Radio Białystok | Gość | ks. Adam Anuszkiewicz - kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta

13.11.2018, 06:35, akt. 10:21

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda
ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Z ks. Adamem Anuszkiewiczem rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kiedy planował tę muzyczną prowokację, nie spodziewał się, że jego przeróbka raperskiego utworu o nienawiści do policji zyska tak wielką popularność.

Białostocki kapelan poprawczaka, ks. Adam Anuszkiewicz zyskał wielką popularność na portalu Youtube. Jego piosenkę "Miłość do Kościoła CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" wyświetlono ponad pół miliona razy. Czy poza muzycznym sukcesem ksiądz ma też pomyślne wyniki w duszpasterstwie? O to ks. Adama Anuszkiewicza pyta Dominika Dębska.

Teledysk można obejrzeć na www.youtube.com.


Dominika Dębska: Ponad pół miliona odsłon zanotowała piosenka "Miłość do Kościoła  CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój". Jest ksiądz zaskoczony, że utwór ten cieszy się tak wielką popularnością?


Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka ani że nie jest głuchy na nic, co śpiewa czy wypowiada człowiek. Nawet jeżeli są to rzeczy dotyczące przemocy, zła, nienawiści. Chciałam dać jakąś odpowiedź na to. Internet to podchwycił i zrobiło się spore zamieszanie. Mam nadzieję, że na Bożą chwałę.


Można było księdza zobaczyć w prasie, w telewizji śniadaniowej, po premierze tej piosenki pojawiło się również dużo publikacji w internecie. Czy ktoś się do księdza odezwał i czy powstały jakieś nowe perspektywy w związku z tym, że ksiądz nagrał taką raperską piosenkę?


Tak. Zdarzały się propozycje. Natomiast nie czuję się na tyle mocny albo nie wiąże też dużych perspektyw z tą dziedziną życia. Ale też nie chciałbym po tym, co się stało, zostawić tego bez echa. Co pewien czas będę starał się nagrać jakiś utwór, przerobić. Teraz też mam w planach - już właściwie jest gotowa - kolejna przeróbka jednego z ulicznych hitów rapera Palucha.

Mam też plany co do udziału chłopaków z poprawczaka, gdzie posługuje jako kapelan. Oni wszyscy lubią słuchać rapu. Duża część z nich próbuje coś pisać, podśpiewywać sobie, chciałyby nagrywać. Są to zazwyczaj teksty płynące z serca, proste, mówiące o życiu, o nich, o ich bólu, cierpieniu.

Warto by razem pokazać światu, właśnie przy udziale kapłana - może temu światu, do którego ich teksty by nie dotarły a też moje teksty nie dotarłyby bez nich do świata ulicznego. Takie przenikanie się wzajemne wydaje mi się tutaj być ciekawe.


Powiedział ksiądz, że to jest takie puszczenie oka, ale efekty wejścia w ten świat raperski są realne - w tym sensie, że otworzyły się nowe drzwi.


Tak jest. W związku z tym, że dotknąłem tutaj - można powiedzieć - kultowego utworu "Nienawiść do policji" i skrótu "CHWDP", który został przeze mnie ochrzczony, poznałem nowych ludzi: Legalnie Nielegalni z Białegostoku, Przemka, TPS-a Wojtka z Radomia, którego spotkałam tu na koncercie i porozmawialiśmy. Są to ludzie, którzy od lat tworzą rap uliczny. Mam nadzieję, że będzie nić porozumienia i otwarcia na wartości czy prawdy, które próbuje przekazać Bóg, Ewangelia, bo to są prawdy ponadczasowe, życiowe, dotykające każdego.


Powiedzieliśmy o środowisku muzycznym, ale ksiądz na co dzień pracuje w poprawczaku, w szkole. To, że nagrał ksiądz ten utwór, sprawiło, że ta nić porozumienia jest silniejsza, że młodzi ludzie darzą księdza większym zaufaniem, chętniej się na księdza otwierają?


W zakładzie poprawczym raczej stabilnie, że tak powiem. Szału nie ma, nie jest tak łatwo. Cały czas mamy dobrą nutkę współbrzmienia z chłopakami. Tak jak mówiłem, część z nich jest zainteresowana i bardzo chętnie coś tutaj razem by zrobiła.

W szkole, gdzie uczę - numer 24, pozdrawiam serdecznie wszystkich kolegów, koleżanki i nauczycieli, dyrekcję i moich wspaniałych uczniów - to tutaj jest super. Ksiądz rapuje, ksiądz jest fajny, chcemy wszyscy wystąpić z księdzem w następnym teledysku, jeżeli będzie. Jest to takie pozytywne, że da się z tymi dzieciakami, które wydają się czasami być takie zjeżone, niechętne, znudzone, trafiając w te dźwięki, które im troszeczkę bardziej odpowiadają, że da się tutaj zrobić też coś pozytywnego.


A jak zareagowali przełożeni? Arcybiskup nie wezwał na dywanik?


Nie, ksiądz arcybiskup jest przecież osobą, która zajmowała się aktywnie krzewieniem wiary, różnego rodzaju dziełami misyjnymi, więc też rozumie potrzebę inkulturacji. Trzeba do tubylców mówić w ich języku. Tutaj też jest generalnie zrozumienie, że do pewnego rodzaju środowiska trzeba mówić w troszeczkę bardziej rozumiałem języku. Jest raczej sympatia i wsparcie.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Magdalena Gawin, fot. Marcin Gliński

Magdalena Gawin

Główny Konserwator Zabytków
20.02.2019

"Podlasie jest pełne pięknych zabytków, które do tej pory nie miały szans przetrwania. I to się rzeczywiście udało i Podlasie dostało więcej 2 mln zł na zabytki".

Arkadiusz Puchalski, fot. Monika Kalicka

Arkadiusz Puchalski

autor publikacji "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej"
19.02.2019

Dzięki tej publikacji możemy poznać mieszkańców Białegostoku sprzed 100 lat, jak choćby co działo się w Parku "Rozkosz", jakie były obyczaje w czasie I wojny światowej.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
19.02.2019

"Dla mnie sprawą honoru jest to, żebyśmy realizowali nasz program, a żeby go realizować potrzebna jest dobra współpraca marszałka z władzami centralnymi, z rządem" - mówi Artur Kosicki.


Jarosław Zieliński, fot. Joanna Szubzda

Jarosław Zieliński

wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
18.02.2019

"Zamieszanie zupełnie niepotrzebne, nie powinno go być" - tak o sytuacji w podlaskim sejmiku mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

asp. Wojciech Kosikowski, asp. Ewa Mitrosz i nadkom. Tomasz Krupa, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

18.02.2019

Policja zatrzymała kilka osób podczas kibicowskiego "Święta Ultry" w Białymstoku. "Ciężko te osoby nazywać kibicami (...) w granicach kibicowania chyba ciężko zmieścić takie zachowania jak rzucanie butelkami w kierunku funkcjonariuszy policji czy też środkami pirotechnicznymi".

Henryk Dębowski, fot. Joanna Szubzda

Henryk Dębowski [wideo]

przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta w Białymstoku
18.02.2019

Radni PiS w Białymstoku chcą podwyższenia bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego. "Dobrze byłoby, gdyby ta bonifikata była jak największa, ponieważ mieszkańcy tak czy siak już swoje za to zapłacili".


Dorota Sokołowska i Jan Smyk, fot. Sylwia Krassowska

Jan Smyk

reportażysta, twórca Antologii Polskiego Reportażu Radiowego
17.02.2019

"Na dobrą sprawę, to ta książka "zaczęła się" w 1977 roku, kiedy przyszedłem na etat do Polskiego Radia" - mówi Jan Smyk.

Paweł Tadejko, fot. Marcin Gliński

Paweł Tadejko

wykładowca z Politechniki Białostockiej, fotograf
17.02.2019

Dlaczego ludzie kradną zdjęcia i jak temu zapobiegać?

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska

literaturoznawca z UwB, współautorka książki o białostockich "Kontrastach"
17.02.2019

Minęło ponad pół wieku od założenia – w 1965 roku – "Kontrastów" i ponad ćwierć od wydania ich ostatniego numeru w 1990 roku.


Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska, fot. Joanna Szubzda

Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska i Urszula Kamińska [wideo]

łyżwiarki i ich trenerka
15.02.2019

- Jadę tam jako liderka Pucharu Świata, więc nie wyobrażam sobie innej opcji jak tylko to, by móc utrzeć nosa niektórym dziewczynom - mówi Natalia Maliszewska o Mistrzostwach Świata w Sofii.

Radosław Hancewicz, fot. Joanna Szubzda

Radosław Hancewicz [wideo]

rzecznik IAS w Białymstoku
15.02.2019

Gotowy, wypełniony PIT znajdziemy od dziś na portalu podatkowym - to system Twój e-PIT, w ramach którego zeznanie podatkowe przygotowała za nas administracja skarbowa.

dr Grzegorz Kucharewicz, fot. Joanna Szubzda

dr Grzegorz Kucharewicz [wideo]

były prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
14.02.2019

Są zmiany w prawie farmaceutycznym. Mają pomóc w walce z mafią lekową, która ogranicza w Polsce dostęp chorym do leków.


Prof. Robert Gwiazdowski odwiedził Białystok, fot. Adam Janczewski

Robert Gwiazdowski

ekonomista, prawnik
14.02.2019

"Próbowaliśmy stworzyć taki ruch, który za jakiś czas wytworzy nowych liderów - młodych ludzi, posiadających te same ideały, które były naszymi ideałami 30 lat temu" - mówi Robert Gwiazdowski.

prof. Eugeniusz Mironowicz, fot. Jarosław Iwaniuk

prof. Eugeniusz Mironowicz

kierownik Katedry Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku
13.02.2019

W Polsce - na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - przebywa z wizytą przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Białorusi Michaił Miasnikowicz.

mjr Katarzyna Zdanowicz, fot. Joanna Szubzda

mjr Katarzyna Zdanowicz [wideo]

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
12.02.2019

Polska tymczasowo przywraca kontrolę na granicy wewnętrznej UE. Powodem jest odbywające się w Warszawie spotkanie poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.


fot. Tomasz Kubaszewski

Jarosław Zieliński

poseł, wiceminister spraw wewnętrznych
11.02.2019

- Mogę tylko przeprosić za to, co działo się w sejmiku, chociaż to nie ja powinienem przepraszać - mówi Jarosław Zieliński.

Tomasz Jakimiuk, fot. Wojciech Szubzda

Tomasz Jakimiuk

podróżnik
11.02.2019

Znany podróżnik z Siemiatycz tym razem wybiera się do Afryki.

asp. sztab. Jan Bachmura i asp. Wojciech Kosikowski, fot. Joanna Szubzda

10:10 z dzielnicowym

11.02.2019

- Ważne, żeby na 112 nie dzwonić z katarem, itp. Blokując numer alarmowy, możemy uniemożliwić komuś, znajdującemu się w sytuacji zagrażającej życiu, kontakt z operatorem.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok