia
12.05.2020

- Jak widzę na ulicach gromadki szczególnie młodych ludzi, którzy ze sobą rozmawiają, nie mają założonych maseczek, to jest to dla mnie zła wiadomość, bo to pokazuje, że chyba myślimy, że jesteśmy już po epidemii i że zagrożenie minęło, a niestety wcale tak nie jest.

Artur Kosicki, (Skype), archiwum

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.05.2020

Do firm trafiło 14 proc. środków z Podlaskiego Pakietu Gospodarczego. - Zrobimy wszystko i dołożę wszelkich starań, żeby żadna złotówka nie została na naszym koncie. Chcemy, żeby te pieniądze pracowały na siebie u naszych przedsiębiorców - zapewnia marszałek Kosicki.

Tomasz Krupa, fot. Monika Kalicka

nadkom. Tomasz Krupa

rzecznik prasowy podlaskiej policji
11.05.2020

- Sucha nawierzchnia, piękne słońce, dobra przejrzystość powietrza to są takie warunki, które sprzyjają naciskaniu na pedał gazu - podkreśla nadkom. Tomasz Krupa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok