Radio Białystok | Gość | ks. Adam Anuszkiewicz - kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta

ks. Adam Anuszkiewicz

kapelan zakładu poprawczego, egzorcysta

13.11.2018, 06:35, akt. 10:21

Piosenka kapelana pt. "CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" ma już pół miliona odsłon na portalu Youtube. - Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka.

ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda
ks. Adam Anuszkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Z ks. Adamem Anuszkiewiczem rozmawia Dominika Dębska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kiedy planował tę muzyczną prowokację, nie spodziewał się, że jego przeróbka raperskiego utworu o nienawiści do policji zyska tak wielką popularność.

Białostocki kapelan poprawczaka, ks. Adam Anuszkiewicz zyskał wielką popularność na portalu Youtube. Jego piosenkę "Miłość do Kościoła CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój" wyświetlono ponad pół miliona razy. Czy poza muzycznym sukcesem ksiądz ma też pomyślne wyniki w duszpasterstwie? O to ks. Adama Anuszkiewicza pyta Dominika Dębska.

Teledysk można obejrzeć na www.youtube.com.


Dominika Dębska: Ponad pół miliona odsłon zanotowała piosenka "Miłość do Kościoła  CHWDP Chrystus Wam Daje Pokój". Jest ksiądz zaskoczony, że utwór ten cieszy się tak wielką popularnością?


Jestem zaskoczony. Nigdy czegoś takiego nie planowałem. Chciałem zrobić coś, co namieszałoby, sprowokowało, aby zobaczyć, że Bóg nie odwrócił się od żadnego człowieka ani że nie jest głuchy na nic, co śpiewa czy wypowiada człowiek. Nawet jeżeli są to rzeczy dotyczące przemocy, zła, nienawiści. Chciałam dać jakąś odpowiedź na to. Internet to podchwycił i zrobiło się spore zamieszanie. Mam nadzieję, że na Bożą chwałę.


Można było księdza zobaczyć w prasie, w telewizji śniadaniowej, po premierze tej piosenki pojawiło się również dużo publikacji w internecie. Czy ktoś się do księdza odezwał i czy powstały jakieś nowe perspektywy w związku z tym, że ksiądz nagrał taką raperską piosenkę?


Tak. Zdarzały się propozycje. Natomiast nie czuję się na tyle mocny albo nie wiąże też dużych perspektyw z tą dziedziną życia. Ale też nie chciałbym po tym, co się stało, zostawić tego bez echa. Co pewien czas będę starał się nagrać jakiś utwór, przerobić. Teraz też mam w planach - już właściwie jest gotowa - kolejna przeróbka jednego z ulicznych hitów rapera Palucha.

Mam też plany co do udziału chłopaków z poprawczaka, gdzie posługuje jako kapelan. Oni wszyscy lubią słuchać rapu. Duża część z nich próbuje coś pisać, podśpiewywać sobie, chciałyby nagrywać. Są to zazwyczaj teksty płynące z serca, proste, mówiące o życiu, o nich, o ich bólu, cierpieniu.

Warto by razem pokazać światu, właśnie przy udziale kapłana - może temu światu, do którego ich teksty by nie dotarły a też moje teksty nie dotarłyby bez nich do świata ulicznego. Takie przenikanie się wzajemne wydaje mi się tutaj być ciekawe.


Powiedział ksiądz, że to jest takie puszczenie oka, ale efekty wejścia w ten świat raperski są realne - w tym sensie, że otworzyły się nowe drzwi.


Tak jest. W związku z tym, że dotknąłem tutaj - można powiedzieć - kultowego utworu "Nienawiść do policji" i skrótu "CHWDP", który został przeze mnie ochrzczony, poznałem nowych ludzi: Legalnie Nielegalni z Białegostoku, Przemka, TPS-a Wojtka z Radomia, którego spotkałam tu na koncercie i porozmawialiśmy. Są to ludzie, którzy od lat tworzą rap uliczny. Mam nadzieję, że będzie nić porozumienia i otwarcia na wartości czy prawdy, które próbuje przekazać Bóg, Ewangelia, bo to są prawdy ponadczasowe, życiowe, dotykające każdego.


Powiedzieliśmy o środowisku muzycznym, ale ksiądz na co dzień pracuje w poprawczaku, w szkole. To, że nagrał ksiądz ten utwór, sprawiło, że ta nić porozumienia jest silniejsza, że młodzi ludzie darzą księdza większym zaufaniem, chętniej się na księdza otwierają?


W zakładzie poprawczym raczej stabilnie, że tak powiem. Szału nie ma, nie jest tak łatwo. Cały czas mamy dobrą nutkę współbrzmienia z chłopakami. Tak jak mówiłem, część z nich jest zainteresowana i bardzo chętnie coś tutaj razem by zrobiła.

W szkole, gdzie uczę - numer 24, pozdrawiam serdecznie wszystkich kolegów, koleżanki i nauczycieli, dyrekcję i moich wspaniałych uczniów - to tutaj jest super. Ksiądz rapuje, ksiądz jest fajny, chcemy wszyscy wystąpić z księdzem w następnym teledysku, jeżeli będzie. Jest to takie pozytywne, że da się z tymi dzieciakami, które wydają się czasami być takie zjeżone, niechętne, znudzone, trafiając w te dźwięki, które im troszeczkę bardziej odpowiadają, że da się tutaj zrobić też coś pozytywnego.


A jak zareagowali przełożeni? Arcybiskup nie wezwał na dywanik?


Nie, ksiądz arcybiskup jest przecież osobą, która zajmowała się aktywnie krzewieniem wiary, różnego rodzaju dziełami misyjnymi, więc też rozumie potrzebę inkulturacji. Trzeba do tubylców mówić w ich języku. Tutaj też jest generalnie zrozumienie, że do pewnego rodzaju środowiska trzeba mówić w troszeczkę bardziej rozumiałem języku. Jest raczej sympatia i wsparcie.


| red: zmj
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Grzegorz Ginszt, Aleksandra Drężek, Gabriela Grusza i Elżbieta Lichanów, fot. Joanna Szubzda

Aleksandra Drężek, Grzegorz Ginszt, Gabriela Grusza i Elżbieta Lichanów

24.05.2019

- Konkurs Miss i Mister Podlasia to już nie tylko docenienie czyjejś urody, ale jest to naprawdę okno na świat - mówi organizatorka Elżbieta Lichanów.

prof. Tomasz Dubowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Tomasz Dubowski [wideo]

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
24.05.2019

Unia Europejska głosuje. W piątek (24.05) europosłów wybierają Czesi i Irlandczycy. My - w niedzielę. Jakie znaczenie mają eurowybory?

Szczepan Barszczewski, fot. Joanna Szubzda

Szczepan Barszczewski [wideo]

dyrektor biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Białymstoku
23.05.2019

- Chodzi m.in. o to, żebyśmy jako pracownicy biura rzecznika wyłapywali te przypadki, w których wyraźnie interes przedsiębiorcy jest naruszany.


Michał Rajewski, fot. Monika Kalicka

Michał Rajewski

Dyrygent
22.05.2019

Wiele nagród na jego koncie sprawia, że warto zapamiętać to nazwisko.

dr Paweł Fotowicz, fot. Joanna Szubzda

dr Paweł Fotowicz

z Głównego Urzędu Miar
22.05.2019

Redefinicja układu SI jest olbrzymim krokiem naprzód w historii nauki i techniki, jednak nie zmienia niczego w życiu codziennym.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Mariusz Obrycki, fot. Adam Dąbrowski

Mariusz Obrycki

dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży
21.05.2019

- Konkretne ustalenia jeszcze nie padły, ale widzę, że te związki, z którymi rozmawiam, są to partnerzy do rozmowy i uda nam się wypracować wspólne stanowisko. Myślę, że pracownicy będą zadowoleni.


Aneta Petelska i Wojciech Siwak, fot. Monika Kalicka

dr hab. Aneta Petelska i dr Wojciech Siwak

z Uniwersytetu w Białymstoku
20.05.2019

Imprezy Festiwalu Nauki i Sztuki są kierowane do różnych grup - są zarówno kilkuosobowe, niszowe warsztaty, ale i wielkie plenerowe wydarzenia.

Joanna Rzepniewska, Angelika Rogoza i Wojciech Kosikowski, fot. Monika Kalicka

10:10 z dzielnicowym

20.05.2019

Przed nami Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, według policyjnych statystyk każdego roku ginie ok. 7-8 tys. osób małoletnich.

Ireneusz Mamrot, Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok, 19.05.2018 fot. Joanna Szubzda

Ireneusz Mamrot [wideo]

trener Jagiellonii Białystok
20.05.2019

"Mogę powiedzieć, że zrobiłem co mogłem i pracowałem bardzo ciężko, współpraca przez te dwa lata układała się naprawdę na dobrym poziomie i z tej współpracy byłem zadowolony" - mówi Ireneusz Mamrot.


Magdalena Grassmann, fot. Monika Kalicka

dr Magdalena Grassmann [wideo]

kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
17.05.2019

W dawnych aptekach było czuć zapach składników, z których powstawały leki, bo aptekarze robili je ręcznie na miejscu. Każda fiolka z lekarstwem była ręcznie opisana - mówi dr Magdalena Grassmann.

Zbigniew Lesień, fot. Sylwia Krassowska

Zbigniew Lesień

reżyser
16.05.2019

To znakomita propozycja zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów. W najbliższy piątek (17 maja) w białostockim Teatrze Dramatycznym premiera spektaklu "Motyle są wolne".

Andrzej Grygoruk, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Grygoruk [wideo]

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
16.05.2019

24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia w 1909 r utworzono w Szwecji pierwszy europejski park narodowy – Sarek.


Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Krukowski, Marcin Rogalski i Wojciech Blaszko

z Fair Play Crew
16.05.2019

"Kiedyś to było" – to nowy spektakl komediowy formacji tanecznej Fair Play Crew.

Zdzisław Kunicki, fot. Monika Kalicka

Zdzisław Kunicki [wideo]

prezes Zakładów Mięsnych Białystok
15.05.2019

"Obecną podwyżkę cen mięsa spowodowały problemy z pogłowiem w Chinach. Z tego co mówi się na rynku - w Chinach mają ogromny problem z ASF, prawdopodobnie musieli wybić pogłowie wielkości hodowli europejskiej".

Marcin Joka, fot. Katarzyna Cichoń

Marcin Joka

prezes Photon Entertaintment
14.05.2019

Prezydent RP powołał go do Rady ds. Przedsiębiorczości. - Odbieram to jako jeden z największych zaszczytów w mojej dotychczasowej karierze zawodowej. Tym bardziej będę starał się jak najwięcej wnieść, a nie być biernym uczestnikiem posiedzeń.


Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek, fot. Joanna Szubzda

Teresa Radziewicz i Bożena Bednarek

14.05.2019

- To nie są literackie spotkania akademickie, ale bezpośrednie, na jednym poziomie. Czasami rozmowa z poetą zbacza w różnych niespodziewanych kierunkach.

Teresa Czerwińska, źródło: MF

Teresa Czerwińska

minister finansów
13.05.2019

Minister finansów z wizytą w województwie podlaskim.

Artur Kosicki, fot. Monika Kalicka

Artur Kosicki [wideo]

marszałek województwa podlaskiego
13.05.2019

"Stawiamy na branżę IT, ta branża jest mało inwazyjna, jeśli chodzi o środowisko i bardzo prężnie i szybko rozwija się u nas w województwie" - mówi marszałek województwa.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok