Radio Białystok | Gość | ks. Adam Anuszkiewicz - kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta

13.11.2018, 06:35, akt. 10:21

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda
ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Z ks. Adamem Anuszkiewiczem rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kiedy planował tę muzyczną prowokację, nie spodziewał się, że jego przeróbka raperskiego utworu o nienawiści do policji zyska tak wielką popularność.

Białostocki kapelan poprawczaka, ks. Adam Anuszkiewicz zyskał wielką popularność na portalu Youtube. Jego piosenkę "Miłość do Kościoła CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" wyświetlono ponad pół miliona razy. Czy poza muzycznym sukcesem ksiądz ma też pomyślne wyniki w duszpasterstwie? O to ks. Adama Anuszkiewicza pyta Dominika Dębska.

Teledysk można obejrzeć na www.youtube.com.


Dominika Dębska: Ponad pół miliona odsłon zanotowała piosenka "Miłość do Kościoła  CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój". Jest ksiądz zaskoczony, że utwór ten cieszy się tak wielką popularnością?


Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka ani że nie jest głuchy na nic, co śpiewa czy wypowiada człowiek. Nawet jeżeli są to rzeczy dotyczące przemocy, zła, nienawiści. Chciałam dać jakąś odpowiedź na to. Internet to podchwycił i zrobiło się spore zamieszanie. Mam nadzieję, że na Bożą chwałę.


Można było księdza zobaczyć w prasie, w telewizji śniadaniowej, po premierze tej piosenki pojawiło się również dużo publikacji w internecie. Czy ktoś się do księdza odezwał i czy powstały jakieś nowe perspektywy w związku z tym, że ksiądz nagrał taką raperską piosenkę?


Tak. Zdarzały się propozycje. Natomiast nie czuję się na tyle mocny albo nie wiąże też dużych perspektyw z tą dziedziną życia. Ale też nie chciałbym po tym, co się stało, zostawić tego bez echa. Co pewien czas będę starał się nagrać jakiś utwór, przerobić. Teraz też mam w planach - już właściwie jest gotowa - kolejna przeróbka jednego z ulicznych hitów rapera Palucha.

Mam też plany co do udziału chłopaków z poprawczaka, gdzie posługuje jako kapelan. Oni wszyscy lubią słuchać rapu. Duża część z nich próbuje coś pisać, podśpiewywać sobie, chciałyby nagrywać. Są to zazwyczaj teksty płynące z serca, proste, mówiące o życiu, o nich, o ich bólu, cierpieniu.

Warto by razem pokazać światu, właśnie przy udziale kapłana - może temu światu, do którego ich teksty by nie dotarły a też moje teksty nie dotarłyby bez nich do świata ulicznego. Takie przenikanie się wzajemne wydaje mi się tutaj być ciekawe.


Powiedział ksiądz, że to jest takie puszczenie oka, ale efekty wejścia w ten świat raperski są realne - w tym sensie, że otworzyły się nowe drzwi.


Tak jest. W związku z tym, że dotknąłem tutaj - można powiedzieć - kultowego utworu "Nienawiść do policji" i skrótu "CHWDP", który został przeze mnie ochrzczony, poznałem nowych ludzi: Legalnie Nielegalni z Białegostoku, Przemka, TPS-a Wojtka z Radomia, którego spotkałam tu na koncercie i porozmawialiśmy. Są to ludzie, którzy od lat tworzą rap uliczny. Mam nadzieję, że będzie nić porozumienia i otwarcia na wartości czy prawdy, które próbuje przekazać Bóg, Ewangelia, bo to są prawdy ponadczasowe, życiowe, dotykające każdego.


Powiedzieliśmy o środowisku muzycznym, ale ksiądz na co dzień pracuje w poprawczaku, w szkole. To, że nagrał ksiądz ten utwór, sprawiło, że ta nić porozumienia jest silniejsza, że młodzi ludzie darzą księdza większym zaufaniem, chętniej się na księdza otwierają?


W zakładzie poprawczym raczej stabilnie, że tak powiem. Szału nie ma, nie jest tak łatwo. Cały czas mamy dobrą nutkę współbrzmienia z chłopakami. Tak jak mówiłem, część z nich jest zainteresowana i bardzo chętnie coś tutaj razem by zrobiła.

W szkole, gdzie uczę - numer 24, pozdrawiam serdecznie wszystkich kolegów, koleżanki i nauczycieli, dyrekcję i moich wspaniałych uczniów - to tutaj jest super. Ksiądz rapuje, ksiądz jest fajny, chcemy wszyscy wystąpić z księdzem w następnym teledysku, jeżeli będzie. Jest to takie pozytywne, że da się z tymi dzieciakami, które wydają się czasami być takie zjeżone, niechętne, znudzone, trafiając w te dźwięki, które im troszeczkę bardziej odpowiadają, że da się tutaj zrobić też coś pozytywnego.


A jak zareagowali przełożeni? Arcybiskup nie wezwał na dywanik?


Nie, ksiądz arcybiskup jest przecież osobą, która zajmowała się aktywnie krzewieniem wiary, różnego rodzaju dziełami misyjnymi, więc też rozumie potrzebę inkulturacji. Trzeba do tubylców mówić w ich języku. Tutaj też jest generalnie zrozumienie, że do pewnego rodzaju środowiska trzeba mówić w troszeczkę bardziej rozumiałem języku. Jest raczej sympatia i wsparcie.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Marek Andrzejewski, fot. Marcin Mazewski

Marek Andrzejewski

autor tekstów, kompozytor i wykonawca
8.12.2018

Artysta opowiada o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "Hasztagi".

Nikola Lipska, fot. Monika Pietkiewicz

Nikola Lipska

piosenkarka
6.12.2018

"Zawsze lubiłam śpiewać, ale nie myślałam, że coś z tego wyjdzie" - mówi o początkach muzycznych Nikola Lipska.


Joulupukki w Radiu Białystok, fot. Sylwia Krassowska

Joulupukki

Mikołaj z Rovaniemi
6.12.2018

"Polska jest najlepszym krajem szynki i kiełbasy, a zupy to fantastyczne, szarlotka - szczególnie oczywiście ciepła z lodami - coś takiego bardzo, bardzo lubię" - chwali polską kuchnie Joulupukki.

Tomasz Wiśniewski, fot. Monika Kalicka

Tomasz Wiśniewski [wideo]

laureat nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"
6.12.2018

"Ja jestem cierpliwy, nie jestem szybki, mogę po parę razy przyjechać do bohatera" - mówi autor filmów, laureat nagrody Muzeum "Polin" Tomasz Wiśniewski.

Karol Pilecki, fot. Monika Kalicka

Karol Pilecki [wideo]

przewodniczący sejmiku
5.12.2018

"Nikt nie chce doprowadzić do rozwiązania sejmiku województwa" - mówi przewodniczący Karol Pilecki.


Henryka Bochniarz, fot. Sylwia Krassowska

dr Henryka Bochniarz

prezydent Konfederacji Pracodawców "Lewiatan"
4.12.2018

"Uważam, że przy wszystkich błędach, to co się stało w ciągu tych 30 lat jest niewiarygodnym sukcesem przede wszystkim przedsiębiorców. Trzeba to szanować, cenić" - mówi prezes "Lewiatana".

kom. Kamil Sorko, asp. Łukasz Magnuszewski i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

3.12.2018

- Wrażliwość ludzka jest najważniejszą rzeczą i to jest pierwszy etap pomocy. Policja nie o wszystkich sytuacjach może wiedzieć, więc informowanie nas jest najistotniejsze - mówią policjanci.

prof. Wojciech Śleszyński i Wiaczesław Szwed

historycy
3.12.2018

O trudnych sprawach polsko-białoruskiej historii rozmawiają w Białymstoku badacze historii z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi, a przedmiotem ich dyskusji jest czas przełomu 1917-21.


Ewa Szlachcic, fot. Joanna Szubzda

Ewa Szlachcic

wokalistka, kompozytorka
30.11.2018

Ewa Szlachcic z zespołem wystąpi w niedzielę na żywo w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Artystka zaśpiewa tylko utwory ze swojej najnowszej płyty "D.N.A.".

Przemysław Sarosiek, fot. Joanna Szubzda

Przemysław Sarosiek [wideo]

komentator z portalu Dzień Dobry Białystok
30.11.2018

Trzecia sesja sejmiku województwa podlaskiego została przerwana. Radni z PiS chcieli zmienić przewodniczącego, którym teraz jest Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej.

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch, fot. Marcin Gliński

Małgorzata Żukowska i Eryk Latoch

lekarze
29.11.2018

Lekarze, rodzice, przyjaciele, wolontariusze i inne chore dzieci przyłączają się do akcji pomocy 4-latce z Łomży. W dziecięcym szpitalu klinicznym w Białymstoku jest kiermasz ozdób świątecznych. Cały dochód będzie przeznaczony na leczenie dziewczynki.


Andrzej Parafiniuk i Anna Marczak, fot. Monika Kalicka

Anna Marczak i Andrzej Parafiniuk

Stowarzyszenie "Jasny Cel" i honorowy konsul Republiki Finlandii
29.11.2018

W najbliższą niedzielę na Rynku Kościuszki białostoczanie będą mogli kolejny raz spotkać Mikołaja z Rovaniemi. Tradycyjnie zapali wieczorem lampki na bożonarodzeniowej choince.

Katarzyna Krupicka, fot. Monika Kalicka

Katarzyna Krupicka [wideo]

regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego
29.11.2018

Papierowe L4 odchodzą do lamusa. Teraz wystarczy, że lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, a pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

prof. Henryk Wnorowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Henryk Wnorowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
28.11.2018

- To jest olbrzymia robota dla komisji sejmowej do spraw luki vatowskiej, żeby odpowiedzieć na parę pytań. Po pierwsze, (...) na ile były to zaniedbania, a na ile była to świadoma działalność po to, żeby stworzyć sprzyjające warunki dla oszustów vatowskich.


Angelika Borys, fot. Monika Kalicka

Andżelika Borys

prezes Związku Polaków na Białorusi
27.11.2018

- Myślę, że nie ma takiej innej organizacji w Europie jak my - że nas nie uznają, a my, nie zważając na to, istniejemy, działamy. Nam przeszkadzają, a my się nie dajemy.

prof. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

z Uniwersytetu w Białymstoku
26.11.2018

"Wprowadzenie stanu wojennego to ostatni, symboliczny gest ze strony Ukrainy" - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Jolanta Jasińska, Agnieszka Szóstko, Jacek Zalewski i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

26.11.2018

Rozmawiamy m.in. o psach asystujących niewidomym, specjalnie szkolonych, oznaczonych, taki pies to "oczy" osoby niewidzącej.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok